دکتر بجانی: ورزش در مدارس به بحران رسیده است- با کمبود امکانات در مدارس مواجهیم

11:26 ۷ روز پیش ایسنا 164 0
دکتر بجانی: ورزش در مدارس به بحران رسیده است- با کمبود امکانات در مدارس مواجهیم

دکترای مدیریت ورزش معتقد است که در زمینه ورزش مدارس، تلاش‌ها کافی نبوده و نیازمند تلاش‌های بیشتر هستیم.

ایسنا

ابوالفضل بجانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت ورزش در مدارس ایران با توجه به اهمیت آن، اظهار کرد: در زمینه ورزش در مدارس کارهای بزرگی انجام شده ولی این زحمات در مقابل با نیازهای جامعه کافی نیست و باید تلاش‌های فراوانی در این راستا انجام شود.
او با انتقاد از کمبود معلم ورزش در مدارس، گفت: معتقدم با اینکه آموزش و پرورش معلمان تربیت بدنی زیادی را جذب کرده است ولی این مقدار نیرو کافی نبوده و شاهد آن هستیم که معلم غیر ورزشی در زنگ ورزش حضور پیدا می‌کنند و این موضوع به غیر مهم بودن امر ورزش در مدارس اشاره دارد.
این استاد دانشگاه، خاطر نشان کرد: نبودن معلمان کافی به دانش‌آموزان القا می‌کند که ورزش امری مهم و ضروری نیست، علاوه بر این مشکلاتی از جمله نبودن ساعات کافی برای ورزش در مدارس وجود دارد که با توجه به فعالیت‌های کم بدنی که در سطح جامعه مشاهده می‌شود نیاز است که این تحرک و فعالیت را در مدارس تقویت کنیم.
او با بیان اینکه فضای ورزشی در مدارس نقش مهمی دارد، تاکید کرد: متأسفانه در تمامی مدارس کشور امکانات خوبی نداریم. شاید در چند شهر بزرگ اوضاع کمی خوب باشد ولی در شهرهای دیگر شاهد آن هستیم که فضای مطلوب برای ورزش در مدارس وجود ندارد و باید فضاهای ایده آل ورزشی را برای ورزش دانش‌آموزان در تمامی مدارس ایجاد کنیم و شاهد هستیم که بعضی از مسئولان دنبال عکس و مستند سازی هستند و دلسوزانه برای پیشرفت ورزش تلاش نمی‌کنند.
بجانی درباره المپیاد ورزشی در مدارس، یادآور شد: به اعتقاد من هر پدیده انسانی نکات مثبت و منفی دارد. المپیاد ورزشی باعث نشاط در مدارس می‌شود و به دانش‌آموزان انگیزه می‌دهد که خود را در آن مسابقات نشان دهند که این باعث افزایش روحیه آنان می‌شود ولی من مخالف المپیاد ورزشی هستم زیرا وقتی که بر رقابت و مسابقه تاکید زیادی می‌شود، اصلاً هدف و رسالت ورزش در مدارس فراموش می‌شود و همچنین به جای حضور همگی دانش آموزان یک عده خاصی در آن مسابقات شرکت می‌کنند. در قانون المپیاد ورزشی آمده است که باید این مسابقات خارج ساعات مدرسه انجام شود ولی شاهد آن هستیم که در زنگ ورزش این مسابقات برگزار می‌شود و حق دیگر دانش‌آموزان که در آن مسابقه شرکت نمی‌کنند ضایع می‌شود.
او همچنان افزود: ایراد دیگری که می‌توان به المپیاد ورزشی گرفت این است که به جای اینکه الفبای ورزش را در دانش آموزان نهادینه کند، بحث رقابت را میان می‌کشد و مدال‌آوری را برجسته می‌کند که این کار مخصوصاً در دوره‌ی ابتدایی می‌تواند ضربه بزرگی به دانش‌آموزان بزند.
بجانی گفت‌: ورزش مدارس به عنوان هویت مستقل شناخته نمی‌شود و زیر مجموعه‌های بخش فوق برنامه‌هاست و همین موضوع باعث می‌شود استعدادها به شکوفایی نرسند و همچنین ورزش را در مدارس در درجه دوم اهمیت خود قرار دهد. اگر الفبای ورزش در مدارس به درستی آموزش داده شود خواهیم دید که مشکلات و ناهنجاری‌های قامتی، چاقی، افسردگی و … کاهش می‌یابد. اگر ورزش نهادینه شود حتی بعد از دوران مدرسه هم افراد جامعه ورزش می‌کنند و این مانند خواندن و نوشتن است و این نهادینه کردن ورزش بسیار مهم است و می‌تواند مشارکت مردم را در ورزش زیاد کند.
او در پایان خاطرنشان کرد: کمبود معلمین متخصص و دلسوز، کمبود امکانات و برنامه‌ریزی مسابقات رقابت محور باعث شده از وضع مطلوب فاصله بگیریم و تمام این تقصیر هم نمی‌توان بر دوش آموزش و پرورش انداخت و باید تمام ارگان‌ها به آموزش و پرورش در این امر یاری کنند تا به امید خدا بتوانیم از فقر حرکتی که جامعه به وجود آمده است نجات پیدا کنیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

