نشست بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها در دانشگاه یزد برگزار شد

18:49 ۳۸۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 887 0
نشست بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها در دانشگاه یزد برگزار شد

یزد - ایرنا - نشست بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها روز چهارشنبه با حضور استادان، پژوهشگران و جمعی از دانشجویان در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد برگزار شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در این نشست ابوالفضل مرشدی با همکاری منوچهر علی نژاد پژوهشی با عنوان بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها در پرتو اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار ارائه کرد.
سپس علی اکبر تشکری بافقی مدیر گروه تاریخ، سعید عطار استادیار گروه علوم سیاسی و علی اکبر جعفری ندوشن استادیار گروه حقوق دانشگاه یزد دیدگاه ها و انتقادهای خود را درباره موارد مطرح شده در این پژوهش را مطرح کردند.
مدیر گروه تاریخ دانشگاه یزد گفت: رمز ماندگاری یزد به اخلاق اقتصادی و تجاری اهالی این خطه باز می گردد.
تشکری بافقی افزود: وجود اقتصاد تجاری از گذشته تاکنون به حضور زرتشتیان و دیگر اقلیتها در بافت شهری یزد تداوم بخشیده است.
وی با بیان اینکه یزد در دوره های مختلف بنا به دلایلی از جمله همجوار نبودن با ایل ها، مورد هجوم قرار نگرفته است، ادامه داد: دوری یزد از مراکز قدرت نیز فرهنگ منسجم و بافت تاریخی پیوسته این شهر را پدید آورده است.
وی خاطر نشان کرد: یزد یکی از کانونهای اولیه تبدیل مواد خام و اولیه به کالا بوده و دلیل نام آوری یزدی ها نیز کالا و محصولات آنهاست.
همچنین استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد با تاکید بر اهمیت بازشناسی دوران گذشته اظهار داشت: دلیل اهمیت موضوع یادشده این است که تاریخ دوره ای پیوستار و انقطاع داشته است.
عطار افزود: هیچیک از نظریه پردازن و دانشمندان به صراحت و واضح فرهنگ را عاملی برای توسعه ندانسته اند.
وی با تاکید بر اینکه بازاندیشی انتقادی یکی از فعالیتهای حیاتی و مورد نیاز در برهه کنونی است، تصریح کرد: برای درس گرفتن از گذشته باید واقعیتها را بررسی کنیم.
استادیار گروه حقوق دانشگاه یزد نیز با بیان اینکه یزد از گذشته شهر فقیه پرور بوده است، گفت: این موضوع سبب شده تا اهالی این خطه به صورت مبنایی قانون مدار باشند.
جعفری ندوشن افزود: تلاش یزدی ها در ایجاد انضباط اقتصادی در امور، این شهر را به بستر مناسب برای تجارت و بازرگانی تبدیل کرده است.
وی ادامه داد: ویژگی هایی از جمله اعتماد، همکاری و مشارکت تجاری به عنوان مبانی توسعه شهری در یزدی ها وجود دارد.
استادیار دانشگاه یزد با بیان اینکه ساکنان یزد باید با همه محدویتها همساز شوند و اجازه بزرگ شدن شهر را ندهند، تصریح کرد: اگر در گذشته افرادی به فکر بزرگ شدن شهر یزد بودند اشتباه کرده اند.
جعفری ندوشن تلاش برای توسعه یزد در حوزه تجارت و صنعت مالی را مطلوب دانست و افزود: یزد توان تبدیل شدن به بزرگترین شهر در حوزه صنعت مالی و دارای شرکتهای خدمات دهنده مالی و بانکی باشد.
وی خاطر نشان کرد: امانت داری و درست کاری جزو مزیتهای اخلاقی اقتصاد است در یزدی ها وجود دارد.
استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، 68 مرکز آموزش عالی و 100 هزار دانشجو دارد که از این تعداد، حدود 14 هزار نفر در دانشگاه یزد تحصیل می‌کنند.
دانشگاه یزد افزون بر 400 عضو هیات علمی و 100 رشته تحصیلی دارد.
7532/ 6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

