بزرگنمایی خروج کارکنان غربی از عراق با هدف جنگ روانی

02:38 ۷ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 46 0
بزرگنمایی خروج کارکنان غربی از عراق با هدف جنگ روانی

بغداد ـ ایرنا ـ همزمان با تاکید مقامات عراقی بر وجود امنیت مطلوب در عراق و اصرار مقامات آمریکا بر وجود تهدیدات در این کشور، اخبار ضد و نقیضی از خروج یا کاهش تعداد مستشاران برخی کشورهای غربی منتشر می شود که از نظر عراقی ها یک جنگ روانی است.

ایرنا

همزمان با انتشار اخبار ضد و نقیض از خروج یا کاهش تعداد کارکنان غربی در عراق، «جبار یاور» سخنگوی نیروهای مسلح اقلیم کردستان عراق نیز گفت که آمریکا, آلمان و هلند به دلیل آنچه تشدید تنش در منطقه اعلام کردند آموزش نیروهای پیشمرگه در اقلیم کردستان عراق را متوقف کرده اند.
وی افزود: تصمیم گرفته شده شامل نیروهای پیشمرگه در اقلیم کردستان عراق می باشد.
به گفته وی، همزمان با این تصمیم، آمریکا و آلمان تحرک و جابجایی مستشاران نظامی خود را در کل عراق محدود کرده اند.
این در حالی است که بجز آمریکا که نیروهایش در آمار رسمی تا 10 هزار نفر اعلام می شود، حجم حضور نیروهای بقیه کشورهای عضو ائتلاف مدعی مبارزه با داعش، بسیار محدود و بعضا صوری و عمدتا در بخش آموزش نیروهای عراقی است.
بعنوان مثال دولت آلمان 100 مشاور نظامی در اقلیم کردستان عراق در پوشش آموزش نیروهای نظامی پیشمرگه مستقر کرده است.
دولت هلند نیز 50 مشاور نظامی مستقر در اقلیم کردستان عراق دارد.
با این حال تعداد نیروهای نظامی آمریکا در اقلیم کردستان عراق مشخص نیست هر چند گفته شده که این کشور چندین پایگاه نظامی در این منطقه دارد.
دولت آمریکا همزمان با این تصمیم صدور ویزا برای شهروندان عراقی در بغداد و اربیل متوقف کرده است.
با این حال، روز چهارشنبه خبرگزاری های غربی همزمان با تکرار اطلاعیه های هشدار آمیز وزارت خارجه آمریکا و اعلام خروج کارمندان غیر ضروری آمریکا از عراق، چندین خبر در خصوص خروج مستشاران، دیپلمات ها و کارمندان غربی از جمله آلمانی و هلندی منتشر کردند که ساعتی بعد تکذیب شد.
وزارت دفاع عراق در بیانیه ای با تکذیب این خبرها از جمله گفت که کار نیروهای آلمانی در آموزش ارتش عراق و همکاری با وزارت دفاع این کشور همچنان ادامه دارد.
بیانیه افزود: تنها کارمندان و افرادی که حضور آنان چندان ضرورتی نداشته است به آلمان باز می گردند.
وزارت امور خارجه عراق نیز در بیانیه ای توقف فعالیت دیپلماتیک هلند در عراق را تکذیب کرد.
از سوی دیگر خبرهای تایید نشده ای مبنی بر کاهش تعداد کارکنان شرکت اکسون موبیل آمریکا در مناطق جنوبی عراق و تشدید تدابیر امنیتی در مراکز تابع آن در بصره منتشر شده است.
