اخباری از کوتاه آمدن معترضان در پی تصمیم تعلیق مذاکرات از سوی شورای نظامی سودان

10:09 ۶ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 23 0
اخباری از کوتاه آمدن معترضان در پی تصمیم تعلیق مذاکرات از سوی شورای نظامی سودان

ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در سودان صبح امروز موانعی را که معترضان اخیرا در مسیرهای اصلی خارطوم ایجاد کرده بودند، برداشتند، همچنین مجموعه‌ای از تحصن کنندگان محل تحصن خود در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری را تخلیه کردند. این بعد از بیانیه شورای نظامی مبنی بر این بود که انقلاب وجهه مسالمت آمیز بودن خود را از دست داده و تصمیمات جدیدی لحاظ شده که از جمله آنها توقف مذاکرات با معترضان است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، شاهدان عینی به خبرگزاری آلمان گفتند، رهبران ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر موفق شدند معترضان را به برچیدن موانعی که در تمامی مسیرهای اصلی در خارطوم، پایتخت سودان ایجاد کرده بودند، قانع کنند.
شاهدان از برداشتن موانع و باز شدن مسیر حرکت خودروها توسط نیروهای مشترک ارتش و نیروهای واکنش سریع و به کمک معترضان خبر دادند.
همچنین مجموعه‌ای از معترضان محل تحصن‌ خود را بعد را در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری در خیابان النیل در خارطوم را تخلیه کردند. آنها تمام موانع را هم برداشتند.
رئیس شورای نظامی انتقالی سودان صبح امروز (پنج‌شنبه) تعلیق ۷۲ ساعته مذاکرات را اعلام کرد، این در حالی است که ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر (اپوزیسیون) تعلیق روند مذاکره شورا با معترضان را "تصمیمی تاسف بار" خواند و بر ادامه تحصن‌ها تاکید کرده بود.
سایت شبکه الجزیره، شورای نظامی انتقالی سودان جلسه نهایی مذاکراتش با ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر را به حالت تعلیق درآورد تا تظاهرکنندگان راه‌های مسدود شده در بخش‌هایی از خارطوم را باز کنند. این بعد از زخمی شدن ۱۴ تحصن کننده در جریان تلاش نیروهای وابسته به ارتش برای برچیدن موانع بود.
رشید السید، سخنگوی ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر اعلام کرد: شورای نظامی مذاکرات را تعلیق کرده و از ما خواسته موانع را از مسیرهایی در مناطقی از پایتخت برداریم.
عمر الدقیر، یکی از رهبران ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر نیز تاکید کرد: نشستی که قرار بود شب گذشته با شورای نظامی برای بررسی مرحله گذار، واگذاری  قدرت و جزئیات میزان نمایندگان دو طرف در حکومت انتقالی مشترک بین شورا و ائتلاف باشد، به تعویق افتاده است.
خبرنگار الجزیره در این باره گزارش داد، تحصن کنندگان در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم مساحت موانع در محدوده برگزاری تحصن خود را گسترش داده‌اند.
این تحولات ساعاتی پس از زخمی شدن ۱۴ تحصن کننده در جریان تلاش برای برچیدن موانع و راه بندها از سوی نیروهای واکنش سریع روی داده است. هفت تن از این ۱۴ تن به ضرب گلوله نیروهای واکنش سریع زخمی شدند.
عبدالفتاح البرهان، رئیس شورا نظامی انتقالی سودان صبح امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست‌ها ادامه یافت و کل امور به سمت توافق با رهبران ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در مشارکت واقعی برای حمایت از انقلاب و دوره انتقالی و فراهم سازی مقدمات انتخابات آزاد و شفاف پیش می‌رفت.
طبق این بیانیه، دو طرف به توقف تنش و آرام سازی فضا برای توافق و فعالیت کمیته‌های مشترک برای حمایت از محل برگزاری تحصن و عدم بسط آن و محدود شدن فعالیت‌های خیزش مردمی مقابل فرماندهی کل ارتش به توافق رسیدند.
در این بیانیه شورای نظامی از مخالفان خواست تمام موانع را برچینند و خط راه آهن برای امدادرسانی به ولایت‌های مختلف که به دلیل کمبود سوخت و خوار و بار دچار خسارت شده‌اند، باز شود.
شورای نظامی همچنین خواستار عدم جنجال رسانه‌ای و آرام سازی اوضاع شد تا از این مرحله دشوار عبور کنند و هیچ گونه تحرکی از سوی نیروهای امنیتی، نیروهای واکنش سریع، ارتش و پلیس صورت نگیرد.
در این بیانیه بار دیگر از نیروهای مسلح و واکنش سریع و نیروهای پلیس خواسته شده به حمایت از دستاوردهای انقلاب پرداخته و به وظایف خود در حمایت از کشور و شهروندان عمل کنند.
روز چهارشنبه ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر از تحصن کنندگان خواستند همچنان در منطقه تحصن در مقابل فرماندهی کل ارتش بمانند و به اقدامات تحریک آمیز با هدف کشاندن آنها به دایره خشونت‌ها پاسخ ندهند.
این ائتلاف بر مسالمت آمیز بودن تحصن خود به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر تلاش‌ها برای نابودی دستاوردهای انقلاب مردمی‌شان تاکید کرد.
این در حالی است که طبق گزارش رویترز، ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر متعهد به ادامه تحصن خود در برابر فرماندهی کل ارتش وابسته به وزارت دفاع و تمام میادین تحصن در کشور شد.
این بعد از بیانیه البرهان در زمینه تعلیق مذاکرات با اپوزیسیون بود بعد از آنکه معترضان را به نقض توافق در زمینه توقف تنش متهم کرد.
قرار بود شورای نظامی و ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در نشست خود نتایج نهایی مذاکرات را بررسی و توافقی را امضا کنند. آنها پیشتر توافق کرده بودند مرحله گذار سه سال باشد. در این راستا دو طرف طی روزهای گذشته مذاکراتی در زمینه تدابیر مربوط به گذار سیاسی در کشور داشتند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

