استانی شدن انتخابات باعث تقویت احزاب می شود

06:40 ۸۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 1,920 0
استانی شدن انتخابات باعث تقویت احزاب می شود

اصفهان - ایرنا - نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قانون استانی شدن انتخابات در شورای نگهبان رای بیاورد در تقویت احزاب تاثیرگذار است و مشکلات زنان و جوانان تا حدی حل می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، ناهید تاج الدین چهارشنبه شب در همایش ' بیم و امید' که در تالار میرزاخانی خانه ریاضیات اصفهان برگزار شد، به تقدیم لایحه تغییر ساختار چند وزارتخانه از سوی دولت اشاره و اضافه کرد: این لایحه به نتیجه نرسید و در حالیکه تعدادی از نمایندگان به جدی پیگیر رای آوردن آن در صحن مجلس بودند اما افرادی از بدنه دولت، لابی کردند که لایحه مذکور رای نیاورد و این چنین شد.
وی ادامه داد: از طرفی تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی مبنی بر انتزاع امور جوانان از وزارت ورزش و جوانان و تشکیل سازمان ملی جوانان ارائه کردند که در کمیسیون اجتماعی رای آورد و امیدواریم به نتیجه برسد.
به گفته وی، لازم است که بودجه اختصاصی برای امور جوانان وجود داشته باشد و اگر سازمان مجزایی برای جوانان باشد، مشکلات آنها بهتر حل می شود.
تاج الدین، جوانان و زنان را از فراکسیون های فعال مجلس خواند و گفت: در طرح جدید پیشنهاد شد که در استان هایی که بیش از 6 نماینده دارد، حداقل یک درصد از فهرست ائتلافی به زنان اختصاص یابد اما فقط 63 نفر از نمایندگان مرد به آن رای دادند.
وی با بیان اینکه مسائل مرتبط با جوانان و زنان مشابه هم است، تصریح کرد: همانطور که زنان از زمان مشروطه تلاش کرده اند اما به جایگاه مورد نظر خود نرسیدند، دولتی که برای جوانان، مشارکت پذیر باشد نداریم.
وی با بیان اینکه اگر سرمایه انسانی بویژه جوانان در کشورمان به خوبی استفاده نمی شود، اظهار داشت: اگر برای این سرمایه، مهارت افزایی نشود ماندن سیل، آسیب زا می شود.
نماینده اصفهان با اشاره به اینکه حدود 50 درصد جمعیت کشورمان زیر 30 سال و یک سوم جمعیت کشورمان، جوان هستند، افزود: سال های اخیر از نیروهای جوان استفاده بیشتری شده است اما هنوز در این بخش مشکل داریم.
وی نرخ بیکاری در کشور را 11.2 درصد و در بین جوانان را 27 درصد اعلام و اضافه کرد: این نرخ در میان جوانان دانش آموخته دانشگاهی بیشتر است که به معنای عدم استفاده از سرمایه انسانی می باشد.
تاج الدین، میانگین سنی مدیران در کشور را 48 سال عنوان و خاطرنشان کرد: اما میانگین سنی جمعیت در کشورمان کمتر از این رقم است.
وی به برخی از اقدام های مجلس برای جوان گرایی اشاره کرد و گفت: تصویب قانون عدم بکارگیری بازنشستگان یکی از مهمترین آنها بود هرچند با اِشکالات و ابهاماتی مواجه است اما شکاف بین نسلی را کمی کاهش و تحرک مدیران را افزایش داد.
تاج الدین با بیان اینکه با وجود همه بیم ها و آسیب ها در جامعه، هنوز امید بین مردم وجود دارد، تصریح کرد: این امید را نتوانستیم پر رنگ کنیم و اگر آن را نبینیم روز به روز کم رنگ تر می شود.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در این همایش، یکی از دلایل ایجاد روحیه نا امیدی را شکاف نسلی عنوان کرد و گفت: شهروند امروز از نگاه برخی از سیاستمداران در عرصه قدرت به عنوان ابزار تلقی می شود که در بزنگاه های خاص استفاده می شود نه به عنوان یک برنامه ریز یا فرد خلاق.
مهدی مقدری با بیان اینکه صدای جوانان به عنوان نماد مولد جریان های فکری در کشورمان شنیده نمی شود، افزود: جوانان مجال بروز ایده ها را پیدا نمی کنند.
وی با بیان اینکه مساله امروز سیاست ورزی در دنیا و کشورمان شبیه هم است و احساس تعلق نسل جدید به نهادهایی مانند تشکل های مردمی کمتر شده است، تصریح کرد: نسل جدید جذب جنبش های اجتماعی می شوند و فضای مجازی قدرت آنها را در این بخش افزایش داده است.
به گفته وی، صرف تشکیل سازمان ملی جوانان مشکلات این قشر را حل نمی کند زیرا حضور جوانان در دولت نباید مسئله دستوری باشد بلکه فشارها باید به بدنه احزاب باشد تا جوانان و زنان به سهمیه مورد نظر خود دست یابند.
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در این همایش با اشاره به ابعاد مختلف امید گفت: این ابعاد شامل عینی، ذهنی، ابزاری، مهارتی و بنیادی هستی شناختی است.
محمد جواد غلامرضا کاشی افزود: امید در سطح فردی کاملا شخصی و روان شناختی است اما در سطح اجتماعی و سیاسی، زمانی اتفاق می افتد که فرد احساس کند در میان کسانی قرار دارد که با او برای تحقق اهداف، هم پیمان هستند.
وی با اشاره به اینکه این امید بنیادی به شرط وجود جماعت اتفاق می افتد، تصریح کرد: جریان های سیاسی و احزاب باید به دنبا تقویت ابعاد هستی شناسانه امید اجتماعی باشند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیطره نا امیدی در جامعه لزوما ربطی به شرایط بد یا خوب امروز کشور ندارد، اضافه کرد: ما نیازمند احیای سرمایه هایی مانند عشق، دوستی، سازش و گفت و گو از سطح فردی گرفته تا اجتماعی و عام و حتی در ارتباط با ملت های دیگر هستیم.
به گزارش ایرنا، همایش بیم و امید توسط کمیته جوانان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان و به مناسب روز جوان برگزار شد.
3011/6026/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

