فصل جدیدی برای فعالیت در قوه قضائیه شروع شده است

14:05 ۳۱ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 107 0
فصل جدیدی برای فعالیت در قوه قضائیه شروع شده است

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در حوزه اطاله دادرسی و پرونده‌های مانده ضعف‌های زیادی داریم و در شعب اجرای احکام مدنی و کیفری تعداد پرونده‌های مانده زیاد است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، احمد فاضلیان در نشست شورای معاونین دادگستری استان البرز که با موضوع بررسی راهکارهای تحقق ۱۰ فرمان رئیس قوه قضائیه در استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به شناخت کامل آیت‌الله رئیسی از قوه قضائیه، سیاست‌های جدیدی پس از انتصاب ابلاغ و بر تمرکز دادگستری‌ها برای تحقق اهداف تاکید کرد.
وی افزود: اکنون در قوه قضائیه فصل جدیدی برای فعالیت شروع شده و باید برای تحقق اهداف تلاش کنیم.
رئیس کل دادگستری استان البرز با تبیین بندهای ده‌گانه فرمان رئیس قوه قضائیه به رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌های کشور بیان کرد: راه تعالی یک سازمان این است که نگاه واقع‌بینانه داشته باشد و تلاش کند نقاط قوت و ضعف خود را ببیند؛ دادگستری استان البرز در بسیاری از زمینه‌ها رشد خوبی داشته است و با وجود شرایط سخت و دشوار توانسته موفقیت‌های بزرگی را کسب کند ولی در برخی از زمینه‌ها با چشم‌انداز ترسیمی فاصله دارد.
وی با اشاره به بخشی از موفقیت‌های دادگستری استان توضیح داد: در حوزه زیرساختی توانستیم رشد خوبی داشته باشیم و به اندازه تاریخ استان البرز فضای اداری ایجاد شد؛ در حوزه فرهنگی برای دو سال پیاپی رتبه برتر تعالی فرهنگی قوه قضائیه را به دست آوردیم؛ اقدامات سرآمدی هم در زمینه پیشگیری از وقوع جرم انجام دادیم و بسیاری از اقدامات ابتکاری مورد استقبال کشوری قرار گرفته است؛ در بحث امنیتی و انتظامی نیز اقدامات مهمی انجام شده و دیگر نگاه گذشته نسبت به استان البرز وجود ندارد.
رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: ممکن است برخی بگویند چرا آمار وقوع جرم نزولی نیست اما باید به شرایط جرم‌زایی استان توجه کنیم که دارای تراکم جمعیتی بالایی است و یکی از نقاط مهاجرپذیر کشور است که منجر به افزایش تنوع قومیتی و تضادهای فرهنگی می‌شود.
وی با برشمردن مشکلاتی که دادگستری استان البرز با آن درگیر است توضیح داد: در حوزه اطاله دادرسی و پرونده‌های مانده ضعف‌های زیادی داریم؛ متأسفانه در شعب اجرای احکام مدنی و کیفری تعداد پرونده‌های مانده زیاد است.
فاضلیان با تاکید بر اینکه در سال ۹۸ تمرکز استان بر برطرف کردن مشکلات موجود در زمینه اطاله دادرسی و کاهش پرونده‌های مانده خواهد بود گفت: از رؤسای دادگستری، دادستان‌ها و معاونان می‌خواهم که برنامه‌های پیشنهادی متناسب با حوزه قضائی خود را برای بهبود عملکرد ارائه دهند تا بتوانیم توسعه متوازنی را در دادگستری استان شاهد باشیم.
وی افزود: اصلی‌ترین آفت مدیریت، روزمره‌گی است و مدیری که برنامه‌ای برای آینده نداشته باشد آن تشکیلات به سمت تعالی نخواهد رفت لذا این انتظار وجود دارد که مدیران دادگستری از ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را بکنند و با برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت به تحول در دادگستری استان بر اساس منویات رئیس قوه قضائیه کمک کنند.
رئیس کل دادگستری استان البرز برخی از اقدامات برای کاهش تعداد ورودی‌ها را مستلزم استفاده از ظرفیت‌های بیرونی دانست و گفت: استفاده از ظرفیت‌های نهاد داوری و فرهنگسازی در این زمینه، تقویت اطلاع‌سانی برای ارتقای فرهنگی حقوقی جامعه برخی از اقدامات مهم در زمینه کاهش ورودی است.
وی خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضائی شد و تصریح کرد: بر اساس دیدگاه رئیس قوه قضائیه عمر پرونده‌های قضائی نباید بیشتر از یک سال باشد و پرونده‌ای که بیشتر از یک سال در شعبه باشد پرونده مانده است بر این اساس با دستور آیت الله رئیسی مراجع نظارتی مکلف شده‌اند پرونده‌ها را بررسی کنند و اطاله دادرسی بدون علت قابل قبول را به عنوان تخلف ببینند.
رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به شرایط استان توضیح داد: هرچند در زمینه اجرای احکام کیفری در سال ۹۷ رتبه برتر کشوری را در مختومه کردن پرونده‌های مانده کسب کردیم ولی در حوزه اجرای احکام مدنی تعداد پرونده‌های مانده زیاد است و یکی از بالاترین نرخ‌ها را در کشور داریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر نقش مطالبه‌گری دادستان‌ها در بهبود ارائه خدمات به مردم تاکید کرد و گفت: دادستان‌های استان نباید مقید به فعالیت در ساعات اداری باشند و باید به عنوان مدعی العموم و مدافع حقوق مردم در همه حوزه‌ها ورود کنند و با نظارت‌های مستمر از دستگاه‌ها بخواهند به وظایف خود عمل کنند.
موضوع مهریه و تعداد زندانیان آن بخش دیگری از سخنان رئیس دادگستری استان بود که وی در این باره متذکر شد: نظر مسئولان و مراجع عظام، رئیس قوه قضائیه و سیاست‌های کلان نظام این است که نباید کسی به دلیل عجز در پرداخت مهریه در زندان باشد و باید تدابیری اتخاذ شود که این سیاست‌ها در صدور احکام قضائی مدنظر قرار گیرد.
وی اضافه کرد: یکی از تأکیدات رئیس قوه قضائیه حفظ کرامت کارکنان قضائی و اداری، مراجعان و متهمان است و کسی حق ندارد فراتر از قانون برخورد نامناسبی داشته باشد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

