شائبه افکنی مخالفان قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات هند

15:15 ۴۱۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 891 0
شائبه افکنی مخالفان قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات هند

تهران - ایرنا -کمیسیون انتخابات هند امروز بعد از جمع بندی نتایج اولیه انتخابات سراسری این کشور موسوم به (لوک سبها) که به مدت 39 روز و در 7 مرحله برگزار شد ،شائبه مخالفان دولت برای دستکاری در رایانه های شمارش آرای این انتخابات را رد کرد.

ایرنا

به گزارش پایگاه خبری 'بیزینس اینسایدر' هند، بعد از آنکه نتایج نظرسنجی‌های اولیه صورت‌گرفته در چند شعبه رأی‌گیری هفدهمین انتخابات سوک سبهای هند نشان داد که احتمالا حزب 'ائتلاف دمکراتیک ملی' این کشور به ریاست 'نارندرا مودی' نخست وزیر بار دیگر دولت تشکیل خواهد داد، احزاب مخالف زمزمه هایی را آغاز کردند مبنی بر اینکه دولت در دستگاه های شمارش آراء دست برده است.
انتخابات هند که امروز به پایان رسیده است قرار است کمیسیون انتخابات این کشور که سه عضو دارد، نتایج رسمی و نهایی را فردا 23 مه (2 خرداد) برای 545 کرسی پارلمان حزبی هند اعلام عمومی کند، کشوری که به بزرگترین دموکراسی جهان شهرت یافته است.
آخرین مرحله این انتخابات در ایالت های پنجاب، بنگال غربی، بیهار، اوتارپرادش، هیماچال پرادش، مدیاپرادش، جارکهند و چندیگر برگزار شده و عملا این انتخابات به پایان خود رسیده است.
بر اساس بررسی ها و نظر سنجی ها از مراکز رای گیری سراسر هند، پیش بینی می شود که حزب مودی بین 280 تا 315 کرسی از این انتخابات را از آن خود کرده باشد، بنابراین نخست وزیر هند در حالی به عنوان پیشتاز انتخابات معرفی شده که بسیاری از منتقدان او، از جمله حزب کنگره هند، این انتخابات را یک همه‌پرسی برای عملکرد نخست‌وزیر در دوره پنج ساله پیشین توصیف کرده بودند و حتی از دیروز شائبه دستکاری در دستگاه شمارش آراء را پیش کشیده اند.
به همین دلیل و بهانه، آنها دیروز با تشکیل یک جلسه مشترک با کمیسیون انتخابات این کشور با استناد به برخی کلیپ های تصویری در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که برخی دستگاه های شمارش آراء عمدا به ایالات های شمالی این کشور منتقل شده اند.
البته پیشتر گروهی از تکنوکرات های این کشور نیز نسبت به امنیت کنترل صوتی و تصویری مراکز رای گیری و شمارش آراء در این کشور تشکیک کرده بودند. حتی پیش بینی کرده بودند که دستگاه شمارش آراء نیز بتواند مورد دستکاری و حمله سایبری قرار گیرد.
روزنامه 'استیتس من' هند نیز امروز گزارش داد که نمایندگان 22 حزب مخالف نیز چند روز قبل با مراجعه به دادگاه عالی هند، اعتراض خود را نسبت به امنیت کامل سیستم کنترل 24 ساعته جایگاه های رای گیری و به ویژه مراکز شمارش آراء اعلام کرده بودند.
حتی راهول گاندی، رهبر حزب کنگره هند از این فراتر رفته این دادگاه را نیز متهم کرد که در تقلب انتخاباتی ادعایی با دولت همدست است و لذا به همراه دیگر مخالفان حتی خواهان بازشماری صد درصدی آراء کشب شده در این انتخابات شد.
به گزارش صبح امروز تلویزیون فاکس نیوز آمریکا، اگرچه کمیسیون انتخابات هند با استناد به مدارک امنیتی خود، دستکاری در نتایج را رد کرد، با این وجود نهادهای امنیتی نیز تدابیر خود را در مراکز شمارش آراء که در اتاق های دارای ماشین های الکترونیکی بسیار پیشرفته انجام می گیرد بالا برده اند.
اگرچه این کمیسیون روز گذشته بلافاصله بعد از دیدار مشترک با نمایندگان احزاب مخالف بیانیه خود مبنی بر عدم دستکاری در نتایج آرا را رد کرد، اما از امروز با رد هر گونه شبهه ای تلاش کرد از شائبه افکنی های اختلاف و جنجال برانگیز در عرصه عمومی این کشور جلوگیری کند.
در انتخابات امسال هند بیش از 900 میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن بودند که به اعتقاد کارشناسان، مشارکت در این انتخابات به دلیل برانگیخته شدن احساسات ملی گرایانه مردم این کشور بالا بوده است.
در حال حاضر حزب بی جی پی حاکمیت را در هند در اختیار دارد و در ماه های منتهی به انتخابات نیز تلاش زیادی کرد تا با تحریک احساسات عمومی پیروزی در انتخابات را مجددا به دست آورد.
اگرچه در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در هند افزایش یافته و برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که اقتصاد این کشور در حال حرکت به سوی رکود است، با این وجود، نخست وزیر این کشور تلاش کرده است با ادبیات ملی‌گرایانه و با اتکا به آنچه دستاوردهای هند در سیاست خارجی خوانده، رأی‌دهندگان هندی را به اعتماد دوباره به ائتلاف حاکم تشویق کند.
البته، در ماه‌های اخیر تشدید تنش در منطقه کشمیر و درگیری نظامی میان ارتش هند و پاکستان نیز بیش از پیش به احساسات ملی‌گرایانه در هند دامن زده است.
در هر حال، موافقان و احزاب مخالف دولت به همراه ناظران بین المللی منتظر اعلام رسمی نتایج این انتخابات هستند تا ببینند این بار نیز سکان هدایت این کشور در جنوب آسیا به دست چه حزبی می افتد.
آساق**1378**1600


