دوست داشتم ناشناس بمانم

15:15 ۳۱ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 241 0
دوست داشتم ناشناس بمانم

سرهنگی که بخاطر فداکاری خود مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفت می‌گوید ناشناس‌بودن را ترجیح می‌داده اما بعد از مدتی ماجرا به کلی لو رفته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی، فیلم کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ کلیپی که تلاش یکی از مردان مرد این مرز و بوم را در خدمت‌رسانی به مسافران در راه مانده و حادثه‌دیده به نمایش گذاشت؛ فداکاری یکی از نیروهای ارتشی در امدادرسانی به مردم سرزمینش؛ همان سرهنگی که برای سوارکردن زنان و مردان سالخورده شانه‌هایش را پلکانی کرد تا آنها زودتر به نقطه امن منتقل شوند.
انتشار این فیلم کوتاه بازخوردهای زیادی در فضای مجازی داشت و در روزهایی که از شمال تا جنوب کشور درگیر سیل بود و هجوم بی‌سابقه سیل مردم لرستان و خوزستان را آواره کرده بود، حال همه ما را خوب کرد. اما ماجرای این کلیپ و فداکاری این درجه‌دار ارتشی فقط به فضای مجازی محدود نشد. بعدازظهر چهارشنبه بود که رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان ارتش ضمن اشاره به تلاش صادقانه ارتش در خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده کشور، از اقدام این سرهنگ فداکار تقدیر کردند. ایشان خم‌شدن سرهنگ ارتشی برای این‌که افراد سالخورده با قدم گذاشتن روی شانه‌های او سوار وسیله نقلیه شوند را جلوه‌هایی از صداقت ارتش در بیان شعار «ارتش فدای ملت» برشمردند. اما نقش اول این فیلم غرورانگیز، سرهنگ محمد حقیقی یکی از پرسنل لشکر ٥٨ ذوالفقار شاهرود است. مردی میانسال که به گفته خودش کاری به جز انجام وظیفه نکرده است.
حرکت شما در کمک به مردم حادثه‌دیده مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفت.
این از لطف و عنایت ایشان است. من کاری به جز عمل‌کردن به وظیفه‌ام انجام نداده‌ام. من خادم مردم هستم و تا آخرین نفس تا جان در بدن دارم در خدمت به مردم و دفاع از کشورمان کوتاهی نخواهم کرد و ان‌شاءالله بتوانیم سرباز خوبی برای مردم، رهبری و کشورمان باشم.
شما فکر می‌کردید که این کار شما مورد توجه مقام معظم رهبری قرار بگیرد؟ راستش نه، چون اعتقاد دارم من کاری انجام نداده‌ام. ضمن این‌که ایشان در صحبت‌هایش به کل ارتش و اقدامات انجام گرفته از سوی این نهاد نظامی در حوادث اخیر اشاره کردند. بسیاری از همکاران من در
پلدختر ، گلستان و خوزستان کنار مردم سیل‌زده حضور دارند و لحظه‌ای از کمک‌رسانی به آنها کوتاهی نکرده‌اند. کار کوچک من در مقابل جانفشانی آنها قطره‌ای در دریاست، ولی هنگامی که ایشان در صحبت‌هایش به ماجرای من اشاره کردند، خیلی خوشحال و شگفت‌زده شدم. من همان لحظه در صف دوم در مقابل ایشان نشسته بودم، حال عجیبی بود.
اگر موافقید، کمی درباره آن ماجرا و نحوه کمک‌رسانی شما صحبت کنیم.
راستش ماجرا مربوط به ٢٨ اسفند بود. البته وقتی فیلم منتشر شد از رسانه‌های مختلف و صداوسیما با من تماس گرفتند، اما من ابتدا دوست نداشتم ماجرا بیش از این رسانه‌ای شود، به همین دلیل به خیلی از خبرنگاران می‌گفتم که آن فرد مورد نظر من نبودم. راستش ناشناس‌بودن را ترجیح می‌دادم. اما بعد از مدتی ماجرا به کلی
لو رفت. کل ماجرا همان چیزی بود که شما در همان فیلم دیدید. باز هم تأکید می‌کنم که من فقط انجام وظیفه کردم.
