کاهش جرم از اثرات خوب بهار قرآن

14:20 ۹۵ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 573 0
کاهش جرم از اثرات خوب بهار قرآن

زاهدان - ایرنا - پایگاه خبری تحلیلی عصرهامون روز چهارشنبه/25 اردیبهشت مطلبی با عنوان «ماه رمضان انرژی معنوی را در جامعه منتشر می‌کند/کاهش جرم از اثرات خوب بهار قرآن» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: ماه مبارک رمضان در کنار تمامی برکاتی که برای همگان به همراه دارد به بهترین زمان برای نزدیکی بیشتر با خدا و کاهش جرائم خورد و کلان در جامعه تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون، رمضان ماه خداست و همه ساله با آغاز این ماه مبارک در کشور شاهد کاهش چشمگیر جرم هستیم، به طور کلی در این ماه بسیاری از مجرمان به دلایل دینی و یا کاهش موقعیت جرم دست از اقدامات خلاف قانونی خود کشیده و جامعه با کاهش جرائم خورد و کلان روبه رو می شود.
در واقع برکات و آثار معنویت این ماه در کاهش جرم و آسیب اجتماعی تاثیر زیادی دارد روزه داری چه در سطح فردی و چه اجتماعی تاثیرگذار بوده و موجب پالایش جامعه می شود به برکت معنویت این ماه مبارک بسیاری از آلودگی‌ها و شرارت‌ها از جامعه رخت بربسته و انگیزه‌های مجرمانه نیز از میان می‌رود و زمینه اصلاح جامعه در سطحی کلان فراهم می شود.
از منظری دیگر نیز شاید بتوان گفت که تغییر رفتارهای عموم مردم جامعه و مراسمات مذهبی که در سطح شهرها و روستاها برگزار می‌شود به خودی خود موجب می‌شود تا جوی در اجتماع ایجاد شود که همچون سدی محکم در برابر هوای نفس مانع از بروز جرم می‎شود، روزه عبادتی مشترک بین تمامی ادیان است و روزه دار باید علاوه بر خودداری از خوردن و نوشیدن از انجام محرمات و گناهان نیز پرهیز کند، همین مهم موجب می‌شود تا ماه مبارک رمضان علاوه بر پاکسازی نفس و روح و کمک به سلامت جسمانی افراد ثمرات نیکویی نیز در اجتماع داشته باشد و خود مایه برکت و خیر افزون می شود.
رمضان ماه دوری از گناه و جرم
در همین رابطه محمدعلی حمیدیان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه رمضان ماه کاهش جرائم و بزهکاری های اجتماعی است، گفت: عوامل محیطی بر تربیت انسان و تشویق و ترغیب او به بدی و خوبی تاثیر مستقیم دارد، به طور کلی مذهب درمانی یکی از شیوه های رایج با هدف درمان بزهکاران و اصلاح مجرمان جامعه است چراکه وقتی در یک جامعه نقش مذهب پررنگ باشد بی تردید میزان جرم و جنایت نیز کاهش یافته و مردم احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.
وی افزود: مردم در این ماه به ارزش‌های معنوی و دوری از گناه بیش از سایر ماه‌های دیگر سال اهمیت می‌دهند و همین موضوع افزایش مراجعه به امور معنوی و دینی خود علتی برای کاهش جرائم در جامعه است، امروزه نقش دین و تاثیر آن در پیشگیری از جرائم و اقدامات خلاف قانون در میان جرم‌شناسان مطرح جهان به دو صورت مورد توجه قرار گرفته است به گونه ای که برخی بر این باور هستند که عناصر سه‌گانه عقل، دستاوردهای علمی و وجدان اخلاقی به تنهایی برای ایجاد نظم عمومی در جوامع و تعیین حدود و اختیارات هر فرد در نحوه مناسبات و کاهش جرم کافی می باشد و دیگر هیچ نیازی به عامل بازدارنده ای به نام دین احساس نمی‌شود اما در نقطه مقابل برخی هستند که اعتقادی دیگر داشته و مذهب را یکی از مهمترین عوامل پیشگیرانه در وقوع برخی جرایم در جامعه می دانند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان با تاکید بر این حقیقت که مذهب ریشه در فطرت انسان دارد، بیان کرد: در بسیاری از تحقیقات و بررسی انجام شده پیرامون جرائم و مجرمان این نتیجه به دست آمده است که بیشتر مجرمان افرادی هستند که از دین و باورهای مذهبی فاصله داشته و یا در خانواده‌هایی رشد کرده اند که ارزش‌های معنوی در آن خانواده کم رنگ شده و ارزش‌های مادی جای آن را گرفته است و اعضای خانواده به درستی نتوانسته اند با جامعه پیرامون خود ارتباط برقرار کنند.
