تدابیر روس ها برای حفظ ارزش پول ملی دربرابر تحریم ها

13:32 ۴۱۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 1,220 0
تدابیر روس ها برای حفظ ارزش پول ملی دربرابر تحریم ها

مسکو - ایرنا - روسیه در دو سال گذشته با انواع تحریم های آمریکا مواجه بوده است با این حال بانک مرکزی این کشور توانسته ارزش پول ملی این کشور را حفظ کند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، ارزش روبل در روسیه رابطه مستقیمی با تحریم ها، عوامل روانی در خصوص بهبود یا بدتر شدن روابط مسکو و واشنگتن و از همه مهم تر قیمت نفت دارد.
به عبارت ساده تر، با اعلام هر تحریمی علیه روسیه بلافاصله ارزش روبل در این کشور سقوط می کند و با هر دیداری میان مقامات بلندپایه دو کشور، جو روانی مثبت مبنی بر بهبود روابط باعث افزایش ارزش روبل می شود.
قیمت نفت اما مهمترین عامل در تغییر قیمت بصورت سالیانه است به شکلی که هر چقدر قیمت نفت افزایش پیدا کند ارزش روبل در برابر دلار و یورو بیشتر می شود و با کاهش قیمت نفت در بازار جهانی نیز، روس ها شاهد سقوط ارزش پول ملی خود خواهند بود این وضعیت به صورت لحظه ای در بازار ارزی این کشور مشاهده می شود.
یادآور می شود که روسیه با تولید روزانه بیش از 11 میلیون بشکه نفت در روز که بخش عمده آن را به صورت نفت خام یا فرآورده های نفتی می فروشد اقتصاد متکی بر درآمدهای نفتی دارد.
طبیعی است با نوسانات بهای نفت در بازار جهانی، ارزش روبل روسیه نیز متناسب با آن نسبت به یورو و دلار آمریکا دو ارز مطرح در عرصه بین المللی بالا یا پایین می شود به عبارت ساده تر روس ها با ظهور تحریم های جدید آمریکا با سقوط ارزش روبل مواجه می شوند و با بالارفتن قیمت نفت در جهان سقوط دلار و یورو در برابر ارز ملی خود را به چشم می بینند.
به عنوان مثال در زمان حاضر بهای یک بشکه نفت برنت در بازار جهانی 72 دلار است به همین دلیل ارزش برابری روبل نسبت به زمانی که بهای نفت پایین تر بود در مقابل دلار و یورو بالاتر رفته است. در صرافی های مسکو یک یورو حدود 72 روبل است حال آنکه تا چند ماه پیش به دلیل تحریم های پی در پی آمریکا علیه روسیه هر یورو به 80 روبل هم رسیده بود.
ارزش برابری روبل در برابر دلار آمریکا هم به این گونه است که یک دلار حدود 64 روبل است حال آنکه دلار هم تا چند ماه پیش بیش از 69 روبل قیمت داشت.
چنین ارزشی برای روبل از نظر دولت روسیه بسیار مناسب است زیرا در شرایطی است که روسیه می تواند کالاهای تولیدی خود را با شرایط مناسب به کشورهای دیگر عرضه کند.
اما اگر ارزش برابری روبل روسیه در برابر دلار یا یورو بالاتر از یک رقم مشخصی باشد به عاملی برای ممانعت از صادرات این کشور تبدیل می شود و در آن صورت بانک مرکزی وارد میدان می شود و با عرضه روبل در بازار ارز برای کاهش ارزش آن تلاش می کند.

** تاثیر تحریم های آمریکا بر ارزش پول ملی روس ها
تحریم های آمریکا و کشورهای غربی باعث کاهش ارزش برابری روبل روسیه می شود اما این کاهش به اندازه ای نیست که در جامعه احساس و باعث شود که مردم به بازار ارز هجوم بیاورند و دلار و یورو خریداری کنند.
'وادیم کوکولیوف' کارشناس اقتصادی در مسکو در این باره به خبرنگار ایرنا گفته است: اینجا در طی یک سال گذشته ارزش دلار نسبت به روبل کمتر از 10 درصد افزایش یافته است به عبارتی با تحریم های آمریکا تنها چند روبل قیمت دلار بیشتر شده است که آن هم با اقدامات بانک مرکزی در حال بازگشت به شرایط دو سال قبل است.
وی گفت: بنابراین زمانی که شما اقتصادی دارید که می تواند در برابر تحریم ها مقاومت کند و شرایط را حفظ کند، نمی توانید با سرمایه گذاری در بازار ارزی، پول خود را برای سود خیلی ناچیز که از تورم سالیانه 5 درصد هم کمتر است، به حالت راکت درآورید، همین مساله باعث می شود که مردم به سمت بازار ارز حرکت نکنند.
