"اینترنت محلی روسیه" دیگر نامش اینترنت نیست!

15:35 ۱۷ روز و ۱۶ ساعت پیش ایتنا 24 0

ایتنا - چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه از اینترنت جهانی جدا می‌شود.

ایتنا


اشکان خسروپور - اینترنت محلی روسیه یا اینطور که در رسانه‌ها مطرح شده، ‌RUNET نوع خاصی از ارتباطات محلی برخط است که به ادعای مقامات حاکمیتی در روسیه درصورت دستکاری ارتباطات آنلاین در این کشور به‌عنوان یک شبکه ارتباطی جایگزین فعال شده و ارتباطات روسیه را متصل نگه می‌دارد. در طرف مقابل این دیدگاه اما کارشناسانی هستند که اولا امکان دستکاری ارتباطات جهانی توسط آمریکا را منتفی می‌دانند و ایجاد شبکه‌های محلی مانند روسیه را بهانه‌ای برای کنترل بیشتر اینترنت می‌دانند. زاک دافمن، کارشناس و تحلیلگر فناوری نشریه فوربس و فعال حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی به جنبه‌های مثبت و منفی این شبکه ارتباطی اشاره می‌کند.

درباره اینترنت ملی روسیه یا شبکه ارتباطی داخلی این کشور حرف‌های مختلفی در چند وقت اخیر گفته شده است. از نظر فنی، این شبکه ارتباطی داخلی چیست و قرار است چطور کار کند؟
- 2 نگاه درباره این شبکه وجود دارد. اگر به مقالاتی که در رسانه‌های دولتی روسیه منتشر می‌شود، نگاه کنیم، با ادعای راه‌اندازی یک شبکه روبه‌رو هستیم که بسیار کارآمد است و می‌تواند جلوی خبرهای جعلی و موارد مضر را بگیرد و ارتباط داخلی کشور را برقرار نگه دارد. در طرف مقابل اما دیدگاهی هست که می‌گوید، این شبکه دست دولت را باز می‌گذارد تا نقطه‌های اتصال و ارتباطی، کاربران اینترنت و آی‌اس‌پی‌ها (شرکت‌های فراهم‌کننده اینترنت مشترکان) را تحت کنترل در بیاورد و ارتباط همه این سیستم‌ها با مرز ارتباطی کشور با شبکه جهانی اینترنت را تحت کنترل داشته باشد.

خب پس مخالفت‌ها با این برای چه صورت می‌گیرد؟
- براساس حرف‌هایی که از طرف دولت روسیه می‌شنویم، این شبکه یک ویژگی جایگزین در برابر آمریکا ایجاد خواهد کرد تا اگر زمانی از جانب آمریکا مشکلی پیش آمد، اینترنت جایگزین روس را راه‌اندازی کنند. اما انتقادی که در مقابل مطرح می‌شود، این است که آنچه در واقع اتفاق می‌افتد، باز گذاشتن دست دولت در تغییر رگولاتوری و تنظیم مقررات روسیه در حوزه ارتباطات است. براین اساس دولت می‌تواند ترافیک اینترنت را بازبینی کرده، دسترسی به سایت‌های خاص را بند آورده یا میزان تبادل داده را محدود کند؛ درست شبیه چیزی که چین پیش‌تر انجام داده است. گویا اینترنت محلی روس قرار است ویژگی‌های اضافه دیگری نیز داشته باشد؛ یکی امکان بندآوردن خبرهای جعلی (Fake News) و دیگری، بند آوردن صدای کسانی که از حاکمیت این کشور انتقاد می‌کنند. اگر از بالا به این مسئله نگاه کنید، با یک الگوی بزرگ از سانسور طرف خواهید شد.

آیا از نظر فنی چنین کاری ممکن است؟
- روی کاغذ همه‌چیز ساده و شدنی به‌نظر می‌رسد یا حتی انتظار می‌رود، به‌طور موقت بتوان چنین طرح‌هایی را اجرا کرد، اما هیچ‌کس نمی‌داند که اصلا اجرای چنین فرایندهایی برای همیشه شدنی هستند یا نه. از طرفی، درباره اینکه آمریکا یا هر کشور دیگری بخواهد روی اینترنت تأثیر بگذارد، شک وجود دارد.

با وجود بدبینی شما، برخی کارشناسان از اینکه چنین سیستمی بتواند جلوی پخش اخبار منفی و نادرست را بگیرد، استقبال کرده‌اند.
- آنچه با عنوان «اخبار جعلی» از آن نام برده می‌شود، نیاز به بررسی و داوری دقیق‌تری دارد. برای اینکه بفهمید یک خبر، جعلی یا واقعی و درست یا غلط است، به یک سیستم داوری نیاز داریم. در این مورد مشخص نیست، چه‌کسی یا سیستمی تصمیم می‌گیرد و یا دآوری می‌کند که یک عبارت منتشر شده، باید جزو اخبار جعلی طبقه‌بندی بشود یا نه. ضمن اینکه، بند آوردن نگاه‌های انتقادی در فضای اینترنت به‌معنای زیرسؤال بردن حق ابراز عقیده در این شبکه است.

