اعتماد به دانشگاه، کلید رونق اقتصاد دانش بنیان

13:23 ۲۸ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 284 0
اعتماد به دانشگاه، کلید رونق اقتصاد دانش بنیان

زنجان - ایرنا - اعتماد به قابلیت ها و توانمندی نخبگان دانشگاهی، پیش نیاز عملیاتی کردن ایده های نو و خلاق دانشگاهیان در فعالیت های دانش بنیان است؛ موضوعی که همواره با چالش هایی در جامعه همراه بوده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، با یک ارزیابی ساده می توان به این نتیجه رسید که پایدارترین رشد اقتصادی در جهان مربوط به اقتصاد دانایی محور است و در این بین موتور محرک این اقتصاد شرکت های دانش بنیان هستند.
از طرفی اقتصاد دانش بنیان مطمئن ترین راه برای مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر وابستگی است. در شرایط تحریم که با سخت شدن واردات و گران شدن آن همراه است، نگاه به ظرفیت های داخلی می تواند زمینه مناسبی را برای توجه به فعالیت های دانش بینان به عنوان راه حلی برای تامین نیازها در بخش های مختلف فراهم کند.
تکیه تولید و اقتصاد کشور بر دانش بومی، با ایجاد توسعه ای درون زا، آسیب پذیری اقتصاد در شرایط خاصی همچون تحریم را کاهش می دهد و ضامن حفظ رونق اقتصادی است.
ایجاد و بکارگیری ایده های نو نقطه کانونی راه اندازی استارت آپ ها و شکل دادن به فعالیت های دانش بنیان است که در این میان دانشگاه و نخبگان دانشگاهی نقش محوری و مهمی دارند.

**نگاه غیر دولتی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان معتقد است برای توسعه اقتصاد دانش بنیان باید به آن نگاه غیر دولتی داشته باشیم چرا که به زعم وی، اقتصاد دولتی عملا اجازه نمی دهد اقتصاد دانش بنیان شکل بگیرد.
دکتر پرویز قزلباش می گوید: اگر نگاه کنید می بینید که دولت ها در دنیا از اقتصاد کنار کشیده اند و زمان آن رسیده است تا ما نیز نسبت به اقتصاد چنین نگاهی داشته باشیم.
وی به ضرورت تامین زیر ساخت ها برای شرکت های دانش بنیان توسط دولت تاکید می کند و ادامه می دهد: وظیفه دولت تامین زیر ساخت های لازم است ولی اشکال کار ما این است که در انبوهی از مشکلات و فقدان زیرساخت ها به صورت نقطه ای عمل می کنیم و به این حوزه نگاه جامع و فراگیری نداریم.
قزلباش به چالش های موجود در حوزه اعتماد به دانشگاهها برای حل مسائل اقتصادی اشاره می کند و می گوید: به نظر می رسد همچنان جامعه به لحاظ فرهنگی اتکا و اعتماد لازم را به حوزه دانشگاهی ندارد.
وی می افزاید : البته بخشی از این مشکل به خود دانشگاه برمی گردد که نتوانسته است قابلیت های خودش را نشان دهد.
قزلباش معتقد است: بخش دیگری از مشکل عدم اعتماد به دانشگاه، به دیدگاه های موجود در سطوح مدیریتی در جامعه برمی گردد، به طوری که برخی مدیران همچنان با منطق 'راه بنداز و جا بنداز' امور را جلو می برند و به داده های علمی توجه لازم را ندارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به ضرورت حرکت دانشگاها به سمت مرجعیت علمی پیدا کردن در زمینه های خاص تاکید می کند و می گوید: هر دانشگاهی در همه زمینه نمی تواند سرآمد شود، حتی بزرگ ترین دانشگاهها هم در همه زمینه ها سرآمد نیستند، بنابراین ایجاد مرجعیت علمی در زمینه خاص می تواند موجب شود تا یک دانشگاه در یک حوزه خاص برای دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.
وی با بیان اینکه ما از بین المللی سازی فرآورده های علمی خود غافل هستیم، اظهار می کند: ایران در حوزه های مختلف تجربیاتی زیادی دارد که می تواند مورد استفاده دیگران در نقاط مختلف دنیا واقع شود.