این صاحبنظر اقتصادی گفت: کمتر از دو سال پیش هر دلار حدود 58 روبل بود اما امروز هر دلار 64 روبل است و با توجه به ابراز تمایل سران روسیه و آمریکا برای بهبود روابط کاهش ارزش دلار و یورو در برابر روبل روسیه همچنان ادامه دارد هر چند که دولت به خاطر حمایت از صادرکنندگان نمی گذارد بیش از پیش دلار و یورو ارزش خود را در برابر روبل از دست دهند.
گفتنی است، آمریکا در پنج سال اخیر بیش از 66 بسته تحریمی بر روسیه وضع کرده است و این روند همچنان ادامه دارد.
هرگاه که بسته جدید تحریمی علیه روسیه وضع می شود بلافاصله تاثیر خود را در بازار ارزی این کشور می گذارد.
سفر اخیر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه نیز بر قیمت روبل تاثیر گذاشت و باعث واکنش مثبت در بازار ارزی روسیه و افزایش ارزش روبل شد.
این سفر آنقدر بر افزایش ارزش روبل تاثیر داشت که تحریم های روز پنجشنبه آمریکا علیه چند مقام یا نهاد روس نیز نتوانست باعث کاهش روند افزایش ارزش روبل شود.

** اقدامات دولت روسیه برای از بین بردن تاثیر منفی تحریم ها در بازار ارزی
دولت روسیه تلاش می کند با کاهش نقش دلار آمریکا در سیستم معاملات این کشور و تجارت با کشورهای دیگر از تاثیر آن بر ارزش روبل روسیه بکاهد.
پوتین و یارانش همچنین در دو سال اخیر مقادیر زیادی طلا خریداری کرده اند تا ارزش روبل را دربرابر تحریم های غرب به رهبری آمریکا حفظ کنند.
اکنون ذخایر طلای روسیه بیش از 2168 تن است که 274.3 تن آن در سال 2018میلادی خریداری شد.
فراتر از این موارد، دولت روسیه تسلط زیادی بر بازار ارزی این کشور دارد به طوری که اگر چه صرافی ها، بانک ها و هتل ها در حال خرید و فروش و تبدیل ارزها هستند اما بانک مرکزی این کشور لحظه به لحظه در حال کنترل قیمت ارز است و در صورت اطلاع از کاهش شدید ارزش روبل یا بالعکس بلافاصله با تزریق دلار و یورو به بازار، تلاش می کند وضعیت را ثابت نگه دارد.
از طرف دیگر، تمام صرافی ها و بانک ها ارتباط مستقیم با سیستم مرکزی تبادلات ارزی دارند و کوچکترین نقل و انتقالی در روسیه زیر نظر قرار دارد و افراد برای تبدیل ارزی به ارز دیگر باید مدارک لازم از جمله پاسپورت ارایه دهند.
با توجه به سختگیری بیش از پیش روس ها در داشتن مدارک و مشخص بودن محل زندگی افراد و همچنین الکترونیکی بودن روزافزون خدمات، می توان گفت که روس ها توانسته اند به خوبی بر بازار ارزی و مالی در کشور خود مسلط باشند ضمن اینکه شرایط کنونی باعث شده است که افراد فرصت طلب جایی برای بازی در حوزه ارزی در روسیه نداشته باشند.
اروپام*391*1346**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اسنپ‌دکتر برای همه رایگان شد
با اوج گرفتن پیک جدید ویروس کرونا در بسیاری از استان‌های کشور و اختصاص تخت‌های تعدادی از مراکز پزشکی و درمانی به بیماران کرونایی، مراجعه به پزشک برای بررسی و کنترل سایر بیماری‌ها به یک نگرانی و چالش جدی تبدیل‌ شده است.
عبور منابع بانک تجارت از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریال
مدیرعامل بانک تجارت، تداوم پیشرفت بانک را بهینه‌سازی منابع، کاهش نرخ هزینه پول و رشد بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریالی منابع اعلام کرد.
گران‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال
وقتی در طول یک مسابقه فوتبال ارزش بازیکنان حاضر در زمین را محاسبه می‌کنیم، ۱۰ بازی گران‌قیمت زمان ما کدام بازی‌ها می‌شوند؟
ادعای فروش سوالات کنکور
«من چندین سال است که سوال های کنکور رو بین بچه ها پخش می کنم. قبل کنکور و با تیم کلیدزنی که دارم کلید ۱۰۰ درصد رو میدم. امسال هم به همین شیوه هست و به همون روش...»
