دکتر بجانی: ورزش در مدارس به بحران رسیده است- با کمبود امکانات در مدارس مواجهیم

11:26 ۶۷ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 773 0
دکتر بجانی: ورزش در مدارس به بحران رسیده است- با کمبود امکانات در مدارس مواجهیم

دکترای مدیریت ورزش معتقد است که در زمینه ورزش مدارس، تلاش‌ها کافی نبوده و نیازمند تلاش‌های بیشتر هستیم.

ایسنا

ابوالفضل بجانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت ورزش در مدارس ایران با توجه به اهمیت آن، اظهار کرد: در زمینه ورزش در مدارس کارهای بزرگی انجام شده ولی این زحمات در مقابل با نیازهای جامعه کافی نیست و باید تلاش‌های فراوانی در این راستا انجام شود.
او با انتقاد از کمبود معلم ورزش در مدارس، گفت: معتقدم با اینکه آموزش و پرورش معلمان تربیت بدنی زیادی را جذب کرده است ولی این مقدار نیرو کافی نبوده و شاهد آن هستیم که معلم غیر ورزشی در زنگ ورزش حضور پیدا می‌کنند و این موضوع به غیر مهم بودن امر ورزش در مدارس اشاره دارد.
این استاد دانشگاه، خاطر نشان کرد: نبودن معلمان کافی به دانش‌آموزان القا می‌کند که ورزش امری مهم و ضروری نیست، علاوه بر این مشکلاتی از جمله نبودن ساعات کافی برای ورزش در مدارس وجود دارد که با توجه به فعالیت‌های کم بدنی که در سطح جامعه مشاهده می‌شود نیاز است که این تحرک و فعالیت را در مدارس تقویت کنیم.
او با بیان اینکه فضای ورزشی در مدارس نقش مهمی دارد، تاکید کرد: متأسفانه در تمامی مدارس کشور امکانات خوبی نداریم. شاید در چند شهر بزرگ اوضاع کمی خوب باشد ولی در شهرهای دیگر شاهد آن هستیم که فضای مطلوب برای ورزش در مدارس وجود ندارد و باید فضاهای ایده آل ورزشی را برای ورزش دانش‌آموزان در تمامی مدارس ایجاد کنیم و شاهد هستیم که بعضی از مسئولان دنبال عکس و مستند سازی هستند و دلسوزانه برای پیشرفت ورزش تلاش نمی‌کنند.
بجانی درباره المپیاد ورزشی در مدارس، یادآور شد: به اعتقاد من هر پدیده انسانی نکات مثبت و منفی دارد. المپیاد ورزشی باعث نشاط در مدارس می‌شود و به دانش‌آموزان انگیزه می‌دهد که خود را در آن مسابقات نشان دهند که این باعث افزایش روحیه آنان می‌شود ولی من مخالف المپیاد ورزشی هستم زیرا وقتی که بر رقابت و مسابقه تاکید زیادی می‌شود، اصلاً هدف و رسالت ورزش در مدارس فراموش می‌شود و همچنین به جای حضور همگی دانش آموزان یک عده خاصی در آن مسابقات شرکت می‌کنند. در قانون المپیاد ورزشی آمده است که باید این مسابقات خارج ساعات مدرسه انجام شود ولی شاهد آن هستیم که در زنگ ورزش این مسابقات برگزار می‌شود و حق دیگر دانش‌آموزان که در آن مسابقه شرکت نمی‌کنند ضایع می‌شود.
او همچنان افزود: ایراد دیگری که می‌توان به المپیاد ورزشی گرفت این است که به جای اینکه الفبای ورزش را در دانش آموزان نهادینه کند، بحث رقابت را میان می‌کشد و مدال‌آوری را برجسته می‌کند که این کار مخصوصاً در دوره‌ی ابتدایی می‌تواند ضربه بزرگی به دانش‌آموزان بزند.
بجانی گفت‌: ورزش مدارس به عنوان هویت مستقل شناخته نمی‌شود و زیر مجموعه‌های بخش فوق برنامه‌هاست و همین موضوع باعث می‌شود استعدادها به شکوفایی نرسند و همچنین ورزش را در مدارس در درجه دوم اهمیت خود قرار دهد. اگر الفبای ورزش در مدارس به درستی آموزش داده شود خواهیم دید که مشکلات و ناهنجاری‌های قامتی، چاقی، افسردگی و … کاهش می‌یابد. اگر ورزش نهادینه شود حتی بعد از دوران مدرسه هم افراد جامعه ورزش می‌کنند و این مانند خواندن و نوشتن است و این نهادینه کردن ورزش بسیار مهم است و می‌تواند مشارکت مردم را در ورزش زیاد کند.
او در پایان خاطرنشان کرد: کمبود معلمین متخصص و دلسوز، کمبود امکانات و برنامه‌ریزی مسابقات رقابت محور باعث شده از وضع مطلوب فاصله بگیریم و تمام این تقصیر هم نمی‌توان بر دوش آموزش و پرورش انداخت و باید تمام ارگان‌ها به آموزش و پرورش در این امر یاری کنند تا به امید خدا بتوانیم از فقر حرکتی که جامعه به وجود آمده است نجات پیدا کنیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

