معضل فرونشست تهران بحرانی است

17:24 ۴ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 129 0
معضل فرونشست تهران بحرانی است

تراکم بالای جمعیت در شهر تهران به افزایش مصرف آب در آن منجر شده است. با رشد مصرف آب در پایتخت در آینده نزدیک فرونشست زمین و بحران تأمین آب برای این تعداد از جمعیت دور از ذهن نیست. طی دهه‌های گذشته تهران حدود 2 متر نشست داشته که این مقدار برگشت‌ناپذیر است و درصورتی که مقابله جدی با آن صورت نگیرد باعث بوجود آمدن خسارات هنگفتی به کشور و مردم این شهر خواهد شد.

افکار نیوز

به گزارش افکار نیوز، محمد سالاری عضو شورای شهر تهراندرباره پدیده فرونشست در تهران گفت: «دلایل فرونشستزمین در تهران و کل کشور بیشتر ناشی از تغییرات اقلیمی در دنیا، کشور و استحلال آب های زیرزمینی توسط انسانهاست. این مهم ترین دلیل بروز فرونشست زمین است. پدیده فرونشست نتیجه ایجاد حفره در لایه های زیرزمینی است. کم آبی های مستمر باعث می شود که آب های زیرزمینی از لایه های خاک شسته و به سطوح پایین تر رود و بین لایه ها فواصلی ایجاد شود که هرچه این میزان بیشتر باشد، مقارها و حفره های بین لایه های خاک بیشتر می شود و به مرور باعث فرونشست زمین می شود.»
وی اضافه کرد: «علاوه بر دلایل گفته شده در محدوده تهران، مداخله در لایه های زیرزمینی و فضاهای زیرسطحی مانند ایجاد تونل های مترو و حفاری در انتقال شبکه های انتقال نیرو و گودبرداری برای ساخت و سازها، فرونشست در تهران را تسریع می کند.»
سالاری تصریح کرد: «یکی از دلایلی که اخیرا مسئولان آب منطقه ای در جلسات شورای شهر مطرح کردند ایجاد شبکه فاضلاب بود که یکی از پروژه های ارزشمند و در راستای رعایت موضوعات زیست به شمار می رفت. شبکه فاضلاب و ورود پساب مصرفی خانه ها به شبکه فاضلاب در جنوب تهران و تصفیه خانه که به سوی دشت های پایین دستی می رود از جمله عوامل تشدید کننده پدیده فرونشست است.»
سالاری ادامه داد: «فرونشست پدیده ای نیست که بتوان جلوی آن را گرفت. برای پیشگیری از بروز بحران می توان نسبت به استفاده از فناوری ها در پیش بینی از فرونشست اقدام شود تا به قید فوریت به ارائه گزارش و جلوگیری از این پدیده اقدام گردد.»
عضو شورای شهر تهران درباره نقش وزارت نیرودر بروز پدیده فرونشست در تهران گفت: «این وزارتخانه در این زمینه مقصر نیست. وزارت نیرو متولی امور آب و فاضلاب است و کاهش بارندگی به عهده وزارت نیرو نیست زیرا استفاده از منابع زیرزمینی بالاست.»
وی با اشاره به مناطقی که بیشترین میزان فرونشست در تهرانرا داشته اند، گفت: «بیشتر در مناطق مرکزی و جنوبی تهران فرونشست به وجود آمده و مناطق شمالی و شمال غرب و شمال شرق به علت داشتن فضاهای بازبیشتر و نفوذ بارندگی، فرونشست کمتری ایجاد شده است اما در مناطق مرکزی و جنوبی که تراکم جمعیت بالاست، و فضای باز کمتری هم وجود دارد، با فرونشست بیشتری مواجهه هستیم.» 
پدیده فرونشست زمین در تهران و اطراف آن مساله ای نیست که تنها توسط کارشناسان داخلی مطرح شده باشد. این معضل در تصاویر ماهواره ای که توسط ماهواره های دیگر کشورها به ثبت رسیده، به وضوح خود را نشان داده است. 