رانش، مهمان ناخوانده روستاهای کوهستانی شرق گلستان
گنبدکاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری کردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق کوهستانی شرق گلستان را همچون مهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل کرد؛ مهمانی که گویی به آسانی سر رفتن ندارد.
شهر انار این «خوشه» را می خواهد
ساوه - ایرنا - معروف است که شانس یک بار در خانه آدم را می زند که اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.
سخنگوی شورای تهران: برخی شهرداران مناطق به مشکلات مردم توجه ندارند
تهران- ایرنا- علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بی توجهی برخی شهرداران مناطق نسبت به حل مشکلات شهروندان در توئیتر خود نوشت: شورا و شهردار در برابر بی توجهی به مشکل شهروندان تسامح نخواهند کرد.
تیم داری شهرداری بوشهر مغایر برنامه ششم توسعه نیست
بوشهر- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: تیم داری شهرداری در لیگ برتر نمی تواند به عنوان مغایر برنامه ششم توسعه تلقی شود.
2 تن مواد مخدر در غرب استان تهران کشف شد
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: در دو عملیات جداگانه دو تن و 293 کیلوگرم مواد افیونی کشف و در این رابطه چهار سوداگر مرگ دستگیر شد.
ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه
شیراز- ایرنا- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
پایانی بر کابوس سقف های لرزان در منطقه مرزی راز و جرگلان
بجنورد - ایرنا - تخریب خانه های خشت و گلی در رازوجرگلان خراسان شمالی بیش از حد انتظار بود. سقف های لرزانی که برخی از خانوارهای روستایی را در پناه گرفته بود با غرش رعد و جاری شدن سیل از هم گسست و شمار زیادی از آنها تاب نیاورده و بر زمین ریخت.
تکاپوی مسئولان قم برای ساماندهی بازار رمضان
قم- ایرنا - ساماندهی بازار به منظور تدارک مایحتاج مردم درماه مبارک رمضان و پاسخگویی به برخی نارضایتی های شهروندان قمی ، جزء اولویت های کاری مسئولان استان دراین ایام شده، بطوریکه با برگزاری جلسات مختلف به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی هستند تا برای شهروندان و زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) رضایتی نسبی ایجاد شود.
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مشهد- ایرنا- کمبود کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، فعالیت چاپخانه داران خراسان رضوی را به شدت مختل کرده به نحوی که اغلب آنها به مرز تعطیلی رسیده اند و دست نیاز خود را به سوی دولت برای داشتن سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی دراز کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
انعطاف‌پذیری خوب سلامتی عضلات و مفاصل را ارتقاء می‌دهد
یوگا و پیاده‌روی بهترین ورزشها در ماه مبارک رمضان
کربوهیدرات بهترین منبع غذایی برای ورزشکاران روزه‌دار
دکتر بجانی: ورزش در مدارس به بحران رسیده است- با کمبود امکانات در مدارس مواجهیم