۱۰ بُرش از هجدهمین لیگ

14:29 ۲۸ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 287 0
۱۰ بُرش از هجدهمین لیگ

گفته می‌شود که هواداران استقلال در بازی با سپیدرود در اعتراض به فوتبال کثیف با ماسک به ورزشگاه آزادی آمده بودند. اگر چیپ فرشید اسماعیلی در داربی وارد درواره پرسپولیس می‌شد یا استقلال، سپاهان را شکست نمی‌داد، شاید امروز پرسپولیس قهرمان نبود. در فوتبال ناخالصی وجود دارد اما این که به صورت دیکته شده، جام را به دست تیمی بدهند، زاییده ذهن افراد دائم الشک است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، عصرایران نوشت: لیگ برتر فوتبال با همه جذابیت‌ها و حواشی، خنده‌ها و اشک‌ها به سر رسید و پرسپولیس به خانه قهرمانی رسید تا در کنار سپاهان پرافتخارترین تیم لیگ برتر لقب گیرد. آنچه می‌خوانید ۱۰ برداشت و نکته از این فصل فوتبالی است:
۱- برانکو در این سه سال نشان داده که فوتبال را خوب می فهمد و به خوبی می‌تواند علمش را بومی سازی کرده و به فوتبال ایرانی ترجمه کند. او بی آنکه بخواهد نقص‌ها را بهانه جویی کند؛ جوری دیگری به فوتبال ایرانی نگاه کرد تا این چنین افتخار ساز شود. اقتصاد و سیاست هم به شدت محتاج امثال برانکو است.
۲- امیر قلعه نویی دقیقاً قالی کرمان است. هر چه سن لیگ برتر بیشتر می‌شود، او دست نیافتی تر می‌شود. پنج قهرمانی لیگ برتر و دو قهرمانی جام حذفی و چند نایب قهرمانی و سومی در ایران، کارنامه پرافتخار مرد ۵۵ ساله فوتبال ایران است. سخت کوشی قلعه نویی ستودنی است. او برای رسیدن به موفقیت‌ها، حریص و سیری ناپذیر است و بی توجه به گفته‌ها و شنیده‌ها، راه خود را به خوبی می‌رود؛ حتی اگر صد هزار نفر یک صدا او را رئیس مافیا بدانند.
۳- پدیده با گل محمدی پدیده لیگ برتر شد و اگر پرسپولیس یا سپاهان قهرمان جام حذفی شوند، به آسیا پرواز می‌کنند. تیم‌های یحیی گل محمدی، جذاب، تاکتیک محور و هدفمند بازی می‌کنند. این خروجی قابل تحسین فنی در کنار حجب و حیا از گل محمدی شخصیتی کاریزما و دوست داشتنی ساخته است.
گل محمدی اگر با همین فرمان پیش برود، بی گمان دوباره به ایستگاه سرمربیگری پرسپولیس می‌رسد. جایگاهی که فعلاً در رهن برانکوست اما فوتبال نشان داده که بسیار بی وفاست و کافی است کمی پرسپولیس بلغزد تا حیا کن و رها کن، شعار پرسپولیسی‌ها شود.
۴- نام نیکو گر بماند ز فوتبالیست؛ به کزو ماند قهرمانی و کاپیتانی؛ خسرو حیدری از فوتبالیست‌هایی است که محجوبانه توپ می‌زد و با حاشیه بیگانه بود. این منش باعث شد که خسرو مورد احترام آبی و قرمز باشد و در رفتنش از مستطیل سبز هر دو به نیکی از او بخوانند.
بازیکنانی که تعصب و غیرت را تکل‌های خشن و اعتراض به زمین و زمان برای دلربایی از هوادار می‌دانند؛ امثال خسرو حیدری را به تماشا بنشینند شاید به خود آیند.