«مهرانگیز رضایی» استاد دانشگاه و کارشناس زمین هم وضعیت تهران را از نظرفرونشست زمین بسیار نگران‌ کننده دانست و بیان کرد: «مجله تخصصی علمی«نیچر» خبر از فرونشست ۲۵ سانتی ‌متری سالانه‌ زمین در تهران داده است. ادعاییکه عکس ‌های تصاویر ماهواره‌ای جمع‌آوری شده از فرونشست زمین بین سال های۲۰۰۳ تا  ۲۰۱۷ میلادی تهران در مرکز تحقیقات علوم زمین در پونسدام آلمان آن رااثبات می ‌کنند. همچنین گزارش‌های منتشر شده سازمان نقشه‌ برداری کشور در یکسال گذشته نشان داده که میزان فرونشست زمین تنها در شهریار ۲۲ سانتی‌متر و دردهه گذشته در کل تهران ۲ متر بوده است  و به طور کلی بسیاری از مناطق تهرانسالانه کمتر از ۹.۵ میلیمتر تا بیش از ۲۰۱ میلیمتر در حال فرونشست هستند.»
رضایی تصریح کرد: «آمار فرونشست زمین در تهران یکی از بیشترین نرخ‌ هایفرونشست در جهان است و این بحران فقط برای بخش کوچکی از تهران هم نیست بلکهشهرهای اقماری کنار این شهر نیز درگیر این بحران هستند. شکاف‌ های بزرگ با طول‌ های چند کیلومتری در جنوب غرب تهران خطوط برق و خطوط مترو را با خطر مواجهکرده است. بر اساس اطلاعات محققان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز سهمنطقه ۱۲، ۱۷ و ۱۸ جزو مناطق دارای ریسک بالا و کانون خطر در سریالفروریزش‌های زمین در پایتخت هستند. »
این استاد دانشگاه درباره دلایل بروز فرونشست زمین گفت: «عوامل مختلفی باعثپدیده فرونشست می ‌شوند ولی در بسیاری مناطق، برداشت بی ‌رویه آب از سفره‌هایزیر زمینی موجبات فرونشست زمین را فراهم می ‌کند. این پدیده می‌تواند سبب بروزتغییرات چشمگیری در هیدرولوژی منطقه شود. به عنوان مثال در این مناطق ممکن استسیلاب‌های عظیم و مخربی به وقوع بپیوندد در حالی که قبل ار ایجاد فرونشست از هیچسابقه‌ای برخوردار نبوده است. خبر فرونشست زمین در برخی نقاط کشور به ویژه درتهران خبر جدیدی نیست اما به خاطر عدم توجه به این موضوع در حال حاضر به یکبحران برای کشور تبدیل شده است. »
این استاد دانشگاه برداشت آب‌های زیرزمینی، زه‌ کشی خاک‌های ارگانیک، معدن‌کاری و موضوعات دیگر را منجر به فرونشست زمین در مناطق عنوان کرد و افزود:«شاید یکی از اصلی‌ ترین دلایل چنین حوادثی، برداشت مواد مختلف از منابعزیرزمینی است موضوعی که عامل آن جمعیت است. به بیانی دیگر افزایش جمعیت یکیاز عوامل اصلی فرونشست زمین در تهران است. این عامل در جاکارتا و کالیفرنیا نیز بهعنوان عامل اصلی گزارش شده است و دلیل آن این است که افزایش جمیت منجر بهافزایش برداشت‌ های گاز، نفت و آب از زیرزمین شده است.»
رضایی اضافه کرد: «در مورد تهران نیز ‌مجموعه ای از رشد جمعیت، خشکسالی‌ها وسدهایی که آب باران‌ها را جمع می‌کنند مسئله فرونشست زمین در شهر و نواحیاطراف آن را تشدید کرده است. به خاطر افزایش جمعیت و نیاز به منابع آبی بیشترحفر چاه‌های غیر قانونی در تهران افزایش یافته است. تعداد این چا‌ه‌ها رقمی حدود۳۰ هزار حلقه است و این یکی از مهمترین عواملی است که تهران را با چنین بحرانیمواجه کرده است».
وی با تاکید بر ایجاد عزم ملی برای اصلاح مدیریتی جدی در حوزه‌های مختلف درارتباط با پدیده‌ فرونشست زمین به ویژه در تهران هستند، گفت: «باید به موضوعبرداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی توجه و در مورد چاه‌های غیر مجاز تعیین تکلیفشود. همچنین در مناطق کشاورزی الگوی کشت باید اصلاح شود تا منابع آبی در اینحوزه به طور صحیح مصرف گردند تا افزایش میزان تصفیه آب فاضلاب شهری درصدبرداشت‌های آب‌های زیر زمینی را کاهش دهد.»
