سدخیرآباد در آستانه سرریز شدن؛ نجات نیکشهر از خشکسالی

14:24 ۴۲۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 1,121 0
سدخیرآباد در آستانه سرریز شدن؛ نجات نیکشهر از خشکسالی

چابهار- ایرنا- رحمت الهی شهرستان نیکشهر را از خشکسالی نجات داد و سد خیرآباد این شهرستان با حجم 27 میلیون و 300 هزار مترمکعب هم اینک بر اثر بارندگی ها و سیلاب های اخیر حدود 25 میلیون مترمکعب آبگیری شده و در آستانه سرریز شدن است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سد خیرآباد به منظور تامین آب آشامیدنی 50 ساله نیکشهر و 600 هکتار زمین های کشاورزی پایین دست شهر نیکشهر بر روی رودخانه کشیک در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی کلنگ زنی و در سال 1388 با مجموع هزینه 175 میلیارد ریالی تکمیل و افتتاح شده است.
این سد برای نخستین بار در نیمه دوم بهمن 1389 سرریز شده و پس از آن با گذشت حدود 9 سال سرریز نشده است.
رییس اداره منابع آب نیکشهر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در طول سه ماه اخیر و با ادامه بارندگی های پی در پی حدود 20 میلیون مترمکعب آب در پشت سدخیرآباد جمع آوری شده است.
فیض محمد بلوچی افزود: در اواخر سال گذشته حدود 6 میلیون و 300 هزار مترمکعب آب در پشت سدخیرآباد وجود داشت که 2 میلیون و 600 هزار مترمکعب حجم رسوبات مرده و با در نظر گرفتن 2 و نیم میلیون مترمکعب تبخیر سالانه فقط یک میلیون و 200 هزار مترمکعب حجم مفید آب قابل بهره برداری بود که شهر نیکشهر در شدیدترین وضع آبی بسر می برد.
وی بیان کرد: حجم ذخیره سازی این سد 27 میلیون و 300 هزار مترمکعب است که با افزوده شدن بیش از 20 میلیون مترمکعب شرایط آبی خوبی را برای استفاده شرب و کشاورزی رقم زده است.
وی گفت: حدود 2 میلیون و 600 هزار مکعب آب دیگر برای سرریز شدن سد نیاز است و براساس پیش بینی و ادامه بارندگی ها در روزهای آینده شاهد سرریز شدن آن خواهیم بود.
وی ادامه داد: با سر ریز شدن این سد، قنات ها، چاهها و سفره های زیرزمینی این شهرستان سیراب می شوند و امیدواریم 600 هکتار از زمین های کشاورزی پایین دست پس از سالها انتظار به زیر کشت محصولات فصلی، باغی و گلخانه ای بروند و با آب این سد مجددا احیا شوند.

