ملی پوش دوومیدانی زنان: بدون داشتن امکانات تمرینی به قطر رفتم

10:33 ۳۲ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 353 0
ملی پوش دوومیدانی زنان: بدون داشتن امکانات تمرینی به قطر رفتم

تهران- ایرنا- ملی پوش پرتاب دیسک تیم ملی دوومیدانی زنان ایران با اشاره به اینکه بدون داشتن امکانات تمرینی و مربی در رقابت های قهرمانی آسیا در قطر حضور یافت، اظهار امیدواری کرد که از این پس بتواند همراه با «احسان حدادی» و زیر نظر مربی آمریکایی او تمرین کند.

ایرنا

بیست و سومین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا از یکم تا چهارم اردیبهشت در ورزشگاه خلیفه دوحه قطر برگزار شد.
شهلا محمودی، ژاله کاردان، الناز کمپانی، تکتم دستاربندان و مهسا میرزا طبیبی دو و میدانی کاران اعزامی ایران به مسابقات قهرمانی آسیا بودند که همه آنها برای نخستین بار حضور در این رقابت‌ها را تجربه می‌کردند.
دستاربندان در دوی 800 متر، محمودی در دوی 400 متر بامانع و الناز کمپانی در دوی 100 متر بامانع در همان مرحله مقدماتی حذف شدند. میرزاطبیبی هم در ماده پرش با نیزه با سه خطا در مانع 3.80 متر از دور رقابت‌ها کنار رفت. کاردان در پرتاب دیسک بین هشت نفر هفتم شد و دستاربندان در دوی 1500 متر بین 18 نفر در رده پانزدهم ایستاد.
کاردان ملی پوش کشورمان پیش از این تجربه حضور در تورنمنت قزاقستان را داشت اما نبود اردو و نداشتن تجربه بین المللی مسیر او برای کسب موفقیت دشوار کرد.
ملی پوش پرتاب دیسک زنان ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطر نشان کرد: امکانات تمرینی نامناسب و نداشتن مربی، مهم ترین علت کسب نکردن مقام در مسابقات قهرمانی آسیا است. وقتی ورزشکاری بدون مربی باشد، کیفیت و عملکرد جسمانی آن فرد پایین می آید.
گرچه شاهد کمبود امکانات ورزشی برای زنان هستیم اما مردان این عرصه چون «احسان حدادی» توانسته اند زیر نظر مربیان خارجی خوبی چون «مک ویلکینز» درجه های افتخارآفرینی را یکی پس از دیگری طی کند.
کاردان امیدوار است بتواند همراه با حدادی در کمپ پرتابی در جزیره کیش که با حضور «مک ویلکینز» مربی آمریکایی او برگزار می شود، حضور پیدا کند. اگر این امر صورت پذیرد اتفاق تاریخی در پرتاب دیسک زنان پس از چند سال رخ می دهد.
مشروح گفت و گوی «ژاله کاردان» پرتابگر دیسک را با ایرنا در متن زیر می خوانیم:

ایرنا: سطح مسابقات قهرمانی آسیا را چگونه ارزیابی کردی؟
- سطح این رقابت ها بسیار بالا و تجربه بسیار خوبی بود زیرا کشورهای دیگر بهترین های خود را به این رقابت ها فرستادند. برترین های پرتاب دیسک، زنان آسیایی و مردان اروپایی هستند.

ایرنا: پیش بینی می کردی که در آنجا بتوانی مقامی کسب کنی؟
- به دلیل کسب ورودی در مسابقات جهانی قطر، با تمام تلاش در این رقابت ها حضور یافتم. در رشته پرتاب دیسک پیش بینی مدال نداشتم اما توانستم رکورد ملی را دوباره جا به جا کنم. پیش از این رقابت ها، تنها در 2 مسابقه رکوردگیری شرکت کردم. تصور می کردم که مقام سوم یا چهارم را بدست بیاورم. اما سه روز قبل از مسابقات متوجه شدم هشت ورزشکار در پرتاب دیسک بسیار ماهرتر از من هستند و اینگونه غافلگیرم شدم.

