شائبه افکنی مخالفان قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات هند

15:15 ۹۱ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 421 0
شائبه افکنی مخالفان قبل از اعلام نتایج نهایی انتخابات هند

تهران - ایرنا -کمیسیون انتخابات هند امروز بعد از جمع بندی نتایج اولیه انتخابات سراسری این کشور موسوم به (لوک سبها) که به مدت 39 روز و در 7 مرحله برگزار شد ،شائبه مخالفان دولت برای دستکاری در رایانه های شمارش آرای این انتخابات را رد کرد.

ایرنا

به گزارش پایگاه خبری 'بیزینس اینسایدر' هند، بعد از آنکه نتایج نظرسنجی‌های اولیه صورت‌گرفته در چند شعبه رأی‌گیری هفدهمین انتخابات سوک سبهای هند نشان داد که احتمالا حزب 'ائتلاف دمکراتیک ملی' این کشور به ریاست 'نارندرا مودی' نخست وزیر بار دیگر دولت تشکیل خواهد داد، احزاب مخالف زمزمه هایی را آغاز کردند مبنی بر اینکه دولت در دستگاه های شمارش آراء دست برده است.
انتخابات هند که امروز به پایان رسیده است قرار است کمیسیون انتخابات این کشور که سه عضو دارد، نتایج رسمی و نهایی را فردا 23 مه (2 خرداد) برای 545 کرسی پارلمان حزبی هند اعلام عمومی کند، کشوری که به بزرگترین دموکراسی جهان شهرت یافته است.
آخرین مرحله این انتخابات در ایالت های پنجاب، بنگال غربی، بیهار، اوتارپرادش، هیماچال پرادش، مدیاپرادش، جارکهند و چندیگر برگزار شده و عملا این انتخابات به پایان خود رسیده است.
بر اساس بررسی ها و نظر سنجی ها از مراکز رای گیری سراسر هند، پیش بینی می شود که حزب مودی بین 280 تا 315 کرسی از این انتخابات را از آن خود کرده باشد، بنابراین نخست وزیر هند در حالی به عنوان پیشتاز انتخابات معرفی شده که بسیاری از منتقدان او، از جمله حزب کنگره هند، این انتخابات را یک همه‌پرسی برای عملکرد نخست‌وزیر در دوره پنج ساله پیشین توصیف کرده بودند و حتی از دیروز شائبه دستکاری در دستگاه شمارش آراء را پیش کشیده اند.
به همین دلیل و بهانه، آنها دیروز با تشکیل یک جلسه مشترک با کمیسیون انتخابات این کشور با استناد به برخی کلیپ های تصویری در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که برخی دستگاه های شمارش آراء عمدا به ایالات های شمالی این کشور منتقل شده اند.
البته پیشتر گروهی از تکنوکرات های این کشور نیز نسبت به امنیت کنترل صوتی و تصویری مراکز رای گیری و شمارش آراء در این کشور تشکیک کرده بودند. حتی پیش بینی کرده بودند که دستگاه شمارش آراء نیز بتواند مورد دستکاری و حمله سایبری قرار گیرد.
روزنامه 'استیتس من' هند نیز امروز گزارش داد که نمایندگان 22 حزب مخالف نیز چند روز قبل با مراجعه به دادگاه عالی هند، اعتراض خود را نسبت به امنیت کامل سیستم کنترل 24 ساعته جایگاه های رای گیری و به ویژه مراکز شمارش آراء اعلام کرده بودند.
حتی راهول گاندی، رهبر حزب کنگره هند از این فراتر رفته این دادگاه را نیز متهم کرد که در تقلب انتخاباتی ادعایی با دولت همدست است و لذا به همراه دیگر مخالفان حتی خواهان بازشماری صد درصدی آراء کشب شده در این انتخابات شد.
به گزارش صبح امروز تلویزیون فاکس نیوز آمریکا، اگرچه کمیسیون انتخابات هند با استناد به مدارک امنیتی خود، دستکاری در نتایج را رد کرد، با این وجود نهادهای امنیتی نیز تدابیر خود را در مراکز شمارش آراء که در اتاق های دارای ماشین های الکترونیکی بسیار پیشرفته انجام می گیرد بالا برده اند.
اگرچه این کمیسیون روز گذشته بلافاصله بعد از دیدار مشترک با نمایندگان احزاب مخالف بیانیه خود مبنی بر عدم دستکاری در نتایج آرا را رد کرد، اما از امروز با رد هر گونه شبهه ای تلاش کرد از شائبه افکنی های اختلاف و جنجال برانگیز در عرصه عمومی این کشور جلوگیری کند.
در انتخابات امسال هند بیش از 900 میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن بودند که به اعتقاد کارشناسان، مشارکت در این انتخابات به دلیل برانگیخته شدن احساسات ملی گرایانه مردم این کشور بالا بوده است.
در حال حاضر حزب بی جی پی حاکمیت را در هند در اختیار دارد و در ماه های منتهی به انتخابات نیز تلاش زیادی کرد تا با تحریک احساسات عمومی پیروزی در انتخابات را مجددا به دست آورد.
اگرچه در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در هند افزایش یافته و برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که اقتصاد این کشور در حال حرکت به سوی رکود است، با این وجود، نخست وزیر این کشور تلاش کرده است با ادبیات ملی‌گرایانه و با اتکا به آنچه دستاوردهای هند در سیاست خارجی خوانده، رأی‌دهندگان هندی را به اعتماد دوباره به ائتلاف حاکم تشویق کند.
البته، در ماه‌های اخیر تشدید تنش در منطقه کشمیر و درگیری نظامی میان ارتش هند و پاکستان نیز بیش از پیش به احساسات ملی‌گرایانه در هند دامن زده است.
در هر حال، موافقان و احزاب مخالف دولت به همراه ناظران بین المللی منتظر اعلام رسمی نتایج این انتخابات هستند تا ببینند این بار نیز سکان هدایت این کشور در جنوب آسیا به دست چه حزبی می افتد.
آساق**1378**1600