** ساماندهی وضعیت پایین دست سدخیرآباد و انتقال آب با لوله نیاز اساسی منطقه
فرماندار نیکشهر نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ساماندهی اوضاع پایین دست سدخیرآباد و انتقال آب با لوله به طول چهار کیلومتر از نیازهای ضروری برای کاهش تنش آبی و هدر رفت آب است.
صاحب گل صالحی افزود: متاسفانه بعد از گذشت 9 سال از افتتاح این سد کار ساماندهی آن انجام نشده است و باید هر چه سریعتر انتقال آب با لوله تا بالادست چاههای آب شرب شهر نیکشهر در منطقه زهک انجام شود.
وی گفت: هیچ راهی بجز انتقال آب دریای مکران (عمان) به مناطق شهری و روستایی این شهرستان نداریم و باید در نهایت به آب مطمئن و پایدار دریا مراجعه کنیم.
وی با ابراز خوشحالی از آبگیری سد خیرآباد و احتمال سرریز شدن آن افزود: خشکسالی خسارت سنگینی به بخش کشاورزی نیکشهر وارد و آب آشامیدنی شهر نیکشهر را جیره بندی کرده است.
وی ادامه داد: خسارت خشکسالی سبب شده تا دسترنج دهها ساله کشاورزان به ویژه باغداران کاملا نابود شود و هزاران نفر شغل خود را از دست بدهند.
وی با بیان اینکه شهرستان نیکشهر همیشه با مشکلات بی آبی مواجه است، خاطرنشان کرد: ساخت آب شیرین کن وانتقال آب دریا می تواند مشکلات تامین آب کشاورزی و آشامیدنی این شهرستان را در افق بلند مدت مرتفع کند.
وی گفت: با انتقال آب دریا هزاران شغل در زمینه کشاورزی و دام و طیور ایجاد می شود و قابلیت استقرار صنایع مختلف نیز به وجود خواهد آمد.
وی افزود: وقتی آب مطمئن وجود داشته باشد رغبت سرمایه گذاران برای حضور در مناطق محرومی نظیر نیکشهر بیشتر می شود و این امر سبب توسعه و عمران این مناطق خواهد شد.
فرماندار نیکشهر ادامه داد: این شهرستان یکی از مناطق مستعد برای کشاورزی و گردشگری است که انتقال آب دریا موجب رونق اقتصادی و پیشرفت بیشتر آن می شود.
صالحی با بیان اینکه شهرستان نیکشهر از رودخانه های فصلی «شگیم، جسیس آهوران، تنگ سرحه، بنت، اسپکه، ملوران، ترادان و داروکان» برخوردار است، تصریح کرد: فقط سدخیرآباد با ظرفیت 27 میلیون مترمکعب در این شهرستان ساخته شده است که نقش مهمی را در تامین آب آشامیدنی حدود چهار هزار مشترک آب با جمعیت 20 هزار نفر شهر نیکشهر دارد.
وی با بیان اینکه بندهای آبخیزداری خاکی و بتنی با اعتبارات خشکسالی در سال های گذشته در نیکشهر ساخته شده که به دلیل بارندگی ها تخریب و آسیب دیده اند، خاطرنشان کرد: این سازه های آبخیزداری برای مرمت و بازسازی نیازمند اعتبارات و تعریف ردیف بودجه ای هستند.
وی گفت: از مجموع 395 روستای این شهرستان بیش از 100 روستا با تانکر آبرسانی می شوند که ناوگان آبرسانی سیار اعتبارات لازم برای سوخت، تعمیر و نگهداری تانکرها را ندارد.
وی بیان کرد: مطالعه برای ساخت سد بر روی رودخانه تنگ سرحه در محدوده بالادست روستای غریب آباد این شهرستان ضروری است.
فرماندار نیکشهر از مجلس و دولت خواست برای بخشودگی وام های کشاورزی این منطقه تلاش های لازم را انجام دهند تا موجب دلگرمی بیشتر کشاورزان برای تولید شود.
وی از پیگیری نماینده چابهار برای حضور میدانی اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به سیستان وبلوچستان قدردانی و اظهار امیدواری کرد برخی از مشکلات بزودی مرتفع شود.

**پایان جیره بندی آب در نیکشهر با آبگیری سد خیرآباد
مدیر آب و فاضلاب شهری نیکشهر با اشاره به آبگیری سد خیرآباد پس از حدود 9 سال گفت: بزودی پایان جیره بندی چند ساله آب را شاهد خواهیم بود.
سعید ریگی افزود: دامنه کم آبی در شهر نیکشهر در سالهای اخیر روز به روز بیشتر شده بود و در صورت عدم بارندگی های اخیر این احتمال وجود داشت که در شبانه روز فقط دقایقی آب در شبکه آبرسانی جاری شود.
وی بیان کرد: آب آشامیدنی شهر نیکشهر از پنج حلقه چاه رودخانه کشیک و پایین دست سدخیرآباد تامین می شود و نیاز است انتقال آب با لوله از سد تا بالادست این چاهها اقدام شود تا شاهد آبدهی بیشتری باشیم.
مدیر آب و فاضلاب شهری نیکشهر گفت: هم اینک وضعیت سد خیرآباد در بهترین شرایط آبی است و می توان گفت تا چندین مدت نیاز آبی چندانی نخواهیم داشت.
ریگی بر ساخت سیستم تصفیه آب، انتقال آب از سد خیرآباد به بالادست چاههای آب آشامیدنی، حفر چاههای جدید و انتقال آب از دریای عمان تاکید کرد.
وی ادامه داد: جیره بندی آب در طول حدود چهار سال اخیر مشکلات و نارضایتی های بسیاری بهمراه داشته به طوریکه در برخی از نقاط شهر به دلیل کمبود آب توان تامین آب مورد نیاز مردم را نداریم.
وی اظهار امیدواری کرد با سرریز شدن آب سد خیرآباد تا سالها مشکلات بی آبی در شهر نیکشهر وجود نداشته و رضایتمندی مردم را در پی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، نیکشهر از شمال به شهرستان های ایرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان های قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.
شهرستان نیکشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، آهوران و مرکزی براساس سرشماری نفوس و مسکن آبان سال 1395 تعداد 141 هزار و 894 نفر جمعیت با 37 هزار و 207 خانوار در فاصله 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043 **6081