ایرنا: شرایط تمرینی شما با ورزشکاران این مسابقات چگونه بود؟
- شرایط تمرینی من با همه ورزشکاران حاضر در این رقابت ها بسیار متفاوت بود. امکانات تمرینی پایین و مربی نداشتم و این امر می تواند مهم ترین دلیل کسب نکردن مقام در مسابقات قهرمانی آسیا باشد. وقتی ورزشکاری بدون مربی باشد، کیفیت و عملکرد جسمانی آن فرد پایین می آید. گرچه برای بدست آوردن تجربه به این مسابقات رفتم تا در کنار نامداران این رشته، رقابت خوبی داشته باشم.

ایرنا: اتفاق خوبی در این مسابقات برایت پیش آمد؟
- بله، حضور احسان حدادی پرتابگر دیسک و نایب قهرمان المپیک در مسابقات قهرمانی آسیا یک امتیاز مثبت برایم محسوب می شد. اگر بتوانم اردوی مرتبی با وی داشته باشم می توانم رکورد خوبی بزنم. زیرا پرتاب دیسک نیازمند اهرم های بلند است. همچنین کمپ پرتابی در جزیره کیش برای حدادی و با حضور مک ویلکینز مربی آمریکایی وی برگزار می شود که با مجید کیهانی رئیس فدراسیون دو و میدانی گفت و گو می کنم تا بتوانم در این کمپ حضور داشته باشم. اگر این امر صورت پذیرد اتفاق تاریخی در پرتاب دیسک زنان پس از چند سال رخ می دهد.

ایرنا: ارزیابی شما از موفقیت زنان در پرتاب دیسک چیست؟
-رکورد پرتاب دیسک زنان در ایران 50 متر است که نسبت به کشورهای دیگر رکورد آنچنان بالایی نیست. زیرا با ورزشکاران به درستی تمرین نشده و برنامه ریزی بلند مدتی برای پیشرفت پرتابگرها وجود نداشته تا به رکورد خوبی در نوجوانی و جوانی دست یابند. این موفقیت ها نیازمند حمایت و برنامه ریزی همه جانبه فدراسیون است. به عنوان یک پرتابگر تاکنون با امکانات کمی توانستنم رکورد بزنم و فدراسیون باید قدم مثبتی برای دوومیدانی زنان بردارد.

ایرنا: به نظر می رسد کسب سهمیه المپیک بازی های 2020 توکیو دور از دسترس است، برای بدست آوردن آن باید چه اقدام های مهمی عملی شود؟
-تنها حمایت فدراسیون می تواند شرایط بهتری را برای ورزشکاران این رشته رقم بزند. لغو اردوها، کمبود وقت برای آمادگی جسمانی، نبود مربی، روانشناس، ماساژور، تجهیزات و زمین تمرینی مشکل ساز می شود. فدراسیون نباید به این امر اکتفا کند که چون ورزشکار در اردو بسر می برد همه شرایط آنها فراهم است. اگر می خواهند در رشته خود حرفه ای باشیم باید همه امکانات و تجهیزات مدرن را برای ما فراهم کنند. همچنین برنامه ریزی اصولی تری را برای ورزشکاران تهیه کنند تا به آنان فشار وارد نشود. این برنامه ریزی ها باید یکسال قبل از مسابقات آسیایی یا جهانی باشد نه 2 ماه مانده به اعزام به این رقابت ها، زیرا ورزشکار از آمادگی جسمانی کافی برخوردار نیست. همچنین پس از بازگشت از مسابقات قهرمانی آسیا، اردویی برای دوومیدانی کاران پیش بینی نشده است. علاوه بر آن لیگ طلایی که منبع درآمدی برای ما محسوب می شد، حذف شده است.

ایرنا: نگاه فدراسیون به دوو میدانی زنان چگونه است؟
- از زمانی که کیهانی ریاست فدراسیون را برعهده گرفته است، بر تعداد اعزام ها افزوده شد. برای نخستین مرتبه در مسابقات قهرمانی آسیا 5 ورزشکار زن حضور یافتند. این موضوع نشان از توجه و برنامه ریزی برای دو و میدانی کاران زن است البته فدراسیون نگاه متمایزی نسبت به زنان ندارد.
ورزشی**9128**1067**


