تحریم می‌کند و شماره می‌دهد؟

12:07 ۱۲۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 707 0
تحریم می‌کند و شماره می‌دهد؟

«جمهوری اسلامی خواهان یک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری ترامپ است و طبیعی است که از هر اقدامی که باعث تقویت موقعیت انتخاباتی ترامپ شود - مثل همین مذاکره - خودداری می‌کند. به نظر می‌رسد تنها یک راه وجود دارد تا ترامپ از برگ برنده مذاکره با ایران استفاده کند و آن اثبات عملی حسن نیت است.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «با طناب ترامپ نمی‌توان به چاه رفت. این را امروز کل دنیا می‌داند. او امضاهای آمریکا را از پیمان‌های متعدد بین‌
المللی پس گرفته است و مدام به رئیس‌جمهوری سابق کشور خودش بد و بیراه می‌گوید که چرا برجام را پذیرفته است! با رهبر کره شمالی هم مذاکره کرد و نهایتاً رسید به همان نقطه صفر.
او بیش از یک سال است که با نقض پیمان برجام و نیز زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، یک جنگ تمام عیار اقتصادی را بر ایران تحمیل کرده است و درست در بحبوحه این جنگ تحمیلی اقتصادی شماره تلفن می‌دهد که ایرانی‌ها زنگ بزنند برای مذاکره! ولی نمی‌شود با یک دست تیر زد و در همان حال با دستی دیگر شاخه زیتون نشان داد.
ایرانی‌ها اهل مذاکره هستند، حتی با آمریکا و مگر جز این است که پیش از این بارها دو طرف درباره مسائل مختلفی مانند افغانستان و عراق و برنامه هسته‌ای گفت‌و گو و حتی توافق هم کرده‌ اند ؟ اما آیا می‌توان با ترامپ هم مذاکره کرد؟ قطعاً مذاکره با ترامپ کنونی، همان "سم مضاعف" ی است که رهبری نیز بدان اشاره کرده‌ اند .
ترامپ از نظر جهان‌بینی جزو کسانی است که به همه چیز و همه کس "نگاه ابزاری" دارند. ترامپ و تیم
ش بیش از هر چیزی در اندیشه یک چیزند: بردن انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا.
ترامپ علاقه و هوس عجیبی دارد برای سند زدن همه موفقیت‌ها به نام خودش. بنابراین دوست دارد بگویند او کسی است که توانست کره شمالی را مهار کند، اوست که مشکل آمریکا با ایران را حل کرد، او همانی است که توانست معامله قرن را بین اعراب و اسرائیل جوش دهد، او توانست مچ چین را در رقابت اقتصادی بخواباند، او خیلی بزرگ و مهم و موفق و بی‌نظیر است و سپس دست و جیغ و هورا…! او برای این که این شوی سیاسی را برگزار کند، می‌خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند و همانند کاری که با رهبر کره شمالی کرد را با ایران بکند: چند عکس یادگاری برای کمپین انتخاباتی و دیگر هیچ!
ترامپ از وقتی که روی کار آمده، مدام کوشیده است به ایران ضربه بزند: خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، بازگرداندن تحریم‌ها و تشدید آنها، هدفگذاری برای صفر کردن صادرات نفت ایران، استقرار افرادی در نهادهای مالی و شرکت‌های بزرگ دنیا برای بازداشتن آنها از تجارت با ایران، قرار دادن نیروی رسمی سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، قرار دادن شرط‌های ۱۲ گانه برای ایران، تهدید ایران به حمله نظامی و ….
او کوچک‌ترین نشانه‌ای از حسن نیت از خود بروز نداده است و در همان حال انتظار دارد ایران به طور یک‌جانبه و با نادیده گرفتن تمام اقدامات ضد ایرانی ترامپ، حسن نیت به خرج دهد! کجای علم سیاست و روابط بین‌ الملل چنین نسخه‌ای را تجویز می‌کند؟ کسانی که شناختی ولو نسبی از جمهوری اسلامی ایران و رهبری آن دارند، مطمئن هستند که نظام ایران در چنین وضعیتی زیر بار مذاکره نخواهد رفت؛ چه آن که پذیرش مذاکره در این شرایط یعنی تسلیم در برابر ترامپ و دادن امتیاز به او برای بالا رفتن شانس پیروزی در انتخابات.
