استانی شدن انتخابات باعث تقویت احزاب می شود

06:40 ۳۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 700 0
استانی شدن انتخابات باعث تقویت احزاب می شود

اصفهان - ایرنا - نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قانون استانی شدن انتخابات در شورای نگهبان رای بیاورد در تقویت احزاب تاثیرگذار است و مشکلات زنان و جوانان تا حدی حل می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، ناهید تاج الدین چهارشنبه شب در همایش ' بیم و امید' که در تالار میرزاخانی خانه ریاضیات اصفهان برگزار شد، به تقدیم لایحه تغییر ساختار چند وزارتخانه از سوی دولت اشاره و اضافه کرد: این لایحه به نتیجه نرسید و در حالیکه تعدادی از نمایندگان به جدی پیگیر رای آوردن آن در صحن مجلس بودند اما افرادی از بدنه دولت، لابی کردند که لایحه مذکور رای نیاورد و این چنین شد.
وی ادامه داد: از طرفی تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی مبنی بر انتزاع امور جوانان از وزارت ورزش و جوانان و تشکیل سازمان ملی جوانان ارائه کردند که در کمیسیون اجتماعی رای آورد و امیدواریم به نتیجه برسد.
به گفته وی، لازم است که بودجه اختصاصی برای امور جوانان وجود داشته باشد و اگر سازمان مجزایی برای جوانان باشد، مشکلات آنها بهتر حل می شود.
تاج الدین، جوانان و زنان را از فراکسیون های فعال مجلس خواند و گفت: در طرح جدید پیشنهاد شد که در استان هایی که بیش از 6 نماینده دارد، حداقل یک درصد از فهرست ائتلافی به زنان اختصاص یابد اما فقط 63 نفر از نمایندگان مرد به آن رای دادند.
وی با بیان اینکه مسائل مرتبط با جوانان و زنان مشابه هم است، تصریح کرد: همانطور که زنان از زمان مشروطه تلاش کرده اند اما به جایگاه مورد نظر خود نرسیدند، دولتی که برای جوانان، مشارکت پذیر باشد نداریم.
وی با بیان اینکه اگر سرمایه انسانی بویژه جوانان در کشورمان به خوبی استفاده نمی شود، اظهار داشت: اگر برای این سرمایه، مهارت افزایی نشود ماندن سیل، آسیب زا می شود.
نماینده اصفهان با اشاره به اینکه حدود 50 درصد جمعیت کشورمان زیر 30 سال و یک سوم جمعیت کشورمان، جوان هستند، افزود: سال های اخیر از نیروهای جوان استفاده بیشتری شده است اما هنوز در این بخش مشکل داریم.
وی نرخ بیکاری در کشور را 11.2 درصد و در بین جوانان را 27 درصد اعلام و اضافه کرد: این نرخ در میان جوانان دانش آموخته دانشگاهی بیشتر است که به معنای عدم استفاده از سرمایه انسانی می باشد.
تاج الدین، میانگین سنی مدیران در کشور را 48 سال عنوان و خاطرنشان کرد: اما میانگین سنی جمعیت در کشورمان کمتر از این رقم است.
وی به برخی از اقدام های مجلس برای جوان گرایی اشاره کرد و گفت: تصویب قانون عدم بکارگیری بازنشستگان یکی از مهمترین آنها بود هرچند با اِشکالات و ابهاماتی مواجه است اما شکاف بین نسلی را کمی کاهش و تحرک مدیران را افزایش داد.
تاج الدین با بیان اینکه با وجود همه بیم ها و آسیب ها در جامعه، هنوز امید بین مردم وجود دارد، تصریح کرد: این امید را نتوانستیم پر رنگ کنیم و اگر آن را نبینیم روز به روز کم رنگ تر می شود.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در این همایش، یکی از دلایل ایجاد روحیه نا امیدی را شکاف نسلی عنوان کرد و گفت: شهروند امروز از نگاه برخی از سیاستمداران در عرصه قدرت به عنوان ابزار تلقی می شود که در بزنگاه های خاص استفاده می شود نه به عنوان یک برنامه ریز یا فرد خلاق.
