دوست داشتم ناشناس بمانم

15:15 ۸۶ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 617 0
دوست داشتم ناشناس بمانم

سرهنگی که بخاطر فداکاری خود مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفت می‌گوید ناشناس‌بودن را ترجیح می‌داده اما بعد از مدتی ماجرا به کلی لو رفته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی، فیلم کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ کلیپی که تلاش یکی از مردان مرد این مرز و بوم را در خدمت‌رسانی به مسافران در راه مانده و حادثه‌دیده به نمایش گذاشت؛ فداکاری یکی از نیروهای ارتشی در امدادرسانی به مردم سرزمینش؛ همان سرهنگی که برای سوارکردن زنان و مردان سالخورده شانه‌هایش را پلکانی کرد تا آنها زودتر به نقطه امن منتقل شوند.
انتشار این فیلم کوتاه بازخوردهای زیادی در فضای مجازی داشت و در روزهایی که از شمال تا جنوب کشور درگیر سیل بود و هجوم بی‌سابقه سیل مردم لرستان و خوزستان را آواره کرده بود، حال همه ما را خوب کرد. اما ماجرای این کلیپ و فداکاری این درجه‌دار ارتشی فقط به فضای مجازی محدود نشد. بعدازظهر چهارشنبه بود که رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان ارتش ضمن اشاره به تلاش صادقانه ارتش در خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده کشور، از اقدام این سرهنگ فداکار تقدیر کردند. ایشان خم‌شدن سرهنگ ارتشی برای این‌که افراد سالخورده با قدم گذاشتن روی شانه‌های او سوار وسیله نقلیه شوند را جلوه‌هایی از صداقت ارتش در بیان شعار «ارتش فدای ملت» برشمردند. اما نقش اول این فیلم غرورانگیز، سرهنگ محمد حقیقی یکی از پرسنل لشکر ٥٨ ذوالفقار شاهرود است. مردی میانسال که به گفته خودش کاری به جز انجام وظیفه نکرده است.
حرکت شما در کمک به مردم حادثه‌دیده مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفت.
این از لطف و عنایت ایشان است. من کاری به جز عمل‌کردن به وظیفه‌ام انجام نداده‌ام. من خادم مردم هستم و تا آخرین نفس تا جان در بدن دارم در خدمت به مردم و دفاع از کشورمان کوتاهی نخواهم کرد و ان‌شاءالله بتوانیم سرباز خوبی برای مردم، رهبری و کشورمان باشم.
شما فکر می‌کردید که این کار شما مورد توجه مقام معظم رهبری قرار بگیرد؟ راستش نه، چون اعتقاد دارم من کاری انجام نداده‌ام. ضمن این‌که ایشان در صحبت‌هایش به کل ارتش و اقدامات انجام گرفته از سوی این نهاد نظامی در حوادث اخیر اشاره کردند. بسیاری از همکاران من در
پلدختر ، گلستان و خوزستان کنار مردم سیل‌زده حضور دارند و لحظه‌ای از کمک‌رسانی به آنها کوتاهی نکرده‌اند. کار کوچک من در مقابل جانفشانی آنها قطره‌ای در دریاست، ولی هنگامی که ایشان در صحبت‌هایش به ماجرای من اشاره کردند، خیلی خوشحال و شگفت‌زده شدم. من همان لحظه در صف دوم در مقابل ایشان نشسته بودم، حال عجیبی بود.
اگر موافقید، کمی درباره آن ماجرا و نحوه کمک‌رسانی شما صحبت کنیم.
راستش ماجرا مربوط به ٢٨ اسفند بود. البته وقتی فیلم منتشر شد از رسانه‌های مختلف و صداوسیما با من تماس گرفتند، اما من ابتدا دوست نداشتم ماجرا بیش از این رسانه‌ای شود، به همین دلیل به خیلی از خبرنگاران می‌گفتم که آن فرد مورد نظر من نبودم. راستش ناشناس‌بودن را ترجیح می‌دادم. اما بعد از مدتی ماجرا به کلی
لو رفت. کل ماجرا همان چیزی بود که شما در همان فیلم دیدید. باز هم تأکید می‌کنم که من فقط انجام وظیفه کردم.