صفتى که جامع تمام عیب‌هاست
بخیل‌ کسی‌ است‌ که‌ حاضر نیست‌ از مال‌، علم‌ و سایر نعمت‌هایی که‌ خدا به‌ او عطا کرده‌ در جایی‌ که‌ عقل‌ و شرع‌ آن‌ را مطلوب‌ می‌داند انفاق‌ کند و دیگران‌ را از آن‌ نعمت‌ بهره‌مند کند.
هاشمی تابع تصمیمات دولت شد
محسن هاشمی در همایش شورایاری‌ها تاکید کرد: تاکنون، تصمیمی از سوی وزارت کشور یا دولت برخلاف این موضوع به ما ابلاغ نشده و این انتخابات روز چهارم مرداد برگزار می‌شود.
واکنش حماس به دیدار صمیمانه وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستش
حماس به دیدار صمیمانه وزیر خارجه بحرین با همتای صهیونیستش واکنش نشان داد.
آذری جهرمی: رویای ایران هوشمند در حال تحقق است
ایتنا - در این بزرگترین رویداد فناوری اطلاعات کشور هیئت‌های مختلفی از کشورهای چین، آذربایجان، عراق، ارمنستان، روسیه، ترکیه، قطر و افغانستان حضور دارند.
ارایه ٨۴ سرویس دفاتر خدمات الکترونیک شهر در الکامپ 25
ایتنا - مدیرعامل موسسه فناوران شهر از ارائه خدمات در میز خدمت الکترونیک شهرداری تهران در نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۹ خبر داد و گفت: تمامی ۸۴ سرویس دفاتر خدمات الکترونیک شهر در الکامپ ۲۰۱۹ قابل ارائه است.
آیا ارز می‌تواند تک نرخی باشد؟
بطور خاص درباره ایران ، با توجه به جنس، کیفیت، اندازه، منشا، مصرف و دهها پارامتر دیگر، نرخ برابری ریال با ارز خارجی، قیمتهای متفاوتی در آن واحد قابل طرح است.
حاشیه‌هایی از الکامپ بیست و پنجم از نگاه خبرنگار ایتنا
ایتنا - گزارش اختصاص خبرنگار ایتنا را از روز اول و دوم نمایشگاه بین‌المللی الکامپ بیست و پنجم بخوانید.
استقلال با 3 بازیکن تکمیل می‌شود
تیم فوتبال استقلال جزو اولین تیم هایی بود که تمرینات خود را برای شروع لیگ هجدهم آغاز کرد اما کمبود بازیکن مشکلی بود که از روز اول در تمرینات آبی پوشان وجود داشت.
امیدوارم باز هم به تیم ملی دعوت شوم
مهدی امینی، دروازه‌بان تیم فوتبال پیکان تأکید کرد که در فصل جدید لیگ برتر رقابت سختی با وحید شیخ‌یسی خواهد داشت.
رونمایی از نسخه موبایلی پرونده سلامت الکترونیکی
ایتنا - نسخه موبایلی پرونده سلامت الکترونیکی با حضور «حمیدرضا صفی‌خانی» رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت و «پیرحسین کولیوند» رئیس سازمان اورژانس کشور در نمایشگاه الکامپ رونمایی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!
مربی پیشین پرسپولیس با اشاره به قرار گرفتن نام سروش رفیعی و شایان مصلح در لیست مازاد این تیم، گفت: نباید گابریل کالدرون و کادر فنی پرسپولیس را در تنگنا قرار داد.
بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
آنچه که والدین باید برای تغذیه سالم کودکان بدانند
یک روانشناس گفت: برخی از والدین برای تشویق فرزند خود از فست‌فود‌ها و تنقلات صنعتی به‌عنوان جایزه استفاده می‌کنند، اما تعیین این خوراکی‌های مضر به‌عنوان جایزه موجب ارزش‌سازی غلط در ذهن کودک می‌گردد.
پیروانی: کی‌روش تنگ‌نظر و حسود بود!
سرمربی پیشین فجر سپاسی شیراز گفت: کی روش با فریبکاری دنبال ایجاد نفاق میان طرفداران فوتبال بود و تا از ایران رفت، به فیفا شکایت برد.