"اینترنت محلی روسیه" دیگر نامش اینترنت نیست!

15:35 ۷۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایتنا 329 0

ایتنا - چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه از اینترنت جهانی جدا می‌شود.

ایتنا


اشکان خسروپور - اینترنت محلی روسیه یا اینطور که در رسانه‌ها مطرح شده، ‌RUNET نوع خاصی از ارتباطات محلی برخط است که به ادعای مقامات حاکمیتی در روسیه درصورت دستکاری ارتباطات آنلاین در این کشور به‌عنوان یک شبکه ارتباطی جایگزین فعال شده و ارتباطات روسیه را متصل نگه می‌دارد. در طرف مقابل این دیدگاه اما کارشناسانی هستند که اولا امکان دستکاری ارتباطات جهانی توسط آمریکا را منتفی می‌دانند و ایجاد شبکه‌های محلی مانند روسیه را بهانه‌ای برای کنترل بیشتر اینترنت می‌دانند. زاک دافمن، کارشناس و تحلیلگر فناوری نشریه فوربس و فعال حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی به جنبه‌های مثبت و منفی این شبکه ارتباطی اشاره می‌کند.

درباره اینترنت ملی روسیه یا شبکه ارتباطی داخلی این کشور حرف‌های مختلفی در چند وقت اخیر گفته شده است. از نظر فنی، این شبکه ارتباطی داخلی چیست و قرار است چطور کار کند؟
- 2 نگاه درباره این شبکه وجود دارد. اگر به مقالاتی که در رسانه‌های دولتی روسیه منتشر می‌شود، نگاه کنیم، با ادعای راه‌اندازی یک شبکه روبه‌رو هستیم که بسیار کارآمد است و می‌تواند جلوی خبرهای جعلی و موارد مضر را بگیرد و ارتباط داخلی کشور را برقرار نگه دارد. در طرف مقابل اما دیدگاهی هست که می‌گوید، این شبکه دست دولت را باز می‌گذارد تا نقطه‌های اتصال و ارتباطی، کاربران اینترنت و آی‌اس‌پی‌ها (شرکت‌های فراهم‌کننده اینترنت مشترکان) را تحت کنترل در بیاورد و ارتباط همه این سیستم‌ها با مرز ارتباطی کشور با شبکه جهانی اینترنت را تحت کنترل داشته باشد.

خب پس مخالفت‌ها با این برای چه صورت می‌گیرد؟
- براساس حرف‌هایی که از طرف دولت روسیه می‌شنویم، این شبکه یک ویژگی جایگزین در برابر آمریکا ایجاد خواهد کرد تا اگر زمانی از جانب آمریکا مشکلی پیش آمد، اینترنت جایگزین روس را راه‌اندازی کنند. اما انتقادی که در مقابل مطرح می‌شود، این است که آنچه در واقع اتفاق می‌افتد، باز گذاشتن دست دولت در تغییر رگولاتوری و تنظیم مقررات روسیه در حوزه ارتباطات است. براین اساس دولت می‌تواند ترافیک اینترنت را بازبینی کرده، دسترسی به سایت‌های خاص را بند آورده یا میزان تبادل داده را محدود کند؛ درست شبیه چیزی که چین پیش‌تر انجام داده است. گویا اینترنت محلی روس قرار است ویژگی‌های اضافه دیگری نیز داشته باشد؛ یکی امکان بندآوردن خبرهای جعلی (Fake News) و دیگری، بند آوردن صدای کسانی که از حاکمیت این کشور انتقاد می‌کنند. اگر از بالا به این مسئله نگاه کنید، با یک الگوی بزرگ از سانسور طرف خواهید شد.

آیا از نظر فنی چنین کاری ممکن است؟
- روی کاغذ همه‌چیز ساده و شدنی به‌نظر می‌رسد یا حتی انتظار می‌رود، به‌طور موقت بتوان چنین طرح‌هایی را اجرا کرد، اما هیچ‌کس نمی‌داند که اصلا اجرای چنین فرایندهایی برای همیشه شدنی هستند یا نه. از طرفی، درباره اینکه آمریکا یا هر کشور دیگری بخواهد روی اینترنت تأثیر بگذارد، شک وجود دارد.

با وجود بدبینی شما، برخی کارشناسان از اینکه چنین سیستمی بتواند جلوی پخش اخبار منفی و نادرست را بگیرد، استقبال کرده‌اند.
- آنچه با عنوان «اخبار جعلی» از آن نام برده می‌شود، نیاز به بررسی و داوری دقیق‌تری دارد. برای اینکه بفهمید یک خبر، جعلی یا واقعی و درست یا غلط است، به یک سیستم داوری نیاز داریم. در این مورد مشخص نیست، چه‌کسی یا سیستمی تصمیم می‌گیرد و یا دآوری می‌کند که یک عبارت منتشر شده، باید جزو اخبار جعلی طبقه‌بندی بشود یا نه. ضمن اینکه، بند آوردن نگاه‌های انتقادی در فضای اینترنت به‌معنای زیرسؤال بردن حق ابراز عقیده در این شبکه است.