**نبود اطمینان بین صنعت و دانشگاه
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان نیز معتقد است: توسعه فعالیت های دانش بنیان با دیوار عدم اطمینان بین صنعت و دانشگاه مواجه است.
علیرضا فیروزفر می گوید: شمار پروژه هایی که در نتیجه ارتباط صنعت و دانشگاه به ثمر رسیده باشد در کشور بسیار کم است و این یک ضعف و نارسایی جدی است.
وی با بیان اینکه حرکت به سمت کارآفرینی و کارآفرین پروری ملزوماتی دارد، اظهار می کند: با تزریق کارآفرینان دانشگاهی به صنعت، نقص موجود در ارتباط بین این بخش ها می تواند کم کم بر طرف شود.
فیروزفر سیستم در هم پیچیده واردات را هم به عنوان یک مانع در برابر ایده های و فعالیت های نو آورانه عنوان می کند و می افزاید: نگاه به توانمندی های داخلی و اعتماد به نخبگان و بهره مندی از توانایی آنان می تواند راهگشای حل خیلی از مسائل با هرینه های کمتر شود.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه زنجان با بیان اینکه فاصله موجود بین دانشگاه و بخش کشاوزی چندین برابر فاصله بین بخش صنعت و دانشگاه است، می گوید: اصحاب صنعت در مقایسه با کشاورزی از بنیه مالی قوی تر و تحصیلات بالاتری هستند ولی در بخش کشاروزی به طور معمول چنین نیست از این رو فاصله دانشگاه با این بخش بیشتر است.
جلال صبا تصریح می کند: اکنون فعالیت های که در زمین های کشاورزی توسط کشاورزان انجام می شود با چیزهای که در دانشگاه ها تدریس می شود، بسیار فاصله دارد.
وی می افزاید: این واقعیت را باید بپذیریم که در شرایط قبل از تحریم واردات در کشور زیاد بود و همین امر باعث می شد تا ظرفیت داخلی در تولید محصولات رقابت پذیر تقویت نشود.
وی خاطرنشان می کند: اکنون با سخت شدن واردات و گران شدن آن، نگاه به ظرفیت های داخلی از سوی مصرف کنندگان در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات زیاد شده است و این شرایط را باید به عنوان یک فرصت در نظر گرفت.
رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان زنجان هم معتقد است: در حلقه ارتباطی صنعت و دانشگاه مشکلات زیر ساختی وجود دارد که باید برای آن چاره و تدبیری اندیشیده شود.
حسن طغرانگار با بیان اینکه کژفهمی بین صنعت و دانشگاه وجود دارد، ادامه می دهد: گاهی وقتها صنعت فکر می کند، دانشگاه از جنس 'دانستن' است در حالی که اتفاقا دانشگاه از جنس 'ندانستتن' است و برای همین است که در دنیا برای تحقیقات علمی هزینه های زیادی خرج می شود تا راه حل های برای مسائل پیدا شود.
وی اظهار می کند: وقتی از اقتصاد دانش بینان سخن می گوییم یک جنبه ایجابی دارد که باید اقتصاد را بر پایه دانش فربه اش کنیم و جنبه دیگر سلبی است و از این منظر باید سوراخ هایی که اقتصاد ما را به تحلیل می برند شناسایی کنیم.

** اقتصاد دانش بنیان در گرو علم و پژوهش است
مدیر پارک علم و فناوری استان زنجان نیز با بیان اینکه تحقق اقتصاد دانش بنیان درگرو علم و پژوهش است، می گوید: باید قبول کنیم تنها راه محتوم در اقتصاد، توجه به فعالیت های دانش بنیان است و این راه با تربیت کارآفرینان و توسعه شرکت های دانش بنیان محقق می شود تا اقتصاد ستنی به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود.
داود مرادخانی بر ضرورت توسعه پارک های علم و فناوری و دانشگاههای کارآفرین تاکید می کند و می افزاید: درسال های گذشته مهمترین مشکل در کشور مشکل اقتصادی بوده است، بنابراین از راه ایجاد استارت آپ ها و توسعه فعالیت های دانش بنیان می توان بر بخش قابل توجهی از مشکلات فائق آمد.
وی با بین اینکه اکنون زمان اداره کردن اقتصاد به شیوه سنتی، گذشته است، خاطر نشان می کند: به طور مثال دانشگاه ام آی تی که به عنوان هشتمین اقتصاد دنیا مطرح است، چاه نفت، شرکت خودروسازی و کارخانه فولاد ندارد بلکه این دانشگاه توانسته است با تولید بیش از 2 هزار و 500 استارت آپ، برای سه میلیون نفر شغل ایجاد کند.
مرادخانی با بیان اینکه طی چند سال گذشته فقط 500 استارت آپ در کشور راه اندازی شده است، تصریح می کند: باید بدانیم اگر دانشگاهها وارد عرصه تولید استارت آپ نشوند، در فضای کنونی از اقتصاد دنیا عقب خواهیم ماند.
8068/3088