22 خانوار سیل زده عشایری سبزوار اسکان داده شدند
سبزوار - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار گفت: در پی بارندگی و جاری شدن سیل 22 خانوار سیل زده مناطق عشایری بخش روداب این شهرستان در مکانهای امن به شکل اضطراری اسکان داده شدند.
شکست سلطان- عکس
تصاویر دیدنی از شکار ناموفق شیرها که به گله فیل ها در پارک ملی بوتسوانا حمله کرده بودند.
دریانوردان برابر شهرداری سمنان تاوان کم تجربگی داد
بوشهر-ایرنا- سرمربی تیم فوتبال ساحلی دریانوردان بوشهر گفت: این تیم در دیدار با شهرداری سمنان از روی کم تجربگی بازیکنان نتوانست در وقت قانونی برابر حریف پیروز شود.
چرا شاه داماد وزیر با لباس شخصی در دادگاه حاضر می‌شود؟
معاون اول قوه قضائیه امروز در آئین تکریم و معارفه رؤسای سابق و جدید دادگستری کل استان هرمزگان گفت: هرمزگان جامع مذاهب است و دشمن حقیقتاً از این مهربانی و وحدت و شعور و بصیرت و از این کنار هم بودن ناراحت و مضطرب است.
فوتبال ساحلی شهرداری سمنان روی نوار بدشانسی است
بوشهر-ایرنا- سرمربی تیم فوتبال ساحلی شهرداری سمنان گفت:این تیم ازابتدای فصل تاکنون روی نوار بدشانسی قرار دارد و برغم تلاش بازیکنان به نتیجه مطلوب دست نمی یابد.
مشاور وزیر ارشاد: بیش از همیشه به فرهنگ ایثار نیاز داریم
بجنورد - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثار گران، وحدت و انسجام بین مردم و مسئولان را از برکات دفاع مقدس دانست و گفت: در شرایط کنونی به فرهنگ ایثار بیش از گذشته نیاز داریم.
لو رفتن نقشه جدید ترامپ!- کاریکاتور
افزایش تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین که با تحریم اقتصادی دو شرکت چینی هوآوی و ZTE از سوی دولت ترامپ شدت بیشتری به خود گرفته، سوژه کارتونی از نیکولا لیستس شد.
دریانوردان بوشهر برابر شهرداری سمنان پیروز شد
بوشهر-ایرنا- از هفته هفتم لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور چهارشنبه شب دریانوردان بوشهر برابر شهرداری سمنان پیروز شد.
پلوسی: ترامپ درگیر مخفی‌کاری است
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور درگیر مخفی‌کاری است.
معاون وزیر صمت: سپر کشور در برابر تحریم ها باید تقویت شود
بجنورد - ایرنا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع گفت: موظفیم در راستای تقویت و استحکام بخشی سپر کشور در برابر تحریم ها گام برداریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

22 خانوار سیل زده عشایری سبزوار اسکان داده شدند
سبزوار - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار گفت: در پی بارندگی و جاری شدن سیل 22 خانوار سیل زده مناطق عشایری بخش روداب این شهرستان در مکانهای امن به شکل اضطراری اسکان داده شدند.
شکست سلطان- عکس
تصاویر دیدنی از شکار ناموفق شیرها که به گله فیل ها در پارک ملی بوتسوانا حمله کرده بودند.
لو رفتن نقشه جدید ترامپ!- کاریکاتور
افزایش تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین که با تحریم اقتصادی دو شرکت چینی هوآوی و ZTE از سوی دولت ترامپ شدت بیشتری به خود گرفته، سوژه کارتونی از نیکولا لیستس شد.
قهرمانی یاران موسوی و حیدری در لیگ هندبال رومانی- چسمه با حضور برادران استکی چهارم شد
تیم هندبال دینامو بخارست که علیرضا موسوی و سعید حیدری را در اختیار دارد به عنوان قهرمانی لیگ رومانی رسید.
سازمان‌ملل: 15 میلیون بریتانیایی در فقر به سر می‌برند
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقر گفت که یک پنجم بریتانیایی‌ها در فقر قرار دارند.
لو رفتن نقشه جدید ترامپ!- کاریکاتور
پلوسی: ترامپ درگیر مخفی‌کاری است
حل بحران مالی فلسطینی‌ها مسئله ضروری و مهمی است
اختلافات بر سر برگزیت و پیشنهاد تازه ترزا می
وقتی ترامپ از جلسه با دموکرات‌ها فرار کرد
عراق  اقدام به دریافت غرامت از رژیم صهیونیستی کرد
سازمان‌ملل: 15 میلیون بریتانیایی در فقر به سر می‌برند
من شفاف‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا هستم!
ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران با تروریسم فرقی ندارد- اجرای یک‌جانبه برجام دیگر جواب نمی‌دهد
بلندی‌های جولان همچنان بخشی از خاک سوریه است