تدابیر روس ها برای حفظ ارزش پول ملی دربرابر تحریم ها

13:32 ۹۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 848 0
تدابیر روس ها برای حفظ ارزش پول ملی دربرابر تحریم ها

مسکو - ایرنا - روسیه در دو سال گذشته با انواع تحریم های آمریکا مواجه بوده است با این حال بانک مرکزی این کشور توانسته ارزش پول ملی این کشور را حفظ کند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، ارزش روبل در روسیه رابطه مستقیمی با تحریم ها، عوامل روانی در خصوص بهبود یا بدتر شدن روابط مسکو و واشنگتن و از همه مهم تر قیمت نفت دارد.
به عبارت ساده تر، با اعلام هر تحریمی علیه روسیه بلافاصله ارزش روبل در این کشور سقوط می کند و با هر دیداری میان مقامات بلندپایه دو کشور، جو روانی مثبت مبنی بر بهبود روابط باعث افزایش ارزش روبل می شود.
قیمت نفت اما مهمترین عامل در تغییر قیمت بصورت سالیانه است به شکلی که هر چقدر قیمت نفت افزایش پیدا کند ارزش روبل در برابر دلار و یورو بیشتر می شود و با کاهش قیمت نفت در بازار جهانی نیز، روس ها شاهد سقوط ارزش پول ملی خود خواهند بود این وضعیت به صورت لحظه ای در بازار ارزی این کشور مشاهده می شود.
یادآور می شود که روسیه با تولید روزانه بیش از 11 میلیون بشکه نفت در روز که بخش عمده آن را به صورت نفت خام یا فرآورده های نفتی می فروشد اقتصاد متکی بر درآمدهای نفتی دارد.
طبیعی است با نوسانات بهای نفت در بازار جهانی، ارزش روبل روسیه نیز متناسب با آن نسبت به یورو و دلار آمریکا دو ارز مطرح در عرصه بین المللی بالا یا پایین می شود به عبارت ساده تر روس ها با ظهور تحریم های جدید آمریکا با سقوط ارزش روبل مواجه می شوند و با بالارفتن قیمت نفت در جهان سقوط دلار و یورو در برابر ارز ملی خود را به چشم می بینند.
به عنوان مثال در زمان حاضر بهای یک بشکه نفت برنت در بازار جهانی 72 دلار است به همین دلیل ارزش برابری روبل نسبت به زمانی که بهای نفت پایین تر بود در مقابل دلار و یورو بالاتر رفته است. در صرافی های مسکو یک یورو حدود 72 روبل است حال آنکه تا چند ماه پیش به دلیل تحریم های پی در پی آمریکا علیه روسیه هر یورو به 80 روبل هم رسیده بود.
ارزش برابری روبل در برابر دلار آمریکا هم به این گونه است که یک دلار حدود 64 روبل است حال آنکه دلار هم تا چند ماه پیش بیش از 69 روبل قیمت داشت.
چنین ارزشی برای روبل از نظر دولت روسیه بسیار مناسب است زیرا در شرایطی است که روسیه می تواند کالاهای تولیدی خود را با شرایط مناسب به کشورهای دیگر عرضه کند.
اما اگر ارزش برابری روبل روسیه در برابر دلار یا یورو بالاتر از یک رقم مشخصی باشد به عاملی برای ممانعت از صادرات این کشور تبدیل می شود و در آن صورت بانک مرکزی وارد میدان می شود و با عرضه روبل در بازار ارز برای کاهش ارزش آن تلاش می کند.

** تاثیر تحریم های آمریکا بر ارزش پول ملی روس ها
تحریم های آمریکا و کشورهای غربی باعث کاهش ارزش برابری روبل روسیه می شود اما این کاهش به اندازه ای نیست که در جامعه احساس و باعث شود که مردم به بازار ارز هجوم بیاورند و دلار و یورو خریداری کنند.
'وادیم کوکولیوف' کارشناس اقتصادی در مسکو در این باره به خبرنگار ایرنا گفته است: اینجا در طی یک سال گذشته ارزش دلار نسبت به روبل کمتر از 10 درصد افزایش یافته است به عبارتی با تحریم های آمریکا تنها چند روبل قیمت دلار بیشتر شده است که آن هم با اقدامات بانک مرکزی در حال بازگشت به شرایط دو سال قبل است.
وی گفت: بنابراین زمانی که شما اقتصادی دارید که می تواند در برابر تحریم ها مقاومت کند و شرایط را حفظ کند، نمی توانید با سرمایه گذاری در بازار ارزی، پول خود را برای سود خیلی ناچیز که از تورم سالیانه 5 درصد هم کمتر است، به حالت راکت درآورید، همین مساله باعث می شود که مردم به سمت بازار ارز حرکت نکنند.
این صاحبنظر اقتصادی گفت: کمتر از دو سال پیش هر دلار حدود 58 روبل بود اما امروز هر دلار 64 روبل است و با توجه به ابراز تمایل سران روسیه و آمریکا برای بهبود روابط کاهش ارزش دلار و یورو در برابر روبل روسیه همچنان ادامه دارد هر چند که دولت به خاطر حمایت از صادرکنندگان نمی گذارد بیش از پیش دلار و یورو ارزش خود را در برابر روبل از دست دهند.
گفتنی است، آمریکا در پنج سال اخیر بیش از 66 بسته تحریمی بر روسیه وضع کرده است و این روند همچنان ادامه دارد.
هرگاه که بسته جدید تحریمی علیه روسیه وضع می شود بلافاصله تاثیر خود را در بازار ارزی این کشور می گذارد.
سفر اخیر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه نیز بر قیمت روبل تاثیر گذاشت و باعث واکنش مثبت در بازار ارزی روسیه و افزایش ارزش روبل شد.
این سفر آنقدر بر افزایش ارزش روبل تاثیر داشت که تحریم های روز پنجشنبه آمریکا علیه چند مقام یا نهاد روس نیز نتوانست باعث کاهش روند افزایش ارزش روبل شود.