نظرتان درباره نمونه‌های مشابه چیست؟ آیا اصولا طرح شبکه ارتباطی محلی می‌تواند موفق باشد؟
- از نگاه من، رفتاری که بعضی کشورهای دیگر درباره امتناع و ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن‌های ارتباطی رمزگذاری شده و شبکه‌های اجتماعی یا حتی ممنوعیت استفاده از وی‌پی‌ان دارند، چندان مثبت به‌نظر نمی‌رسد؛ چون شخصیت و هدف وجودی اینترنت را تغییر داده است. اینترنت به‌وجود آمده که فناوری را دمکراتیزه کند و همه آدم‌ها را فارغ از مرز فیزیکی که در آن زندگی می‌کنند، با مردم کشور خودشان و البته، کل جهان مرتبط کند. تغییر دادن این شرایط درست به‌نظر نمی‌رسد. اگر با مقامات روس صحبت کنید، ‌آنها می‌گویند برای اجتناب از خطرها و مضراتی که در اینترنت خارجی وجود دارد، این شبکه را راه‌اندازی می‌کنند. اما حرف‌هایشان عموما کلی‌گویی است و جزئیات مشخصی ندارد که شنونده متوجه شود، دقیقا منظورشان چیست. به‌نظر می‌رسد، این نوع اینترنت سانسور را گسترش داده و احترام‌ها را از میان می‌برد.

منبع: همشهری


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

شبكه اجتماعي
شبكه اجتماعي

آخرین اخبار

اعزام گلبالیست‌ها به ژاپن برای کسب سهمیه بدون هیچ تدارکاتی!
سرمربی تیم ملی گلبال مردان گفت: از بازیهای پاراآسیایی جاکارتا تا به الان هیچ برنامه خاصی برای تیم ملی گلبال نداشتیم و باید با دست خالی برای کسب سهمیه پارالمپیک 2020 به ژاپن برویم.
نخستین ماموریت بزرگ ژاوی بعد از خداحافظی از مستطیل سبز
نشستن روی نیمکت السد در دیدار برابر الدحیل در لیگ قهرمانان آسیا، نخستین ماموریت بزرگ ژاوی بعد از خداحافظی از مستطیل سبز خواهد بود.
مسقط گزینه جدید میزبانی ذوب آهن از النصر عربستان
سایت عربی کوره از مسقط عمان به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای میزبانی دیدار ذوب آهن و النصر عربستان خبر داد.
درخواست ˮائتلاف شوم عربیˮ برای میزبانی جام‌جهانی!
سه کشور عربی امارات، عربستان و بحرین برای میزبانی جام جهانی زیر 20 سال درخواست میزبانی دادند.
زندانیان در خراسان جنوبی 30 میلیارد تومان بدهی دارند
بیرجند - ایرنا - مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: 175 زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان داریم که بیش از 30 میلیارد تومان بدهکار هستند.
تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد
اصفهان- ایرنا- کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته است.
سایه سنگین خشکسالی در کرمان
کرمان - ایرنا - تاثیرات کاهش نزولات و خشکسالی در استان کرمان در سالهای گذشته چنان عظیم بود که بارش های خوب بهاری سال جاری اثر ملموسی بر سفره ها و منابع آبی این دیار کویری نگذاشته و همچنان صرفه جویی باید در اولویت باشد.
‌دولت در دفاع از طرح جامع مدیریت شهری پیشقدم شود
عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها گفت: انتظار می‌رود دولت با دفاع از طرح جامع مدیریت شهری و روستایی به تقویت مجموعه شوراها و شهرداری‌ها کمک کند.
سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان
خرم آباد - ایرنا - وقوع سیل نوروز 98 در لرستان و طغیان رودخانه ها و تخریب زیرساختها و کاشانه مردم ،ضرورت احداث و تکمیل سدهای بزرگ و تاثیرگذار در استان را بیش از پیش نمایان کرد.
احیای «نهاد مطالعات طرح‌های شهری» پس‌از ۱۲سال از انحلال در دوره احمدی‌نژاد
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص جزئیات تفاهم‌نامه سه‌جانبه مدیریت شهری، در مورد ایجاد نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری توضیحاتی را ارائه کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد
یک عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد.
تولد فیفا بدون انگلیسی‌ها
فیفا در حالی در بیست و یکم می سال ۱۹۰۴ تاسیس شد که بریتانیا نام خود را در این سازمان به ثبت نرساند.
سپاهان؛ تیمی که از این رو به آن رو شد
با مشاهده عملکرد سپاهاهان در فصل ۹۸-۹۷ متوجه می‌شویم این تیم با تغییر سرمربی خود و جذب بازیکنان بزرگ موفق شد عملکرد بد فصول قبل خود را جبران کند و تا آخرین بازی فصل شانس قهرمانی داشته باشد. این نتیجه را اگر با وضعیت سپاهان در فصل قبل که خطر سقوط به دسته اول را هم احساس می‌کرد مقایسه کنیم متوجه کار فوق‌العاده این تیم می‌شویم.
پایان اما و اگرها برای وزنه‌برداران جوان - اعزام کامل تیم به قهرمانی جهان
تیم ملی وزنه‌برداری جوانان ایران با ترکیب کامل در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می‌کند.
قضاوت اولین داور ایرانی در دوچرخه سواری المپیک ۲۰۲۰
داور ایرانی برای قضاوت در رقابت‌های دوچرخه‌سواری جاده المپیک ۲۰۲۰ انتخاب شد.
با «کم‌فروشی اینترنتی» چه کنیم
تاثیر منفی فناوری 5G بر پیش‌بینی آب‌وهوا