ملی پوش دوومیدانی زنان: بدون داشتن امکانات تمرینی به قطر رفتم

10:33 ۱۲۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 781 0
ملی پوش دوومیدانی زنان: بدون داشتن امکانات تمرینی به قطر رفتم

تهران- ایرنا- ملی پوش پرتاب دیسک تیم ملی دوومیدانی زنان ایران با اشاره به اینکه بدون داشتن امکانات تمرینی و مربی در رقابت های قهرمانی آسیا در قطر حضور یافت، اظهار امیدواری کرد که از این پس بتواند همراه با «احسان حدادی» و زیر نظر مربی آمریکایی او تمرین کند.

ایرنا

بیست و سومین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا از یکم تا چهارم اردیبهشت در ورزشگاه خلیفه دوحه قطر برگزار شد.
شهلا محمودی، ژاله کاردان، الناز کمپانی، تکتم دستاربندان و مهسا میرزا طبیبی دو و میدانی کاران اعزامی ایران به مسابقات قهرمانی آسیا بودند که همه آنها برای نخستین بار حضور در این رقابت‌ها را تجربه می‌کردند.
دستاربندان در دوی 800 متر، محمودی در دوی 400 متر بامانع و الناز کمپانی در دوی 100 متر بامانع در همان مرحله مقدماتی حذف شدند. میرزاطبیبی هم در ماده پرش با نیزه با سه خطا در مانع 3.80 متر از دور رقابت‌ها کنار رفت. کاردان در پرتاب دیسک بین هشت نفر هفتم شد و دستاربندان در دوی 1500 متر بین 18 نفر در رده پانزدهم ایستاد.
کاردان ملی پوش کشورمان پیش از این تجربه حضور در تورنمنت قزاقستان را داشت اما نبود اردو و نداشتن تجربه بین المللی مسیر او برای کسب موفقیت دشوار کرد.
ملی پوش پرتاب دیسک زنان ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطر نشان کرد: امکانات تمرینی نامناسب و نداشتن مربی، مهم ترین علت کسب نکردن مقام در مسابقات قهرمانی آسیا است. وقتی ورزشکاری بدون مربی باشد، کیفیت و عملکرد جسمانی آن فرد پایین می آید.
گرچه شاهد کمبود امکانات ورزشی برای زنان هستیم اما مردان این عرصه چون «احسان حدادی» توانسته اند زیر نظر مربیان خارجی خوبی چون «مک ویلکینز» درجه های افتخارآفرینی را یکی پس از دیگری طی کند.
کاردان امیدوار است بتواند همراه با حدادی در کمپ پرتابی در جزیره کیش که با حضور «مک ویلکینز» مربی آمریکایی او برگزار می شود، حضور پیدا کند. اگر این امر صورت پذیرد اتفاق تاریخی در پرتاب دیسک زنان پس از چند سال رخ می دهد.
مشروح گفت و گوی «ژاله کاردان» پرتابگر دیسک را با ایرنا در متن زیر می خوانیم:

ایرنا: سطح مسابقات قهرمانی آسیا را چگونه ارزیابی کردی؟
- سطح این رقابت ها بسیار بالا و تجربه بسیار خوبی بود زیرا کشورهای دیگر بهترین های خود را به این رقابت ها فرستادند. برترین های پرتاب دیسک، زنان آسیایی و مردان اروپایی هستند.

ایرنا: پیش بینی می کردی که در آنجا بتوانی مقامی کسب کنی؟
- به دلیل کسب ورودی در مسابقات جهانی قطر، با تمام تلاش در این رقابت ها حضور یافتم. در رشته پرتاب دیسک پیش بینی مدال نداشتم اما توانستم رکورد ملی را دوباره جا به جا کنم. پیش از این رقابت ها، تنها در 2 مسابقه رکوردگیری شرکت کردم. تصور می کردم که مقام سوم یا چهارم را بدست بیاورم. اما سه روز قبل از مسابقات متوجه شدم هشت ورزشکار در پرتاب دیسک بسیار ماهرتر از من هستند و اینگونه غافلگیرم شدم.

ایرنا: شرایط تمرینی شما با ورزشکاران این مسابقات چگونه بود؟
- شرایط تمرینی من با همه ورزشکاران حاضر در این رقابت ها بسیار متفاوت بود. امکانات تمرینی پایین و مربی نداشتم و این امر می تواند مهم ترین دلیل کسب نکردن مقام در مسابقات قهرمانی آسیا باشد. وقتی ورزشکاری بدون مربی باشد، کیفیت و عملکرد جسمانی آن فرد پایین می آید. گرچه برای بدست آوردن تجربه به این مسابقات رفتم تا در کنار نامداران این رشته، رقابت خوبی داشته باشم.

ایرنا: اتفاق خوبی در این مسابقات برایت پیش آمد؟
- بله، حضور احسان حدادی پرتابگر دیسک و نایب قهرمان المپیک در مسابقات قهرمانی آسیا یک امتیاز مثبت برایم محسوب می شد. اگر بتوانم اردوی مرتبی با وی داشته باشم می توانم رکورد خوبی بزنم. زیرا پرتاب دیسک نیازمند اهرم های بلند است. همچنین کمپ پرتابی در جزیره کیش برای حدادی و با حضور مک ویلکینز مربی آمریکایی وی برگزار می شود که با مجید کیهانی رئیس فدراسیون دو و میدانی گفت و گو می کنم تا بتوانم در این کمپ حضور داشته باشم. اگر این امر صورت پذیرد اتفاق تاریخی در پرتاب دیسک زنان پس از چند سال رخ می دهد.