۵- پرسپولیس بعد از قهرمانی نوستالژیک با افشین قطبی، دیگر روی آرامش و خوشبختی را ندید. در همین دوران افت بود که عدد چهار در برابر عدد شش برای رقیب آبی زایید. اما با آمدن برانکو، دوران یُسر رخ نمود و به تعبیر هادی نوروزی کاپیتان فقید این تیم، در کوچه پرسپولیسی هم عروسی برپا شد.
شخصیت تیمی و اعتقاد به پیروزی، از پرسپولیس تیمی ساخته است که به کمتر از قهرمانی رضایت نمی‌دهد حتی در فصلی که آن چنان چشم‌نواز و گیرا هم بازی نمی‌کرد. شکل دهی کار تیمی در کشوری که مردمش به کار تیمی عادت، اعتقاد و اعتماد ندارند، کاری بس سخت است و طاقت فرسا اما پرسپولیسِ برانکو بی توجه به نام‌ها، این ضعف تاریخی را پوشش داد تا هواداران این تیم سرمستانه بخوانند: حالاحالاها قهرمانیم.
۶- استقلال تهران با وجود اینکه در لیگ امسال بیشترین تعداد برد (در کنار پرسپولیس و پدیده)، کمترین گل خورده و بیشترین تفاضل را دشت کرد اما برای ششمین دوره متوالی دستش از جام کوتاه ماند. شاید بهترین پاسخ این ناکامی را فرهاد مجیدی داده باشد: «حرف تلخی که امروز می‌خواهم بگویم و در استقلال می بینم، این است که شخصیت فوتبالی استقلال که در دهه‌های گذشته وجود داشته، از بین رفته است.» مجیدی گفته که آجر به آجر استقلال را می‌شناسد به همین دلیل می‌تواند این شخصیت فوتبالی را احیا کند.
۷- گفته می‌شود که هواداران استقلال در بازی با سپیدرود در اعتراض به فوتبال کثیف با ماسک به ورزشگاه آزادی آمده بودند. اگر چیپ فرشید اسماعیلی در داربی وارد درواره پرسپولیس می‌شد یا استقلال، سپاهان را شکست نمی‌داد، شاید امروز پرسپولیس قهرمان نبود. در فوتبال ناخالصی وجود دارد اما اینکه به صورت دیکته شده، جام را به دست تیمی بدهند، زاییده ذهن افراد دائم الشک است.
قانون نانوشته دائم الشکی به زمین و زمان هیچ گاه از بین نمی‌رود اما همواره از تیمی به تیمی دیگر منتقل می‌شود. در لیگ آینده هواداران کدام تیم به این تردید و شک دچار می‌شوند؟
۸- اهتزاز این پرچم در آسمان لیگ برتر، حق مسلم بوشهری‌ها و جمی هاست. در حال و هوای جام بردن پرسپولیس در جم؛ پارس به دست فراموشی سپرده نشود. این تیم سال سختی را پشت سر گذاشت. اگر در لیگ آینده، باز در بر روی همین پاشنه بچرخد، بی گمان پارس در اتمسفری شبیه هوای سیاه شده عسلویه تنفس خواهد کرد.
۹- در حالی که چهار ساعت مانده به پارس جم و پرسپولیس به ورزشگاه رفتم، باجه‌های فروش بلیط بسته بود اما تا دلتان بخواهد بلیط در بازار سیاه خرید و فروش می‌شد. این حجم بلیط در بازار سیاه برایم تعجب آور بود. دوست خبرنگاری می‌گفت دست آقای… مسئول… مسابقات در کار است!!!!
با خرید بلیط در بازار سیاه، چهار ساعت مانده به بازی وارد ورزشگاه شدیم تا در در جوار آفتاب نامهربان ساعت‌ها بر روی سکوی سیمانی بنشینیم. حوصله‌ها به شدت سر رفته بود و با کوچک‌ترین اتفاقی؛ دعوایی بین تماشاگران رخ می‌داد. این مدل ورزشگاه گردانی و مدیریت فوتبالی ماست که گویا هر چه تعداد عمر لیگ برتر هم اضافه می‌شود، قرار نیست در آن تغییری رخ دهد. بیچاره تماشاگر!
