کاهش جرم از اثرات خوب بهار قرآن

14:20 ۹ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 118 0
کاهش جرم از اثرات خوب بهار قرآن

زاهدان - ایرنا - پایگاه خبری تحلیلی عصرهامون روز چهارشنبه/25 اردیبهشت مطلبی با عنوان «ماه رمضان انرژی معنوی را در جامعه منتشر می‌کند/کاهش جرم از اثرات خوب بهار قرآن» منتشر کرده است.

ایرنا

دراین مطلب آمده است: ماه مبارک رمضان در کنار تمامی برکاتی که برای همگان به همراه دارد به بهترین زمان برای نزدیکی بیشتر با خدا و کاهش جرائم خورد و کلان در جامعه تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون، رمضان ماه خداست و همه ساله با آغاز این ماه مبارک در کشور شاهد کاهش چشمگیر جرم هستیم، به طور کلی در این ماه بسیاری از مجرمان به دلایل دینی و یا کاهش موقعیت جرم دست از اقدامات خلاف قانونی خود کشیده و جامعه با کاهش جرائم خورد و کلان روبه رو می شود.
در واقع برکات و آثار معنویت این ماه در کاهش جرم و آسیب اجتماعی تاثیر زیادی دارد روزه داری چه در سطح فردی و چه اجتماعی تاثیرگذار بوده و موجب پالایش جامعه می شود به برکت معنویت این ماه مبارک بسیاری از آلودگی‌ها و شرارت‌ها از جامعه رخت بربسته و انگیزه‌های مجرمانه نیز از میان می‌رود و زمینه اصلاح جامعه در سطحی کلان فراهم می شود.
از منظری دیگر نیز شاید بتوان گفت که تغییر رفتارهای عموم مردم جامعه و مراسمات مذهبی که در سطح شهرها و روستاها برگزار می‌شود به خودی خود موجب می‌شود تا جوی در اجتماع ایجاد شود که همچون سدی محکم در برابر هوای نفس مانع از بروز جرم می‎شود، روزه عبادتی مشترک بین تمامی ادیان است و روزه دار باید علاوه بر خودداری از خوردن و نوشیدن از انجام محرمات و گناهان نیز پرهیز کند، همین مهم موجب می‌شود تا ماه مبارک رمضان علاوه بر پاکسازی نفس و روح و کمک به سلامت جسمانی افراد ثمرات نیکویی نیز در اجتماع داشته باشد و خود مایه برکت و خیر افزون می شود.
رمضان ماه دوری از گناه و جرم
در همین رابطه محمدعلی حمیدیان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه رمضان ماه کاهش جرائم و بزهکاری های اجتماعی است، گفت: عوامل محیطی بر تربیت انسان و تشویق و ترغیب او به بدی و خوبی تاثیر مستقیم دارد، به طور کلی مذهب درمانی یکی از شیوه های رایج با هدف درمان بزهکاران و اصلاح مجرمان جامعه است چراکه وقتی در یک جامعه نقش مذهب پررنگ باشد بی تردید میزان جرم و جنایت نیز کاهش یافته و مردم احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.
وی افزود: مردم در این ماه به ارزش‌های معنوی و دوری از گناه بیش از سایر ماه‌های دیگر سال اهمیت می‌دهند و همین موضوع افزایش مراجعه به امور معنوی و دینی خود علتی برای کاهش جرائم در جامعه است، امروزه نقش دین و تاثیر آن در پیشگیری از جرائم و اقدامات خلاف قانون در میان جرم‌شناسان مطرح جهان به دو صورت مورد توجه قرار گرفته است به گونه ای که برخی بر این باور هستند که عناصر سه‌گانه عقل، دستاوردهای علمی و وجدان اخلاقی به تنهایی برای ایجاد نظم عمومی در جوامع و تعیین حدود و اختیارات هر فرد در نحوه مناسبات و کاهش جرم کافی می باشد و دیگر هیچ نیازی به عامل بازدارنده ای به نام دین احساس نمی‌شود اما در نقطه مقابل برخی هستند که اعتقادی دیگر داشته و مذهب را یکی از مهمترین عوامل پیشگیرانه در وقوع برخی جرایم در جامعه می دانند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان با تاکید بر این حقیقت که مذهب ریشه در فطرت انسان دارد، بیان کرد: در بسیاری از تحقیقات و بررسی انجام شده پیرامون جرائم و مجرمان این نتیجه به دست آمده است که بیشتر مجرمان افرادی هستند که از دین و باورهای مذهبی فاصله داشته و یا در خانواده‌هایی رشد کرده اند که ارزش‌های معنوی در آن خانواده کم رنگ شده و ارزش‌های مادی جای آن را گرفته است و اعضای خانواده به درستی نتوانسته اند با جامعه پیرامون خود ارتباط برقرار کنند.