رمضان ماه نزدیکی به خدا و دوری از شیطان
وی ادامه داد: به جرات می توان گفت کاهش جرائم در ماه مبارک رمضان نه تنها یک ادعا نیست بلکه حقیقتی غیرقابل انکار است چراکه همبستگی میان مسلمانان و میل رو به تزاید آنان برای شرکت در مراسم و مناسک جمعی همچون نمازهای جماعت راهی است برای تقویت روحی و افزایش پیوندهای عاطفی میان مسلمانان که این موارد خود عاملی برای کاهش جرائم در این ماه محسوب می‌شود در ماه رمضان بخشی از جامعه متوجه همیاری، همفکری و همدلی با دیگران می شود و با دیدن ضعیفان و فقیران و دادن اطعام و افطاری ها با بخش های ضعیف و فقیر جامعه ارتباط گرفته می شود و همین امر موجب افزایش بار مثبت معنوی به فضای جامعه می شود.
حمیدیان با تاکید بر اینکه در چنین ایامی اعتقادات مذهبی تقویت می‌شود، اذعان داشت: آموزه‌های دینی نقش کلیدی در بازدارندگی از خطا و گناه دارد. ماه مبارک رمضان در واقع تمرین عملی مقاومت و بردباری است و با مناسک خود، فرد را به تسلط و مدیریت و کنترل رفتار هدایت می‌کند، قرار گرفتن انسان در زمان و موقعیت‌هایی سرشار از معنویت همچون ماه مبارک رمضان باعث می‌شود تا انسان از پدیده‌هایی که با ارزش‌های والای معنوی مغایردارد، دوری کند.
وی تصریح کرد: آمار و ارقام جرائم و تخلفات در ماه مبارک رمضان به مراتب کمتر از ماه‌های دیگر است، آمارها نشان می‌دهد حتی جرائم خشن در این ماه به شدت کاهش پیدا می‌کند به نظر می‌رسد فضای حاکم در ماه رمضان به گونه‌ای است که دیدگاه مردم به هنجارشکنان یک نگاه بازدارنده است.
روزه داری و عبادت بهترین راه دوری از گناه و جرائم
مولوی عنایت الله رسولی زاده نیز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون اثرات معنوی ماه رمضان را عاملی برای کاهش جرم و جنایت دانست و گفت: همان گونه ای که ما ماه رمضان را ماه میهمانی خدا می دانیم و می خواهیم در میهمانی پروردگارمان به بهترین شکل حاضر شویم تلاش می کنیم تا از گناه و خطا نیز دوری کنیم.
وی افزود: به طور کلی افراد جامعه از هر قشر و باوری که باشند در این ماه تلاش دارند تا از هر چیزی که باعث نزدیکی آنان به گناه شود فاصله گرفته و دست به اقدامات خلاف قانون و موازین نزنند که این خود باعث کاهش جرم در جامعه و افزایش نشاط و امنیت اجتماعی می شود.
این مدرس حوزه علمیه اهل سنت با تاکید بر اینکه ماهواره ریشه بیش از 70درصد جرائم و 90درصد طلاقهاست، بیان کرد: مردم نباید به این ابزار شیطانی اعتماد کنند، دوری از گناه زمینه ای می خواهد که حذف این ابزار شیطانی از خانه ها آغازی برای آن است.
وی ادامه داد: نمی توانیم انتظار داشته باشیم که زن و دخترمان ماهواره ببینند و بعد تربیت دینی ما در آنان اثر داشته باشد باید پیش از آنکه فرهنگ غلط و شیطانی غرب در خانواده هایمان ریشه بدواند جلوی آن را بگیرید.
رسولی زاده با بیان این مطلب که رمضان ماه دوری از شیطان است، اذعان کرد: کاهش جرائم مهمترین دلیل برای به بند بودن شیطان و اثرات مثبت روزه داری در جامعه می باشد که باید گسترش یافته و خانواده ها با جدیت آن را به فرزندانشان انتقال بدهند.
8006**6081


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

محاکمه زنی که شوهرش را سلاخی کرد
زن معتاد که پس‌از قتل شوهر سابق اش قصد داشت جسد او را با تاکسی به محل دیگری منتقل کند بزودی در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه می‌شود.