قیمت اجاره انبار در تهران چه قدر است؟
برای اجاره انبار در تهران روش‌های مختلفی وجود دارد که مناسب و اقتصادی باشد. به این منظور ما پیشنهاد می‌کنیم از شهرک‌های صنعتی اطراف تهران برای این کار استفاده کنید چرا که به لحاظ اقتصادی و امکانات بسیار مناسب‌اند.
پمپ تصفیه استخر را از پایا گسترش خرید کنید
تجهیزات استخر همان قطعات و ابزارآلاتی هستند که شما در ساخت انواع استخر باید به کار ببرید. البته تجهیزات استخر شامل انواع نمونه‌های بسیار زیادی است که به کار بردن آن‌ها در ساخت هر استخری الزامی نیست؛ اما اینکه شما کدام تجهیزات را باید به کار ببرید و کدام یک نیاز نیست، بسته به نوع استخر شما و کاربرد آن متفاوت خواهد بود.
چرا خودرو گران است؟
وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور باعث افزایش قیمت بسیاری از کالاها از جمله خودرو شده است. این مساله سبب شده تا قیمت خودرو همنشین کلمه «گرانی» شود. اما چرا خودرو «گران» است؟
روند مثبت در مذاکرات ترابی و پرسپولیس- شنبه همه چیز مشخص می‌شود
مهدی ترابی، هافبک تهاجمی تیم فوتبال در فصل گذشته منتظر است تا مسئولان این باشگاه مشکلات مالی‌اش را برطرف کنند.
رضا قوچان‌نژاد: می‌خواهم در یک تیم خوب هلندی بازی کنم- شرایطم در آپوئل ناامیدکننده بود
رضا قوچان‌نژاد، مهاجم تیم آپوئل قبرس از تصمیم خود برای بازگشت به فوتبال هلند خبر داد.
آغاز مذاکرات باشگاه صنعت نفت آبادان با اسکوچیچ
مسئولان باشگاه صنعت نفت آبادان درصدد انتخاب سرمربی فصل آینده زردپوشان هستند و در این زمینه با سرمربی پیشین تیم‌های فولاد خوزستان و ملوان بندرانزلی مذاکراتی را انجام داده‌اند.
فوتبال جهان| کاپلو: آرژانتینی که مارادونا در آن بازی می‌‌کرد از آرژانتین مسی بهتر بود- سیمئونه: مسی نیاز به یک تیم دارد
فوتبال جهان - سرمربی سرشناس فوتبال ایتالیا مقایسه‌هایی که میان افتخارات لیونل مسی و دیه‌گو مارادونا در رده ملی صورت می‌گیرد را نادرست می‌داند.
عرب: برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند- تهدید می‌کنند که خودت و خانواده‌ات را آتش می‌زنیم!- نه در کما بودم و نه در کمد
ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در جمع هواداران معترض این تیم تأکید کرد که برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند و همه باید هوشیار باشند.
دژاگه از تراکتورسازی جدا می‌شود؟
اشکان دژاگه، هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در هجدهمین دوره لیگ برتر شاید در فصل آینده برای تیم دیگری بازی کند.
تمدید قرارداد مسلمان با باشگاه سپاهان + عکس
محسن مسلمان، هافبک تیم فوتبال سپاهان قراردادش را با این تیم تمدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم- پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید
عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس درباره جدایی برانکو از این تیم صحبت کرد و نسبت به اظهارات مهرداد میناوند درباره خودش، واکنش نشان داد.
حمله موشکی به شرق موصل
منابع عراقی از فرود دست‌کم یک فروند موشک کاتیوشا در شرق موصل خبر دادند.
رحیم‌پور: کار کردن با چین و روسیه به معنای کنار گذاشتن اروپا نیست
معاون پیشین آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه می‌گوید، سه کشور ایران، روسیه و چین باید همکاری‌های بیش‌تری را برای مقابله با دشمن مشترک (آمریکا) انجام دهند. او در عین حال تاکید دارد که محدود کردن روابط خود به چین و روسیه هم اشتباه است.
سرقت یک میلیاردی پول نقد از یک مغازه در بازار تهران
رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری سارقانی خبر داد که با تخریب گاوصندوق یک مغازه، اقدام به سرقت یک میلیارد تومان پول نقد کرده بودند.
درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.
تاکید دادستان تهران بر حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر و برخورد با هنجار شکنان
ختم نخستین جلسه رسیدگی به پرونده کیمیا خودرو
لایحه اصلاحیه حمایت از حقوق اطفال در محاق فراموشی
کمک ۸۴ میلیارد تومانی خیرین در ماه رمضان
بازدید دادستان تهران از دادسرای جنایی
اعدام سه متجاوز به عنف در زندان مرکزی بندرعباس
قرائت کیفرخواست متهمان پرونده کیمیا خودرو
شهردار سابق در البرز به اتهام فساد مالی بازداشت شد
اولین جلسه رسیدگی به پرونده کیمیا خودرو آغاز شد
نظر کارشناسی کمیته حقیقت یاب سیل اعتبار قانونی ندارد