۱۰ بُرش از هجدهمین لیگ

14:29 ۴۱۹ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 916 0
۱۰ بُرش از هجدهمین لیگ

گفته می‌شود که هواداران استقلال در بازی با سپیدرود در اعتراض به فوتبال کثیف با ماسک به ورزشگاه آزادی آمده بودند. اگر چیپ فرشید اسماعیلی در داربی وارد درواره پرسپولیس می‌شد یا استقلال، سپاهان را شکست نمی‌داد، شاید امروز پرسپولیس قهرمان نبود. در فوتبال ناخالصی وجود دارد اما این که به صورت دیکته شده، جام را به دست تیمی بدهند، زاییده ذهن افراد دائم الشک است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، عصرایران نوشت: لیگ برتر فوتبال با همه جذابیت‌ها و حواشی، خنده‌ها و اشک‌ها به سر رسید و پرسپولیس به خانه قهرمانی رسید تا در کنار سپاهان پرافتخارترین تیم لیگ برتر لقب گیرد. آنچه می‌خوانید ۱۰ برداشت و نکته از این فصل فوتبالی است:
۱- برانکو در این سه سال نشان داده که فوتبال را خوب می فهمد و به خوبی می‌تواند علمش را بومی سازی کرده و به فوتبال ایرانی ترجمه کند. او بی آنکه بخواهد نقص‌ها را بهانه جویی کند؛ جوری دیگری به فوتبال ایرانی نگاه کرد تا این چنین افتخار ساز شود. اقتصاد و سیاست هم به شدت محتاج امثال برانکو است.
۲- امیر قلعه نویی دقیقاً قالی کرمان است. هر چه سن لیگ برتر بیشتر می‌شود، او دست نیافتی تر می‌شود. پنج قهرمانی لیگ برتر و دو قهرمانی جام حذفی و چند نایب قهرمانی و سومی در ایران، کارنامه پرافتخار مرد ۵۵ ساله فوتبال ایران است. سخت کوشی قلعه نویی ستودنی است. او برای رسیدن به موفقیت‌ها، حریص و سیری ناپذیر است و بی توجه به گفته‌ها و شنیده‌ها، راه خود را به خوبی می‌رود؛ حتی اگر صد هزار نفر یک صدا او را رئیس مافیا بدانند.
۳- پدیده با گل محمدی پدیده لیگ برتر شد و اگر پرسپولیس یا سپاهان قهرمان جام حذفی شوند، به آسیا پرواز می‌کنند. تیم‌های یحیی گل محمدی، جذاب، تاکتیک محور و هدفمند بازی می‌کنند. این خروجی قابل تحسین فنی در کنار حجب و حیا از گل محمدی شخصیتی کاریزما و دوست داشتنی ساخته است.
گل محمدی اگر با همین فرمان پیش برود، بی گمان دوباره به ایستگاه سرمربیگری پرسپولیس می‌رسد. جایگاهی که فعلاً در رهن برانکوست اما فوتبال نشان داده که بسیار بی وفاست و کافی است کمی پرسپولیس بلغزد تا حیا کن و رها کن، شعار پرسپولیسی‌ها شود.
۴- نام نیکو گر بماند ز فوتبالیست؛ به کزو ماند قهرمانی و کاپیتانی؛ خسرو حیدری از فوتبالیست‌هایی است که محجوبانه توپ می‌زد و با حاشیه بیگانه بود. این منش باعث شد که خسرو مورد احترام آبی و قرمز باشد و در رفتنش از مستطیل سبز هر دو به نیکی از او بخوانند.
بازیکنانی که تعصب و غیرت را تکل‌های خشن و اعتراض به زمین و زمان برای دلربایی از هوادار می‌دانند؛ امثال خسرو حیدری را به تماشا بنشینند شاید به خود آیند.
۵- پرسپولیس بعد از قهرمانی نوستالژیک با افشین قطبی، دیگر روی آرامش و خوشبختی را ندید. در همین دوران افت بود که عدد چهار در برابر عدد شش برای رقیب آبی زایید. اما با آمدن برانکو، دوران یُسر رخ نمود و به تعبیر هادی نوروزی کاپیتان فقید این تیم، در کوچه پرسپولیسی هم عروسی برپا شد.
شخصیت تیمی و اعتقاد به پیروزی، از پرسپولیس تیمی ساخته است که به کمتر از قهرمانی رضایت نمی‌دهد حتی در فصلی که آن چنان چشم‌نواز و گیرا هم بازی نمی‌کرد. شکل دهی کار تیمی در کشوری که مردمش به کار تیمی عادت، اعتقاد و اعتماد ندارند، کاری بس سخت است و طاقت فرسا اما پرسپولیسِ برانکو بی توجه به نام‌ها، این ضعف تاریخی را پوشش داد تا هواداران این تیم سرمستانه بخوانند: حالاحالاها قهرمانیم.