«آدلیا» در جشن تولدش آسمانی شد
پدر و مادر آدلیا خودشان را برای برگزاری جشن تولد تنها دخترشان آماده می‌کردند. مهمانان اعضای خانواده‌شان بودند اما برای این که در فضای بسته دور هم جمع نشوند، تصمیم گرفته بودند جشن تولد را در باغ برگزار کنند تا خطر ابتلا به کرونا از بین برود؛ غافل از این که حادثه‌ای تلخ در کمین آنهاست. حادثه‌ای که با مرگ دختربچه ۳ ساله همراه شد و حالا دلخوشی پدر و مادرش این است که اعضای بدن آدلیا به چند بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشیده است.
مرگ دانشجوی پزشکی در درگیری طایفه‌ای
پسر یاسوجی که در روسیه درس می‌خواند در دعوای طایفه‌ای جان باخت. او به خاطر روزهای کرونایی به ایران آمده بود تا در کنار خانواده‌اش باشد.
عادت به زندگی پلاستیکی
ما به ‏مصرف پلاستیک عادت کرده‌ایم. اگر بناست بدون پلاستیک زندگی کنیم باید هزینه جایگزین پلاستیک مثل کیسه‌ ‏پارچه‌ای پایین بیاید یا باید چیزی مثل کیسه پارچه‌ای همیشه در دسترس باشد، درست مثل کیسه پلاستیکی.
برگزاری رقابت‌های دوومیدانی پایه در تب کرونا!
دومین دوره رقابت های دوومیدانی در رده های سنی پایه در استان اصفهان برگزار شد.
استخر قهرمانی آزادی یک هفته تعطیل شد
مدیر استخر قهرمانی ورزشگاه آزادی از تعطیلی دوباره استخر قهرمانی به مدت یک هفته به دلیل تشدید در شیوع کرونا خبر داد.
اختتامیه لیگ برتر تنیس روی میز لغو شد- اعلام ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش به فدراسیون ها
برگزاری مراسم اختتامیه لیگ برتر تنیس روی میز مردان و بانوان ایران به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا لغو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برگزاری انتخابات ۲ فدراسیون ورزشی در وضعیت قرمز کرونا؟
با اعلام تعطیلی مجدد فعالیت های ورزشی و بسته شدن ورزشگاه ها در برخی شهرهای با وضعیت قرمز یا هشدار بالا از نظر شیوع ویروس کرونا، قرار است انتخابات دو فدراسیون ورزشی در ۲۵ و ۳۱ تیرماه سال جاری در تهران برگزار شود!
قارداشی: اگر کسی در لیگ کرونا می‌گرفت نمی‌توانستیم خودمان را ببخشیم
رییس فدراسیون تنیس روی میز گفت: نمی خواستیم لیگ را به هر قیمتی برگزار کنیم و نگران سلامتی همه افراد درگیر با لیگ بودیم.
درخشان: نباید به رادو به دید دروازه‌بان دوم نگاه کرد- پرسپولیس باید با اختلاف امتیاز قهرمان شود
سرمربی اسبق پرسپولیس معتقد است که بازیکنان این تیم باید به دنبال برد در تمامی بازی‌ها باشند تا با اختلاف امتیاز خوبی قهرمان شوند.
۱۰۰ ساختمان مسکونی و درمانی قرمز و نارنجی پایتخت شناسایی شد
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران که پیش‌تر از برنامه ریزی این سازمان برای شناسایی ۱۰۰ ساختمان نا ایمن پایخت خبر داده بود، گفت: وضعیت این ۱۰۰ ساختمان بین نارنجی و قرمز است.
مصرف پلاستیک علاوه‌ بر نابودی تنوع زیستی، برای سلامتی انسان‌ها خطرناک است
یک فعال محیط زیست ضمن اشاره به اینکه هر خانواده ایرانی روزانه حدود سه تا پنج کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند، گفت: آلودگی ناشی از پلاستیک علاوه بر محیط زیست، تهدیدی جدی برای سلامتی انسان‌ها محسوب می‌شود.
ˮتصمیم لندن برای فروش سلاح به عربستان، امضای حکم مرگ هزاران کودک یمنی استˮ
ویزای ۱۰ روزنامه‌نگار خارجی صدای آمریکا تمدید نمی‌شود
افشای توافق‌های محرمانه ترکیه با چندین کشور برای سرکوب مخالفان
ترامپ: روابط آمریکا-چین به شدت آسیب دیده؛ مرحله دوم توافق تجاری دیگر یک اولویت نیست
درخواست سازمان ملل برای توقف مداخلات خارجی در لیبی
ترامپ: پزشکان از توانایی ذهنی من متعجب شده‌اند!
ترامپ: نمی‌خواهم آمریکا از ناتو خارج شود
تعداد رنگین‌پوستان کمپین انتخاباتی بایدن بیش از ترامپ است
ترامپ: مسیر شهروندی ˮرویاپردازانˮ را هموار می‌کنم
روسیه، گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره سوریه را ˮجانبدارانه و مغرضانهˮ خواند