قانون مجازات اسیدپاشی علاوه بر بازدارندگی باید پیشگیرانه باشد

09:26 ۲۹ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 247 0
قانون مجازات اسیدپاشی علاوه بر بازدارندگی باید پیشگیرانه باشد

تهران-ایرنا- عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش درباره تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی، گفت: اسیدپاشی و خشونت های خانگی علاوه بر قوانین بازدارنده به خانه های امن و قوانین پیشگیرانه نیازمند است.

ایرنا

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روزدوشنبه 30 اردیبهشت ماه با 206 رای موافق، چهار رای مخالف و سه رای ممتنع از 230نماینده حاضر با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند.
جزییات این طرح 7 ماده ای که به تشدید مجازات اسیدپاشان و حمایت از قربانیان اسیدپاشی پرداخته شده روز گذشته در مجلس به تصویب رسید.
«پرستو سرمدی» امروز - چهارشنبه - در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در این باره گفت: اقدام مجلس در تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، گام بسیار مثبتی در جهت کاهش و پیشگیری از این خشونت است. اسید پاشی غالبا در دعواهای خانوادگی و ناموسی رخ می دهد، جایی که زنان بی پناه رها شده اند و قوانین مناسبی برای دفاع از آنها وجود ندارد.
وی ادامه داد: امیدوارم بعد از تصویب این طرح شاهد به سرانجام رسیدن لایحه «منع خشونت علیه زنان» هم باشیم، تا در جامعه ای که خشونت علیه زنان بالا است، قوانین کارآمدی برای مبارزه با خشونت وجود داشته باشد.
عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش اظهارداشت: برخی آموزش فرهنگی را مقدم بر تشدید مجازات خشونت گران می دانند، هر چند که این مساله بسیار مهم است، اما تغییرات فرهنگی بسیار کُند رخ می دهد و تجربه جهانی نشان می دهد با وجود تغییرات فرهنگی باز هم به قوانین بازدارنده و اجرای این قوانین برای مبارزه با خشونت نیاز داریم.
سرمدی یادآور شد: گنجاندن اشد مجازات در این مصوبه به چرخه خشونت در جامعه دامن می زند بنابراین حبس را مجازات مناسبی برای این افراد می دانم.
وی تاکید کرد: ایجاد محدودیت برای فروش آزادانه اسید هم یک راهکار مناسب برای محدود کردن دسترسی به این ماده برای ارتکاب چنین جنایت هایی است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: در مورد اسید پاشی و خشونت های خانگی در کنار قوانین بازدارنده به خانه های امن و قوانین پیشگیرانه هم نیاز داریم، زنی که مورد تهدید خشونت یا اسید پاشی قرار می گیرد باید بتواند به مکان امنی که تحت محافظت مجری قانون است پناه ببرد.

**اطلاعات ناکافی از زنان منجر به تصمیمات سلیقه ای می شود
سرمدی درباره مباحث اخیر درخصوص منع دوچرخه سواری زنان هم گفت: به نظر می رسد تصمیمات سلیقه ای مانند منع دوچرخه سواری زنان از نداشتن اطلاعات مناسب از وضعیت اجتماعی زنان ایران حکایت دارد.
وی افزود: ایران یکی از کشورهای دارای شکاف جنسیتی است، این نابرابری به ویژه در حوزه اقتصادی و فرصت های شغلی، زنان را با مشکل جدی مواجه کرده است.
این فعال اصلاح طلب ادامه داد: سخت گیری در مورد سبک زندگی در کنار نابرابری های موجود شرایط نامناسبی را برای زندگی زنان در جامعه ایجاد کرده و می تواند به نارضایتی منجر شود.