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

پوشش ضد حریق؛ یکی از راهکارهای ارتقای ایمنی ساختمان در برابر حریق
هر از چندگاهی خبری از رخداد حادثه انفجار و یا حریق باعث تاثر جامعه می‌شود. رویداد تلخ انفجار در کلینیک سینا اطهر تهران در تیرماه ۹۹ که منجر به فقدان ۱۲ نفر از شهروندان گردید، نمونه‌ای از این اتفاقات آزاردهنده است.
منابع آزمون استخدامی
بی‌شک مطالعه منابع درست و اصولی در هر آزمونی می‌تواند منجر به موفقیت گردد، مدت‌هاست که دغدغه اصلی شرکت‌کنندگان در آزمون‌های استخدامی، یافتن پاسخ به این پرسش است: مطالعه کدام منابع بهترین نتیجه و بازدهی را با خود به همراه می‌آورد؟
معرفی ۵ مقصد خارجی برای سفر
تابستان رسیده و فرصت مناسبی برای مسافرت به برخی کشورهای خارجی است. برای انتخاب مقصد تابستانی باید به نکات مختلفی توجه کرد. آب و هوا مطمئنا در اولویت قرار دارد.
کادوی روز کارمند، روشی برای قدردانی از آنها
بهتر است برای قدردانی و تشکر از کارمندان محترم هدیه ای تهیه کنیم چراکه به‌طور قطع روز کارمند ارزش زیادی برای آنان دارد.
گیفت کارت باز
فروشگاه اینترنتی گیفت کارت باز با دارا بودن تنوع وسیعی از گیفت کارت‌ها با قیمت بسیار مناسب توانسته در سالیان اخیر کاربران زیادی را به خود جذب کند.
یکی از بهترین و ارزان‌ترین شرکت‌های قالیشویی
فرش‌ها یکی از عناصر زینتی و مهم هر خانه‌ای می‌باشند که تاثیر زیادی در زیبایی و دکوراسیون منزل دارند.
استفاده از والپیپرهای دیواری برای زیبایی ساختمان
کاغذ دیواری نوعی پوشش تزیینی برای دیزاین و زیبایی است که روی دیوارهای داخلی خانه ها، اداره‌ها و انواع ساختمان‌ها نصب می‌کنند.
نوشداروی تقلبی کرونا؛ ۵۰۰ میلیون‌!
«ببین شما مثل آبجی خودم می‌مونی. اینجا دوای تقلبی زیاده. دو جور دوا داریم. بمدسیویر و رمدسیویر، ما بمدسیویر داریم که داروی پودریه و اصله. توی هر پکش شش تا هست. هر یک‌دونه‌اش بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیونه، دست پایین بگیرم، یک پک شش‌تاییش برای شما ۵۴۰ میلیون میفته.»
حذف کرونا بدون واکسن ممکن است
چهار متخصص از امکان حذف کووید-١٩ بدون واکسن سخن گفتند.
عمویی: حاضر نیستم تیر بزنم و دوباره کرونا بگیرم
دارنده مدال نقره دانشجویان جهان در رشته تیروکمان گفت: با تجربه تلخی که از بیماری کرونا دارم، حاضر نیستم تیر بزنم و دوباره به این بیماری مبتلا شوم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فوتبالیست‌ها کرونا می‌گیرند شنا تعطیل می‌شود!
ملی‌پوش شنا گفت: ۲۰ یا ۳۰ نفر از فوتبالیست‌ها کرونا گرفته‌اند، مسابقات و تمریناتشان تعطیل نشده اما استخر آزادی که چند ملی‌پوش در آن تمرین می‌کردند را می‌بندند!
تساوی ریو اوه با طارمی
ریو اوه که در ترکیب از مهاجم ایرانی اش بهره می برد برابر ماریتیمو مساوی کرد.
آخرین وضعیت برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا
به نظر می‌رسد برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا در نیمه آبان ماه امسال قطعی باشد.
وضعیت سربازی متقاضیان کنکور ارشد و دکتری پس از تعویق کنکور
به دنبال اعلام تعویق در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری و برخی نگرانی‌های مطرح شده از سوی متقاضیان مشمول سربازی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی را ارائه کرد.
هشدار پلیس به خانواده‌ها؛ به رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای فرزندانتان توجه کنید
سرهنگ رجبی درباره آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان در سنین مختلف به خانواده‌ها هشدار داد.