انتخابات پارلمان اروپا در سایه برگزیت و افول بلوک های سنتی

15:48 ۴۱۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 768 0
انتخابات پارلمان اروپا در سایه برگزیت و افول بلوک های سنتی

تهران – ایرنا – دور جدید انتخابات پارلمان اروپا در حالی از فردا (پنجشنبه ) به مدت چهار روز در 28 کشور عضو برگزار می شود که قدرت های سنتی به دنبال جلوگیری از تشتت در روند تصمیم گیری این نهاد تقنینی هستند.

ایرنا

انگلیس با تعویق خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به پائیز امسال، کماکان در این نهاد اروپایی حضور خواهد داشت و در نتیجه 73 کرسی آن از مجموع کرسی های پارلمان اروپا محفوظ بوده و با احتساب افزایش جمعیت برخی کشورهای عضو، تعداد نمایندگان دوره آتی پارلمان اروپا به 751 نفرمی رسد.
اگر لندن طبق برنامه پیش بینی شده در روز 31 اکتبر از اتحادیه خارج شود، با کسر سهمیه آن، مجموع کرسی های پارلمان اروپا به 705 کرسی کاهش یافته و 27 کرسی آن به سهمیه 27 عضو دیگر افزوده می شود.
جمعیت هر کشور عضو در میزان سهمیه آن از کرسی های پارلمان اروپا نقش تعیین کننده دارد و در نتیجه آلمان در میان کشورهای عضو با 96 کرسی بیشترین و مالت، لوکزامبورگ و قبرس هر کدام با 6 کرسی کمترین سهمیه را در پارلمان دارند.
در روز نخست انتخابات(2 خرداد)، هلندی ها و انگلیسی ها پای صندوق های اخذ رای می روند؛ روز دوم مختص رای دهندگان ایرلند و چک است؛ در روز سوم انتخابات رای دهندگان استونی، اسلواکی و مالت به همراه آن عده از رای دهندگان چک که روز پیش موفق به شرکت در انتخابات نشدند به پای صندوق های اخذ رای می روند. در چهارمین و آخرین روز نیز (5 خرداد) اتباع 21 عضو دیگر اتحادیه در رای گیری شرکت خواهند کرد.
نتیجه انتخابات فارغ از روز اخذ رای، پس از پایان انتخابات 5 خرداد و از ساعت 1:30 بامداد دوشنبه 6 خرداد به وقت تهران اعلام می شود.
اکثریت نسبی کرسی های این دوره پارلمان در اختصاص 'گروه حزب مردم اروپا' است که ریشه در بنیانگذاران پارلمان اروپا دارد (29 درصد) و گروه چپ گرای 'اتحاد مترقی سوسیالیست ها و دمکرات ها' (25 درصد) در جایگاه دوم است.
پارلمان اروپا تنها قوه اتحادیه است که اعضای آن از طریق رای گیری مستقیم انتخاب می شود و نخستین دور انتخابات آن در سال 1979برگزار شد. نحوه رای گیری و شرایط رای دهندگان در هر کشور عضو متفاوت بوده و رویه واحدی در این زمینه حاکم نیست.
دبیرخانه پارلمان اروپا در شهر لوکزامبورگ پایتخت کشور لوکزامبورگ قرار دارد، جلسات پارلمان در استراسبورگ فرانسه و بروکسل بلژیک و جلسات کمیسیون ها در بروکسل برگزار می شود.
نطفه پارلمان اروپاازجلسه 10سپتامبر 1952جامعه فولاد و ذغالسنگ اروپا بسته شد و در سالهای اخیر توانست قدرت رد یااصلاح مصوبات کمیسیون اروپا (قوه مجریه اتحادیه اروپا) را به دست آورد.
تصویب بودجه اتحادیه اروپا از دیگر وظایف پارلمان است وتصویب قطعنامه های غیر الزام آور و برگزاری جلسات کمیسون ها می تواند قدرت تبلیغاتی زیادی در پیشبرد اهداف اتحادیه و یا احزاب پارلمان ایفا کند.
رای اعتماد به نامزد پیشنهادی ریاست کمیسیون اروپا و اعضای آن از دیگر اختیارات پارلمان است.
نتایج جدیدترین نظرسنجی ها نشان می دهد که بلوک های اصلی پارلمان در دوره آتی نیز وزن خود را حفظ خواهند کرد هر چند که احزاب مخالف اتحادیه اروپا با اقبال بیشتری مواجه و شکاف های کنونی در موضوع هایی همچون مهاجرت و تنظیم بودجه تشدید خواهند شد.
به نوشته روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز، احتمال دارد تا با کاهش سهم دو بلوک عمده پارلمان اروپا(گروه حزب مردم اروپا واتحاد مترقی سوسیالیست ها و دمکرات ها)، 'اتحاد لیبرال ها و دمکرات های اروپا' با افزایش اقبال عمومی خود را به جمع سه ضلع تشکیل دهنده اکثریت 50 درصدی کرسی ها برساند.پیش بینی می شود که بلوک راست تندرو 'اروپای ملل و آزادی'نیز بتواند تعداد نمایندگان خود را از 37 به 55 نفر رسانده و بیشترین جهش را در میان 8 بلوک اصلی پارلمان اروپا به خود اختصاص دهد.
به نظر می رسد که هشدار رهبران اتحادیه اروپا در مورد روی کار آمدن 'پوپولیست ها' تلاشی برای برای بسیج طرفدارانشان باشد تا مانع از تقسیم اکثریت پارلمان با احزاب دیگر شوند.
بر اساس نتایج جدیدترین نظرسنجی ها، اتحاد لیبرال ها ودمکرات های اروپا در اسلوونی، استونی و چک شانس کسب رتبه نخست را دارد. اروپای ملل و آزادی نیز در فرانسه و ایتالیا پیشگام است. در هلند و لتونی نیز احزاب نوپا جایگاه نخست را به خود اختصاص داده اند.