** اقدامات دولت روسیه برای از بین بردن تاثیر منفی تحریم ها در بازار ارزی
دولت روسیه تلاش می کند با کاهش نقش دلار آمریکا در سیستم معاملات این کشور و تجارت با کشورهای دیگر از تاثیر آن بر ارزش روبل روسیه بکاهد.
پوتین و یارانش همچنین در دو سال اخیر مقادیر زیادی طلا خریداری کرده اند تا ارزش روبل را دربرابر تحریم های غرب به رهبری آمریکا حفظ کنند.
اکنون ذخایر طلای روسیه بیش از 2168 تن است که 274.3 تن آن در سال 2018میلادی خریداری شد.
فراتر از این موارد، دولت روسیه تسلط زیادی بر بازار ارزی این کشور دارد به طوری که اگر چه صرافی ها، بانک ها و هتل ها در حال خرید و فروش و تبدیل ارزها هستند اما بانک مرکزی این کشور لحظه به لحظه در حال کنترل قیمت ارز است و در صورت اطلاع از کاهش شدید ارزش روبل یا بالعکس بلافاصله با تزریق دلار و یورو به بازار، تلاش می کند وضعیت را ثابت نگه دارد.
از طرف دیگر، تمام صرافی ها و بانک ها ارتباط مستقیم با سیستم مرکزی تبادلات ارزی دارند و کوچکترین نقل و انتقالی در روسیه زیر نظر قرار دارد و افراد برای تبدیل ارزی به ارز دیگر باید مدارک لازم از جمله پاسپورت ارایه دهند.
با توجه به سختگیری بیش از پیش روس ها در داشتن مدارک و مشخص بودن محل زندگی افراد و همچنین الکترونیکی بودن روزافزون خدمات، می توان گفت که روس ها توانسته اند به خوبی بر بازار ارزی و مالی در کشور خود مسلط باشند ضمن اینکه شرایط کنونی باعث شده است که افراد فرصت طلب جایی برای بازی در حوزه ارزی در روسیه نداشته باشند.
اروپام*391*1346**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

کاپیتان تیم ملی هاکی: در کل کشور حتی یک زمین چمن استاندارد نداریم
‌کاپیتان تیم ملی هاکی داخل سالن می‌گوید: اگر زیرساخت‌های هاکی چمنی در کشور فراهم شود، در این بخش نیز می‌توانیم موفق شویم.
قاتلی که تنبیه نشد
مرد قاتل که یک بار از چوبه دار نجات پیدا کرده بود پس از آزادی بار دیگر مرتکب قتل شد و پرونده‌اش به دادگاه کیفری استان تهران رفت، اما این بار نیز توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یابد.
اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی
اتحادیه عرب تأکید کرد که جامعه بین الملل باید به مسئولیت‌های خود در زمینه توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، تأمین حمایت بین‌المللی از فلسطینیان، تلاش برای پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین و اجرای قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی عمل کند.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
بازداشت زن جنابت کار در فرودگاه
زن ملایری بعد از قتل همسر، زن برادر و دوست باردارش سعی داشت با هویت جعلی به تهران فرار کند، اما در فرودگاه شناسایی و دستگیر شد.
«شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند
یک درمانگر و کارشناس اعتیاد ورود مخدر گل به کشور را از دلایل کاهش مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: عوارض شیشه نسبت به گل به مراتب سنگین‌تر است.
عوارض استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی
سعید سمنانیان گفت: در استفاد دوباره از بطری های پلاستیکی ذرات میکروپلاستیک افزایش پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها که غدد داخلی ما را هدف گذاری می‌کند میکروپلاستیک‌ها هستند که باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و اختلال در زایمان می‌شود.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
بن بست ۱۱ ساله در جنایت شیطانی
معمای قتل شیطانی یک زن تهرانی پس از گذشت ۱۱ سال به بن بست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
توانایی جدید اتمی در کره شمالی
دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است
درخواست ترامپ از ایران، روسیه و پاکستان!
انفجار در شهرک صهیونیستی در اطراف غزه
دیدار صدراعظم آلمان با نخست‌وزیر جدید انگلیس
تلاش  برای غیرقانونی جلوه دادن سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی
ونزوئلا: تحریم‌های آمریکا عامل تقویت همکاری با روسیه است
هشدار انصارالله به آمریکا
شهر خان شیخون به کنترل کامل ارتش سوریه درآمد
نشست ویژه عبدالمهدی با فرماندهان حشد شعبی عراق