ایرنا: ارزیابی شما از موفقیت زنان در پرتاب دیسک چیست؟
-رکورد پرتاب دیسک زنان در ایران 50 متر است که نسبت به کشورهای دیگر رکورد آنچنان بالایی نیست. زیرا با ورزشکاران به درستی تمرین نشده و برنامه ریزی بلند مدتی برای پیشرفت پرتابگرها وجود نداشته تا به رکورد خوبی در نوجوانی و جوانی دست یابند. این موفقیت ها نیازمند حمایت و برنامه ریزی همه جانبه فدراسیون است. به عنوان یک پرتابگر تاکنون با امکانات کمی توانستنم رکورد بزنم و فدراسیون باید قدم مثبتی برای دوومیدانی زنان بردارد.

ایرنا: به نظر می رسد کسب سهمیه المپیک بازی های 2020 توکیو دور از دسترس است، برای بدست آوردن آن باید چه اقدام های مهمی عملی شود؟
-تنها حمایت فدراسیون می تواند شرایط بهتری را برای ورزشکاران این رشته رقم بزند. لغو اردوها، کمبود وقت برای آمادگی جسمانی، نبود مربی، روانشناس، ماساژور، تجهیزات و زمین تمرینی مشکل ساز می شود. فدراسیون نباید به این امر اکتفا کند که چون ورزشکار در اردو بسر می برد همه شرایط آنها فراهم است. اگر می خواهند در رشته خود حرفه ای باشیم باید همه امکانات و تجهیزات مدرن را برای ما فراهم کنند. همچنین برنامه ریزی اصولی تری را برای ورزشکاران تهیه کنند تا به آنان فشار وارد نشود. این برنامه ریزی ها باید یکسال قبل از مسابقات آسیایی یا جهانی باشد نه 2 ماه مانده به اعزام به این رقابت ها، زیرا ورزشکار از آمادگی جسمانی کافی برخوردار نیست. همچنین پس از بازگشت از مسابقات قهرمانی آسیا، اردویی برای دوومیدانی کاران پیش بینی نشده است. علاوه بر آن لیگ طلایی که منبع درآمدی برای ما محسوب می شد، حذف شده است.

ایرنا: نگاه فدراسیون به دوو میدانی زنان چگونه است؟
- از زمانی که کیهانی ریاست فدراسیون را برعهده گرفته است، بر تعداد اعزام ها افزوده شد. برای نخستین مرتبه در مسابقات قهرمانی آسیا 5 ورزشکار زن حضور یافتند. این موضوع نشان از توجه و برنامه ریزی برای دو و میدانی کاران زن است البته فدراسیون نگاه متمایزی نسبت به زنان ندارد.
ورزشی**9128**1067**


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علیرضا دبیر به سوئیس می رود- اولین قسط به لالوویچ پرداخت شد
رئیس فدراسیون کشتی برای دیدار با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی آبان یا آذرماه سال جاری راهی سوئیس خواهد شد.
عضویت منصور برزگر در تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی
منصور برزگر، قهرمان جهان و نایب قهرمان المپیک عضو تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی خواهد شد.
هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
جدیدترین اظهار نظر بیرانوند درباره خداحافظی‌اش از فوتبال: عصبی بودم آن‌حرف‌ها را زدم! + فیلم
دروازه‌بان پرسپولیس درحالی که در صحبت‌های روز چهارشنبه خود با خبرنگاران قویا مصاحبه خود درباره خداحافظی از فوتبال ایران را تکذیب کرده که در تازه‌ترین اظهاراتش عنوان کرده صحبت درباره خداحافظی از فوتبال را به خاطر عصبانی بودن و در جمع دوستانه مطرح کرده است.
سودای تجارت برخی مدارس به بهانه کنکور
یک روانشناس گفت: در حال حاضر مدارس تجارت خوبی در خصوص کنکور دارند که فنی و حرفه‌ای‌ها قادر به رقابت با آن و جذب دانش آموز نیستند.
تمدید اعتبار بیمه سلامت اتباع خارجی - شرط پذیرشِ اتباعِ جدید
مدیرکل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: آن دسته از اتباعی که تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند و همچنین اتباع معرفی شده جدید از سوی وزارت کشور، می‌توانند نسبت به تمدید اعتبار و دریافت دفترچه بیمه خود اقدام کنند.
آیا انصارالله در آینده نزدیک تولید نفت عربستان را به صفر می‌رساند؟
رای الیوم در گزارشی به بررسی توانمندی‌های جنبش انصارالله یمن و قدرت روز افزون آن برای مقابله با سعودی‌ها پرداخت.
حملات به مواضع حشد شعبی به نفع مجاهدین خلق است
نخست وزیر عراق خاطر نشان کرد ممکن است اسرائیل مقرهای حشد شعبی در آمرلی و القائم را هدف قرار داده باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
علیرضا دبیر به سوئیس می رود- اولین قسط به لالوویچ پرداخت شد
رئیس فدراسیون کشتی برای دیدار با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی کشتی آبان یا آذرماه سال جاری راهی سوئیس خواهد شد.