برخی نمایندگان پارلمان عراق از جمله 'علی الغانمی' عضور کمیسیون امنیت و دفاع نیز از هشدار امنیتی آمریکا انتقاد کرده و گفته اند که این درخواست ها و هشدارها هیچ توجیهی ندارد چون وضعیت امنیتی عراق مطلوب و با ثبات است.
وی گفت: مراکز دیپلماتیک از جمله سفارت آمریکا در بغداد به شکل خوبی تامین امنیتی و با پیشرفته ترین تجهیزات حفاظت می شود و دلیلی بر این گونه هشدارها وجود ندارد.
'علی جبار' نیز در اظهاراتی گفت که هشدارهای امنیتی آمریکا و خروج برخی کارکنانش از عراق یک اقدام تحریک آمیز برای عراق و ایران است که با هدف افزایش حضور نظامی این کشور صورت می گیرد.
وی افزود: آمریکا با این کار می خواهد دولت عراق را ناتوان نشان دهد که نمی توان به زعم او جلوی الحشد الشعبی را برای حمله به اهداف آمریکایی بگیرد، به همین دلیل باید حضور نظامی اش را در عراق تقویت کند.
همزمان و در حالی که واشنگتن دلیل فراخوان بخشی از کارکنانش در عراق را وجود تهدیدات قریب الوقوع مرتبط با ایران خوانده است، وزارت امور خارجه عراق در با اطلاعیه بدون اشاره به هشدارهای امنیتی و جنگ روانی آمریکا، تصریح کرده است که وضعیت امنیتی عراق کاملا با ثبات و امن است.
وزارت خارجه عراق با تاکید بر عزم این کشور برای حفظ روابط دوستانه و همکاری با شرکای خود، بر ضرورت تکیه بر زبان گفت و گو برای حل مشکلات منطقه تاکید کرده است.
ناظران مسائل سیاسی، ادعاهای مختلف مقامات آمریکایی مبنی بر وجود تهدیدات علیه مراکز خود و از جمله دو اطلاعیه سه شنبه و چهارشنبه وزارت خارجه و اطلاعیه چند روز پیش سفارت این کشور در بغداد که بدون هماهنگی با دولت عراق و برغم تاکید مقامات بغداد بر مطلوب بودن شرایط امنیتی را بخشی از عملیات جنگ روانی آمریکا برای افزایش تنش در عراق و منطقه از یکسو و تحت فشار قرار دادن بیش از پیش دولت عراق برای همراهی با فشارها علیه ایران و نیز جبهه مقاومت در عراق از سوی دیگر توصیف کرده اند.
این در حالی است که مناطق مختلف عراق و از جمله بغداد، طی ماههای اخیر شاهد بهبود قابل توجه شرایط امنیتی بوده است.
بسیاری از ناظران امنیتی در عراق بر این باورند که آمریکا در حالی با هدف براه انداختن جنگ روانی، القای ناتوانی امنیتی دولت عراق و تحت فشار گذاشتن آن اطلاعیه های هشدار آمیز صادر می کند که در سال های اخیر هیچگونه عملیات تروریستی یا حتی سوء قصد علیه شهروندان یا مقرهای آمریکایی در عراق گزارش نشده است امری که در اظهارات عصر دیروز (سه شنبه) نخست وزیر عراق در جریان کنفرانس خبری هفتگی خود نیز به آن تصریح کرده بود.
خاورم**351**10**380