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پوشش ضد حریق؛ یکی از راهکارهای ارتقای ایمنی ساختمان در برابر حریق
هر از چندگاهی خبری از رخداد حادثه انفجار و یا حریق باعث تاثر جامعه می‌شود. رویداد تلخ انفجار در کلینیک سینا اطهر تهران در تیرماه ۹۹ که منجر به فقدان ۱۲ نفر از شهروندان گردید، نمونه‌ای از این اتفاقات آزاردهنده است.
منابع آزمون استخدامی
بی‌شک مطالعه منابع درست و اصولی در هر آزمونی می‌تواند منجر به موفقیت گردد، مدت‌هاست که دغدغه اصلی شرکت‌کنندگان در آزمون‌های استخدامی، یافتن پاسخ به این پرسش است: مطالعه کدام منابع بهترین نتیجه و بازدهی را با خود به همراه می‌آورد؟
معرفی ۵ مقصد خارجی برای سفر
تابستان رسیده و فرصت مناسبی برای مسافرت به برخی کشورهای خارجی است. برای انتخاب مقصد تابستانی باید به نکات مختلفی توجه کرد. آب و هوا مطمئنا در اولویت قرار دارد.
کادوی روز کارمند، روشی برای قدردانی از آنها
بهتر است برای قدردانی و تشکر از کارمندان محترم هدیه ای تهیه کنیم چراکه به‌طور قطع روز کارمند ارزش زیادی برای آنان دارد.
گیفت کارت باز
فروشگاه اینترنتی گیفت کارت باز با دارا بودن تنوع وسیعی از گیفت کارت‌ها با قیمت بسیار مناسب توانسته در سالیان اخیر کاربران زیادی را به خود جذب کند.
یکی از بهترین و ارزان‌ترین شرکت‌های قالیشویی
فرش‌ها یکی از عناصر زینتی و مهم هر خانه‌ای می‌باشند که تاثیر زیادی در زیبایی و دکوراسیون منزل دارند.
استفاده از والپیپرهای دیواری برای زیبایی ساختمان
کاغذ دیواری نوعی پوشش تزیینی برای دیزاین و زیبایی است که روی دیوارهای داخلی خانه ها، اداره‌ها و انواع ساختمان‌ها نصب می‌کنند.
نوشداروی تقلبی کرونا؛ ۵۰۰ میلیون‌!
«ببین شما مثل آبجی خودم می‌مونی. اینجا دوای تقلبی زیاده. دو جور دوا داریم. بمدسیویر و رمدسیویر، ما بمدسیویر داریم که داروی پودریه و اصله. توی هر پکش شش تا هست. هر یک‌دونه‌اش بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیونه، دست پایین بگیرم، یک پک شش‌تاییش برای شما ۵۴۰ میلیون میفته.»
حذف کرونا بدون واکسن ممکن است
چهار متخصص از امکان حذف کووید-١٩ بدون واکسن سخن گفتند.
عمویی: حاضر نیستم تیر بزنم و دوباره کرونا بگیرم
دارنده مدال نقره دانشجویان جهان در رشته تیروکمان گفت: با تجربه تلخی که از بیماری کرونا دارم، حاضر نیستم تیر بزنم و دوباره به این بیماری مبتلا شوم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فوتبالیست‌ها کرونا می‌گیرند شنا تعطیل می‌شود!
ملی‌پوش شنا گفت: ۲۰ یا ۳۰ نفر از فوتبالیست‌ها کرونا گرفته‌اند، مسابقات و تمریناتشان تعطیل نشده اما استخر آزادی که چند ملی‌پوش در آن تمرین می‌کردند را می‌بندند!
تساوی ریو اوه با طارمی
ریو اوه که در ترکیب از مهاجم ایرانی اش بهره می برد برابر ماریتیمو مساوی کرد.
آخرین وضعیت برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا
به نظر می‌رسد برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا در نیمه آبان ماه امسال قطعی باشد.
وضعیت سربازی متقاضیان کنکور ارشد و دکتری پس از تعویق کنکور
به دنبال اعلام تعویق در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و برخی نگرانی‌های مطرح شده از سوی متقاضیان مشمول سربازی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی را ارائه کرد.
هشدار پلیس به خانواده‌ها؛ به رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای فرزندانتان توجه کنید
سرهنگ رجبی درباره آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان در سنین مختلف به خانواده‌ها هشدار داد.