قانون مجازات اسیدپاشی علاوه بر بازدارندگی باید پیشگیرانه باشد

09:26 ۱۲۰ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 1,303 0
قانون مجازات اسیدپاشی علاوه بر بازدارندگی باید پیشگیرانه باشد

تهران-ایرنا- عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش درباره تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی، گفت: اسیدپاشی و خشونت های خانگی علاوه بر قوانین بازدارنده به خانه های امن و قوانین پیشگیرانه نیازمند است.

ایرنا

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روزدوشنبه 30 اردیبهشت ماه با 206 رای موافق، چهار رای مخالف و سه رای ممتنع از 230نماینده حاضر با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند.
جزییات این طرح 7 ماده ای که به تشدید مجازات اسیدپاشان و حمایت از قربانیان اسیدپاشی پرداخته شده روز گذشته در مجلس به تصویب رسید.
«پرستو سرمدی» امروز - چهارشنبه - در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در این باره گفت: اقدام مجلس در تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، گام بسیار مثبتی در جهت کاهش و پیشگیری از این خشونت است. اسید پاشی غالبا در دعواهای خانوادگی و ناموسی رخ می دهد، جایی که زنان بی پناه رها شده اند و قوانین مناسبی برای دفاع از آنها وجود ندارد.
وی ادامه داد: امیدوارم بعد از تصویب این طرح شاهد به سرانجام رسیدن لایحه «منع خشونت علیه زنان» هم باشیم، تا در جامعه ای که خشونت علیه زنان بالا است، قوانین کارآمدی برای مبارزه با خشونت وجود داشته باشد.
عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش اظهارداشت: برخی آموزش فرهنگی را مقدم بر تشدید مجازات خشونت گران می دانند، هر چند که این مساله بسیار مهم است، اما تغییرات فرهنگی بسیار کُند رخ می دهد و تجربه جهانی نشان می دهد با وجود تغییرات فرهنگی باز هم به قوانین بازدارنده و اجرای این قوانین برای مبارزه با خشونت نیاز داریم.
سرمدی یادآور شد: گنجاندن اشد مجازات در این مصوبه به چرخه خشونت در جامعه دامن می زند بنابراین حبس را مجازات مناسبی برای این افراد می دانم.
وی تاکید کرد: ایجاد محدودیت برای فروش آزادانه اسید هم یک راهکار مناسب برای محدود کردن دسترسی به این ماده برای ارتکاب چنین جنایت هایی است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: در مورد اسید پاشی و خشونت های خانگی در کنار قوانین بازدارنده به خانه های امن و قوانین پیشگیرانه هم نیاز داریم، زنی که مورد تهدید خشونت یا اسید پاشی قرار می گیرد باید بتواند به مکان امنی که تحت محافظت مجری قانون است پناه ببرد.

**اطلاعات ناکافی از زنان منجر به تصمیمات سلیقه ای می شود
سرمدی درباره مباحث اخیر درخصوص منع دوچرخه سواری زنان هم گفت: به نظر می رسد تصمیمات سلیقه ای مانند منع دوچرخه سواری زنان از نداشتن اطلاعات مناسب از وضعیت اجتماعی زنان ایران حکایت دارد.
وی افزود: ایران یکی از کشورهای دارای شکاف جنسیتی است، این نابرابری به ویژه در حوزه اقتصادی و فرصت های شغلی، زنان را با مشکل جدی مواجه کرده است.
این فعال اصلاح طلب ادامه داد: سخت گیری در مورد سبک زندگی در کنار نابرابری های موجود شرایط نامناسبی را برای زندگی زنان در جامعه ایجاد کرده و می تواند به نارضایتی منجر شود.

