تحریم می‌کند و شماره می‌دهد؟

12:07 ۳۱ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 274 0
تحریم می‌کند و شماره می‌دهد؟

«جمهوری اسلامی خواهان یک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری ترامپ است و طبیعی است که از هر اقدامی که باعث تقویت موقعیت انتخاباتی ترامپ شود - مثل همین مذاکره - خودداری می‌کند. به نظر می‌رسد تنها یک راه وجود دارد تا ترامپ از برگ برنده مذاکره با ایران استفاده کند و آن اثبات عملی حسن نیت است.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «با طناب ترامپ نمی‌توان به چاه رفت. این را امروز کل دنیا می‌داند. او امضاهای آمریکا را از پیمان‌های متعدد بین‌
المللی پس گرفته است و مدام به رئیس‌جمهوری سابق کشور خودش بد و بیراه می‌گوید که چرا برجام را پذیرفته است! با رهبر کره شمالی هم مذاکره کرد و نهایتاً رسید به همان نقطه صفر.
او بیش از یک سال است که با نقض پیمان برجام و نیز زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، یک جنگ تمام عیار اقتصادی را بر ایران تحمیل کرده است و درست در بحبوحه این جنگ تحمیلی اقتصادی شماره تلفن می‌دهد که ایرانی‌ها زنگ بزنند برای مذاکره! ولی نمی‌شود با یک دست تیر زد و در همان حال با دستی دیگر شاخه زیتون نشان داد.
ایرانی‌ها اهل مذاکره هستند، حتی با آمریکا و مگر جز این است که پیش از این بارها دو طرف درباره مسائل مختلفی مانند افغانستان و عراق و برنامه هسته‌ای گفت‌و گو و حتی توافق هم کرده‌ اند ؟ اما آیا می‌توان با ترامپ هم مذاکره کرد؟ قطعاً مذاکره با ترامپ کنونی، همان "سم مضاعف" ی است که رهبری نیز بدان اشاره کرده‌ اند .
ترامپ از نظر جهان‌بینی جزو کسانی است که به همه چیز و همه کس "نگاه ابزاری" دارند. ترامپ و تیم
ش بیش از هر چیزی در اندیشه یک چیزند: بردن انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا.
ترامپ علاقه و هوس عجیبی دارد برای سند زدن همه موفقیت‌ها به نام خودش. بنابراین دوست دارد بگویند او کسی است که توانست کره شمالی را مهار کند، اوست که مشکل آمریکا با ایران را حل کرد، او همانی است که توانست معامله قرن را بین اعراب و اسرائیل جوش دهد، او توانست مچ چین را در رقابت اقتصادی بخواباند، او خیلی بزرگ و مهم و موفق و بی‌نظیر است و سپس دست و جیغ و هورا…! او برای این که این شوی سیاسی را برگزار کند، می‌خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند و همانند کاری که با رهبر کره شمالی کرد را با ایران بکند: چند عکس یادگاری برای کمپین انتخاباتی و دیگر هیچ!
ترامپ از وقتی که روی کار آمده، مدام کوشیده است به ایران ضربه بزند: خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، بازگرداندن تحریم‌ها و تشدید آنها، هدفگذاری برای صفر کردن صادرات نفت ایران، استقرار افرادی در نهادهای مالی و شرکت‌های بزرگ دنیا برای بازداشتن آنها از تجارت با ایران، قرار دادن نیروی رسمی سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، قرار دادن شرط‌های ۱۲ گانه برای ایران، تهدید ایران به حمله نظامی و ….
او کوچک‌ترین نشانه‌ای از حسن نیت از خود بروز نداده است و در همان حال انتظار دارد ایران به طور یک‌جانبه و با نادیده گرفتن تمام اقدامات ضد ایرانی ترامپ، حسن نیت به خرج دهد! کجای علم سیاست و روابط بین‌ الملل چنین نسخه‌ای را تجویز می‌کند؟ کسانی که شناختی ولو نسبی از جمهوری اسلامی ایران و رهبری آن دارند، مطمئن هستند که نظام ایران در چنین وضعیتی زیر بار مذاکره نخواهد رفت؛ چه آن که پذیرش مذاکره در این شرایط یعنی تسلیم در برابر ترامپ و دادن امتیاز به او برای بالا رفتن شانس پیروزی در انتخابات.
کدام آدم عاقلی به کسی که بیشتری آسیب را به او زده است، کمک می‌کند تا بتواند بر سریر قدرت باقی بماند؟ جمهوری اسلامی خواهان یک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری ترامپ است و طبیعی است که از هر اقدامی که باعث تقویت موقعیت انتخاباتی ترامپ شود - مثل همین مذاکره - خودداری می‌کند.
به نظر می‌رسد تنها یک راه وجود دارد تا ترامپ از برگ برنده مذاکره با ایران استفاده کند و آن اثبات عملی حسن نیت است.
اگر ترامپ واقعاً می‌خواهد مذاکره کند، باید ابتدا به برجام برگردد. ایران برجام را با شخص اوباما یا جان کری نبسته بود که با رفتن آنها منتفی شود، بلکه ایران با دولت رسمی ایالات متحده به توافق رسیده بود؛ دولتی که هم اکنون ترامپ در رأس آن است. برگشت ترامپ به برجام نه فقط خواسته ایران که مطالبه تمام جهان است.
نکته دوم این که ترامپ نباید در مذاکره احتمالی با ایران، به دنبال تضعیف توان ایران باشد. به عنوان مثال ایران روی توان موشکی خود سرمایه گذاری ویژه‌
ای انجام داده است و در فقدان هواپیماهای جنگی روز و سلاح‌های اتمی، برگ برنده ایران در دفاع از خود در هر جنگ احتمالی است. بنابراین چرا باید درباره موشک‌هایش مذاکره کند؟ به فرض که ایران توان موشکی‌
اش را محدود کرد، اگر چند سال بعد عربستان به ایران حمله کند، ایران با کدام تجهیزات خواهد توانست سعودی‌ها را سر جایشان بنشاند؟ با کلاشینکف و آرپی‌ جی هفت؟ ما جنگ تحمیلی عراق صدام علیه ایران را فراموش نکرده‌ ایم که بدون موشک چقدر بی‌دفاع بودیم.
بنابراین، نکته مهم این است که ایران و آمریکا اساساً روی چه موضوعاتی می‌خواهند مذاکره کنند؟ اگر مذاکره منتهی به تضعیف توان ایران در برابر تهدیدهای خارجی باشد و مثلاً ایران را در برابر عربستان و عراق و ترکیه و … در موضع ضعف قرار دهد که هیچ ایرانی وطن‌دوستی آن را برنمی‌ تابد ولی اگر مذاکرات با این هدف باشد که ایران در چارچوب مقررات آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی به فعالیت هسته‌ای بپردازد، می‌توان با ملاک قرار دادن مقررات آژانس و نه تحمیلات هر یک از طرفین گفت‌و گو کرد.
مخلص کلام آن که در منظر ترامپ و تیمش، مذاکره ایران و آمریکا در شرایط فعلی بیش از آن که مذاکره دو کشور باشد بخشی از پروژه تبلیغات انتخاباتی ۲۰۲۰ است و اگر ترامپ می‌خواهد با این مذاکره، شانس خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بالا ببرد، باید هزینه‌ اش را بپردازد و سودش را به ایران هم برساند؛ او تاجر است و بهتر از هر کسی می‌داند که معامله بدون " بده " و "بستان" نمی‌شود.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