مهدی مقدری با بیان اینکه صدای جوانان به عنوان نماد مولد جریان های فکری در کشورمان شنیده نمی شود، افزود: جوانان مجال بروز ایده ها را پیدا نمی کنند.
وی با بیان اینکه مساله امروز سیاست ورزی در دنیا و کشورمان شبیه هم است و احساس تعلق نسل جدید به نهادهایی مانند تشکل های مردمی کمتر شده است، تصریح کرد: نسل جدید جذب جنبش های اجتماعی می شوند و فضای مجازی قدرت آنها را در این بخش افزایش داده است.
به گفته وی، صرف تشکیل سازمان ملی جوانان مشکلات این قشر را حل نمی کند زیرا حضور جوانان در دولت نباید مسئله دستوری باشد بلکه فشارها باید به بدنه احزاب باشد تا جوانان و زنان به سهمیه مورد نظر خود دست یابند.
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در این همایش با اشاره به ابعاد مختلف امید گفت: این ابعاد شامل عینی، ذهنی، ابزاری، مهارتی و بنیادی هستی شناختی است.
محمد جواد غلامرضا کاشی افزود: امید در سطح فردی کاملا شخصی و روان شناختی است اما در سطح اجتماعی و سیاسی، زمانی اتفاق می افتد که فرد احساس کند در میان کسانی قرار دارد که با او برای تحقق اهداف، هم پیمان هستند.
وی با اشاره به اینکه این امید بنیادی به شرط وجود جماعت اتفاق می افتد، تصریح کرد: جریان های سیاسی و احزاب باید به دنبا تقویت ابعاد هستی شناسانه امید اجتماعی باشند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیطره نا امیدی در جامعه لزوما ربطی به شرایط بد یا خوب امروز کشور ندارد، اضافه کرد: ما نیازمند احیای سرمایه هایی مانند عشق، دوستی، سازش و گفت و گو از سطح فردی گرفته تا اجتماعی و عام و حتی در ارتباط با ملت های دیگر هستیم.
به گزارش ایرنا، همایش بیم و امید توسط کمیته جوانان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان و به مناسب روز جوان برگزار شد.
3011/6026/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

۱۱ دلیل احساس گرسنگی مداوم
غذا خوردن و تامین سوخت مورد نیاز بدن سطوح انرژی شما را تقویت می‌کند اما اگر با احساس گرسنگی مواجه هستید، گاهی اوقات آن چه به واقع نیاز دارید نه غذا بلکه خواب بیشتر است.
رییس جمهوری آذربایجان غربی را به مقصد تهران ترک کرد
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری و هیات همراه در پایان سفر یکروزه به آذربایجان غربی، سه شنبه شب این استان را به مقصد تهران ترک کرد.
حناچی: فضاهای فرهنگی تهران افزایش می یابد
تهران- ایرنا- شهردار تهران با اشاره به حمایت مدیریت شهری از ایجاد فضاهای فرهنگی و تاریخی در تهران گفت: با حمایت شورای اسلامی شهر تهران این فضاها در پایتخت افزایش می یابد.
«ترزا می» آخرین شانس برای خروج از بن‌بست برگزیت را ارائه داد
لندن – ایرنا – نخست‌ وزیر انگلیس با اذعان به اینکه بیشتر راه‌ها برای خروج از بن‌بست برگزیت به نتیجه نرسیده است، از تغییراتی در طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا خبر داد که در آن لایحه جنجالی برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت هم دیده‌شده است.
وزیر بهداشت یمن: ائتلاف سعودی یمن را به زندانی بزرگ بدل کرده است
تهران – ایرنا – «طه متوکل» وزیر بهداشت یمن روز سه شنبه با اشاره به محاصره همه جانبه این کشور ازسوی عربستان و متحدانش و کمبود دارو و تجهیزات پزشکی گفت: دشمن یمن را به زندانی بزرگ بدل کرده است.