اروپام**3092**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پوشش ضد حریق؛ یکی از راهکارهای ارتقای ایمنی ساختمان در برابر حریق
هر از چندگاهی خبری از رخداد حادثه انفجار و یا حریق باعث تاثر جامعه می‌شود. رویداد تلخ انفجار در کلینیک سینا اطهر تهران در تیرماه ۹۹ که منجر به فقدان ۱۲ نفر از شهروندان گردید، نمونه‌ای از این اتفاقات آزاردهنده است.
منابع آزمون استخدامی
بی‌شک مطالعه منابع درست و اصولی در هر آزمونی می‌تواند منجر به موفقیت گردد، مدت‌هاست که دغدغه اصلی شرکت‌کنندگان در آزمون‌های استخدامی، یافتن پاسخ به این پرسش است: مطالعه کدام منابع بهترین نتیجه و بازدهی را با خود به همراه می‌آورد؟
معرفی ۵ مقصد خارجی برای سفر
تابستان رسیده و فرصت مناسبی برای مسافرت به برخی کشورهای خارجی است. برای انتخاب مقصد تابستانی باید به نکات مختلفی توجه کرد. آب و هوا مطمئنا در اولویت قرار دارد.
کادوی روز کارمند، روشی برای قدردانی از آنها
بهتر است برای قدردانی و تشکر از کارمندان محترم هدیه ای تهیه کنیم چراکه به‌طور قطع روز کارمند ارزش زیادی برای آنان دارد.
گیفت کارت باز
فروشگاه اینترنتی گیفت کارت باز با دارا بودن تنوع وسیعی از گیفت کارت‌ها با قیمت بسیار مناسب توانسته در سالیان اخیر کاربران زیادی را به خود جذب کند.
یکی از بهترین و ارزان‌ترین شرکت‌های قالیشویی
فرش‌ها یکی از عناصر زینتی و مهم هر خانه‌ای می‌باشند که تاثیر زیادی در زیبایی و دکوراسیون منزل دارند.
استفاده از والپیپرهای دیواری برای زیبایی ساختمان
کاغذ دیواری نوعی پوشش تزیینی برای دیزاین و زیبایی است که روی دیوارهای داخلی خانه ها، اداره‌ها و انواع ساختمان‌ها نصب می‌کنند.
نوشداروی تقلبی کرونا؛ ۵۰۰ میلیون‌!
«ببین شما مثل آبجی خودم می‌مونی. اینجا دوای تقلبی زیاده. دو جور دوا داریم. بمدسیویر و رمدسیویر، ما بمدسیویر داریم که داروی پودریه و اصله. توی هر پکش شش تا هست. هر یک‌دونه‌اش بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیونه، دست پایین بگیرم، یک پک شش‌تاییش برای شما ۵۴۰ میلیون میفته.»
حذف کرونا بدون واکسن ممکن است
چهار متخصص از امکان حذف کووید-١٩ بدون واکسن سخن گفتند.
عمویی: حاضر نیستم تیر بزنم و دوباره کرونا بگیرم
دارنده مدال نقره دانشجویان جهان در رشته تیروکمان گفت: با تجربه تلخی که از بیماری کرونا دارم، حاضر نیستم تیر بزنم و دوباره به این بیماری مبتلا شوم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فوتبالیست‌ها کرونا می‌گیرند شنا تعطیل می‌شود!
ملی‌پوش شنا گفت: ۲۰ یا ۳۰ نفر از فوتبالیست‌ها کرونا گرفته‌اند، مسابقات و تمریناتشان تعطیل نشده اما استخر آزادی که چند ملی‌پوش در آن تمرین می‌کردند را می‌بندند!
تساوی ریو اوه با طارمی
ریو اوه که در ترکیب از مهاجم ایرانی اش بهره می برد برابر ماریتیمو مساوی کرد.
آخرین وضعیت برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا
به نظر می‌رسد برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا در نیمه آبان ماه امسال قطعی باشد.
وضعیت سربازی متقاضیان کنکور ارشد و دکتری پس از تعویق کنکور
به دنبال اعلام تعویق در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و برخی نگرانی‌های مطرح شده از سوی متقاضیان مشمول سربازی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی را ارائه کرد.
هشدار پلیس به خانواده‌ها؛ به رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای فرزندانتان توجه کنید
سرهنگ رجبی درباره آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان در سنین مختلف به خانواده‌ها هشدار داد.
مرکل: اتحادیه اروپا نباید مذاکره با چین را به خاطر هنگ‌کنگ متوقف کند
کلینتون: ممکن است ترامپ به راحتی قدرت را تحویل ندهد
کاخ سفید: آمریکایی‌های بیکار شده کار جدیدی پیدا کنند!
ارتش آمریکا خود را برای بدترین سناریو درباره ناوهواپیمابر منفجر شده آماده می‌کند + تصاویر
ترور نافرجام فرمانده ارتش سومالی - الشباب به عهده گرفت
شکایت ۱۷ ایالت آمریکا از فرمان دولت ترامپ علیه اقامت دانشجویان خارجی
رئیس پارلمان کاتالونیا هدف بدافزار جاسوسی اسرائیلی
مصاحبه| میرابیان: استراتژی جدید انصارالله گسترش دایره اهداف در خارج از مرزهای یمن است
تمدید رژیم قرنطینه در جمهوری قزاقستان برای دو هفته دیگر
کشته شدن نوزاد یک ساله در تیراندازی‌های نیویورک