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دلیل تفاوت در میزان شیوع آسیب‌های ورزشی چیست؟
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: تفاوت در میزان شیوع آسیب‌های ورزشی در سطح آمادگی ورزشکاران است.
چند دستور بهداشتی برای جلوگیری از انتقال هپاتیت C به دیگران
یک فوق تخصص گوارش و کبد تاکید کرد: ازدواج برای مبتلایان به هپاتیت سی بلامانع است، اما این بیماران باید به دستورات بهداشتی عمل کنند.
آل محمد: وضع آئین دادرسی ساده و عادلانه یکی از راه‌های تقلیل دعاوی است
یک حقوقدان گفت: یکی از راه‌های تقلیل و از بین بردن هر چه سریع‌تر و بهتر اختلافات و حل و فصل دعاوی وضع قانون آئین دادرسی ساده، پیشرو و مترقی است که بر این اساس قوانین آئین دادرسی اعم از کیفری و حقوقی باید از پیچیدگی و ابهام دور باشد و بر اساس اصول دادرسی عادلانه تنظیم و تدوین شود.
هدف از کنفرانس اقتصادی آمریکا در بحرین وعده و وعیدهای تو خالی به فلسطینی‌هاست
عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین هدف از برگزاری کنفرانس اقتصادی در بحرین را شکستن تابوی گفت‌وگو با رژیم صهیونیستی می‌داند. او می‌گوید برگزار کنندگان کنفرانس می‌کوشند تا از این طریق به فلسطینی‌ها وعده و وعیدهای تو خالی بدهند.
دفع سنگ کلیه با 6 نوشیدنی طبیعی فوق العاده
سنگ کلیه وقتی شکل می گیرد که مواد معدنی مانند کلسیم، اگزالات و اسید اوریک در ادرار بیش از حد شوند، در این صورت این مواد معدنی کریستالیزه و به توده های بزرگ یا سنگ تبدیل می شوند.
آخرین وضعیت استان سیل زده خوزستان از زبان رئیس مجمع نمایندگان استان
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به به این‌که «سیل به زیرساخت‌های شهری و روستایی و بخش کشاورزی و دامداری استان آسیب جدی وارد کرده است» خواستار عمل کردن مسئولان به وعده‌های‌شان شد.
3 غذای عالی برای کوچک کردن شکم
اگر غذاهای غنی از امگا ۳ (مثل ماهی‌های ساردین‌، سالمون، هالیبوت و یا گردو، دانه گیاه کتان و سبزیجات برگ‌دار سبز تیره) کم مصرف می‌کنید، پس باید بیشتر از آن‌ها بخورید.
چراغِ روشنِ سحر- عکس
رمضان که از راه می رسد، تمام حال و هوای شهر عطر معنویت و ملکوت می گیرد ، نوای روح بخش آیات قرآن و دعاهای منتسب به ماه مبارک رمضان ، خواندن نمازهای جماعت و حال و هوای سحر و سفره افطار این ماه را خاطره انگیز می کند.
قیمت برنج در بازار چقدر است؟
برای خرید برنج در میادین شهرداری بسته به نوع آن‌ها باید قیمت‌های مختلفی پرداخت کرد.
مذاکره طارمی با گزینه‌های اروپایی
تلاش‌ها برای انتقال مهدی طارمی به یک تیم اروپایی همچنان ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکست سلطان- عکس
تصاویر دیدنی از شکار ناموفق شیرها که به گله فیل ها در پارک ملی بوتسوانا حمله کرده بودند.
لو رفتن نقشه جدید ترامپ!- کاریکاتور
افزایش تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین که با تحریم اقتصادی دو شرکت چینی هوآوی و ZTE از سوی دولت ترامپ شدت بیشتری به خود گرفته، سوژه کارتونی از نیکولا لیستس شد.
دلیل تفاوت در میزان شیوع آسیب‌های ورزشی چیست؟
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: تفاوت در میزان شیوع آسیب‌های ورزشی در سطح آمادگی ورزشکاران است.
چند دستور بهداشتی برای جلوگیری از انتقال هپاتیت C به دیگران
یک فوق تخصص گوارش و کبد تاکید کرد: ازدواج برای مبتلایان به هپاتیت سی بلامانع است، اما این بیماران باید به دستورات بهداشتی عمل کنند.
آل محمد: وضع آئین دادرسی ساده و عادلانه یکی از راه‌های تقلیل دعاوی است
یک حقوقدان گفت: یکی از راه‌های تقلیل و از بین بردن هر چه سریع‌تر و بهتر اختلافات و حل و فصل دعاوی وضع قانون آئین دادرسی ساده، پیشرو و مترقی است که بر این اساس قوانین آئین دادرسی اعم از کیفری و حقوقی باید از پیچیدگی و ابهام دور باشد و بر اساس اصول دادرسی عادلانه تنظیم و تدوین شود.
کاردار آمریکا: عراق از تحریم واردات برق و گاز ایران معاف است
ظریف با اهالی رسانه دیدار کرد
دفاع مقدس جلوه گاه نصرت الهی بود
امیر کویت و نخست وزیر عراق درباره تنش در منطقه گفت و گو کردند
سیاست آمریکا در مقابل ایران مبتنی بر بازدارندگی است
آملی لاریجانی: راه مقابله با دشمن استقامت است
فاکس نیوز:استیضاح ترامپ همچنان در میان دمکرات ها مطرح است
نیروهای مسلح تحرکات و شیطنت های نظام سلطه را رصد می کند
پلوسی: ترامپ مرتکب پنهان کاری شده است
قاضی اهل سنت در هرمزگان بکارگرفته شود