تلاش تروریست ها برای جبران خسارت های خود در شمال سوریه
تهران – ایرنا – گروه های تروریستی در شمال سوریه، عملیاتی را برای بازپس گیری مناطق آزاد شده توسط ارتش سوریه آغاز کردند.
عضو جهاد اسلامی: فلسطین و مقدساتش با پول معاوضه نمی شود
تهران - ایرنا - «خالد البطش» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین با محکوم کردن کنفرانس آمریکایی که قرار است با موضوع 'معامله قرن' در بحرین برگزار شود، گفت: فلسطین و مقدساتش با پول، پرکردن شکم ها و جیب ها معاوضه نمی شود.
پای دوتابعیتی ها به رسانه های افغان کشید
ایرنا- کابل - دکتر فرامز تمنا از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نوشت: در کشوری که دریافتی حقوق یک معلم وطندوست ، صد مرتبه کم‌تر از حقوق یک مقام دو تابعیتی وطن گریز است؛ بعید است آن کشور به توسعه دست یابد.
آمریکا با خروج از برجام دریچه تعامل با ایران را بست
لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه کابینه در سایه انگلیس ضمن ابراز نگرانی از تشدید تنش‌ها در خلیج‌ فارس تصریح کرد، آمریکا با خروج از برجام، دریچه تعامل با جمهوری اسلامی ایران را بست.
رئیس پنتاگون: اعزام ناو به سنتکام برای بازدارندگی است
نیویورک- ایرنا- سرپرست وزارت دفاع آمریکا استقرار ناوهای این کشور در خلیج فارس تحت فرماندهی نیروهای این کشور در غرب آسیا (سنتکام) را به منظور بازدارندگی دانست و گفت تا کنون هیچ حمله ای به نیروهای آمریکایی انجام نشده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیویورک‌تایمز: ترامپ با درگیری نظامی با ایران مخالف است
روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.
آتلانتیک: آمریکا شکست می‌خورد
یک نشریه آمریکایی در ارزیابی فشارها علیه ایران نوشت: سیاست آمریکا بر ضد ایران به‌جایی نمی‌رسد و ایران پرچم تسلیم بالا نخواهد برد.
سرمربی جدید تیم ملی وارد ایران شد- استقبال از ویلموتس در CIP فرودگاه + تصاویر
مارک ویلموتس، سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان وارد تهران شد.
پیکر بهنام صفوی خواننده پاپ در اصفهان تشییع شد
اصفهان- ایرنا- پیکر بهنام صفوی خواننده جوان موسیقی پاپ روز چهار شنبه با حضور خانواده، هنرمندان و دوستداران وی از مقابل خانه هنرمندان اصفهان تشییع شد.
ناو هواپیمابر آبرهام لینکلن در دریای عرب متوقف شده - خلیج فارس از همیشه خالی‌تر است
یک مقام آگاه در نیروهای مسلح با اشاره به بهره‌گیری سران و رسانه‌های متعلق به ایالات متحده آمریکا از تکنیک‌های عملیات روانی در برابر جمهوری اسلامی ایران، گفت: ناو هواپیمابر آبرهام لینکلن در دریای عربی متوقف شده و به خلیج فارس نیامده و سایر واحدهای شناور رزمی‌شان نیز خارج شده و خلیج فارس از همیشه خالی‌تر است؛ لذا ادعای آمریکا که ناوگروه فرستاده، دروغ است.
تقوی: مدیر اسلامی نباید اهل سازش با دشمن باشد
عزم ملی برای مبارزه با خشونت علیه زنان در حال شکل گیری است
پارلمان اصلاحات باید متفاوت از شورای عالی سیاست گذاری باشد
سنگ هایی که پیش از بنای پارلمان اصلاحات باید واکند
بسترهای وقوع اسیدپاشی باید شناسایی شود
همه به فکر ایران باشیم
ترامپ به دنبال مذاکره قلدرانه است
همه جریان های سیاسی در ارتقای اقتدار و امنیت نظام متحد هستند
توصیه مولانا برای رفتار با برخی افراد خود تئورسین پندار
تشدید مجازات اسیدپاشی کافی نیست باید فرهنگ سازی شود