شما برای امدادرسانی به آن‌جا رفته بودید؟ روز قبلش از شاهرود اعزام شدیم. مشکل اصلی جاده شاهرود به آزادشهر بود. خیلی از مسافران نوروزی در این مسیر دچار مشکل شده بودند. من همراه با عده‌ای از دوستان به محل اعزام شدیم. راه ارتباطی بسیاری از روستاهای «کلاته
خیج » قطع شده بود. کار امدادرسانی روستا به روستا انجام می‌شد. عده‌ای از مسافران در راه مانده را به پادگان چهل‌دختر منتقل کردیم و عده‌ای هم به نمازخانه در همان مسیر منتقل شدند. اما بارندگی بشدت ادامه داشت. صبح روز بعد، هوا خراب‌تر شد؛ برف و کولاک شدیدی کل منطقه را فراگرفت؛ آن موقع ما در منطقه «خوش‌ییلاق» بودیم.
حدود ٤٠ تا ٥٠ نفر را باید با کمک خودروهای ارتشی به شاهرود منتقل می‌کردیم. اما اطراف خودرو کار را مشکل کرده بود. مخصوصاً برای افراد سالخورده. هیچ وسیله‌ای هم آن‌جا نبود. من هم دیدم که دیگر راهی نیست، خم شدم تا مردم بتوانند سریع‌تر سوار شوند.
اما در فیلم چهره شما مشخص نبود.
بله، ولی خب همکاران ما تا حدودی از ماجرا باخبر بودند اما کسی چیزی نگفت. روزهای بعد هم که ماجرای بارندگی و سیل شدت گرفت، ما مأموریت بودیم و به کل ماجرا را فراموش کردم.
پس چطور این کلیپ منتشر شد؟ راستش این موضوع را هنوز خودم هم نمی‌دانم. تلفن من و همکارانم به کل خاموش شده بود. همان‌طور که به شما گفتم ما از روز قبل در منطقه بودیم و تماس زیادی هم با ما برقرار می‌شد. به همین دلیل در همان شب اول تلفن‌های ما شارژش تمام شد. این را مطمئن هستم که این فیلم کار نیروهای ما نبوده.
خودتان چه زمانی از انتشار فیلم مطلع شدید؟ روز ١٧ فروردین‌ماه وقتی در محل کارم حاضر شدم، از طریق یکی از همکارانم در جریان قرار گرفتم. به هر حال اقدامات لشکر در این مدت باید گزارش می‌شد. در واقع همین ارائه گزارش باعث انتشار فیلم شد. البته در همان فیلم، فرمانده لشکر، امیر فخرآبادی
چند بار مرا با اسم و فامیل صدا زد و همین موضوع باعث شد که همکاران خیلی زود ماجرا را متوجه شوند.
شما چندسال است که در ارتش مشغول خدمت هستید؟ ٤٨ ساله هستم و ٢٨‌سال است که در ارتش مشغول خدمتم.
قبل از این هم سابقه داشته که برای امدادرسانی اعزام شوید؟ بله، در این مدت بارها چنین موقعیتی پیش آمده است. اما امسال شرایط خاص بود. بارندگی، سیل و حتی چند روز بعد در منطقه میامی رانش زمین داشتیم. هنوز هم که در منطقه لرستان و خوزستان سیل و سیلاب ادامه دارد.
مثل این‌ که نوروز امسال شما بیشتر در مأموریت بودید؟ همان روز ٢٧ برگه مرخصی برای تعطیلات نوروزی در دستم بود که به منطقه اعزام شدیم. من امسال حدود ٤ روز بیشتر با خانواده نبودم. البته این افتخار است. فرماندهان ارشد ارتش در همان ایام نوروز در مناطق سیل‌زده حاضر شدند. من می‌دانم بسیاری از همکاران من از ابتدای فروردین‌ماه تا همین روزهای پایانی این ماه درگیر امدادرسانی هستند. البته این وظیفه ماست. ارتش برای ملت است و خدمتگزار آنها هستیم.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

احضار سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه جمهوری اذربایجان
سفیر گرجستان در باکو جهت ارائه توضیحات پیرامون حادثه مرزی پیش آمده به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان احضار شد.
