46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

16:55 ۹۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 511 0
46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

ارومیه - ایرنا - معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران گفت: سازمان تعاون روستایی از تشکل های زنان در حوزه تعاونی ها استقبال می کند و بانوان بیش از 46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی کشور را تشکیل می دهند.

ایرنا

عبدالرضا مسلمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارومیه افزود: شرکت های تعاونی زنان مقطعی از زمان در کشور با استقبال مواجه و بیش از 300 تعاونی با 70 هزار عضو در این زمینه ثبت شد ولی به دلایلی توسعه نیافت.
وی با اشاره به حمایت های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تعاون روستایی از تشکل های صنفی بانوان روستایی گفت: از انجمن ها و تشکل هایی که به دفاع از حقوق زنان در روستاها بپردازد و از مجموعه تعاونی هایی که زنان بخواهند در زمینه اقتصادی داشته باشند اعم از تولیدی و بسته بندی حمایت های خوبی انجام می شود.
او درباره تعداد تعاونی ها در کشور نیز افزود: تعداد شرکت های تعاونی که در سازمان به ثبت رسیده هشت هزار مورد بوده که 6 هزار تعاونی از آنها فعال است.
وی بیان کرد: طبق آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران، چهار میلیون و 130 هزار بهره بردار و تولید کننده در بخش کشاورزی فعالیت دارند ولی به اندازه میزان مالکیت و واحد های بهره برداری با هم متفاوت هستند.
مسلمی با اشاره به راکد بودن تعدادی از تعاونی ها در کشور بیان کرد: این تعاونی های غیرفعال با محدودیت هایی مواجه است که در صورت برطرف شدن می تواند به چرخه فعالیت اقتصاد ی بازگردد.
معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران ادامه داد: برخی از این شرکت ها با بحران منابع مالی مواجه است و سرمایه کافی برای فعالیت در چرخه اقتصاد را ندارد یا تسهیلات ارایه شده از سوی بانک ها برای آنان اقتصادی و به صرفه نیست.
مسلمی با بیان اینکه برخی تعاونی ها به علت محدودیت های مشارکتی غیرفعال است، گفت: اعضا در مجامع شرکت نمی کنند و هیات مدیره ها دستوری برای ادامه کار تعاونی ها ندارند.
وی اظهار کرد: برای این موارد نیز رویکردهایی در نظر گرفته شده است که فعال سازی آنها، ادغام در شرکت های دیگر و منحل کردن آنها مد نظر بوده و از کارشناسان برای تحلیل این موارد بهره گرفته شده است.
معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران با بیان اینکه در سند توسعه تعاون مقرر شده بود در سال 1404 سهم تعاون در اقتصاد کشور به بالای 20 درصد برسد، افزود: به دلایل متعدد این اتفاق نیفتاد و چیزی که امروز مرکز آمار ایران اعلام کرده عددی تک رقمی بوده و انتظارات برآورده نشده است.
وی اظهار کرد: همه تعاونگران و آنها که قادر به حمایت هستنند از بانک ها گرفته تا موسسات دانشگاهی، علمی و اجرایی در این زمینه حمایت کنند.
به گزارش ایرنا، آنچه از نظر اقتصادی قابل تحلیل است 6 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور به طور مستقیم در امر تولید به عنوان نیروی کار درگیرند که چهار میلیون نفر فقط بهره بردار بوده و بقیه در حمل و نقل و بخش های لجستیکی فعالیت دارند؛ از این تعداد 46 درصد زنان هستند.
7125/7129


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

کاپیتان تیم ملی هاکی: در کل کشور حتی یک زمین چمن استاندارد نداریم
‌کاپیتان تیم ملی هاکی داخل سالن می‌گوید: اگر زیرساخت‌های هاکی چمنی در کشور فراهم شود، در این بخش نیز می‌توانیم موفق شویم.
قاتلی که تنبیه نشد
مرد قاتل که یک بار از چوبه دار نجات پیدا کرده بود پس از آزادی بار دیگر مرتکب قتل شد و پرونده‌اش به دادگاه کیفری استان تهران رفت، اما این بار نیز توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یابد.
اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی
اتحادیه عرب تأکید کرد که جامعه بین الملل باید به مسئولیت‌های خود در زمینه توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، تأمین حمایت بین‌المللی از فلسطینیان، تلاش برای پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین و اجرای قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی عمل کند.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
بازداشت زن جنابت کار در فرودگاه
زن ملایری بعد از قتل همسر، زن برادر و دوست باردارش سعی داشت با هویت جعلی به تهران فرار کند، اما در فرودگاه شناسایی و دستگیر شد.
«شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند
یک درمانگر و کارشناس اعتیاد ورود مخدر گل به کشور را از دلایل کاهش مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: عوارض شیشه نسبت به گل به مراتب سنگین‌تر است.
عوارض استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی
سعید سمنانیان گفت: در استفاد دوباره از بطری های پلاستیکی ذرات میکروپلاستیک افزایش پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها که غدد داخلی ما را هدف گذاری می‌کند میکروپلاستیک‌ها هستند که باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و اختلال در زایمان می‌شود.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
بن بست ۱۱ ساله در جنایت شیطانی
معمای قتل شیطانی یک زن تهرانی پس از گذشت ۱۱ سال به بن بست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.