شما برای امدادرسانی به آن‌جا رفته بودید؟ روز قبلش از شاهرود اعزام شدیم. مشکل اصلی جاده شاهرود به آزادشهر بود. خیلی از مسافران نوروزی در این مسیر دچار مشکل شده بودند. من همراه با عده‌ای از دوستان به محل اعزام شدیم. راه ارتباطی بسیاری از روستاهای «کلاته
خیج » قطع شده بود. کار امدادرسانی روستا به روستا انجام می‌شد. عده‌ای از مسافران در راه مانده را به پادگان چهل‌دختر منتقل کردیم و عده‌ای هم به نمازخانه در همان مسیر منتقل شدند. اما بارندگی بشدت ادامه داشت. صبح روز بعد، هوا خراب‌تر شد؛ برف و کولاک شدیدی کل منطقه را فراگرفت؛ آن موقع ما در منطقه «خوش‌ییلاق» بودیم.
حدود ٤٠ تا ٥٠ نفر را باید با کمک خودروهای ارتشی به شاهرود منتقل می‌کردیم. اما اطراف خودرو کار را مشکل کرده بود. مخصوصاً برای افراد سالخورده. هیچ وسیله‌ای هم آن‌جا نبود. من هم دیدم که دیگر راهی نیست، خم شدم تا مردم بتوانند سریع‌تر سوار شوند.
اما در فیلم چهره شما مشخص نبود.
بله، ولی خب همکاران ما تا حدودی از ماجرا باخبر بودند اما کسی چیزی نگفت. روزهای بعد هم که ماجرای بارندگی و سیل شدت گرفت، ما مأموریت بودیم و به کل ماجرا را فراموش کردم.
پس چطور این کلیپ منتشر شد؟ راستش این موضوع را هنوز خودم هم نمی‌دانم. تلفن من و همکارانم به کل خاموش شده بود. همان‌طور که به شما گفتم ما از روز قبل در منطقه بودیم و تماس زیادی هم با ما برقرار می‌شد. به همین دلیل در همان شب اول تلفن‌های ما شارژش تمام شد. این را مطمئن هستم که این فیلم کار نیروهای ما نبوده.
خودتان چه زمانی از انتشار فیلم مطلع شدید؟ روز ١٧ فروردین‌ماه وقتی در محل کارم حاضر شدم، از طریق یکی از همکارانم در جریان قرار گرفتم. به هر حال اقدامات لشکر در این مدت باید گزارش می‌شد. در واقع همین ارائه گزارش باعث انتشار فیلم شد. البته در همان فیلم، فرمانده لشکر، امیر فخرآبادی
چند بار مرا با اسم و فامیل صدا زد و همین موضوع باعث شد که همکاران خیلی زود ماجرا را متوجه شوند.
شما چندسال است که در ارتش مشغول خدمت هستید؟ ٤٨ ساله هستم و ٢٨‌سال است که در ارتش مشغول خدمتم.
قبل از این هم سابقه داشته که برای امدادرسانی اعزام شوید؟ بله، در این مدت بارها چنین موقعیتی پیش آمده است. اما امسال شرایط خاص بود. بارندگی، سیل و حتی چند روز بعد در منطقه میامی رانش زمین داشتیم. هنوز هم که در منطقه لرستان و خوزستان سیل و سیلاب ادامه دارد.
مثل این‌ که نوروز امسال شما بیشتر در مأموریت بودید؟ همان روز ٢٧ برگه مرخصی برای تعطیلات نوروزی در دستم بود که به منطقه اعزام شدیم. من امسال حدود ٤ روز بیشتر با خانواده نبودم. البته این افتخار است. فرماندهان ارشد ارتش در همان ایام نوروز در مناطق سیل‌زده حاضر شدند. من می‌دانم بسیاری از همکاران من از ابتدای فروردین‌ماه تا همین روزهای پایانی این ماه درگیر امدادرسانی هستند. البته این وظیفه ماست. ارتش برای ملت است و خدمتگزار آنها هستیم.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

۱۱ دلیل احساس گرسنگی مداوم
غذا خوردن و تامین سوخت مورد نیاز بدن سطوح انرژی شما را تقویت می‌کند اما اگر با احساس گرسنگی مواجه هستید، گاهی اوقات آن چه به واقع نیاز دارید نه غذا بلکه خواب بیشتر است.
رییس جمهوری آذربایجان غربی را به مقصد تهران ترک کرد
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری و هیات همراه در پایان سفر یکروزه به آذربایجان غربی، سه شنبه شب این استان را به مقصد تهران ترک کرد.
حناچی: فضاهای فرهنگی تهران افزایش می یابد
تهران- ایرنا- شهردار تهران با اشاره به حمایت مدیریت شهری از ایجاد فضاهای فرهنگی و تاریخی در تهران گفت: با حمایت شورای اسلامی شهر تهران این فضاها در پایتخت افزایش می یابد.
