نشست بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها در دانشگاه یزد برگزار شد

18:49 ۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 70 0
نشست بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها در دانشگاه یزد برگزار شد

یزد - ایرنا - نشست بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها روز چهارشنبه با حضور استادان، پژوهشگران و جمعی از دانشجویان در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد برگزار شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در این نشست ابوالفضل مرشدی با همکاری منوچهر علی نژاد پژوهشی با عنوان بازشناسی اخلاق اقتصادی یزدی ها در پرتو اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار ارائه کرد.
سپس علی اکبر تشکری بافقی مدیر گروه تاریخ، سعید عطار استادیار گروه علوم سیاسی و علی اکبر جعفری ندوشن استادیار گروه حقوق دانشگاه یزد دیدگاه ها و انتقادهای خود را درباره موارد مطرح شده در این پژوهش را مطرح کردند.
مدیر گروه تاریخ دانشگاه یزد گفت: رمز ماندگاری یزد به اخلاق اقتصادی و تجاری اهالی این خطه باز می گردد.
تشکری بافقی افزود: وجود اقتصاد تجاری از گذشته تاکنون به حضور زرتشتیان و دیگر اقلیتها در بافت شهری یزد تداوم بخشیده است.
وی با بیان اینکه یزد در دوره های مختلف بنا به دلایلی از جمله همجوار نبودن با ایل ها، مورد هجوم قرار نگرفته است، ادامه داد: دوری یزد از مراکز قدرت نیز فرهنگ منسجم و بافت تاریخی پیوسته این شهر را پدید آورده است.
وی خاطر نشان کرد: یزد یکی از کانونهای اولیه تبدیل مواد خام و اولیه به کالا بوده و دلیل نام آوری یزدی ها نیز کالا و محصولات آنهاست.
همچنین استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد با تاکید بر اهمیت بازشناسی دوران گذشته اظهار داشت: دلیل اهمیت موضوع یادشده این است که تاریخ دوره ای پیوستار و انقطاع داشته است.
عطار افزود: هیچیک از نظریه پردازن و دانشمندان به صراحت و واضح فرهنگ را عاملی برای توسعه ندانسته اند.
وی با تاکید بر اینکه بازاندیشی انتقادی یکی از فعالیتهای حیاتی و مورد نیاز در برهه کنونی است، تصریح کرد: برای درس گرفتن از گذشته باید واقعیتها را بررسی کنیم.
استادیار گروه حقوق دانشگاه یزد نیز با بیان اینکه یزد از گذشته شهر فقیه پرور بوده است، گفت: این موضوع سبب شده تا اهالی این خطه به صورت مبنایی قانون مدار باشند.
جعفری ندوشن افزود: تلاش یزدی ها در ایجاد انضباط اقتصادی در امور، این شهر را به بستر مناسب برای تجارت و بازرگانی تبدیل کرده است.
وی ادامه داد: ویژگی هایی از جمله اعتماد، همکاری و مشارکت تجاری به عنوان مبانی توسعه شهری در یزدی ها وجود دارد.
استادیار دانشگاه یزد با بیان اینکه ساکنان یزد باید با همه محدویتها همساز شوند و اجازه بزرگ شدن شهر را ندهند، تصریح کرد: اگر در گذشته افرادی به فکر بزرگ شدن شهر یزد بودند اشتباه کرده اند.
جعفری ندوشن تلاش برای توسعه یزد در حوزه تجارت و صنعت مالی را مطلوب دانست و افزود: یزد توان تبدیل شدن به بزرگترین شهر در حوزه صنعت مالی و دارای شرکتهای خدمات دهنده مالی و بانکی باشد.
وی خاطر نشان کرد: امانت داری و درست کاری جزو مزیتهای اخلاقی اقتصاد است در یزدی ها وجود دارد.
استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، 68 مرکز آموزش عالی و 100 هزار دانشجو دارد که از این تعداد، حدود 14 هزار نفر در دانشگاه یزد تحصیل می‌کنند.
دانشگاه یزد افزون بر 400 عضو هیات علمی و 100 رشته تحصیلی دارد.
7532/ 6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