**سهم برابر احزاب در پارلمان اصلاحات ناعادلانه است
سرمدی در پاسخ به این پرسش که آیا مخالفت ها با وزن و جایگاه یکسان احزاب در پارلمان اصلاحات با معیارهای دموکراتیک همخوانی ندارد، گفت: طرح پارلمان اصلاحات اشکالات متعددی دارد، به نظر می رسد به دلیل همین اشکالات از دستور کار شورای هماهنگی خارج شده تا مجددا مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: یکی از این اشکالات، دادن سهمیه برابر به احزاب است که به نظر می رسد عادلانه و متناسب با ظرفیت احزاب در نظر گرفته نشده است.
عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش ادامه داد: در این طرح احزاب شاخص اصلاحات تضعیف شده و جایگاه آنها برابر با احزاب خردتر در نظر گرفته شده است که تعداد اعضای برخی از آن ها تنها به چند نفر می رسد، این امر نه فقط این احزاب که کل جنبش اصلاحات را متضرر و از توان بالای این احزاب محروم می کند.
سرمدی خاطرنشان کرد: این موضوع ارتباطی با دموکراسی ندارد. اگر قرار باشد به ازای هر پروانه حزبی یک رای در جبهه اصلاحات در نظر گرفت، نتیجه‌اش بازار شامی می‌شود که در آن هر اصلاح‌طلب یک حزب تاسیس کند. به نظر می‌رسد یکی از موانع پیشبرد دموکراسی، نشناختن تعریف دموکراسی و ارتباط دادن موارد بی‌ربط به آن است.
وی اضافه کرد: مثلا در دموکراسی، تفاوت رای میان دو شهروند وجود ندارد، چون واحد‌های خرد جامعه شهروندان هستند. اما واحدهای خرد اصلاحات که پروانه‌های حزبی نیستند.
سرمدی عنوان داشت: منطقی است هرکدام از این احزاب که اصلاح‌طلبان بیشتری را نمایندگی می‌کنند، در ارتباط بیشتری با جامعه بزرگ اصلاح‌طلبان کشور هستند، گفتمان‌سازی و کادرسازی می‌کنند و در این راه هزینه می‌پردازند، وزن بیشتری هم داشته باشند.
این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: پارلمان اصلاحات باید بتواند جنبش اجتماعی اصلاحات را نمایندگی کند. جنبش اصلاحات جنبشی دموکراسی خواه و در پی حقوق بشر است که در ارتباط و با محوریت بدنه اجتماعی خود شکل می گیرد، بدنه ای که به نظر می رسد در طرح پیشنهاد شده در شورای هماهنگی نادیده گرفته شده است.
سیام**3202** 1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

یورش دمنوش ایرانی به نوشابه‌های فرنگی
سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم سنتی در کافه‌های تهران بیشتر شده است.
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
خداوند در قرآن کریم، این دسته از افراد را که در بهشت جای دارند، به مروارید پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند.
جدول فروش سینمای ایران-صدرنشینی «شبی که ماه کامل شد»
جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در دومین هفته از اکران این فیلم منتشر شد.
جنجال انحصارات عجیب و غریب-درِ کانون وکلا به روی حقوق‌دان‌ها باز می‌شود؟
تعداد بسیار زیاد قوانین محدود کننده در کشور، انحصارات عجیب و غریبی را در مشاغل به وجود آورده که موجب خفگی اشتغال شده و یکی از مصادیق این انحصار کانون وکلاست.
وضعیت جوی کشور طی 3 روز آینده- وزش باد و گرد و خاک در تهران
با اشاره به وزش باد شدید موقت و رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور، از وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در بخش‌های مرکزی شامل یزد، اصفهان، سمنان، مرکزی، قم و جنوب تهران خبر داد.
سوار نکردن کارگر به اتوبوس شهری کار دست راننده داد!
امتناع یک راننده اتوبوس در یزد از سوار کردن کارگری به بهانه تمیز ماندن اتوبوس منجر به توقف فعالیت وی شد.
عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم پایتخت
عضو شورای شهر تهران گفت: بعد از آلودگی هوا، آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که سلامت پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند که می‌توان با انجام برنامه‌های مناسب در جهت مقابله با این مسئله اقداماتی انجام داد.
افزایش حملات قلبی با مصرف سیگار الکترونیکی
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
7 درمان خانگی برای آفت دهان و تبخال
آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند.
طریقه مصرف عرق کاسنی برای درمان جوش
برای درمان جوش با عرق کاسنی، توصیه می‌شود که عرق کاسنی و شاه‌تره را با هم مخلوط کرده (نسبت دو به یک) و روزی سه لیوان از این مخلوط را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.