مشکلات بهداشتی؛ دغدغه سیل زدگان گلستان

14:10 ۹۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 609 0
مشکلات بهداشتی؛ دغدغه سیل زدگان گلستان

گرگان - ایرنا - ساده انگارانه است که باور کنیم سیل گلستان با فروکش کردن آب تمام شده است؛ این ویرانگر آنقدر لایه های پنهان و پیدا دارد که بعید است به این زودی کم اثر شود؛ نمونه اش مشکلات بهداشتی که با گرم شدن هوا بروز کرده و در حال تبدیل شدن به معضلی برای مردم منطقه است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، از روزهای آخر سال 97 که سیل گلستان را فرا گرفت تا همین چند روز قبل که نیروهای امدادی و عملیاتی حضوری پررنگ در مناطق سیل زده داشتند، کمتر کسی فکر و برنامه ای برای دوران سخت پساسیل داشت و تمام تمرکز و تلاش به خروج آب از شهرها محدود شده بود.
حالا که همه رفته اند و فقط مردم مانده اند و خودشان، یکی یکی پی به آسیب هایی می برند که هر کدامش به اندازه همان سیل زجرآور، دردناک و خطرآفرین است؛ مثل مشکلات بهداشتی که اگر خوب مدیریت نشود می تواند به بحرانی دیگر ختم شده و اتفاقات دلخراشی را رقم بزند.
یکی از نگرانی های سیل زدگان گلستان، مشکلاتی مانند هجوم حشرات و حیوانات موذی است که با گرم شدن تدریجی دما بویژه در آق قلا و گمیشان منطقه را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و مشکلات بهداشتی کرده است.
تعدادی از ساکنان مناطق سیل زده آق قلا و گمیشان در گفت و گو با ایرنا نگران تبعات تشدید گرما و افزوده شدن حشرات و بروز بیماری های عفونی و واگیر ناشی از آن هستند.
نداشتن سرپناه، اقامت مستمر در چادر و انباشت گل و لای به عنوان یکی از مراکز اصلی بروز میکروب و ازدیاد حشرات از جمله نگرانی های سیل زدگان است.
این مسائل نه تنها در اظهارات اهالی گمیشان و آق قلا طی گفتگو با خبرنگاران ایرنا مطرح می شود بلکه مسوولان محلی نیز آن را به زبان آورده و می آورند.
معاون فرماندار شهرستان گمیشان با تایید نگرانی هایی از این دست در سطح منطقه به هجوم حشرات در گمیش تپه و سایر روستاهای حاشیه گرگان رود اشاره کرد و گفت: اگرچه با گرم شدن هوا حشرات در مناطق سیل زده زیاد شد اما با اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای بویژه طی روزهای اخیر تعداد آن ها کمتر شده و دیگر کلونی های بزرگ که اغلب در مناطق غیر مسکونی و زراعی مشاهده می شد، وجود چندانی ندارد.
سید علیرضا حسینی اظهار داشت: نیروهای بهداشتی به همراه گروه های داوطلب مردمی و سپاه محله به محله در حال ارایه آموزش چگونگی مقابله با حشرات و اصول اولیه بهداشتی به مردم گمیشان هستند و اقلام مورد نیاز برای مبارزه با هجوم احتمالی حشرات را میان آن ها توزیع می کنند.
وی بیان کرد: علاوه بر این آموزش ها، آهک پاشی و سم پاشی محلات گمیش تپه (مرکز شهرستان گمیشان) و روستاهای مستعد به صورت مستمر در حال انجام است.
معاون فرماندار گمیشان با یادآوری دغدغه های ذهنی مردم و مسوولان منطقه افزود: رعایت مسایل بهداشتی برای خانوارهایی که به سبب ضعف استحکام خانه ها در چادر زندگی می کنند، بسیار مهم و ضروری است.
حسینی ادامه داد: در سیل اخیر فاضلاب خانگی و صنعتی مناطق بالادستی همراه سیل به گمیشان آمد و هر چند روان آب های آلوده از شهر تخلیه شد اما در برخی نقاط، گل و لای و رسوبات برجای مانده که دارای بار میکروبی و آلودگی هستند همچنان مشاهده می شود.
وی گفت: نظافت مناطق پیرامونی محل استقرار چادرها با دقت و وسواس در حال انجام است تا در نتیجه برجای ماندن این رسوبات شاهد شیوع بیماری واگیر در منطقه نباشیم.
معاون فرماندار گمیشان همچنین به گفته هایی مربوط به هجوم انواع مارها، حشرات و گزندگان به منطقه اشاره کرد و گفت: تاکنون گزارشی از هجوم مار یا جانوران موذی دیگر در منطقه دریافت نشده و وضعیت تحت کنترل است.
در همین پیوند فرماندار آق قلا هم به ایرنا گفت: عملیات کار مه پاشی و رفع آلودگی و خطر از محلات و مناطق سیل زده این شهرستان به صورت مداوم در حال انجام است تا پشه و دیگر حشرات باقیمانده در مناطق مسکونی از بین بروند.
امانگلدی ضمیر اظهار داشت: نیروهای خدماتی همچنان در حال نظافت جوی های آب، تخلیه نخاله های ساختمانی و گل و لای از شهر آق قلا هستند تا احتمال بروز هر گونه بیماری را به حداقل ممکن برسانند.
وی با اشاره به تلف شدن 140 راس دام سبک و بیش از 300 هزار قطعه طیور در سیل آق قلا گفت: لاشه تمامی این حیوانات با نظارت دامپزشکی در نقطه ای دور از شهر معدوم شد و نگرانی بهداشتی از این بابت وجود ندارد.
به گزارش ایرنا نگرانی مردم سیل زده گلستان فقط محدود به خراب شدن خانه ها و از میان رفتن اسباب زندگی نیست؛ آن ها البته سرِجای خود، اما همین مشکلات بهداشتی و معضلاتی مانند آن که ممکن است مغفول بماند، خود به اندازه آوار شدن یک سرپناه ممکن است مردم را دچار گرفتاری کند.
کمک رسانی مداوم در کنار شناسایی بهنگام آسیب ها و مقابله با آن ها، انتظار حداقلی مردم سیل زده گلستان است؛ آن ها طاقت گرفتاری دیگری را ندارند.
سیل زدگان گلستان مشکلات دیگری هم دارند که در گزارش های آتی به آن خواهیم پرداخت.
7333/3014/3091/2729