رمضان ماه نزدیکی به خدا و دوری از شیطان
وی ادامه داد: به جرات می توان گفت کاهش جرائم در ماه مبارک رمضان نه تنها یک ادعا نیست بلکه حقیقتی غیرقابل انکار است چراکه همبستگی میان مسلمانان و میل رو به تزاید آنان برای شرکت در مراسم و مناسک جمعی همچون نمازهای جماعت راهی است برای تقویت روحی و افزایش پیوندهای عاطفی میان مسلمانان که این موارد خود عاملی برای کاهش جرائم در این ماه محسوب می‌شود در ماه رمضان بخشی از جامعه متوجه همیاری، همفکری و همدلی با دیگران می شود و با دیدن ضعیفان و فقیران و دادن اطعام و افطاری ها با بخش های ضعیف و فقیر جامعه ارتباط گرفته می شود و همین امر موجب افزایش بار مثبت معنوی به فضای جامعه می شود.
حمیدیان با تاکید بر اینکه در چنین ایامی اعتقادات مذهبی تقویت می‌شود، اذعان داشت: آموزه‌های دینی نقش کلیدی در بازدارندگی از خطا و گناه دارد. ماه مبارک رمضان در واقع تمرین عملی مقاومت و بردباری است و با مناسک خود، فرد را به تسلط و مدیریت و کنترل رفتار هدایت می‌کند، قرار گرفتن انسان در زمان و موقعیت‌هایی سرشار از معنویت همچون ماه مبارک رمضان باعث می‌شود تا انسان از پدیده‌هایی که با ارزش‌های والای معنوی مغایردارد، دوری کند.
وی تصریح کرد: آمار و ارقام جرائم و تخلفات در ماه مبارک رمضان به مراتب کمتر از ماه‌های دیگر است، آمارها نشان می‌دهد حتی جرائم خشن در این ماه به شدت کاهش پیدا می‌کند به نظر می‌رسد فضای حاکم در ماه رمضان به گونه‌ای است که دیدگاه مردم به هنجارشکنان یک نگاه بازدارنده است.
روزه داری و عبادت بهترین راه دوری از گناه و جرائم
مولوی عنایت الله رسولی زاده نیز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون اثرات معنوی ماه رمضان را عاملی برای کاهش جرم و جنایت دانست و گفت: همان گونه ای که ما ماه رمضان را ماه میهمانی خدا می دانیم و می خواهیم در میهمانی پروردگارمان به بهترین شکل حاضر شویم تلاش می کنیم تا از گناه و خطا نیز دوری کنیم.
وی افزود: به طور کلی افراد جامعه از هر قشر و باوری که باشند در این ماه تلاش دارند تا از هر چیزی که باعث نزدیکی آنان به گناه شود فاصله گرفته و دست به اقدامات خلاف قانون و موازین نزنند که این خود باعث کاهش جرم در جامعه و افزایش نشاط و امنیت اجتماعی می شود.
این مدرس حوزه علمیه اهل سنت با تاکید بر اینکه ماهواره ریشه بیش از 70درصد جرائم و 90درصد طلاقهاست، بیان کرد: مردم نباید به این ابزار شیطانی اعتماد کنند، دوری از گناه زمینه ای می خواهد که حذف این ابزار شیطانی از خانه ها آغازی برای آن است.
وی ادامه داد: نمی توانیم انتظار داشته باشیم که زن و دخترمان ماهواره ببینند و بعد تربیت دینی ما در آنان اثر داشته باشد باید پیش از آنکه فرهنگ غلط و شیطانی غرب در خانواده هایمان ریشه بدواند جلوی آن را بگیرید.
رسولی زاده با بیان این مطلب که رمضان ماه دوری از شیطان است، اذعان کرد: کاهش جرائم مهمترین دلیل برای به بند بودن شیطان و اثرات مثبت روزه داری در جامعه می باشد که باید گسترش یافته و خانواده ها با جدیت آن را به فرزندانشان انتقال بدهند.
8006**6081


