جولان دلالان بر خرمن دانه های طلایی

09:30 ۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 24 0
جولان دلالان بر خرمن دانه های طلایی

گچساران- ایرنا- هر ساله دلالان هنگام برداشت گندم با حضور گسترده در بازار گندم، دسترنج یک سال از دست‌های پینه ‌بسته تولید کنندگان این دانه های طلایی را به جیب می زنند هر چند این مبلغ برای درمان دست‌های آنها و خانواده‌ شان کافی نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، نفوذ دلالان در چرخه تولید به مصرف را در کهگیلویه و بویراحمد می توان مشاهده کرد، جایی که کشاورزان با خون دل محصول تولید می کنند و سود آن در نهایت به جیب افرادی می رود که نه دلسوز تولید کننده بوده و نه توان مصرف کنندگان برایشان اهمیت دارد.
کشاورزان این استان بر این باورند که نبود نظارت در خرید گندم در سال های گذشته موجب شده تا دلالان وارد عرصه اقتصادی شده و با قیمت پایین این محصول کشاورزی را خریداری و به دولت بفروشند.
این قشر زحمت کش تاخیر در پرداخت وجوه گندم های فروخته شده را یکی از عوامل حضور دلالان در بازار این محصول می دانند.
خوشبختانه امسال دولت برای قطع کردن دست دلالان در خرید گندم، خرید تضمینی مازاد برنیاز کشاورزان را در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام می دهد.
بر این اساس دولت مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران کشاورزی در این سامانه را برعهده سازمان جهاد کشاورزی قرار داده است.
رضا کریمی یکی از کشاورزان باشتی در این باره گفت: دلالان گندم ،کشاورزان را با نرخ بالا در این شهرستان پیش خرید می کنند.
وی بیان کرد:دلالان گندم کشاورزان را با نرخ 18 هزار ریال از گندمکاران این منطقه پیش خرید کرده اند.
این کشاورز با بیان اینکه نرخ خرید گندم تضمینی بسیار پایین است گفت: دولت باید برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشد.
یکی دیگر از کشاورزان منطقه لیشتر گچساران در این باره گفت: کشاورزان این منطقه در صورت پیشنهاد نرخ بالا از سوی دلالان گندم خود را می فروشند.
وی تصریح کرد: امسال نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان افزایش چندانی نداشته در حالی که نرخ ماشین آلات کشاورزی 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این مساله در نرخ تضمینی گندم از سوی دولت لحاظ نشده است.
صادق مرادی یکی دیگر از گندمکاران باشتی گفت: در این منطقه موضوع دلالان در حد شایعه است و در صورت مشاهده برای برخورد قانونی با آنها توسط مردم به جهاد کشاورزی اطلاع رسانی می شود.
**گندم از واسطه ها خریداری نمی شود
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آغاز زمان خرید گندم از کشاورزان این استان، گفت: خرید گندم تنها از کشاورزانی صورت می گیرد که نام آنها در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی ثبت شده باشد.
سید علی صادق فروزنده اضافه کرد: برای جلوگیری از فعالیت دلالان در بخش محصولات کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی با راه اندازی سامانه پهنه بندی سعی کرده به نوعی شناسنامه ای از میزان و نوع کشت محصولات کشاورزی را فراهم بکند.
وی ادامه داد: کشاورزان براساس اطلاعاتی که در این سامانه وارد کرده اند از مزایا و خدمات جهاد کشاورزی در مراحل کشت و تولید محصولات کشاورزی خود برخوردار می شوند.
وی گفت: ثبت نام در این سامانه برای خرید محصول از گندمکاران ضروری است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 10 مرکز در این استان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را بر عهده دارد.
فروزنده با بیان اینکه تاکنون 2 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شده گفت: پیش‌بینی‌شده امسال 75 هزار تن گندم سیلویی در استان خریداری شود.
وی قیمت گندم معمولی را هر کیلوگرم 17 هزار ریال و گندم دروم را هر کیلوگرم 17 هزار و 700 ریال اعلام کرد.
فروزنده با اشاره به ایجاد چهار مرکز برای خرید دانه روغنی کلزا در این استان، اظهار داشت: امسال پیش‌بینی‌شده 2 هزار و 650 تن کلزا به قیمت هر کیلوگرم سه هزار و 437 ریال خریداری شود.
وی ظرفیت سیلوی استان را 60 هزار تن اعلام کرد و گفت: امسال مشکل خاصی در زمینه فضای ذخیره سازی گندم وجود ندارد.
وی گفت:مطالبات گندم کاران بر اساس میزان گندم تحویلی پس از تحویل گندم از طریق بانک کشاورزی به حساب شخصی آنها واریز می‌شود.
** 120 هزارتن گندم و جو در کهگیلویه و بویراحمد برداشت می شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق پیش بینی کارشناسان زراعی استان، امسال بیش از 120 هزار تن گندم و جو از مزارع این استان برداشت خواهد شد.
شهرام عسکری اظهار داشت: از این میزان گندم پیش بینی می شود 75 هزار تن گندم مازاد مصرف کشاورزان و 9 هزار تن گندم بذری از سوی شرکت غله خریداری خواهد شد.
وی بیان کرد: 72 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت گندم دیم و 22 هزار هکتار زیر کشت گندم آبی رفته است.
وی در خصوص کشاورزانی که در سامانه پهنه بندی ثبت نام نکرده اند، افزود: این افراد با مراجعه به سازمان جهاد کشاورزی و ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه و یا دریافت معرفی نامه اقدام کنند.
عسکری با اشاره به اینکه بانک عامل پرداخت بهای گندم در سال زراعی امسال بانک کشاورزی است، افزود: براساس بند 15 دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیرجهاد کشاورزی، خرید تضمینی گندم در سال زراعی امسال در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام می شود.
وی با بیان اینکه مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران کشاورزی در این سامانه برعهده سازمان جهاد کشاورزی قرار داده شده است، اضافه کرد: بی شک با انجام اقدام مذکور دست دلالان در حوزه خرید گندم قطع خواهد شد.
برداشت گندم و جو در این استان از نیمه اول اردیبهشت آغاز شد.
سطح زیرکشت گندم در استان 94هزار هکتار است.
میزان گندم مصرفی مورد نیاز برای جمعیت 713 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد حدود 85 هزار تن اعلام شده است.
سالانه 910 هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
2082/3239