گروه های زیر مجموعه ورزشی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

قیمت اجاره انبار در تهران چه قدر است؟
برای اجاره انبار در تهران روش‌های مختلفی وجود دارد که مناسب و اقتصادی باشد. به این منظور ما پیشنهاد می‌کنیم از شهرک‌های صنعتی اطراف تهران برای این کار استفاده کنید چرا که به لحاظ اقتصادی و امکانات بسیار مناسب‌اند.
پمپ تصفیه استخر را از پایا گسترش خرید کنید
تجهیزات استخر همان قطعات و ابزارآلاتی هستند که شما در ساخت انواع استخر باید به کار ببرید. البته تجهیزات استخر شامل انواع نمونه‌های بسیار زیادی است که به کار بردن آن‌ها در ساخت هر استخری الزامی نیست؛ اما اینکه شما کدام تجهیزات را باید به کار ببرید و کدام یک نیاز نیست، بسته به نوع استخر شما و کاربرد آن متفاوت خواهد بود.
چرا خودرو گران است؟
وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور باعث افزایش قیمت بسیاری از کالاها از جمله خودرو شده است. این مساله سبب شده تا قیمت خودرو همنشین کلمه «گرانی» شود. اما چرا خودرو «گران» است؟
روند مثبت در مذاکرات ترابی و پرسپولیس- شنبه همه چیز مشخص می‌شود
مهدی ترابی، هافبک تهاجمی تیم فوتبال در فصل گذشته منتظر است تا مسئولان این باشگاه مشکلات مالی‌اش را برطرف کنند.
رضا قوچان‌نژاد: می‌خواهم در یک تیم خوب هلندی بازی کنم- شرایطم در آپوئل ناامیدکننده بود
رضا قوچان‌نژاد، مهاجم تیم آپوئل قبرس از تصمیم خود برای بازگشت به فوتبال هلند خبر داد.
آغاز مذاکرات باشگاه صنعت نفت آبادان با اسکوچیچ
مسئولان باشگاه صنعت نفت آبادان درصدد انتخاب سرمربی فصل آینده زردپوشان هستند و در این زمینه با سرمربی پیشین تیم‌های فولاد خوزستان و ملوان بندرانزلی مذاکراتی را انجام داده‌اند.
فوتبال جهان| کاپلو: آرژانتینی که مارادونا در آن بازی می‌‌کرد از آرژانتین مسی بهتر بود- سیمئونه: مسی نیاز به یک تیم دارد
فوتبال جهان - سرمربی سرشناس فوتبال ایتالیا مقایسه‌هایی که میان افتخارات لیونل مسی و دیه‌گو مارادونا در رده ملی صورت می‌گیرد را نادرست می‌داند.
عرب: برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند- تهدید می‌کنند که خودت و خانواده‌ات را آتش می‌زنیم!- نه در کما بودم و نه در کمد
ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در جمع هواداران معترض این تیم تأکید کرد که برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند و همه باید هوشیار باشند.
دژاگه از تراکتورسازی جدا می‌شود؟
اشکان دژاگه، هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در هجدهمین دوره لیگ برتر شاید در فصل آینده برای تیم دیگری بازی کند.
تمدید قرارداد مسلمان با باشگاه سپاهان + عکس
محسن مسلمان، هافبک تیم فوتبال سپاهان قراردادش را با این تیم تمدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم- پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید
عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس درباره جدایی برانکو از این تیم صحبت کرد و نسبت به اظهارات مهرداد میناوند درباره خودش، واکنش نشان داد.
حمله موشکی به شرق موصل
منابع عراقی از فرود دست‌کم یک فروند موشک کاتیوشا در شرق موصل خبر دادند.
رحیم‌پور: کار کردن با چین و روسیه به معنای کنار گذاشتن اروپا نیست
معاون پیشین آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه می‌گوید، سه کشور ایران، روسیه و چین باید همکاری‌های بیش‌تری را برای مقابله با دشمن مشترک (آمریکا) انجام دهند. او در عین حال تاکید دارد که محدود کردن روابط خود به چین و روسیه هم اشتباه است.
سرقت یک میلیاردی پول نقد از یک مغازه در بازار تهران
رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری سارقانی خبر داد که با تخریب گاوصندوق یک مغازه، اقدام به سرقت یک میلیارد تومان پول نقد کرده بودند.
درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.