آیا جویدن آدامس شما را لاغر می‌کند؟

03:55 ۹ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 141 0
آیا جویدن آدامس شما را لاغر می‌کند؟

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد مصرف آدامس به طور خاص در بعضی افراد میل به خوردن شیرینی و هله هوله را کاهش می‌دهد؛ به طوری که در وعده بعدی غذایی با مصرف غذای کمتر، ۴۰ درصد کالری کمتری دریافت می‌کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،تاکنون تحقیقات متفاوتی درباره تاثیر مصرف آدامسبر کاهش وزن، سلامت دهان و دندان و... شده، اما هنوز هیچ کدام نتوانسته است پاسخ دقیقی بدهد که آیا واقعا جویدن آدامس شما را لاغر می‌کند؟ سازوکار عمل آن چگونه است؟
آیا شما هم قصد دارید برای کاهش وزنآدامس بجوید یا اگر عادت به جویدن آدامس نکرده اید، نیازی هم به شروع آن ندارید؟ آیا جویدن ماده چسبناک یا به عبارتی تکه‌ای آدامس برای کاهش وزن معجزه می‌کند؟ به طور قطع جویدن باعث کالری سوزی نمی‌شود، کالری‌هایی که شما با زیاده خوری و درمناسبت‌های مختلف انباشته اید. با این حال گفته می‌شود برای بعضی افراد، جویدن یک قطعه صمغ می‌تواند به کاهش وزن کمی کمک کند به خصوص اگر جویدن آدامس باعث شود از هله هوله روزانه ریزه خواری‌های شبانه و استفاده بی رویه از دسر‌ها دست بردارید.
«کری جون»، متخصص تغذیه ورژیم درمانی دراین باره معتقد است که آدامس جویدن برای بعضی می‌تواند مفید باشد. هرکسی روش‌هایی دارد که می‌تواند به کاهش وزن خود کمک کندو عادت‌هایی مانند آدامس جویدن، می‌تواند برای بعضی تغییرات زیادی را رقم بزند.
جویدن آدامس برای چه کسانی مفید است؟به گفته وی آدامس جویدن در دوحالت می‌تواند مفید باشد؛ برای بعضی که بعد از خوردن غذاتمایل به مصرف دسرشیرین دارند تا احساس شادابی بیشتری کنند جویدن قطعه‌ای آدامس شیرین می‌تواند به معنای پیام ختم غذا خوردن باشد در حالی که خوردن یک تکه کیک یا بستنی، کالری اضافه در بدن شما ذخیره می‌کند. بعضی دیگر هم که عادت به مصرف میان وعده دارند، جویدن آدامس می‌تواند آن‌ها را مشغول کند تا کالری اضافه دریافت نکنند.
آدامس و کاهش مصرف هله هوله‌هانتایج یک مطالعه نشان می‌دهد مصرف آدامس به طور خاص در بعضی افراد میل به خوردن شیرینیو هله هوله را کاهش می‌دهد؛ به طوری که در وعده بعدی غذایی با مصرف غذای کمتر، ۴۰ درصد کالری کمتری دریافت می‌کنند. متخصص تغذیه در این تحقیق می‌گوید شرکت کنندگان با مصرف آدامس رضایت بیشتری برای اجتناب از این خوراکی‌ها داشتند.
اما درمطالعه دیگری مشخص شده است مصرف آدامس برمیزان اشتهایا میزان دریافت غذا تاثیری ندارد. با این حال ممکن است جویدن آدامس بر کاهش تعداد وعده‌های غذایی تاثیر داشته باشد. مشخص شده است افراد میزان بیشتری غذا مصرف و کالری بیشتری از غذا‌هایی با ارزش غذایی کمتر دریافت می‌کنند.
درمطالعه دیگری، بزرگ سالان چاق هشت هفته آدامس جویدند درحالی که هیچ کمکی به کاهش وزن آن‌ها نشد.
