سرودهای ملی چه مفاهیم ایدئولوژیکی دارند؟

01:45 ۱۲۱ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 349 0
سرودهای ملی چه مفاهیم ایدئولوژیکی دارند؟

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور مانند انگلیس، آمریکا و آلمان درونمایه‌های ایدئولوژیکی بیشتری نسبت به سرودهای ملی کشورهای مسلمان و جامعه‌گرا دارد. افزون بر این مفاهیمی هم‌چون فداکاری و قسم‌ مقدس در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور وجود ندارد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سرود ملی قطعه‌ای موسیقی است که غالباً وطن‌پرستانه است و به تاریخ، سُنن و مبارزات مردم یک کشور اشاره‌ای ستایش‌آلود دارد. هنگام خواندن سرود ملی، آداب خاصی رعایت می‌شود از جمله احترام نظامی، ایستادن و برداشتن کلاه. در نتیجه اهمیت مربوط به سرودهای ملی، به عنوان یک آداب اجتماعی بر همگان شناخته شده است.
در پژوهشی که جواد زارع، استادیار گروه زبان انگلیسی دانشگاه کوثر بجنورد و شیما باباپور، دانشجوی دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه تهران انجام داده‌اند، آمده است: «در این تحقیق سرودهای ملی سه گروه کشور سرمایه‌محور، جامعه‌گرا و مسلمان مورد بررسی محتوایی قرار گرفتند. جامعه‌گرایی، اندیشه‌ای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که برای ایجاد یک نظم اجتماعی مبتنی بر انسجام همگانی می‌کوشد، جامعه‌ای که در آن تمامی قشرهای اجتماعی سهمی برابر در سود همگانی داشته باشند. سرمایه‌محوری نظامی اقتصادی است که در آن پایه‌های نظام اقتصادی بر روی مالکیت خصوصی ابزارهای تولید اقتصادی است. در کشورهای مسلمان، حکومت اسلامی نوعی از حکومت دینی است که حزب یا اشخاص حاکم معتقد به برتری اسلام سعی در پیاده‌سازی‌سازی قوانین بر پایه احکام و معارف اسلامی دارند.»
در بخش دیگری از این پژوهش آمده است: «برای اجتناب از هرگونه تعصبی در معرفی مفاهیم ایدئولوژیک، به جای وام‌گیری مفاهیم گسترده ایدئولوژیک، از روش تحلیل متن محور سرودهای ملی استفاده کردیم. برای رسیدن به این هدف ۵۳ سرود ملی از طریق نمونه‌گیری تصادفی اصولی انتخاب شدند. این کشورها عبارتند از: ویتنام، اردن، تایلند، گرجستان، تاجیکستان، سریلانکا، نپال، پاکستان، چین، ایران، جمهوری
کبو ورد، گامبیا، غنا، گینه، موریتانیا ، کامرون، اوگاندا، سومالی، کومور ، آفریقای جنوبی، روسیه، پرتغال، دانمارک، بوسنی‌وهرزگوین ، انگلیس، یونان، ترکیه، لهستان، واتیکان، سوئیس، ایالات متحده آمریکا، کانادا، بلیز ، دومینیکا ، سنت لوسیا ، شیلی، ونزوئلا، گویان، برزیل، سورینام ، فیجی، پالائو ، ساموا ، نیوزیلند، استرالیا، افغانستان، آلبانی، آندورا، آنگولا، آنتیگوا و باربودا ، آرژانتین، ارمنستان و نیجریه.»
سرانجام، پس از رمزگذاری، دو ارزیاب به توافق رسیدند که ۴۶ مفهوم ایدئولوژیک شناسایی شدند که پس از آن به طور واضح در قالب ۹ درونمایه ایدئولوژیک توصیف و دسته‌بندی شدند. این درونمایه ایدئولوژیک شامل آزادی، ملی‌گرایی، دین، اتحاد، چهره مطرح، پایداری، خصومت، نظام دولت و موفقیت می‌شد.
در گروه کشورهای سرمایه‌محور، سرودهای ملی انگلیس، استرالیا، کانادا، آمریکا و آلمان بررسی شدند. در گروه کشورهای جامعه‌گرا از سرودهای ملی کشورهای پرتغال، ویتنام، کوبا، هند و کره‌شمالی استفاده شد و در گروه کشورهای مسلمان، سرودهای ملی عربستان، ایران، مصر، الجزایر و عراق مورد تحلیل قرار گرفت.
محققان در این پژوهش می‌گویند: «بنا بر نتایج، اولین تفاوت فاحش در تعداد کلی درون‌مایه‌های ایدئولوژیک بود که در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور اشاره شده بود. در حالی که سرودهای ملی کشورهای جامعه‌گرا و مسلمان در تعداد کلی مفاهیم ایدئولوژیک فرق چندانی نداشتند. در نتیجه به نظر می‌رسد که بازتاب ایدئولوژی در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور مشهودتر است.»
بنا بر نتایج به دست آمده از میان تمام درون مایه‌های اصلی ایدئولوژیک، ملی‌گرایی بیشترین درون‌مایه استفاده شده در سرودهای ملی سه گروه کشور بود. ملی‌گرایی در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور، جامعه‌گرا و مسلمان به ترتیب به میزان ۵۹، ۷۲.۶ و ۵۹ درصد وجود داشت. بعد از ملی‌گرایی، مفاهیم ایدئولوژیک آزادی و مشابه آن در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور تاکید شده‌اند.
