سایه سرد سوءگیری‌های آموزشی بر کتب درسی

05:05 ۱۰۸ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 971 0
سایه سرد سوءگیری‌های آموزشی بر کتب درسی

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به ضرورت بازنگری در کتب درسی گفت: سوء گیری‌های آموزشی که هنوز هم سایه سخت و سرد خویش را بر کتاب‌های درسی انداخته است باید در فرصت بازنگری، پایان یافته و نگاهی توامان و فرهنگی بخود بگیرد.

ایسنا

ابراهیم محمدی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه کتاب درسی جزو مهمترین کالای فرهنگی هر کشور است اظهار کرد: این محصول که حساس‌ترین و موثرترین رسانه عمومی و مردمی است باید ضمن جامعیت؛ نیازهای مختلف سنی و جنسیتی را پوشش دهد.
وی افزود: کتاب‌های درسی بویژه پس از دوره نوسازی که صد البته با شتاب و هیجان و متاثر از مطالبه حاکمیتی صورت پذیرفت باید ضمن ویراست و اصلاحات، ترمیم‌های لازم را در خود پدید آورد. نکته مهم در کتاب‌های درسی بویژه در دوره درهم تنیدگی برنامه و فعالیت‌ها؛ باید معطوف به راهبردهای تربیتی و فرهنگی و نیز مهارت‌های محیطی و میدانی باشد.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه زمان آن گذشت که کتاب‌های درسی و فعالیت‌های تربیتی و… جدا و بیگانه و بعضاً در تعارض با هم قرار بگیرند، با اشاره به عدم تغییر کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ گفت: در دوره توقف و ویراست؛ باید کتاب‌های درسی با فعالیت‌های تربیتی در آمیخته و برای آن ریل گذاری شود. بیگانه شدن کتاب‌های درسی در هر موضوع و زمینه‌ای با فعالیت‌های تربیتی، جفا بر آموزش و تربیت است.
محمدی افزود: امروز بیش از هر زمان دیگر مرزهای بین آموزش و پرورش برچیده شده و این خود فرصتی است تا کتاب‌های درسی با خط دهی و رهنمود درست از این هم آمیختگی به نفع تعمیق، استواری و کاربستی شدن آموزش سود برد. آموزش مبتنی برتجربه، مشاهده، دیدن واحساس کردن از مهم ترین خط دهی‌های کتاب‌های درسی در دوره تثبیت و اصلاح است.
وی با بیان اینکه تجربه تلخ کتاب‌های درسی که برخلاف انتظار، مجموعه محتوای آموزشی و آموزه‌های انتزاعی صرف است باید در فرصت بازنگری چتری فراخ یافته و دامنه‌ای به وسعت نیازهای آموزشی و تربیتی بخود بگیرد اظهار کرد: سو ءگیری‌های آموزشی که هنوز هم سایه سخت و سرد خویش را بر کتاب‌های درسی انداخته است باید در فرصت بازنگری پایان یافته و نگاهی توامان و فرهنگی بخود بگیرد. هرچند بازگشت به محتوای درسی کارهای نکرده زیادی را در اذهان تداعی می‌کند اما اینهمه نباید دلالت‌های تربیتی را به حاشیه براند.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تاکید کرد: نگاه تربیتی در محتوای آموزشی لزوماً دینی سازی کتاب‌ها نیست و نیز رنگ ایدئولوژی دادن به تمام آن نمی‌تواند باشد؛ نگاه تربیتی یعنی مدیریت فعالیت‌های تربیتی که به همپوشی و هم افزایی می‌انجامد و فعالیت‌های آموزشی و تربیتی را ذیل یک مهندسی واحد تعریف می‌کند؛ است. این اتفاق که با وجود گذشت سال‌های زیاد از تالیف کتاب‌های درسی در دولت‌ها و وزارت‌ها رخ نداده؛ درجای خود تحولی شگرف را در نوسازی برنامه‌ها و فعالیت‌های پرورشی پدید آورده و به محدودیت‌ها و روزمرگی‌ها پایان خواهد داد.
محمدی با اشاره به اینکه دراین نگاه مربی تربیتی فعال‌تر و کارآمدتر است گفت: معلمان و دبیران در خارج گود تربیتی نظاره گر نیستند، مدرسه دیگر عنوان آموزش را یدک نمی‌کشد و مولفه‌ها و ارکان موثر در فضای آموزشگاهی هر کدام به سهم خویش در بهبود فعالیت‌های تربیتی تلاش می‌کنند. این نگاه نه تنها آموزش را کم سو نمی‌کند بلکه عمق بیشتر به آن بخشیده و ماندگارتر می‌کند.
وی ادامه داد: این نگاه به کارکرد کتاب‌های درسی؛ ارزشیابی‌های آموزشی را فراتر از برون‌دادهای حافظه‌ای و ذهنی شکلی مشاهده‌ای، شهودی، مکاشفه‌ای، دریافتی داده و ارزشیابی‌ها را با واقعیت‌های زندگی فردی و اجتماعی در می‌آمیزد.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در نقشه راه تربیتی، بسته آموزشی، راهنمای تجربه، تمرین و ورزیدگی است اظهار کرد: این نسخه نه تنها به باورمندی بیشتر دینی می‌انجامد که وجدان و حس مسئولیت‌مندی و جامعه‌پذیری را تقویت می‌کند. این طرح فراتر از توسعه تربیت دینی و اجتماعی و ترویج خلاقیت و کارورزی؛ نشاط و شادابی سرشاری در فضای آموزش و آموزشگاه پدید خواهد آورد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