**سهم برابر احزاب در پارلمان اصلاحات ناعادلانه است
سرمدی در پاسخ به این پرسش که آیا مخالفت ها با وزن و جایگاه یکسان احزاب در پارلمان اصلاحات با معیارهای دموکراتیک همخوانی ندارد، گفت: طرح پارلمان اصلاحات اشکالات متعددی دارد، به نظر می رسد به دلیل همین اشکالات از دستور کار شورای هماهنگی خارج شده تا مجددا مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: یکی از این اشکالات، دادن سهمیه برابر به احزاب است که به نظر می رسد عادلانه و متناسب با ظرفیت احزاب در نظر گرفته نشده است.
عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش ادامه داد: در این طرح احزاب شاخص اصلاحات تضعیف شده و جایگاه آنها برابر با احزاب خردتر در نظر گرفته شده است که تعداد اعضای برخی از آن ها تنها به چند نفر می رسد، این امر نه فقط این احزاب که کل جنبش اصلاحات را متضرر و از توان بالای این احزاب محروم می کند.
سرمدی خاطرنشان کرد: این موضوع ارتباطی با دموکراسی ندارد. اگر قرار باشد به ازای هر پروانه حزبی یک رای در جبهه اصلاحات در نظر گرفت، نتیجه‌اش بازار شامی می‌شود که در آن هر اصلاح‌طلب یک حزب تاسیس کند. به نظر می‌رسد یکی از موانع پیشبرد دموکراسی، نشناختن تعریف دموکراسی و ارتباط دادن موارد بی‌ربط به آن است.
وی اضافه کرد: مثلا در دموکراسی، تفاوت رای میان دو شهروند وجود ندارد، چون واحد‌های خرد جامعه شهروندان هستند. اما واحدهای خرد اصلاحات که پروانه‌های حزبی نیستند.
سرمدی عنوان داشت: منطقی است هرکدام از این احزاب که اصلاح‌طلبان بیشتری را نمایندگی می‌کنند، در ارتباط بیشتری با جامعه بزرگ اصلاح‌طلبان کشور هستند، گفتمان‌سازی و کادرسازی می‌کنند و در این راه هزینه می‌پردازند، وزن بیشتری هم داشته باشند.
این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: پارلمان اصلاحات باید بتواند جنبش اجتماعی اصلاحات را نمایندگی کند. جنبش اصلاحات جنبشی دموکراسی خواه و در پی حقوق بشر است که در ارتباط و با محوریت بدنه اجتماعی خود شکل می گیرد، بدنه ای که به نظر می رسد در طرح پیشنهاد شده در شورای هماهنگی نادیده گرفته شده است.
سیام**3202** 1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علیرضا دبیر به سوئیس می رود- اولین قسط به لالوویچ پرداخت شد
رئیس فدراسیون کشتی برای دیدار با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی آبان یا آذرماه سال جاری راهی سوئیس خواهد شد.
عضویت منصور برزگر در تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی
منصور برزگر، قهرمان جهان و نایب قهرمان المپیک عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی خواهد شد.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
جدیدترین اظهار نظر بیرانوند درباره خداحافظی‌اش از فوتبال: عصبی بودم آن‌حرف‌ها را زدم! + فیلم
دروازه‌بان پرسپولیس درحالی که در صحبت‌های روز چهارشنبه خود با خبرنگاران قویا مصاحبه خود درباره خداحافظی از فوتبال ایران را تکذیب کرده که در تازه‌ترین اظهاراتش عنوان کرده صحبت درباره خداحافظی از فوتبال را به خاطر عصبانی بودن و در جمع دوستانه مطرح کرده است.
سودای تجارت برخی مدارس به بهانه کنکور
یک روانشناس گفت: در حال حاضر مدارس تجارت خوبی در خصوص کنکور دارند که فنی و حرفه‌ای‌ها قادر به رقابت با آن و جذب دانش آموز نیستند.
تمدید اعتبار بیمه سلامت اتباع خارجی - شرط پذیرشِ اتباعِ جدید
مدیرکل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: آن دسته از اتباعی که تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند و همچنین اتباع معرفی شده جدید از سوی وزارت کشور، می‌توانند نسبت به تمدید اعتبار و دریافت دفترچه بیمه خود اقدام کنند.
آیا انصارالله در آینده نزدیک تولید نفت عربستان را به صفر می‌رساند؟
رای الیوم در گزارشی به بررسی توانمندی‌های جنبش انصارالله یمن و قدرت روز افزون آن برای مقابله با سعودی‌ها پرداخت.
حملات به مواضع حشد شعبی به نفع مجاهدین خلق است
نخست وزیر عراق خاطر نشان کرد ممکن است اسرائیل مقرهای حشد شعبی در آمرلی و القائم را هدف قرار داده باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علیرضا دبیر به سوئیس می رود- اولین قسط به لالوویچ پرداخت شد
رئیس فدراسیون کشتی برای دیدار با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی آبان یا آذرماه سال جاری راهی سوئیس خواهد شد.