در این پژوهش آمده است: «در سرودهای ملی کشورهای جامعه‌گرا، در حالی که "اتحاد" مورد تاکید قرار گرفته بود، دین و مفاهیم و درون‌مایه‌های دینی به مقدار زیادی نادیده گرفته شد. در سرودهای ملی کشورهای مسلمان هم دیدیم که بعد از دین، احساس فداکاری و وفاداری به کشور مهم‌ترین درونمایه بود. در حالی که مفاهیم آزادی، عدالت و ستم در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور زیاد استفاده شده بود، در سرودهای ملی کشورهای جامعه‌گرا فقط به "ستم" اشاره شده بود. هم‌چنین در سرودهای ملی کشورهای اسلامی به "آزادی، قدرت و عدالت" اهمیت داده شده بود. این به خاطر این واقعیت است که در کشورهای اسلامی، مفاهیمی همچون آزادی و عدالت ارزش ویژه‌ای دارند.»
در بخش دیگری از این مقاله آمده: «در حالی که تحلیل ایدئولوژیک سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور نشان داد به مفاهیمی چون مقاومت، ثبات، خیزش و مفاهیمی از این دست اعتقاد ندارند، این مفاهیم برای کشورهای اسلامی مهم بودند و در سرود ملی‌شان منعکس شده است. لازم به ذکر است اگرچه برابری یک مفهوم مهم ایدئولوژیک در کشورهای مسلمان است، اما در سرود ملی‌شان دیده نمی‌شود.»
محققان می‌گویند: «مفهوم اعتقاد به خدا در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور و مسلمان به فراوانی یافت می‌شد، در حالی که در سرودهای ملی کشورهای جامعه‌گرا دیده نمی‌شد. نتایج این تحقیق نشان داد سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور در مقایسه با کشورهای جامعه‌گرا و مسلمان، فراوانی بیشتری از مفاهیم و درون مایه‌های ایدئولوژیک را به نمایش گذاشتند، افزون بر این مفاهیمی هم‌چون فداکاری و قسم مقدس در سرودهای ملی کشورهای سرمایه‌محور وجود نداشت، برخلاف کشورهای مسلمان و جامعه‌گرا که در آن‌ها فداکاری مفهومی مطلوب داشت.»
این پژوهش در اولین شماره نهمین دوره نشریه پژوهش‌های زبان‌شناختی در زبان‌های خارجی منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علیرضا دبیر به سوئیس می رود- اولین قسط به لالوویچ پرداخت شد
رئیس فدراسیون کشتی برای دیدار با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی آبان یا آذرماه سال جاری راهی سوئیس خواهد شد.
عضویت منصور برزگر در تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی
منصور برزگر، قهرمان جهان و نایب قهرمان المپیک عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی خواهد شد.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
جدیدترین اظهار نظر بیرانوند درباره خداحافظی‌اش از فوتبال: عصبی بودم آن‌حرف‌ها را زدم! + فیلم
دروازه‌بان پرسپولیس درحالی که در صحبت‌های روز چهارشنبه خود با خبرنگاران قویا مصاحبه خود درباره خداحافظی از فوتبال ایران را تکذیب کرده که در تازه‌ترین اظهاراتش عنوان کرده صحبت درباره خداحافظی از فوتبال را به خاطر عصبانی بودن و در جمع دوستانه مطرح کرده است.
سودای تجارت برخی مدارس به بهانه کنکور
یک روانشناس گفت: در حال حاضر مدارس تجارت خوبی در خصوص کنکور دارند که فنی و حرفه‌ای‌ها قادر به رقابت با آن و جذب دانش آموز نیستند.
تمدید اعتبار بیمه سلامت اتباع خارجی - شرط پذیرشِ اتباعِ جدید
مدیرکل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: آن دسته از اتباعی که تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند و همچنین اتباع معرفی شده جدید از سوی وزارت کشور، می‌توانند نسبت به تمدید اعتبار و دریافت دفترچه بیمه خود اقدام کنند.
آیا انصارالله در آینده نزدیک تولید نفت عربستان را به صفر می‌رساند؟
رای الیوم در گزارشی به بررسی توانمندی‌های جنبش انصارالله یمن و قدرت روز افزون آن برای مقابله با سعودی‌ها پرداخت.
حملات به مواضع حشد شعبی به نفع مجاهدین خلق است
نخست وزیر عراق خاطر نشان کرد ممکن است اسرائیل مقرهای حشد شعبی در آمرلی و القائم را هدف قرار داده باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علیرضا دبیر به سوئیس می رود- اولین قسط به لالوویچ پرداخت شد
رئیس فدراسیون کشتی برای دیدار با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی آبان یا آذرماه سال جاری راهی سوئیس خواهد شد.
ثبت۴۳۰۰ پژوهش در سامانه ˮساعتˮ- پیوستن ایرانداک به مجمع جهانی سازمان‌های تحقیقات صنعتی و فناوری
کاهش درد سوزن دیالیز با حواس‌پرتی صوتی
نکوداشت اساتید تحریریه‌ فصل‌نامه‌ ˮپژوهش زبان و ادبیات فارسیˮ جهاددانشگاهی
چرا کلاه ایمنی مهم است؟
دفاع دقیقه نودی ممنوع
باید تفاوت ریاضی با سایر رشته‌ها به رسمیت شناخته شود-کاهش گرایش به علوم پایه خطر تلقی نمی‌شود
تبیین مؤلفه‌های اعتلای کیفیت برنامه‌های پرورشی آموزش و پرورش
بررسی افسردگی و حافظه کاری فضایی
چالش‌های اخذ رضایت پزشکی از کودکان
مغز متفکر محققان ایرانی با خارجی‌ها یکسان است- در ابزار و امکانات ضعف داریم