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

کاپیتان تیم ملی هاکی: در کل کشور حتی یک زمین چمن استاندارد نداریم
‌کاپیتان تیم ملی هاکی داخل سالن می‌گوید: اگر زیرساخت‌های هاکی چمنی در کشور فراهم شود، در این بخش نیز می‌توانیم موفق شویم.
قاتلی که تنبیه نشد
مرد قاتل که یک بار از چوبه دار نجات پیدا کرده بود پس از آزادی بار دیگر مرتکب قتل شد و پرونده‌اش به دادگاه کیفری استان تهران رفت، اما این بار نیز توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یابد.
اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی
اتحادیه عرب تأکید کرد که جامعه بین الملل باید به مسئولیت‌های خود در زمینه توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، تأمین حمایت بین‌المللی از فلسطینیان، تلاش برای پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین و اجرای قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی عمل کند.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
بازداشت زن جنابت کار در فرودگاه
زن ملایری بعد از قتل همسر، زن برادر و دوست باردارش سعی داشت با هویت جعلی به تهران فرار کند، اما در فرودگاه شناسایی و دستگیر شد.
«شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند
یک درمانگر و کارشناس اعتیاد ورود مخدر گل به کشور را از دلایل کاهش مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: عوارض شیشه نسبت به گل به مراتب سنگین‌تر است.
عوارض استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی
سعید سمنانیان گفت: در استفاد دوباره از بطری های پلاستیکی ذرات میکروپلاستیک افزایش پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها که غدد داخلی ما را هدف گذاری می‌کند میکروپلاستیک‌ها هستند که باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و اختلال در زایمان می‌شود.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
بن بست ۱۱ ساله در جنایت شیطانی
معمای قتل شیطانی یک زن تهرانی پس از گذشت ۱۱ سال به بن بست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.