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

اعزام گلبالیست‌ها به ژاپن برای کسب سهمیه بدون هیچ تدارکاتی!
سرمربی تیم ملی گلبال مردان گفت: از بازیهای پاراآسیایی جاکارتا تا به الان هیچ برنامه خاصی برای تیم ملی گلبال نداشتیم و باید با دست خالی برای کسب سهمیه پارالمپیک 2020 به ژاپن برویم.
نخستین ماموریت بزرگ ژاوی بعد از خداحافظی از مستطیل سبز
نشستن روی نیمکت السد در دیدار برابر الدحیل در لیگ قهرمانان آسیا، نخستین ماموریت بزرگ ژاوی بعد از خداحافظی از مستطیل سبز خواهد بود.
مسقط گزینه جدید میزبانی ذوب آهن از النصر عربستان
سایت عربی کوره از مسقط عمان به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای میزبانی دیدار ذوب آهن و النصر عربستان خبر داد.
درخواست ˮائتلاف شوم عربیˮ برای میزبانی جام‌جهانی!
سه کشور عربی امارات، عربستان و بحرین برای میزبانی جام جهانی زیر 20 سال درخواست میزبانی دادند.
زندانیان در خراسان جنوبی 30 میلیارد تومان بدهی دارند
بیرجند - ایرنا - مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: 175 زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان داریم که بیش از 30 میلیارد تومان بدهکار هستند.
تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد
اصفهان- ایرنا- کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته است.
سایه سنگین خشکسالی در کرمان
کرمان - ایرنا - تاثیرات کاهش نزولات و خشکسالی در استان کرمان در سالهای گذشته چنان عظیم بود که بارش های خوب بهاری سال جاری اثر ملموسی بر سفره ها و منابع آبی این دیار کویری نگذاشته و همچنان صرفه جویی باید در اولویت باشد.
‌دولت در دفاع از طرح جامع مدیریت شهری پیشقدم شود
عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها گفت: انتظار می‌رود دولت با دفاع از طرح جامع مدیریت شهری و روستایی به تقویت مجموعه شوراها و شهرداری‌ها کمک کند.
سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان
خرم آباد - ایرنا - وقوع سیل نوروز 98 در لرستان و طغیان رودخانه ها و تخریب زیرساختها و کاشانه مردم ،ضرورت احداث و تکمیل سدهای بزرگ و تاثیرگذار در استان را بیش از پیش نمایان کرد.
احیای «نهاد مطالعات طرح‌های شهری» پس‌از ۱۲سال از انحلال در دوره احمدی‌نژاد
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص جزئیات تفاهم‌نامه سه‌جانبه مدیریت شهری، در مورد ایجاد نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری توضیحاتی را ارائه کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد
یک عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد.
تولد فیفا بدون انگلیسی‌ها
فیفا در حالی در بیست و یکم می سال ۱۹۰۴ تاسیس شد که بریتانیا نام خود را در این سازمان به ثبت نرساند.
سپاهان؛ تیمی که از این رو به آن رو شد
با مشاهده عملکرد سپاهاهان در فصل ۹۸-۹۷ متوجه می‌شویم این تیم با تغییر سرمربی خود و جذب بازیکنان بزرگ موفق شد عملکرد بد فصول قبل خود را جبران کند و تا آخرین بازی فصل شانس قهرمانی داشته باشد. این نتیجه را اگر با وضعیت سپاهان در فصل قبل که خطر سقوط به دسته اول را هم احساس می‌کرد مقایسه کنیم متوجه کار فوق‌العاده این تیم می‌شویم.
پایان اما و اگرها برای وزنه‌برداران جوان - اعزام کامل تیم به قهرمانی جهان
تیم ملی وزنه‌برداری جوانان ایران با ترکیب کامل در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می‌کند.
قضاوت اولین داور ایرانی در دوچرخه سواری المپیک ۲۰۲۰
داور ایرانی برای قضاوت در رقابت‌های دوچرخه‌سواری جاده المپیک ۲۰۲۰ انتخاب شد.
خوزستان فاقد مشوق های استانی در امور مالیاتی و بانکی است
سقف برداشت از خودپردازها افزایش نیافته است
شاخص بورس، امروز تحت تاثیر خبرهای ارزی بود
2 هزار میلیارد ریال به اشتغال مددجویان هرمزگان اختصاص یافت
پرداخت 66 میلیارد ریال تسهیلات خود اشتغالی و مشاغل خانگی
کاهش 14 درصدی ارزش سهام کاترپیلار
سامانه تسهیلات ارزی دانشجویان علوم پزشکی فعال شد
نرخ سکه به 4 میلیون و 735 هزار تومان رسید
عرضه گندم در بورس کالا به نفع کشاورزان است
بهای جهانی طلا کاهش یافت