۱۰- لیگ هجدهم هم مردانه تمام شد و قفل درٍ ورزشگاه‌ها بر روی زنان باز نشد. ورود قاچاقی و مخفیانه دخترهای پسرنما هم نتوانست کمکی به حل این مسئله کند تا همچنان ممنوعیت و محدودیت پاسخ اشتیاق و علاقه فراوان کسر قابل توجهی از بانوان علاقه‌مند به فوتبال باشد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

همه چیز درباره دانه‌هایی شفابخش!
با توجه به تراکم بالای آنتی اکسیدان‌ها و فلاونوئیدها، دانه‌های ریحان قادر به ارتقا سلامت پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید هستند.
بهداد سلیمی سرمربی شد
بهداد سلیمی سرمربی تیم وزنه برداری بیمه رازی شد.
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ از سوی FIVB منتشر شد.
ایران ۳ - روسیه صفر- والیبالیست‌ها تزارها را هم به زانو درآوردند
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ به مصاف روسیه رفت و به یک برد قاطعانه دست یافت تا با کسب سه برد متوالی در هفته سوم، صدرنشینی خود را در پایان این هفته قطعی کند.
اوماچ: پشت خط زن کانادا مشکل‌ساز شد- کاپیتان کانادا: در توپ‌گیری مشکل داشتیم
ملی پوش تیم ملی والیبال لهستان گفت: پشت خط زن تیم ملی کانادا برای تیم ما مشکل ساز شد.
هوگ: هدف ما انتخابی المپیک است- در ارومیه مشکلی نداشتیم
سرمربی تیم ملی والیبال کانادا با اعلام رضایت از میزبانی ارومیه گفت: هدف ما بازی‌های انتخابی المپیک است و به همین دلیل از نفرات اصلی استفاده نکرده ایم.
انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه- بازیکنانم ترسیده بودند
سرمربی تیم ملی والیبال لهستان با انتقاد از رفتار هواداران ارومیه ای پس از بازی روز گذشته مقابل ایران گفت: با این رفتار هواداران نمی‌دانم باز هم به ارومیه برگردم یا خیر.
فولاد با ۲ مدافع تمدید کرد
باشگاه فولاد با دو مدافع فصل گذشته خود تمدید کرد.
حضور وریا غفوری در تمرین تیم امید و گفت و گو با مجیدی
عصر امروز تمرین تیم ملی امید با حضور بازیکن تیم ملی فوتبال بزرگسالان انجام شد.
مترجم برانکو: به ماندن او خوشبینم- او اصلا حرفی از الاهلی نزد
مترجم برانکو ایوانکویچ، سرمربی پرسپولیس می‌گوید با او درباره مسائل فوتبالی در این چند روز صحبت نکرده اما به ماندن او در این تیم خوشبین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتصابی جدید در شهرداری پایتخت
پیروز حناچی در حکمی فریدون حیدری را به سمت شهردار منطقه 5 منصوب کرد.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
زمان اولین جلسه دادگاه نجفی مشخص شد
دهم تیرماه اولین جلسه محاکمه شهردار سابق تهران در دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود.
همه چیز درباره دانه‌هایی شفابخش!
۴ نشانه مسمومیت خورشیدی
سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت‌های خانگی
شیوع ترس از هوادار تیم خودی
چگونه پول فرهنگیان و فولاد دستمزد «شهرزاد»‌ی‌ها شد؟
روان درمانی با رمان و فلسفه
پیشنهاد علی مطهری به رئیس قوه قضاییه
نجفی سه اشتباه کرد
انتقال پایتخت ارزی به تهران
انتقاد صفایی فراهانی از برخی اعضای حزب کارگزاران