وی در پایان سخنانش گفت: «علاوه بر مسئله آب باید به برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی سایر منابع زیر زمینی نیز خاتمه داد. همچنین الگو برداری از مدیریتکشورهای موفق در مدیریت و پیش‌گیری چنین بحرانی می‌تواند کمک شایانی در مقابلهبا این خطر جدی به مدیران کشور بکند». 
پدیده‌ فرونشست زمین به ویژه در تهران از جمله عواملی است که نمی توان بروز و ظهورآن را نادیده گرفت چرا که عدم توجه به آن عواقب وخیمی بر زندگی ساکنان تهرانیخواهد گذاشت. بنابراین ایجاد عزم ملی برای اصلاح مدیریتی جدی در حوزه‌هایمختلف در ارتباط با پیشگیری از این پدیده شهری از سوی مدیران شهری و دولتی رامی طلبد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رانش، مهمان ناخوانده روستاهای کوهستانی شرق گلستان
گنبدکاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری کردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق کوهستانی شرق گلستان را همچون مهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل کرد؛ مهمانی که گویی به آسانی سر رفتن ندارد.
شهر انار این «خوشه» را می خواهد
ساوه - ایرنا - معروف است که شانس یک بار در خانه آدم را می زند که اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.
سخنگوی شورای تهران: برخی شهرداران مناطق به مشکلات مردم توجه ندارند
تهران- ایرنا- علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بی توجهی برخی شهرداران مناطق نسبت به حل مشکلات شهروندان در توئیتر خود نوشت: شورا و شهردار در برابر بی توجهی به مشکل شهروندان تسامح نخواهند کرد.
تیم داری شهرداری بوشهر مغایر برنامه ششم توسعه نیست
بوشهر- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: تیم داری شهرداری در لیگ برتر نمی تواند به عنوان مغایر برنامه ششم توسعه تلقی شود.
2 تن مواد مخدر در غرب استان تهران کشف شد
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: در دو عملیات جداگانه دو تن و 293 کیلوگرم مواد افیونی کشف و در این رابطه چهار سوداگر مرگ دستگیر شد.
ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه
شیراز- ایرنا- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
پایانی بر کابوس سقف های لرزان در منطقه مرزی راز و جرگلان
بجنورد - ایرنا - تخریب خانه های خشت و گلی در رازوجرگلان خراسان شمالی بیش از حد انتظار بود. سقف های لرزانی که برخی از خانوارهای روستایی را در پناه گرفته بود با غرش رعد و جاری شدن سیل از هم گسست و شمار زیادی از آنها تاب نیاورده و بر زمین ریخت.
تکاپوی مسئولان قم برای ساماندهی بازار رمضان
قم- ایرنا - ساماندهی بازار به منظور تدارک مایحتاج مردم درماه مبارک رمضان و پاسخگویی به برخی نارضایتی های شهروندان قمی ، جزء اولویت های کاری مسئولان استان دراین ایام شده، بطوریکه با برگزاری جلسات مختلف به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی هستند تا برای شهروندان و زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) رضایتی نسبی ایجاد شود.
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مشهد- ایرنا- کمبود کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، فعالیت چاپخانه داران خراسان رضوی را به شدت مختل کرده به نحوی که اغلب آنها به مرز تعطیلی رسیده اند و دست نیاز خود را به سوی دولت برای داشتن سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی دراز کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
خبرهایی از افزایش وام‌های ضروری دانشجویی + جزئیات
اعتراض نژادبهرام به آیین نامه نام‌گذاری کوچه و خیابان‌های شهر تهران
وضعیت ترافیک معابر بزرگراهی تهران در سی‌ام اردیبهشت‌ماه
آخرین وضع آب و هوای کشور در سی ام اردیبهشت ۹۸
آخرین وضعیت ترافیکی امروز؛۳۰ اردیبهشت ماه ۹۸
زمان غذا خوردن بر اندازه شکم تاثیر دارد؟
تبلیغ غیرقانونی محصول درمان ریزش موی «ب» در صدا و سیما
توانمندسازی معلمان هم در تنگنای بودجه فراموش شد
مذاکره در تهران، تاج گذاری در بروکسل!
اتصال سیم برق به کامیون حادثه ساز شد