تصویر ماهواره‌ای از مکه
بیش از یک و نیم میلیون نفر از مسلمانان سراسر جهان، امسال در مراسم حج شرکت کرده‌اند.
پیمانکار خاطی عزل شد
از صبح امروز تصاویری از مرگ دلخراش تعدادی از سگ‌هایی که قرار بوده است صرفا توسط پیمانکاران عقیم شوند در شبکه های مجازی منتشر شد.
اشپیگل: شمار نظامیان ترکیه در قطر به ۵ هزار نفر افزایش می‌یابد
ترکیه در نظر دارد به طور چشمگیری حضور نظامی خود را در قطر افزایش دهد.
تعویق جشن استقلال افغانستان در پی حمله خونین انتحاری
در پی وقوع حمله خونین انتحاری در مراسم عروسی در غرب شهر کابل، دولت افغانستان مراسم جشن صدمین سالروز استقلال این کشور را به تعویق انداخت.
هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس روز یکشنبه در دیدار با سرشناسان و اهالی شهر دیرالبلح واقع در مرکز غزه، بر آمادگی جنبش مزبور برای مذاکره با رژیم صهیونیستی تاکید کرد.
نتانیاهو: ضرورت داشته باشد علمیات گسترده‌ای علیه غزه انجام می‌دهیم
«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه برای دیداری دو روزه راهی اوکراین شد.
مرکل: آماده مقابله با پیامدهای ناشی از برگزیت هستیم
صدراعظم آلمان یکشنبه با بیان دیدار هفته جاری خود (چهارشنبه) با «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و رایزنی در مورد «برگزیت» (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) اظهار داشت که برلین آماده مقابله با هرگونه اختلال ناشی از برگزیت است.
آغاز مسابقات دوومیدانی قهرمانی باشگاه‌های ایران با شکست یک رکورد ملی
در پایان روز نخست مسابقات دوومیدانی قهرمانی ایران در بخش مردان یک رکورد ملی رده سنی جوانان شکسته شد و تیم های آسان‌پرداخت، مس سونگون و فولاد مبارکه سپاهان پیشتاز شدند.
کشته شدن 45 تروریست در ریف جنوبی
نیروهای ارتش سوریه طی ساعات گذشته، 45 تروریست را در ریف جنوبی ادلب از پای درآورده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محاکمه زنی که شوهرش را سلاخی کرد
زن معتاد که پس‌از قتل شوهر سابق اش قصد داشت جسد او را با تاکسی به محل دیگری منتقل کند بزودی در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه می‌شود.
هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس روز یکشنبه در دیدار با سرشناسان و اهالی شهر دیرالبلح واقع در مرکز غزه، بر آمادگی جنبش مزبور برای مذاکره با رژیم صهیونیستی تاکید کرد.
اشپیگل: شمار نظامیان ترکیه در قطر به ۵ هزار نفر افزایش می‌یابد
ترکیه در نظر دارد به طور چشمگیری حضور نظامی خود را در قطر افزایش دهد.
تعویق جشن استقلال افغانستان در پی حمله خونین انتحاری
در پی وقوع حمله خونین انتحاری در مراسم عروسی در غرب شهر کابل، دولت افغانستان مراسم جشن صدمین سالروز استقلال این کشور را به تعویق انداخت.
قهرمانی بحرین در غرب آسیا و غفلت کادرفنی تیم ملی فوتبال ایران
بحرین با قهرمانی در مسابقات فوتبال غرب آسیا در خاک عراق، آمادگی خود را برای مصاف با ایران نشان داد اما هیچ عضوی از کادرفنی تیم ملی برای تحلیل این دیدار در محل برگزاری بازی حضور نداشت.
جنس تهدیدات دشمن علیه ایران از نوع افکار عمومی و رسانه‌ای است
توضیحات رییس صداوسیما درباره سریال «سلمان فارسی»
برنامه‌ریزی مراکز صداوسیما برای تولید ۲۰۰۰ مستند
سریال «در کنار هم ۲» در مرحله ساخت موسیقی
عرضه «مانکن» از ۶ روز دیگر-محمدرضا فروتن و مریلا زارعی در یک سریال جدید
مستندی از سلطان مارها در ایران
یک توصیه به عادل فردوسی‌پور
پخش سریال «بوعلی سینا» از شبکه چهار
سواد رسانه‌ای تجدید نظر در رابطه رسانه و انسان است
«هیولا» واقعیت‌های جامعه را بازگو می‌کند-۳ قسمت بیشتر نمانده