۶- استقلال تهران با وجود اینکه در لیگ امسال بیشترین تعداد برد (در کنار پرسپولیس و پدیده)، کمترین گل خورده و بیشترین تفاضل را دشت کرد اما برای ششمین دوره متوالی دستش از جام کوتاه ماند. شاید بهترین پاسخ این ناکامی را فرهاد مجیدی داده باشد: «حرف تلخی که امروز می‌خواهم بگویم و در استقلال می بینم، این است که شخصیت فوتبالی استقلال که در دهه‌های گذشته وجود داشته، از بین رفته است.» مجیدی گفته که آجر به آجر استقلال را می‌شناسد به همین دلیل می‌تواند این شخصیت فوتبالی را احیا کند.
۷- گفته می‌شود که هواداران استقلال در بازی با سپیدرود در اعتراض به فوتبال کثیف با ماسک به ورزشگاه آزادی آمده بودند. اگر چیپ فرشید اسماعیلی در داربی وارد درواره پرسپولیس می‌شد یا استقلال، سپاهان را شکست نمی‌داد، شاید امروز پرسپولیس قهرمان نبود. در فوتبال ناخالصی وجود دارد اما اینکه به صورت دیکته شده، جام را به دست تیمی بدهند، زاییده ذهن افراد دائم الشک است.
قانون نانوشته دائم الشکی به زمین و زمان هیچ گاه از بین نمی‌رود اما همواره از تیمی به تیمی دیگر منتقل می‌شود. در لیگ آینده هواداران کدام تیم به این تردید و شک دچار می‌شوند؟
۸- اهتزاز این پرچم در آسمان لیگ برتر، حق مسلم بوشهری‌ها و جمی هاست. در حال و هوای جام بردن پرسپولیس در جم؛ پارس به دست فراموشی سپرده نشود. این تیم سال سختی را پشت سر گذاشت. اگر در لیگ آینده، باز در بر روی همین پاشنه بچرخد، بی گمان پارس در اتمسفری شبیه هوای سیاه شده عسلویه تنفس خواهد کرد.
۹- در حالی که چهار ساعت مانده به پارس جم و پرسپولیس به ورزشگاه رفتم، باجه‌های فروش بلیط بسته بود اما تا دلتان بخواهد بلیط در بازار سیاه خرید و فروش می‌شد. این حجم بلیط در بازار سیاه برایم تعجب آور بود. دوست خبرنگاری می‌گفت دست آقای… مسئول… مسابقات در کار است!!!!
با خرید بلیط در بازار سیاه، چهار ساعت مانده به بازی وارد ورزشگاه شدیم تا در در جوار آفتاب نامهربان ساعت‌ها بر روی سکوی سیمانی بنشینیم. حوصله‌ها به شدت سر رفته بود و با کوچک‌ترین اتفاقی؛ دعوایی بین تماشاگران رخ می‌داد. این مدل ورزشگاه گردانی و مدیریت فوتبالی ماست که گویا هر چه تعداد عمر لیگ برتر هم اضافه می‌شود، قرار نیست در آن تغییری رخ دهد. بیچاره تماشاگر!
۱۰- لیگ هجدهم هم مردانه تمام شد و قفل درٍ ورزشگاه‌ها بر روی زنان باز نشد. ورود قاچاقی و مخفیانه دخترهای پسرنما هم نتوانست کمکی به حل این مسئله کند تا همچنان ممنوعیت و محدودیت پاسخ اشتیاق و علاقه فراوان کسر قابل توجهی از بانوان علاقه‌مند به فوتبال باشد.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

اسنپ‌دکتر برای همه رایگان شد
با اوج گرفتن پیک جدید ویروس کرونا در بسیاری از استان‌های کشور و اختصاص تخت‌های تعدادی از مراکز پزشکی و درمانی به بیماران کرونایی، مراجعه به پزشک برای بررسی و کنترل سایر بیماری‌ها به یک نگرانی و چالش جدی تبدیل‌ شده است.
عبور منابع بانک تجارت از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریال
مدیرعامل بانک تجارت، تداوم پیشرفت بانک را بهینه‌سازی منابع، کاهش نرخ هزینه پول و رشد بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریالی منابع اعلام کرد.
گران‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال
وقتی در طول یک مسابقه فوتبال ارزش بازیکنان حاضر در زمین را محاسبه می‌کنیم، ۱۰ بازی گران‌قیمت زمان ما کدام بازی‌ها می‌شوند؟
ادعای فروش سوالات کنکور
«من چندین سال است که سوال های کنکور رو بین بچه ها پخش می کنم. قبل کنکور و با تیم کلیدزنی که دارم کلید ۱۰۰ درصد رو میدم. امسال هم به همین شیوه هست و به همون روش...»
