سایه سرد سوءگیری‌های آموزشی بر کتب درسی

05:05 ۱۶ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 251 0
سایه سرد سوءگیری‌های آموزشی بر کتب درسی

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به ضرورت بازنگری در کتب درسی گفت: سوء گیری‌های آموزشی که هنوز هم سایه سخت و سرد خویش را بر کتاب‌های درسی انداخته است باید در فرصت بازنگری، پایان یافته و نگاهی توامان و فرهنگی بخود بگیرد.

ایسنا

ابراهیم محمدی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه کتاب درسی جزو مهمترین کالای فرهنگی هر کشور است اظهار کرد: این محصول که حساس‌ترین و موثرترین رسانه عمومی و مردمی است باید ضمن جامعیت؛ نیازهای مختلف سنی و جنسیتی را پوشش دهد.
وی افزود: کتاب‌های درسی بویژه پس از دوره نوسازی که صد البته با شتاب و هیجان و متاثر از مطالبه حاکمیتی صورت پذیرفت باید ضمن ویراست و اصلاحات، ترمیم‌های لازم را در خود پدید آورد. نکته مهم در کتاب‌های درسی بویژه در دوره درهم تنیدگی برنامه و فعالیت‌ها؛ باید معطوف به راهبردهای تربیتی و فرهنگی و نیز مهارت‌های محیطی و میدانی باشد.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه زمان آن گذشت که کتاب‌های درسی و فعالیت‌های تربیتی و… جدا و بیگانه و بعضاً در تعارض با هم قرار بگیرند، با اشاره به عدم تغییر کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ گفت: در دوره توقف و ویراست؛ باید کتاب‌های درسی با فعالیت‌های تربیتی در آمیخته و برای آن ریل گذاری شود. بیگانه شدن کتاب‌های درسی در هر موضوع و زمینه‌ای با فعالیت‌های تربیتی، جفا بر آموزش و تربیت است.
محمدی افزود: امروز بیش از هر زمان دیگر مرزهای بین آموزش و پرورش برچیده شده و این خود فرصتی است تا کتاب‌های درسی با خط دهی و رهنمود درست از این هم آمیختگی به نفع تعمیق، استواری و کاربستی شدن آموزش سود برد. آموزش مبتنی برتجربه، مشاهده، دیدن واحساس کردن از مهم ترین خط دهی‌های کتاب‌های درسی در دوره تثبیت و اصلاح است.
وی با بیان اینکه تجربه تلخ کتاب‌های درسی که برخلاف انتظار، مجموعه محتوای آموزشی و آموزه‌های انتزاعی صرف است باید در فرصت بازنگری چتری فراخ یافته و دامنه‌ای به وسعت نیازهای آموزشی و تربیتی بخود بگیرد اظهار کرد: سو ءگیری‌های آموزشی که هنوز هم سایه سخت و سرد خویش را بر کتاب‌های درسی انداخته است باید در فرصت بازنگری پایان یافته و نگاهی توامان و فرهنگی بخود بگیرد. هرچند بازگشت به محتوای درسی کارهای نکرده زیادی را در اذهان تداعی می‌کند اما اینهمه نباید دلالت‌های تربیتی را به حاشیه براند.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تاکید کرد: نگاه تربیتی در محتوای آموزشی لزوماً دینی سازی کتاب‌ها نیست و نیز رنگ ایدئولوژی دادن به تمام آن نمی‌تواند باشد؛ نگاه تربیتی یعنی مدیریت فعالیت‌های تربیتی که به همپوشی و هم افزایی می‌انجامد و فعالیت‌های آموزشی و تربیتی را ذیل یک مهندسی واحد تعریف می‌کند؛ است. این اتفاق که با وجود گذشت سال‌های زیاد از تالیف کتاب‌های درسی در دولت‌ها و وزارت‌ها رخ نداده؛ درجای خود تحولی شگرف را در نوسازی برنامه‌ها و فعالیت‌های پرورشی پدید آورده و به محدودیت‌ها و روزمرگی‌ها پایان خواهد داد.
محمدی با اشاره به اینکه دراین نگاه مربی تربیتی فعال‌تر و کارآمدتر است گفت: معلمان و دبیران در خارج گود تربیتی نظاره گر نیستند، مدرسه دیگر عنوان آموزش را یدک نمی‌کشد و مولفه‌ها و ارکان موثر در فضای آموزشگاهی هر کدام به سهم خویش در بهبود فعالیت‌های تربیتی تلاش می‌کنند. این نگاه نه تنها آموزش را کم سو نمی‌کند بلکه عمق بیشتر به آن بخشیده و ماندگارتر می‌کند.
وی ادامه داد: این نگاه به کارکرد کتاب‌های درسی؛ ارزشیابی‌های آموزشی را فراتر از برون‌دادهای حافظه‌ای و ذهنی شکلی مشاهده‌ای، شهودی، مکاشفه‌ای، دریافتی داده و ارزشیابی‌ها را با واقعیت‌های زندگی فردی و اجتماعی در می‌آمیزد.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در نقشه راه تربیتی، بسته آموزشی، راهنمای تجربه، تمرین و ورزیدگی است اظهار کرد: این نسخه نه تنها به باورمندی بیشتر دینی می‌انجامد که وجدان و حس مسئولیت‌مندی و جامعه‌پذیری را تقویت می‌کند. این طرح فراتر از توسعه تربیت دینی و اجتماعی و ترویج خلاقیت و کارورزی؛ نشاط و شادابی سرشاری در فضای آموزش و آموزشگاه پدید خواهد آورد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
ملی‌پوش والیبال: قول می‌دهم به روزهای خوب والیبال بانوان هم برسیم