برکناری رییس هیات شطرنج گیلان- بیات: فشار برای نبودنم زیاد بود!
رئیس هیات شطرنج استان گیلان می‌گوید که به بهانه‌هایی غیرواقعی و در حالی که 7 ماه پیش در انتخابات قانوین و با 100 درصد آرا به عنوان رییس هیات انتخاب شده بود، از سمتش برکنار شده است.
نقش موثر به‌ هم ریختگی تعادل تنوع زیستی بر شیوع ویروس کرونا
همزمان با روز جهانی محیط زیست (۵ ژوئن، ۱۷ خردادماه) که امسال محور آن تنوع زیستی است، کارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مشکلاتی مانند شیوع ویروس کرونا به‌دلیل به هم خوردن تعادل تنوع زیستی بروز کرده است.
کاهش تعداد مراقبت‌های بارداری در بحران کرونا - توصیه‌های ضد کرونایی به مادران باردار
رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت تمهیدات مراقبتی را برای زنان باردار در شرایط کرونایی تشریح کرد و گفت: اگر در این مراقبت‌ها اقداماتی مانند سونوگرافی، انجام آزمایش و ... درخواست شود، انتظار می‌رود که نتایج، به نوعی به پزشک و ماما و سیستم بهداشتی که این آزمایش‌ها را درخواست کرده، اطلاع‌رسانی شود و نیاز و الزامی به حضور مادر برای نشان دادن این آزمایش‌ها به صورت دستی نباشد.
درج اطلاعات غلط و محرومیت سه ساله از ثبت نام خودرو
مهدی صادقی نیارکی گفت: کسانی که اطلاعات غلط درج کنند، محدودیت در مراحل بعدی در نظر گرفتیم.
فروش سهام عدالت در بانک‌ها
حسین فهیمی گفت: حدود ۵۰۰ هزار سهامدار عدالت سفارش فروش سهام خود را در بانک‌ها به ثبت رسانده‌اند.
عامل نیمی از مرگ‌های زودرس در کشور
ملک زاده گفت: سکته های قلبی و مغزی علت نیمی از مرگهای زودرس در کشور است
درهای بسته رو به قهرمان کشتی جهان
فرانک استابلر که ۳ مدال طلا و ۲ مدال برنز جهان را در کارنامه خود دارد گفت: درهای سالن های تمرینی ما در آلمان ماه ها است که بسته شده است.
عینک‌های آفتابی غیراستاندارد چه بر سر چشم می‌آورد؟
استفاده از عینک‌های آفتابی غیراستاندارد می تواند سبب بروز عوارض چشمی شود.
بهترین روش ضدعفونی لباس‌های آلوده به کرونا
نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن لباس‌ها در عدم ابتلا به بیماری کرونا مهم است که باید از سوی همه رعایت شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

علیرضابیگی: امام(ره) با تکیه بر مردم در برابر استکبار ایستاد
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امام خمینی (ره) همواره کار مردم را به مردم می‌سپرد و توجه ایشان همواره بر اقشار آسیب‌پذیر و مستضعف جامعه بود.
تست «سرولوژی» معیار تشخیص کرونا است؟
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تست سرولوژی یا "آنتی‌بادی" صرفاً کاربرد تحقیقاتی دارد، گفت: از همکاران و مردم تقاضا دارم که اصلاً از تست سرولوژی به‌عنوان معیار تشخیصی استفاده نکنند.
هرچه جلوتر می‌رویم سریال‌هایمان غم‌انگیزتر می‌شوند
عزت‌الله مهرآوران با بیان اینکه مهم‌ترین علت ضعف آثار طنز در سال‌های اخیر محدودیت‌ها بوده است، گفت: «طنز شکل اندیشمندانه خنده است. محدودیت‌هایی که برای کمدی و طنز ایجاد شده، باعث شده است تا ما فیلم‌نامه‌های طنز نداشته باشیم یا اگر داشته باشیم با وسواس بسیار و با سانسور خود نویسنده و کارگردان مواجه شود.»
ابراز خرسندی ترامپ و پامپئو از آزادی «مایکل وایت»
آزادی «مایکل وایت» افسر بازنشسته نیروی دریایی آمریکا از زندان ایران در مقابل آزادی دکتر «مجید طاهری»، با استقبال رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا مواجه شد.