نتایج متفاوت مصرف آدامسبراساس نتایج یافته‌ها آثار جویدن آدامس از فردی به فرد دیگرمتفاوت و به ویژگی و خصوصیات وی مربوط است. اگر شما بیشتر در خانه هستید و دایم به آشپزخانه سرمی زنید یا درآشپزخانه شرکت و محل کارتان تنقلات زیادی وجود دارد و شما را وسوسه می‌کند، ممکن است جویدن آدامس در این زمینه به شما کمک کند. چیزی که شما را مشغول نگه می‌دارد، عطرو طعم آدامس است تا کمتر به شکلات روی میزهمکارتان توجه کنید.
اما لزوما یک تکه آدامس نمی‌تواند جایگزین یک میان وعده شود به ویژه اگرمدت زیادی ازصرف ناهار شما گذشته باشد. درحالی که یک میان وعده در زمان افت انرژی می‌تواند به شما کمک کند، آدامس نمی‌تواند انرژی یک تکه پنیر یا میوه و کمی ماست را برای شما تامین کند.
چند پیشنهاد استفاده از آدامس بدون شکرآدامس بدون شکر معمولادر هر قطعه کمتراز ۵ کالری انرژی دارد در حالی که در آدامس‌های معمولی این میزان به ۱۰ تا ۲۵ کالری می‌رسد. مصرف آدامس‌های بدون شکر برای دندان‌ها نیزبهتر است؛ جریان بزاق را افزایش و اسید‌های تولید شده توسط پلاک‌های دندانی را شست و شو می‌دهد.
محدود کردن مصرفدر طول روز بیشتر از ۵ قطعه آدامس مصرف نکنید. اگر چه بیشتر مردم می‌توانند کربنات موجود در آدامس را تحمل کنند، اما مصرف زیاد آن باعث التهاب و اسهال می‌شود. قند‌های آدامس شامل سوربیتول، مانیتول، زایلیتول است که به خوبی جذب نمی‌شود و کالری کمتری نسبت به شکرمعمولی دارد، اما جذب ضعیف، مصرف زیاد آن را توجیه نمی‌کند؛ بنابراین مصرف مدام آدامس توصیه نمی‌شود بلکه می‌توانید آن را بعد از صبحانه، ناهار یا شام بجوید.
همراه داشتن یک بسته آدامسدر کیف و جیب خود یک بسته آدامس داشته باشید تا بتوانید در مواقع نیاز استفاده کنید.
اگر آدامس دوست ندارید ...
شما می‌توانید از چای، قهوه با کمی شکر یا یک قطعه شکلات استفاده کنید و احساس رضایت داشته باشید.
تمیز نگاه داشتن دهانتان باعث خواهد شد تا کمتر هوس غذاکنید. اگر فضای دهانتان تمیز و تازه و نعناعی باشد، تمایل کمتری به خوردن غذا‌های بدبو خواهید داشت.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
ملی‌پوش والیبال: قول می‌دهم به روزهای خوب والیبال بانوان هم برسیم
ملی‌پوش والیبال بانوان می‌گوید شاید رسیدن بانوان به جمع چهارتیم برتر آسیا از نظر برخی دور از انتظار باشد اما هدف ماست که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.
پایان لوشامپیونه در شب گلزنی سامان قدوس؛ پاری‌سن ژرمن باز هم باخت
آمیان در آخرین هفته لوشامپیونه توانست برابر گنگام به پیروزی برسد و در لیگ برتر فرانسه باقی بماند. در این دیدار سامان قدوس گلزنی کرد این در حالی بود که پاری سن ژرمن در خانه رمس با نتیجه سه بر یک تن به شکست داد.
پیروزی ترابزون اسپور با حسینی
ترابزون اسپور که در ترکیب خود از بازیکن ایرانی‌اش بهره می‌برد توانست ریزه اسپور را شکست دهد.
دو عارضه مهم کمبود ˮیُدˮ - علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید
همزمان با روز جهانی تیروئید، رئیس انجمن غدد درون‌ریز ایران به بررسی عوامل کم‌کاری و پرکاری تیروئید پرداخت و نسبت به کنترل میزان ید مصرفی در مادران باردار هشدار جدی داد.