ملی‌پوش والیبال بانوان می‌گوید شاید رسیدن بانوان به جمع چهارتیم برتر آسیا از نظر برخی دور از انتظار باشد اما هدف ماست که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.
پایان لوشامپیونه در شب گلزنی سامان قدوس؛ پاری‌سن ژرمن باز هم باخت
آمیان در آخرین هفته لوشامپیونه توانست برابر گنگام به پیروزی برسد و در لیگ برتر فرانسه باقی بماند. در این دیدار سامان قدوس گلزنی کرد این در حالی بود که پاری سن ژرمن در خانه رمس با نتیجه سه بر یک تن به شکست داد.
پیروزی ترابزون اسپور با حسینی
ترابزون اسپور که در ترکیب خود از بازیکن ایرانی‌اش بهره می‌برد توانست ریزه اسپور را شکست دهد.
دو عارضه مهم کمبود ˮیُدˮ - علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید
همزمان با روز جهانی تیروئید، رئیس انجمن غدد درون‌ریز ایران به بررسی عوامل کم‌کاری و پرکاری تیروئید پرداخت و نسبت به کنترل میزان ید مصرفی در مادران باردار هشدار جدی داد.
تابلو نقاشی اهدایی سفیر جدید ایران، به موزه سلطنتی پادشاهی هلند راه یافت
علی‌رضا کاظمی سفیر ایران در لاهه در مراسم ویژه‌ای که به‌مناسبت تقدیم استوارنامه خود به ویلم الکساندر پادشاه هلند و آغاز رسمی دوره سفارتش در این کشور در کاخ نوردین برگزار شد، تابلوی زیبایی از هنر نقاشی خط ایرانی را تقدیم پادشاه هلند کرد؛ که این اثر به یادگار در مجموعه سلطنتی هلند نگهداری خواهد شد.
ایزدی: تنش در منطقه جنگ‌روانی است- مسیر مذاکره باز نیست- نه آمریکا، نه ایران جنگ نمی‌خواهند
جهانبخش ایزدی، کارشناس مسایل بین‌الملل شرایط امروز جامعه را "پیچیده‌تر" از چند دهه گذشته می‌داند و از آن به عنوان "دشواری عینی" نام می‌برد. او می‌گوید: ترامپ به دنبال این است که با ایران هم مثل موضوع کره شمالی یک "اولین" داشته باشد طوری که منافع مدنظر او تأمین شود.
دغدغه‌های مردم سیل زده پلدختر از زبان نماینده این شهرستان
نماینده مردم پلدختر در مجلس با اشاره به این که امروز مهم‌ترین دغدغه‌های مردم جبران خسارت، برقراری راه‌های ارتباطی و تلاش برای ثبات بخشیدن به زندگی مردم استT خواستار تسریع در پیگیری این موضوعات شد.
نوعی آشفتگی در سیاستگذاری آمریکا وجود دارد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه نوعی به هم ریختگی و آشفتگی در مجموعه سیاستگذاری آمریکا وجود دارد گفت: سیاست ترامپ جنگ نیست.
ریش‌سفیدانی برای روز مبادا
نگاهی گذرا به تاریخ ایران نشان می‌دهد که حکومت‌های پدرسالارانه (پاتریمونیال) و ریش‌سفیدان در سیاست این سرزمین جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. گویی مردمان این دیار همیشه به دنبال فردی بوده‌اند که کلام آخر را او برایشان بزند. این نوع نگاه در سیاست‌ورزی امروز ایران هم دیده می‌شود. ریش‌سفیدی و شیخوخیت بزرگان در میان گروه‌های سیاسی نقش مهمی در سیاست به سبک ایرانی بازی می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پورکاشیان و حجازی‌پور نمی‌خواهند برای کشور دیگری مسابقه دهند- دنبال مربی خارجی هستیم
رییس فدراسیون شطرنج گفت:‌ دنبال جذب یک مربی خارجی برای شطرنج بازان سطح یک هستیم و چند گزینه را بررسی کردیم.
رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال+ سند
باشگاه استقلال در یکی دو فصل اخیر همانند سال‌های گذشته اقدام به جذب بازیکنان خارجی کرد.
شکست در آنفیلد ضربه خیلی سختی بود
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
ملی‌پوش والیبال: قول می‌دهم به روزهای خوب والیبال بانوان هم برسیم
ملی‌پوش والیبال بانوان می‌گوید شاید رسیدن بانوان به جمع چهارتیم برتر آسیا از نظر برخی دور از انتظار باشد اما هدف ماست که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم.
لغو کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر
آغاز بکار پایگاه‌های سنجش سلامت نوآموزان از ۱۸ خرداد
۷۰۰ واحد آموزشی غیردولتی اردبیل سیستم گرمایشی غیراستاندارد دارند
آغاز ثبت نام پایه اول ابتدایی مدارس شاهد از روز شنبه
شروع ثبت نام ترم تابستانه کانون زبان از ۹ تیر ماه
تعهد ۱۴۰ میلیاردی خیرین برای مدرسه‌سازی
تقدیرˮبطحائیˮ از درخشش تیم دو و میدانی دانش‌آموزی در مسابقات جهانی کرواسی
تعیین تکلیف انحلال «پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش» توسط سازمان استخدامی
سارقان مدارس تهران دستگیر شدند
فرهنگیان در صورت تمایل و نیاز دستگاه می‌توانند تا ۳۵ سال ادامه خدمت دهند