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

کاپیتان تیم ملی هاکی: در کل کشور حتی یک زمین چمن استاندارد نداریم
‌کاپیتان تیم ملی هاکی داخل سالن می‌گوید: اگر زیرساخت‌های هاکی چمنی در کشور فراهم شود، در این بخش نیز می‌توانیم موفق شویم.
قاتلی که تنبیه نشد
مرد قاتل که یک بار از چوبه دار نجات پیدا کرده بود پس از آزادی بار دیگر مرتکب قتل شد و پرونده‌اش به دادگاه کیفری استان تهران رفت، اما این بار نیز توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یابد.
اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی
اتحادیه عرب تأکید کرد که جامعه بین الملل باید به مسئولیت‌های خود در زمینه توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، تأمین حمایت بین‌المللی از فلسطینیان، تلاش برای پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین و اجرای قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی عمل کند.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
بازداشت زن جنابت کار در فرودگاه
زن ملایری بعد از قتل همسر، زن برادر و دوست باردارش سعی داشت با هویت جعلی به تهران فرار کند، اما در فرودگاه شناسایی و دستگیر شد.
«شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند
یک درمانگر و کارشناس اعتیاد ورود مخدر گل به کشور را از دلایل کاهش مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: عوارض شیشه نسبت به گل به مراتب سنگین‌تر است.
عوارض استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی
سعید سمنانیان گفت: در استفاد دوباره از بطری های پلاستیکی ذرات میکروپلاستیک افزایش پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها که غدد داخلی ما را هدف گذاری می‌کند میکروپلاستیک‌ها هستند که باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و اختلال در زایمان می‌شود.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
بن بست ۱۱ ساله در جنایت شیطانی
معمای قتل شیطانی یک زن تهرانی پس از گذشت ۱۱ سال به بن بست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.