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
ملی‌پوش والیبال: قول می‌دهم به روزهای خوب والیبال بانوان هم برسیم
ملی‌پوش والیبال بانوان می‌گوید شاید رسیدن بانوان به جمع چهارتیم برتر آسیا از نظر برخی دور از انتظار باشد اما هدف ماست که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.
پایان لوشامپیونه در شب گلزنی سامان قدوس؛ پاری‌سن ژرمن باز هم باخت
آمیان در آخرین هفته لوشامپیونه توانست برابر گنگام به پیروزی برسد و در لیگ برتر فرانسه باقی بماند. در این دیدار سامان قدوس گلزنی کرد این در حالی بود که پاری سن ژرمن در خانه رمس با نتیجه سه بر یک تن به شکست داد.
پیروزی ترابزون اسپور با حسینی
ترابزون اسپور که در ترکیب خود از بازیکن ایرانی‌اش بهره می‌برد توانست ریزه اسپور را شکست دهد.
دو عارضه مهم کمبود ˮیُدˮ - علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید
همزمان با روز جهانی تیروئید، رئیس انجمن غدد درون‌ریز ایران به بررسی عوامل کم‌کاری و پرکاری تیروئید پرداخت و نسبت به کنترل میزان ید مصرفی در مادران باردار هشدار جدی داد.
تابلو نقاشی اهدایی سفیر جدید ایران، به موزه سلطنتی پادشاهی هلند راه یافت
علی‌رضا کاظمی سفیر ایران در لاهه در مراسم ویژه‌ای که به‌مناسبت تقدیم استوارنامه خود به ویلم الکساندر پادشاه هلند و آغاز رسمی دوره سفارتش در این کشور در کاخ نوردین برگزار شد، تابلوی زیبایی از هنر نقاشی خط ایرانی را تقدیم پادشاه هلند کرد؛ که این اثر به یادگار در مجموعه سلطنتی هلند نگهداری خواهد شد.
ایزدی: تنش در منطقه جنگ‌روانی است- مسیر مذاکره باز نیست- نه آمریکا، نه ایران جنگ نمی‌خواهند
جهانبخش ایزدی، کارشناس مسایل بین‌الملل شرایط امروز جامعه را "پیچیده‌تر" از چند دهه گذشته می‌داند و از آن به عنوان "دشواری عینی" نام می‌برد. او می‌گوید: ترامپ به دنبال این است که با ایران هم مثل موضوع کره شمالی یک "اولین" داشته باشد طوری که منافع مدنظر او تأمین شود.
دغدغه‌های مردم سیل زده پلدختر از زبان نماینده این شهرستان
نماینده مردم پلدختر در مجلس با اشاره به این که امروز مهم‌ترین دغدغه‌های مردم جبران خسارت، برقراری راه‌های ارتباطی و تلاش برای ثبات بخشیدن به زندگی مردم استT خواستار تسریع در پیگیری این موضوعات شد.
نوعی آشفتگی در سیاستگذاری آمریکا وجود دارد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه نوعی به هم ریختگی و آشفتگی در مجموعه سیاستگذاری آمریکا وجود دارد گفت: سیاست ترامپ جنگ نیست.
ریش‌سفیدانی برای روز مبادا
نگاهی گذرا به تاریخ ایران نشان می‌دهد که حکومت‌های پدرسالارانه (پاتریمونیال) و ریش‌سفیدان در سیاست این سرزمین جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. گویی مردمان این دیار همیشه به دنبال فردی بوده‌اند که کلام آخر را او برایشان بزند. این نوع نگاه در سیاست‌ورزی امروز ایران هم دیده می‌شود. ریش‌سفیدی و شیخوخیت بزرگان در میان گروه‌های سیاسی نقش مهمی در سیاست به سبک ایرانی بازی می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پورکاشیان و حجازی‌پور نمی‌خواهند برای کشور دیگری مسابقه دهند- دنبال مربی خارجی هستیم
رییس فدراسیون شطرنج گفت:‌ دنبال جذب یک مربی خارجی برای شطرنج بازان سطح یک هستیم و چند گزینه را بررسی کردیم.
رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال+ سند
باشگاه استقلال در یکی دو فصل اخیر همانند سال‌های گذشته اقدام به جذب بازیکنان خارجی کرد.
شکست در آنفیلد ضربه خیلی سختی بود
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
ملی‌پوش والیبال: قول می‌دهم به روزهای خوب والیبال بانوان هم برسیم
ملی‌پوش والیبال بانوان می‌گوید شاید رسیدن بانوان به جمع چهارتیم برتر آسیا از نظر برخی دور از انتظار باشد اما هدف ماست که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.
خط‌ خوردگی‌ در تلویزیون آن‌هم به دلیل ناشی‌گری
گوش‌ شنوای روابط عمومی
روابط عمومی ها و رسانه ها برای ترویج گفتمان تولید تلاش کنند
چرا د‌‌‌ر مصرف اولیم
مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی‌ رسانه‌ها منصوب شد
همگرایی روابط عمومی و فضای مجازی با خرد فناورانه
گزارش فیلم‌های پایان هفته سیما
کاش خودمان با دست خالی شروع می کردیم
عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم خرداد
صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- پنجشنبه 2خرداد