شرایط کوهنوردی در هوای گرم چیست؟
باتوجه به گرم شدن هوا کوهنوردان زیادی برای صعود به کوهستان آماده می‌شوند که باید با نکات کوهنوردی در هوای تابستان آشنا باشند.
سقوط ۲ پهپاد اسرائیلی در جنوب بیروت
خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام حزب‌الله لبنان از سقوط دو پهپاد رژیم صهیونیستی در حومه جنوبی بیروت خبر داد.
حمله هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق و واکنش پدافند هوایی ارتش سوریه
در حالی که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی سعی داشتند مناطقی را در دمشق بمباران کنند، پدافند هوایی سوریه از انهدام موشک‌های شلیک شده این جنگنده‌ها قبل از اصابت به هدف خبر داد.
دیدار نخست‌وزیر هند با ولیعهد ابوظبی
نخست‌وزیر هند و ولیعهد ابوظبی پیرامون توسعه روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.
کره‌شمالی از یک آزمایش موشکی خبر داد- اون تسلیحات جدیدتر می‌خواهد
خبرگزاری رسمی کره‌شمالی امروز (یک‌شنبه) گزارش داد، رهبر این کشور ناظر آزمایش یک موشک‌انداز «بسیار بزرگ» بوده است.
آیا پلیس موتورسیکلت‌های کاربراتوری را شماره گذاری می‌کند؟
به دنبال انتشار برخی خبرها از احتمال شماره‌گذاری چندین هزار دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا بر عدم شماره گذاری این موتورسیکلت‌ها تاکید کرد و گفت که تنها در صورت مصوبه هیات وزیران امکان شماره گذاری این موتورها وجود دارد.
مزایای دندان‌پزشکی دیجیتال
دبیر علمی دومین کنگره دندان‌پزشکی نقش جهان با اشاره به مزایای دندان‌پزشکی دیجیتال، گفت: به طور کلی با استفاده از این روش درمانی، درد، تورم، ناراحتی و استرس ناشی از اقدامات دندان‌پزشکی در دهان بیمار به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
ویدئو - تهدید جدی بیخ گوش بزرگترین جنگل بارانی دنیا
طبق اعلام آژانس تحقیقات فضایی برزیل، جنگل‌های بارانی آمازون امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۸۴ درصد افزایش پیدا کرده است. آمازون، بزرگترین جنگل بارانی دنیاست و به عنوان ذخیره‌کننده کربن در کره زمین، روند گرمایش سیاره ما را کاهش می‌دهد. این منطقه میزبان یک میلیون گونه جانوری و گیاهی و یک میلیون نفر از افراد بومی است. حالا این جنگل درگیر آتش‌سوزی و تهدید نابودیِ بیش از پیش است.
کدام خوراکی‌ها باعث پیری زودرس می‌شوند؟
کارشناسان ۵ محصول خوراکی را که موجب پیری زودرس پوست می‌شوند، معرفی کردند.
مبارزه نابرابر- عکس
سه شیر در پارکی در تانزانیا به جان یک گاومیش افتادند و در آخر قبل از رسیدن شیر چهارم آن را سرنگون کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با ۲۰ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای سواری دست دوم است.
مظنه آپارتمان نوساز در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی مرداد ماه ۹۸ است.
شرایط کوهنوردی در هوای گرم چیست؟
باتوجه به گرم شدن هوا کوهنوردان زیادی برای صعود به کوهستان آماده می‌شوند که باید با نکات کوهنوردی در هوای تابستان آشنا باشند.
سقوط ۲ پهپاد اسرائیلی در جنوب بیروت
خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام حزب‌الله لبنان از سقوط دو پهپاد رژیم صهیونیستی در حومه جنوبی بیروت خبر داد.
حمله هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق و واکنش پدافند هوایی ارتش سوریه
در حالی که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی سعی داشتند مناطقی را در دمشق بمباران کنند، پدافند هوایی سوریه از انهدام موشک‌های شلیک شده این جنگنده‌ها قبل از اصابت به هدف خبر داد.
پرداخت حقوق، حق‌التدریس و حق‌الزحمه نیروهای خرید خدمات به‌صورت ماهانه
تحصیل ۱۲۳ هزار تبعه غیرمجاز در مدارس ایران
وجود 3000 کلاس درس 41 نفره به بالا در کشور
تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانات نهایی فعلا ممکن نیست
دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»
توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بهترین مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی
آغاز «امتحانات نهایی» شهریور از شنبه
حسینی: هدف اردوها دوری از نظام نمره‌گر است
آمار تارکین تحصیل در کشور چقدر است؟
مهلت ثبت نام کتب درسی کلاس اولی‌ها تا هفته آینده