«ترزا می» آخرین شانس برای خروج از بن‌بست برگزیت را ارائه داد
لندن – ایرنا – نخست‌ وزیر انگلیس با اذعان به اینکه بیشتر راه‌ها برای خروج از بن‌بست برگزیت به نتیجه نرسیده است، از تغییراتی در طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا خبر داد که در آن لایحه جنجالی برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت هم دیده‌شده است.
وزیر بهداشت یمن: ائتلاف سعودی یمن را به زندانی بزرگ بدل کرده است
تهران – ایرنا – «طه متوکل» وزیر بهداشت یمن روز سه شنبه با اشاره به محاصره همه جانبه این کشور ازسوی عربستان و متحدانش و کمبود دارو و تجهیزات پزشکی گفت: دشمن یمن را به زندانی بزرگ بدل کرده است.
تلاش تروریست ها برای جبران خسارت های خود در شمال سوریه
تهران – ایرنا – گروه های تروریستی در شمال سوریه، عملیاتی را برای بازپس گیری مناطق آزاد شده توسط ارتش سوریه آغاز کردند.
عضو جهاد اسلامی: فلسطین و مقدساتش با پول معاوضه نمی شود
تهران - ایرنا - «خالد البطش» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین با محکوم کردن کنفرانس آمریکایی که قرار است با موضوع 'معامله قرن' در بحرین برگزار شود، گفت: فلسطین و مقدساتش با پول، پرکردن شکم ها و جیب ها معاوضه نمی شود.
پای دوتابعیتی ها به رسانه های افغان کشید
ایرنا- کابل - دکتر فرامز تمنا از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نوشت: در کشوری که دریافتی حقوق یک معلم وطندوست ، صد مرتبه کم‌تر از حقوق یک مقام دو تابعیتی وطن گریز است؛ بعید است آن کشور به توسعه دست یابد.
آمریکا با خروج از برجام دریچه تعامل با ایران را بست
لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه کابینه در سایه انگلیس ضمن ابراز نگرانی از تشدید تنش‌ها در خلیج‌ فارس تصریح کرد، آمریکا با خروج از برجام، دریچه تعامل با جمهوری اسلامی ایران را بست.
رئیس پنتاگون: اعزام ناو به سنتکام برای بازدارندگی است
نیویورک- ایرنا- سرپرست وزارت دفاع آمریکا استقرار ناوهای این کشور در خلیج فارس تحت فرماندهی نیروهای این کشور در غرب آسیا (سنتکام) را به منظور بازدارندگی دانست و گفت تا کنون هیچ حمله ای به نیروهای آمریکایی انجام نشده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیویورک‌تایمز: ترامپ با درگیری نظامی با ایران مخالف است
روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.
آتلانتیک: آمریکا شکست می‌خورد
یک نشریه آمریکایی در ارزیابی فشارها علیه ایران نوشت: سیاست آمریکا بر ضد ایران به‌جایی نمی‌رسد و ایران پرچم تسلیم بالا نخواهد برد.
سرمربی جدید تیم ملی وارد ایران شد- استقبال از ویلموتس در CIP فرودگاه + تصاویر
مارک ویلموتس، سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان وارد تهران شد.
پیکر بهنام صفوی خواننده پاپ در اصفهان تشییع شد
اصفهان- ایرنا- پیکر بهنام صفوی خواننده جوان موسیقی پاپ روز چهار شنبه با حضور خانواده، هنرمندان و دوستداران وی از مقابل خانه هنرمندان اصفهان تشییع شد.
ناو هواپیمابر آبرهام لینکلن در دریای عرب متوقف شده - خلیج فارس از همیشه خالی‌تر است
یک مقام آگاه در نیروهای مسلح با اشاره به بهره‌گیری سران و رسانه‌های متعلق به ایالات متحده آمریکا از تکنیک‌های عملیات روانی در برابر جمهوری اسلامی ایران، گفت: ناو هواپیمابر آبرهام لینکلن در دریای عربی متوقف شده و به خلیج فارس نیامده و سایر واحدهای شناور رزمی‌شان نیز خارج شده و خلیج فارس از همیشه خالی‌تر است؛ لذا ادعای آمریکا که ناوگروه فرستاده، دروغ است.
۱۱ دلیل احساس گرسنگی مداوم
پیش‌خرید شکست
چرا قوز کردن می‌تواند برایتان مفید باشد؟
سرنوشت مبهم لوایح جنجالی در مجمع
زخم‌خوردگان اسید به مجلس پناه بردند
استقلال؛ زورقی شکسته اما هنوز طلایی
عبدی علیه هاشمی
نه قرمزها ببالند، نه آبی‌ها بنالند!
پخش سریال وسط پیوند اعضا و تبلیغ پوشک!
کارخانه‌های نم کشیده، کارگران چکمه پوش