قرقیزستان به دنبال افزایش تجارت دوجانبه با قزاقستان
قزاقستان و قرقیزستان به دنبال افزایش حجم گردش مالی متقابل به ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ هستند.
گردش مالی تجارت خارجی جمهوری آذربایجان به 14 میلیارد دلار رسید
در پنج ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی میزان حجم گردش مالی تجارت خارجی جمهوری آذربایجان به ۱۴ میلیارد دلار رسید.
اطلاعاتی جدید از ابوبکر بغدادی
پایگاه خبری اینترنتی لبنانی النشره نوشت باقر جبر الزبیدی، وزیر پیشین دارایی عراق از به دست آمدن اطلاعاتی خبر داد که از حضور ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش در لیبی حکایت دارد.
موگرینی: طرف‌های برجام تمایلی به فعال‌سازی مکانیزم ماشه ندارند
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد طرف‌های برجام تاکنون به فعال‌سازی مکانیزم موسوم به «ماشه» تمایلی نشان نداده‌اند.
ترامپ بدترین، فاسدترین و بی‌عرضه‌ترین رئیس‌جمهور آمریکاست
ایلهان عمر، نماینده زن مسلمان کنگره روز گذشته (یکشنبه) از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به شدت انتقاد کرد و او را فاسد‌ترین رئیس جمهور این کشور نامید.
نامزد ریاست کمیسیون اروپایی: برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت آماده ایم
وزیر دفاع آلمان که نامزد عهده داری ریاست کمیسیون اروپایی است در آستانه رای گیری پارلمان اروپا در این باره به اعلان برنامه هایش پرداخته و از آمادگی خود برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت خبر داد.
شرط ابومازن برای از سرگیری روابط با آمریکا
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی اعلام کرد روابط با دولت آمریکا از سر گرفته نخواهد شد، مگر آنکه این کشور به مراجع صلح و نیز قطعنامه های سازمان ملل اذعان کرده و از الحاق قدس به رژیم صهیونیستی دست بکشد و به راه حل ایجاد دو دولت پایبند بماند.
مشارکت اسپانیا در اینستکس
بورل که به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است، گفت اسپانیا در اینستکس مشارکت می‌کند.
جزئیات دیدار نماینده ترامپ با رئیس شورای نظامی سودان
رسانه‌های سودانی جزئیات دیدار بین رئیس شورای نظامی این کشور و فرستاده ویژه آمریکا را اعلام کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعلام کوچک‌ترین اقتصادهای جهان
برخلاف تصور عمومی کشورهای حوزه دریای کارائیب اقتصادهای ضعیف‌تری از کشورهای آفریقایی دارند. جالب است بدانید که اندازه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تقریباً ۴۸۱ هزار برابر کوچک‌ترین اقتصاد جهان است!
محدودیت های ترافیکی جاده های کشور
بر پایه اطلاعات سامانه‌‌‌های هوشمند تردد شمار بر‌خط‌ و دوربین‌های نظارت تصویری سازمان راهداری، ‌در حال حاضر اغلب جاده‌‌های کشور باز است و تردد در آنها‌ به صورت عادی جریان دارد.‌‌
خانم بازیگر: «کار کثیف» تلنگری به مسئولان  است
بازیگر نقش اصلی زن «کار کثیف» گفت: فیلم باید تلنگری به مسئولان باشد تا به فکر این موضوعات قبل از بروز فجایع باشند.
روایت زندگی مأمور امنیتی شیلی از «هیسپان تی وی»
با پخش مستند «الکولور دکامالتون»، زندگی مأمور امنیتی شیلیایی که بعداً فیلمبردار جنگی شد از زاویه نگاه شبکه هیسپان تی وی روایت می‌شود.
گلاره عباسی با «شاهین» به سینماها می آید- عکس
عکس‌های جدید از بازیگران و فیلم سینمایی «شاهین» به کارگردانی سالار طهرانی منتشر شد.