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

همه چیز درباره دانه‌هایی شفابخش!
با توجه به تراکم بالای آنتی اکسیدان‌ها و فلاونوئیدها، دانه‌های ریحان قادر به ارتقا سلامت پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید هستند.
بهداد سلیمی سرمربی شد
بهداد سلیمی سرمربی تیم وزنه برداری بیمه رازی شد.
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ از سوی FIVB منتشر شد.
ایران ۳ - روسیه صفر- والیبالیست‌ها تزارها را هم به زانو درآوردند
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ به مصاف روسیه رفت و به یک برد قاطعانه دست یافت تا با کسب سه برد متوالی در هفته سوم، صدرنشینی خود را در پایان این هفته قطعی کند.
اوماچ: پشت خط زن کانادا مشکل‌ساز شد- کاپیتان کانادا: در توپ‌گیری مشکل داشتیم
ملی پوش تیم ملی والیبال لهستان گفت: پشت خط زن تیم ملی کانادا برای تیم ما مشکل ساز شد.
هوگ: هدف ما انتخابی المپیک است- در ارومیه مشکلی نداشتیم
سرمربی تیم ملی والیبال کانادا با اعلام رضایت از میزبانی ارومیه گفت: هدف ما بازی‌های انتخابی المپیک است و به همین دلیل از نفرات اصلی استفاده نکرده ایم.
انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه- بازیکنانم ترسیده بودند
سرمربی تیم ملی والیبال لهستان با انتقاد از رفتار هواداران ارومیه ای پس از بازی روز گذشته مقابل ایران گفت: با این رفتار هواداران نمی‌دانم باز هم به ارومیه برگردم یا خیر.
فولاد با ۲ مدافع تمدید کرد
باشگاه فولاد با دو مدافع فصل گذشته خود تمدید کرد.
حضور وریا غفوری در تمرین تیم امید و گفت و گو با مجیدی
عصر امروز تمرین تیم ملی امید با حضور بازیکن تیم ملی فوتبال بزرگسالان انجام شد.
مترجم برانکو: به ماندن او خوشبینم- او اصلا حرفی از الاهلی نزد
مترجم برانکو ایوانکویچ، سرمربی پرسپولیس می‌گوید با او درباره مسائل فوتبالی در این چند روز صحبت نکرده اما به ماندن او در این تیم خوشبین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتصابی جدید در شهرداری پایتخت
پیروز حناچی در حکمی فریدون حیدری را به سمت شهردار منطقه 5 منصوب کرد.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
زمان اولین جلسه دادگاه نجفی مشخص شد
دهم تیرماه اولین جلسه محاکمه شهردار سابق تهران در دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود.
مشهد| در سیزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده پدیده چه گذشت؟
آبرسانی به عشایر استان کرمانشاه رایگان شد
صادرات 4 میلیون دلاری صنایع دستی از گلستان؛ 10 مرکز تخصصی در استان راه‌اندازی شد
سردار معروفی:� بازسازی مناطق سیل‌زده به مدیریت انقلابی و جهادی نیاز دارد
غربالگری 160 هزار گلستانی در طرح ملی «‌کنترل فشارخون»؛ مراجعه مردم به 800 پایگاه ثابت و سیار‌
حمل محصولات کشاورزان گلستانی با 15000 دستگاه کامیون؛ صدور روزانه 2000 بارنامه در استان
فاز 2 پتروشیمی خراسان؛ سرنوشت پر ابهام مهم‌ترین مصوبه سفر رئیس جمهور به خراسان‌شمالی
اصفهان| حمایت از تولیدات داخلی جوانان را از آسیب‌های اجتماعی دور می‌کند
‌ابوشریف: مقاومت مردم فلسطین به هیچ عنوان شکسته نخواهد شد - معامله قرن‌ فرصتی برای تحقق ندارد‌
بسیاری از متکدیان در کرمانشاه غیر بومی هستند