«آدلیا» در جشن تولدش آسمانی شد
پدر و مادر آدلیا خودشان را برای برگزاری جشن تولد تنها دخترشان آماده می‌کردند. مهمانان اعضای خانواده‌شان بودند اما برای این که در فضای بسته دور هم جمع نشوند، تصمیم گرفته بودند جشن تولد را در باغ برگزار کنند تا خطر ابتلا به کرونا از بین برود؛ غافل از این که حادثه‌ای تلخ در کمین آنهاست. حادثه‌ای که با مرگ دختربچه ۳ ساله همراه شد و حالا دلخوشی پدر و مادرش این است که اعضای بدن آدلیا به چند بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشیده است.
مرگ دانشجوی پزشکی در درگیری طایفه‌ای
پسر یاسوجی که در روسیه درس می‌خواند در دعوای طایفه‌ای جان باخت. او به خاطر روزهای کرونایی به ایران آمده بود تا در کنار خانواده‌اش باشد.
عادت به زندگی پلاستیکی
ما به ‏مصرف پلاستیک عادت کرده‌ایم. اگر بناست بدون پلاستیک زندگی کنیم باید هزینه جایگزین پلاستیک مثل کیسه‌ ‏پارچه‌ای پایین بیاید یا باید چیزی مثل کیسه پارچه‌ای همیشه در دسترس باشد، درست مثل کیسه پلاستیکی.
برگزاری رقابت‌های دوومیدانی پایه در تب کرونا!
دومین دوره رقابت های دوومیدانی در رده های سنی پایه در استان اصفهان برگزار شد.
استخر قهرمانی آزادی یک هفته تعطیل شد
مدیر استخر قهرمانی ورزشگاه آزادی از تعطیلی دوباره استخر قهرمانی به مدت یک هفته به دلیل تشدید در شیوع کرونا خبر داد.
اختتامیه لیگ برتر تنیس روی میز لغو شد- اعلام ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش به فدراسیون ها
برگزاری مراسم اختتامیه لیگ برتر تنیس روی میز مردان و بانوان ایران به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا لغو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برگزاری انتخابات ۲ فدراسیون ورزشی در وضعیت قرمز کرونا؟
با اعلام تعطیلی مجدد فعالیت های ورزشی و بسته شدن ورزشگاه ها در برخی شهرهای با وضعیت قرمز یا هشدار بالا از نظر شیوع ویروس کرونا، قرار است انتخابات دو فدراسیون ورزشی در ۲۵ و ۳۱ تیرماه سال جاری در تهران برگزار شود!
قارداشی: اگر کسی در لیگ کرونا می‌گرفت نمی‌توانستیم خودمان را ببخشیم
رییس فدراسیون تنیس روی میز گفت: نمی خواستیم لیگ را به هر قیمتی برگزار کنیم و نگران سلامتی همه افراد درگیر با لیگ بودیم.
درخشان: نباید به رادو به دید دروازه‌بان دوم نگاه کرد- پرسپولیس باید با اختلاف امتیاز قهرمان شود
سرمربی اسبق پرسپولیس معتقد است که بازیکنان این تیم باید به دنبال برد در تمامی بازی‌ها باشند تا با اختلاف امتیاز خوبی قهرمان شوند.
۱۰۰ ساختمان مسکونی و درمانی قرمز و نارنجی پایتخت شناسایی شد
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران که پیش‌تر از برنامه ریزی این سازمان برای شناسایی ۱۰۰ ساختمان نا ایمن پایخت خبر داده بود، گفت: وضعیت این ۱۰۰ ساختمان بین نارنجی و قرمز است.
مصرف پلاستیک علاوه‌ بر نابودی تنوع زیستی، برای سلامتی انسان‌ها خطرناک است
یک فعال محیط زیست ضمن اشاره به اینکه هر خانواده ایرانی روزانه حدود سه تا پنج کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند، گفت: آلودگی ناشی از پلاستیک علاوه بر محیط زیست، تهدیدی جدی برای سلامتی انسان‌ها محسوب می‌شود.
گران‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال
ادعای فروش سوالات کنکور
«آدلیا» در جشن تولدش آسمانی شد
مرگ دانشجوی پزشکی در درگیری طایفه‌ای
عادت به زندگی پلاستیکی
تعقیب طارمی از روی پل هوایی
ماسک بر چانه مزن تا ...
عقاب آسمان‌ها، خدا نگهدار تو!
در اینجا مشتری از کارگر می‌ترسد،کارگر از مشتری
مناقشه یا مفاهمه: مسأله این است