۸ توصیه برای پرهیز از مسمومیت غذایی در تابستان
هر بشقاب، سینی، یا ظرف و لوازم آشپزی که یک بار با محصولات خام در تماس بوده‌اند را پیش از استفاده مجدد برای نگهداری یا سرو غذای پخته بشویید.
ضرب المثل‌ها از کجا می‌آیند؟
منشأ اصلی خیلی از ضرب‌المثل‌ها مشخص نیست؛ به عبارت بهتر، اولین کسی که یک عبارت مثلی را به کار برده، به همان اندازه ناشناس است که شاعران و نویسندگان ادبیات فولکلور و عامیانه.
روز نخست قهرمانی ژیمناستیک آسیا - کیخا و احمدکهنی فینالیست شدند
در روز نخست رقابت‌های ژیمناستیک قهرمانی آسیا دو نماینده ایران به فینال خرک حلقه و دار حلقه رسیدند.
بدبیاری برای مرادی- سهراب از ناحیه کتف مصدوم شد
سهراب مرادی از ناحیه کتف دچار مصدومیت شد.
برد با ارزش اولسان هیوندای در ژاپن و تساوی نمایندگان چین و کره
دور رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه شرق به پایان رسید.
انریکه استعفا کرد- مورنو، سرمربی جدید تیم ملی فوتبال اسپانیا
سرمربی اسپانیایی به دلیل مشکلات خانوادگی از سمتش استعفا کرد و روبرت مورنو به عنوان جایگزینش در تیم ملی اسپانیا انتخاب شد.
ماشین‌سازی یک بازیکن گرجستانی به خدمت گرفت
کاخابر کاکاشویلی به عقد قراردادی به ماشین‌سازی تبریز پیوست.
سئول خواهان دیدار رهبران دو کره
کره‌جنوبی خواستار برگزاری دیداری میان رهبران دو کره پیش از سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به سئول شد.
آتش سوزی در ساختمان مسکونی چهار طبقه در تهران
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی چهار طبقه در محله خزانه بخارایی تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم- پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید
عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس درباره جدایی برانکو از این تیم صحبت کرد و نسبت به اظهارات مهرداد میناوند درباره خودش، واکنش نشان داد.
حمله موشکی به شرق موصل
منابع عراقی از فرود دست‌کم یک فروند موشک کاتیوشا در شرق موصل خبر دادند.
رحیم‌پور: کار کردن با چین و روسیه به معنای کنار گذاشتن اروپا نیست
معاون پیشین آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه می‌گوید، سه کشور ایران، روسیه و چین باید همکاری‌های بیش‌تری را برای مقابله با دشمن مشترک (آمریکا) انجام دهند. او در عین حال تاکید دارد که محدود کردن روابط خود به چین و روسیه هم اشتباه است.
سرقت یک میلیاردی پول نقد از یک مغازه در بازار تهران
رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری سارقانی خبر داد که با تخریب گاوصندوق یک مغازه، اقدام به سرقت یک میلیارد تومان پول نقد کرده بودند.
درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.
۸ توصیه برای پرهیز از مسمومیت غذایی در تابستان
ضرب المثل‌ها از کجا می‌آیند؟
مهاجرت شغلی؛ واقعیت تلخ و شیرین
خانه‌ای که سیل برد، عابری که رفت
مشتریان پایان‌نامه از تهران تا پاریس
چرا الاهلی؟
چرا خودرو گران است؟
استقلال؛ ۳ شکایت داخلی و یک پرونده خارجی
دردسرهایی از جنس آب یخ!
چرا مشکل آمار در ایران حل نمی‌شود؟