کدام آدم عاقلی به کسی که بیشتری آسیب را به او زده است، کمک می‌کند تا بتواند بر سریر قدرت باقی بماند؟ جمهوری اسلامی خواهان یک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری ترامپ است و طبیعی است که از هر اقدامی که باعث تقویت موقعیت انتخاباتی ترامپ شود - مثل همین مذاکره - خودداری می‌کند.
به نظر می‌رسد تنها یک راه وجود دارد تا ترامپ از برگ برنده مذاکره با ایران استفاده کند و آن اثبات عملی حسن نیت است.
اگر ترامپ واقعاً می‌خواهد مذاکره کند، باید ابتدا به برجام برگردد. ایران برجام را با شخص اوباما یا جان کری نبسته بود که با رفتن آنها منتفی شود، بلکه ایران با دولت رسمی ایالات متحده به توافق رسیده بود؛ دولتی که هم اکنون ترامپ در رأس آن است. برگشت ترامپ به برجام نه فقط خواسته ایران که مطالبه تمام جهان است.
نکته دوم این که ترامپ نباید در مذاکره احتمالی با ایران، به دنبال تضعیف توان ایران باشد. به عنوان مثال ایران روی توان موشکی خود سرمایه گذاری ویژه‌
ای انجام داده است و در فقدان هواپیماهای جنگی روز و سلاح‌های اتمی، برگ برنده ایران در دفاع از خود در هر جنگ احتمالی است. بنابراین چرا باید درباره موشک‌هایش مذاکره کند؟ به فرض که ایران توان موشکی‌
اش را محدود کرد، اگر چند سال بعد عربستان به ایران حمله کند، ایران با کدام تجهیزات خواهد توانست سعودی‌ها را سر جایشان بنشاند؟ با کلاشینکف و آرپی‌ جی هفت؟ ما جنگ تحمیلی عراق صدام علیه ایران را فراموش نکرده‌ ایم که بدون موشک چقدر بی‌دفاع بودیم.
بنابراین، نکته مهم این است که ایران و آمریکا اساساً روی چه موضوعاتی می‌خواهند مذاکره کنند؟ اگر مذاکره منتهی به تضعیف توان ایران در برابر تهدیدهای خارجی باشد و مثلاً ایران را در برابر عربستان و عراق و ترکیه و … در موضع ضعف قرار دهد که هیچ ایرانی وطن‌دوستی آن را برنمی‌ تابد ولی اگر مذاکرات با این هدف باشد که ایران در چارچوب مقررات آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی به فعالیت هسته‌ای بپردازد، می‌توان با ملاک قرار دادن مقررات آژانس و نه تحمیلات هر یک از طرفین گفت‌و گو کرد.
مخلص کلام آن که در منظر ترامپ و تیمش، مذاکره ایران و آمریکا در شرایط فعلی بیش از آن که مذاکره دو کشور باشد بخشی از پروژه تبلیغات انتخاباتی ۲۰۲۰ است و اگر ترامپ می‌خواهد با این مذاکره، شانس خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بالا ببرد، باید هزینه‌ اش را بپردازد و سودش را به ایران هم برساند؛ او تاجر است و بهتر از هر کسی می‌داند که معامله بدون " بده " و "بستان" نمی‌شود.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!
سمت تاریک غذا!
زمانی برای استراحت کولبرها
حذف یارانه پردرآمدها چگونه خواهد بود؟
بدترین حالت خوابیدن برای قلب
چرا کتاب‌خواندن برای مغز شما بسیار مهم است؟
موعد تجدید نظر مخالفان داخلی دولت و برجام
مصلحت‌اندیشی در پشت‌بام‌فروشی
از مداد نوک‌طلا تا دفترچه نیم‌میلیونی
در چادر و کانکس درس خوانده و پزشکی قبول شدیم