نظرتان درباره نمونه‌های مشابه چیست؟ آیا اصولا طرح شبکه ارتباطی محلی می‌تواند موفق باشد؟
- از نگاه من، رفتاری که بعضی کشورهای دیگر درباره امتناع و ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن‌های ارتباطی رمزگذاری شده و شبکه‌های اجتماعی یا حتی ممنوعیت استفاده از وی‌پی‌ان دارند، چندان مثبت به‌نظر نمی‌رسد؛ چون شخصیت و هدف وجودی اینترنت را تغییر داده است. اینترنت به‌وجود آمده که فناوری را دمکراتیزه کند و همه آدم‌ها را فارغ از مرز فیزیکی که در آن زندگی می‌کنند، با مردم کشور خودشان و البته، کل جهان مرتبط کند. تغییر دادن این شرایط درست به‌نظر نمی‌رسد. اگر با مقامات روس صحبت کنید، ‌آنها می‌گویند برای اجتناب از خطرها و مضراتی که در اینترنت خارجی وجود دارد، این شبکه را راه‌اندازی می‌کنند. اما حرف‌هایشان عموما کلی‌گویی است و جزئیات مشخصی ندارد که شنونده متوجه شود، دقیقا منظورشان چیست. به‌نظر می‌رسد، این نوع اینترنت سانسور را گسترش داده و احترام‌ها را از میان می‌برد.

منبع: همشهری


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

شبكه و امنيت
شبكه و امنيت

آخرین اخبار

برکات رعایت انصاف از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار انصاف داشتن بر روابط اجتماعی را در اینجا بخوانید.
علیخانی استعداد خود را کشف کرد- شن بازی جذاب داوران در ˮعصر جدیدˮ
با پخش قسمت چهارم از مرحله نیمه نهایی، عصر جدید در آستانه آغاز مرحله فینال قرار گرفت.
برنامه های وزارت بهداشت برای جلوگیری از ورود ویروس ˮنیل‌غربیˮ به کشور
دکتر بهزاد امیری انتقال ویروس نیل غربی به انسان را از طریق گزش پشه آلوده به ویروس معرفی کرد و گفت: انتقال این ویروس از طریق پشه آلوده، به انسان و حیوان صورت می‌گیرد.
هزینه بازسازی میدان حسن آباد از کجا تأمین می‌شود؟
آتش سوزی چند شب گذشته بافت تاریخی میدان حسن آباد هزینه‌های زیادی را به روی دست مالکان مغازه‌های این منطقه و شهرداری تهران گذاشت.
کولیوند: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها سازوکار قانونی ندارد
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تاکید بر اینکه ماهیت وجود شورایاری‌ها در کنار شوراها اشکال قانونی ندارد، گفت: برگزاری یک انتخابات نیاز به ساز و کار قانونی دارد اما در خصوص انتخابات شورایاری این ساز و کار در قانون دیده نشده است.
اینفوگرافی - مجازات خرید و قاچاق اسلحه سبک در ایران
قانون حمل سلاح، قانونی است مشتمل بر ۲۱ ماده که تمام قوانین قبلی را نقض کرده و تاریخ تصویب آن هفتم شهریور ۱۳۹۰ است. ماده یک این قانون می‌گوید که قاچاق سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل آن اعم از وارد یا خارج کردن آنها از کشور غیرمجاز است. در این اینفوگرافی به بخشی از مجازات‌های مربوط به خرید و قاچاق اسلحه سبک در این قانون پرداخته شده است.
واکنش نظری به یک‌طرفه شدن خیابان نجات اللهی(ویلا)
حجت نظری گفت: نظر شورای شهر تهران آن است که خیابان نجات اللهی (ویلا) دو طرفه بماند.
خواص معجزه آسای برگ درخت زیتون که نمی دانستید!
از فواید روغن زیتون بسیار گفته شده، اما، در مورد خواص برگ درخت زیتون کمتر شنیده‌اند.
افزایش 29 درصدی شهریه مهدهای کودک
امسال شهریه مهد کودک‌ها 29 درصد افزایش یافته است.
قتل مرد گرگانی به طرز دلخراش مقابل چشمان فرزندش
یک مرد ۳۵ ساله کشاورز در روستای علی آباد کتول به دست چند ناشناس در مقابل چشمان فرزندش با ضربات چاقو به قتل رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.
همراه اول در «دوشنبه سوری» تیر ماه تا ۱۰۰گیگابایت اینترنت هدیه می دهد
گزارشی از حضور کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی
اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی
اینترنت 994 مگابیتی در استرالیا
کاربران باید بابت اختلالات اینترنت خسارت دریافت کنند
حجم بسته‌های اینترنتی مخابرات ۵ درصد افزایش یافت