احضار سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه جمهوری اذربایجان
سفیر گرجستان در باکو جهت ارائه توضیحات پیرامون حادثه مرزی پیش آمده به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان احضار شد.
قرقیزستان به دنبال افزایش تجارت دوجانبه با قزاقستان
قزاقستان و قرقیزستان به دنبال افزایش حجم گردش مالی متقابل به ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ هستند.
گردش مالی تجارت خارجی جمهوری آذربایجان به 14 میلیارد دلار رسید
در پنج ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی میزان حجم گردش مالی تجارت خارجی جمهوری آذربایجان به ۱۴ میلیارد دلار رسید.
اطلاعاتی جدید از ابوبکر بغدادی
پایگاه خبری اینترنتی لبنانی النشره نوشت باقر جبر الزبیدی، وزیر پیشین دارایی عراق از به دست آمدن اطلاعاتی خبر داد که از حضور ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش در لیبی حکایت دارد.
موگرینی: طرف‌های برجام تمایلی به فعال‌سازی مکانیزم ماشه ندارند
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد طرف‌های برجام تاکنون به فعال‌سازی مکانیزم موسوم به «ماشه» تمایلی نشان نداده‌اند.
ترامپ بدترین، فاسدترین و بی‌عرضه‌ترین رئیس‌جمهور آمریکاست
ایلهان عمر، نماینده زن مسلمان کنگره روز گذشته (یکشنبه) از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به شدت انتقاد کرد و او را فاسد‌ترین رئیس جمهور این کشور نامید.
نامزد ریاست کمیسیون اروپایی: برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت آماده ایم
وزیر دفاع آلمان که نامزد عهده داری ریاست کمیسیون اروپایی است در آستانه رای گیری پارلمان اروپا در این باره به اعلان برنامه هایش پرداخته و از آمادگی خود برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت خبر داد.
شرط ابومازن برای از سرگیری روابط با آمریکا
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی اعلام کرد روابط با دولت آمریکا از سر گرفته نخواهد شد، مگر آنکه این کشور به مراجع صلح و نیز قطعنامه های سازمان ملل اذعان کرده و از الحاق قدس به رژیم صهیونیستی دست بکشد و به راه حل ایجاد دو دولت پایبند بماند.
مشارکت اسپانیا در اینستکس
بورل که به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است، گفت اسپانیا در اینستکس مشارکت می‌کند.
جزئیات دیدار نماینده ترامپ با رئیس شورای نظامی سودان
رسانه‌های سودانی جزئیات دیدار بین رئیس شورای نظامی این کشور و فرستاده ویژه آمریکا را اعلام کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعلام کوچک‌ترین اقتصادهای جهان
برخلاف تصور عمومی کشورهای حوزه دریای کارائیب اقتصادهای ضعیف‌تری از کشورهای آفریقایی دارند. جالب است بدانید که اندازه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تقریباً ۴۸۱ هزار برابر کوچک‌ترین اقتصاد جهان است!
محدودیت های ترافیکی جاده های کشور
بر پایه اطلاعات سامانه‌‌‌های هوشمند تردد شمار بر‌خط‌ و دوربین‌های نظارت تصویری سازمان راهداری، ‌در حال حاضر اغلب جاده‌‌های کشور باز است و تردد در آنها‌ به صورت عادی جریان دارد.‌‌
خانم بازیگر: «کار کثیف» تلنگری به مسئولان  است
بازیگر نقش اصلی زن «کار کثیف» گفت: فیلم باید تلنگری به مسئولان باشد تا به فکر این موضوعات قبل از بروز فجایع باشند.
روایت زندگی مأمور امنیتی شیلی از «هیسپان تی وی»
با پخش مستند «الکولور دکامالتون»، زندگی مأمور امنیتی شیلیایی که بعداً فیلمبردار جنگی شد از زاویه نگاه شبکه هیسپان تی وی روایت می‌شود.
گلاره عباسی با «شاهین» به سینماها می آید- عکس
عکس‌های جدید از بازیگران و فیلم سینمایی «شاهین» به کارگردانی سالار طهرانی منتشر شد.