تابلو نقاشی اهدایی سفیر جدید ایران، به موزه سلطنتی پادشاهی هلند راه یافت
علی‌رضا کاظمی سفیر ایران در لاهه در مراسم ویژه‌ای که به‌مناسبت تقدیم استوارنامه خود به ویلم الکساندر پادشاه هلند و آغاز رسمی دوره سفارتش در این کشور در کاخ نوردین برگزار شد، تابلوی زیبایی از هنر نقاشی خط ایرانی را تقدیم پادشاه هلند کرد؛ که این اثر به یادگار در مجموعه سلطنتی هلند نگهداری خواهد شد.
ایزدی: تنش در منطقه جنگ‌روانی است- مسیر مذاکره باز نیست- نه آمریکا، نه ایران جنگ نمی‌خواهند
جهانبخش ایزدی، کارشناس مسایل بین‌الملل شرایط امروز جامعه را "پیچیده‌تر" از چند دهه گذشته می‌داند و از آن به عنوان "دشواری عینی" نام می‌برد. او می‌گوید: ترامپ به دنبال این است که با ایران هم مثل موضوع کره شمالی یک "اولین" داشته باشد طوری که منافع مدنظر او تأمین شود.
دغدغه‌های مردم سیل زده پلدختر از زبان نماینده این شهرستان
نماینده مردم پلدختر در مجلس با اشاره به این که امروز مهم‌ترین دغدغه‌های مردم جبران خسارت، برقراری راه‌های ارتباطی و تلاش برای ثبات بخشیدن به زندگی مردم استT خواستار تسریع در پیگیری این موضوعات شد.
نوعی آشفتگی در سیاستگذاری آمریکا وجود دارد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه نوعی به هم ریختگی و آشفتگی در مجموعه سیاستگذاری آمریکا وجود دارد گفت: سیاست ترامپ جنگ نیست.
ریش‌سفیدانی برای روز مبادا
نگاهی گذرا به تاریخ ایران نشان می‌دهد که حکومت‌های پدرسالارانه (پاتریمونیال) و ریش‌سفیدان در سیاست این سرزمین جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. گویی مردمان این دیار همیشه به دنبال فردی بوده‌اند که کلام آخر را او برایشان بزند. این نوع نگاه در سیاست‌ورزی امروز ایران هم دیده می‌شود. ریش‌سفیدی و شیخوخیت بزرگان در میان گروه‌های سیاسی نقش مهمی در سیاست به سبک ایرانی بازی می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پورکاشیان و حجازی‌پور نمی‌خواهند برای کشور دیگری مسابقه دهند- دنبال مربی خارجی هستیم
رییس فدراسیون شطرنج گفت:‌ دنبال جذب یک مربی خارجی برای شطرنج بازان سطح یک هستیم و چند گزینه را بررسی کردیم.
رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال+ سند
باشگاه استقلال در یکی دو فصل اخیر همانند سال‌های گذشته اقدام به جذب بازیکنان خارجی کرد.
شکست در آنفیلد ضربه خیلی سختی بود
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
ملی‌پوش والیبال: قول می‌دهم به روزهای خوب والیبال بانوان هم برسیم
ملی‌پوش والیبال بانوان می‌گوید شاید رسیدن بانوان به جمع چهارتیم برتر آسیا از نظر برخی دور از انتظار باشد اما هدف ماست که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.
به زودی Galaxy A10e می‌آید
بارش تمام استانها به بالای ۱۰۰ میلیمتر رسید+جدول
هنگام بیماری چه خوراکی‌هایی بخوریم؟
پیامک «اعلام نیازمندی یارانه نقدی» جعلی است
شروع به‌کار مدارس در روزهای ۴ و ۸ خرداد با ۲ ساعت تأخیر
ابتکار جالب نماینده ولی‌فقیه در خوزستان +عکس
میزان مجاز مصرف نمک در بیماران قلبی
متروی تهران شب های قدر تا چه ساعتی باز است؟
اعلام دلیل تیراندازی در چند نقطه از تهران
همه امتحانات روز بعد از لیالی قدر لغو شد