رانش، مهمان ناخوانده روستاهای کوهستانی شرق گلستان
گنبدکاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری کردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق کوهستانی شرق گلستان را همچون مهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل کرد؛ مهمانی که گویی به آسانی سر رفتن ندارد.
شهر انار این «خوشه» را می خواهد
ساوه - ایرنا - معروف است که شانس یک بار در خانه آدم را می زند که اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.
سخنگوی شورای تهران: برخی شهرداران مناطق به مشکلات مردم توجه ندارند
تهران- ایرنا- علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بی توجهی برخی شهرداران مناطق نسبت به حل مشکلات شهروندان در توئیتر خود نوشت: شورا و شهردار در برابر بی توجهی به مشکل شهروندان تسامح نخواهند کرد.
تیم داری شهرداری بوشهر مغایر برنامه ششم توسعه نیست
بوشهر- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: تیم داری شهرداری در لیگ برتر نمی تواند به عنوان مغایر برنامه ششم توسعه تلقی شود.
2 تن مواد مخدر در غرب استان تهران کشف شد
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: در دو عملیات جداگانه دو تن و 293 کیلوگرم مواد افیونی کشف و در این رابطه چهار سوداگر مرگ دستگیر شد.
ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه
شیراز- ایرنا- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
پایانی بر کابوس سقف های لرزان در منطقه مرزی راز و جرگلان
بجنورد - ایرنا - تخریب خانه های خشت و گلی در رازوجرگلان خراسان شمالی بیش از حد انتظار بود. سقف های لرزانی که برخی از خانوارهای روستایی را در پناه گرفته بود با غرش رعد و جاری شدن سیل از هم گسست و شمار زیادی از آنها تاب نیاورده و بر زمین ریخت.
تکاپوی مسئولان قم برای ساماندهی بازار رمضان
قم- ایرنا - ساماندهی بازار به منظور تدارک مایحتاج مردم درماه مبارک رمضان و پاسخگویی به برخی نارضایتی های شهروندان قمی ، جزء اولویت های کاری مسئولان استان دراین ایام شده، بطوریکه با برگزاری جلسات مختلف به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی هستند تا برای شهروندان و زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) رضایتی نسبی ایجاد شود.
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مشهد- ایرنا- کمبود کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، فعالیت چاپخانه داران خراسان رضوی را به شدت مختل کرده به نحوی که اغلب آنها به مرز تعطیلی رسیده اند و دست نیاز خود را به سوی دولت برای داشتن سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی دراز کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
نخستین واکنش رونالدو بعد از فتح اسکودتو
ستاره پرتغالی یوونتوس برای نخستین بار به فتح اسکودتو واکنش نشان داد.
راه های منتهی به آتشفشان هاکونه در ژاپن مسدود شد‍
پکن- ایرنا- در پی هشدار سازمان هواشناسی و لرزه نگاری ژاپن مبنی بر تکان های آتشفشانی در منطقه کوهستانی هاکونه، همه مسیرهای منتهی به این منطقه روز دوشنبه مسدود شد.
45 میلیارد ریال اعتبار به نوسازی مدارس خراسان شمالی ابلاغ شد
کاهش آسیب های اجتماعی با توسعه معنویت امکانپذیر است
گره گشو آیین سنتی دیرینه مردم شمال استان بوشهر
تاریخ قلم نزد ایرانیان با معنویت گره خورده است
منتخبان دهمین دوره جایزه اخلاق و نیایش تجلیل شدند
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مساجد خط مقاومت در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن هستند
آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج کشور نداریم
خوشنویسان ایرانی جوایز مسابقه بین‌المللی ارسیکا را درو کردند
طرح شهید بهنام محمدی نقطه پیوند مسجد، مدرسه و خانه است