اختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فجر به سیل‌زدگان

11:38 ۹۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 133 0
اختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فجر به سیل‌زدگان

تهران-ایرنا- دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: عواید حاصل از بلیت‌فروشی و فروش محصولات فرهنگی سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به سیل‌زدگان اختصاص خواهد یافت.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، رضا میرکریمی در نشست سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل زده گفت: همه با این هموطنان همدردیم، اما نمی توانیم سیل را لزوما یک بلا بدانیم؛ زیرا دست کم کشورمان سیراب شده است.
وی افزود: جشنواره در تفاهم با هلال احمر به عنوان سفیر مهربانی این جمعیت انتخاب شده است تا هم در سال های آینده برای پیشگیری و آموزش، فیلم‌هایی در این باره داشته باشد و هم در جامعه جهانی جمعیت هلال احمر را معرفی کند. در این راستا و براساس تصمیمات اتخاذ شده همه عواید حاصل از بلیت فروشی و فروش محصولات فرهنگی در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر جشنواره به سیل زدگان اختصاص خواهد یافت.
دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به بی نتیجه بودن اقدامات برای منصرف کردن مهمانان از آمدن به جشنواره اظهار داشت: امسال با توجه به مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تامین اعتبارات، بخش عمده ای از بودجه توسط مجموعه ای از حامیان تامین شد تا جشنواره برگزار شود. از طرفی حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی اعتقاد جدی به تاثیرهای جشنواره جهانی فیلم فجر در حوزه سینما و دیگر حوزه ها دارد و پیش از مسئولیت در سازمان سینمایی نیز بر این اعتقاد بود.
وی با اشاره به اینکه امسال با کمک شهرداری تهران و منطقه 6، 11 و 12 سعی کردیم فضای عمومی شهری را برای نشاط جمعی و آشنایی مردم با سینما ایجاد کنیم، گفت: در همین در راستا جشنواره جهانی در گذر برادران مظفر در کنار خیابان فلسطین چند شب برنامه خواهد داشت.
میرکریمی با بیان اینکه، امسال برای حق نمایش فیلم ها، مرسولات پستی و خرید بلیت برای مهمانان با مشکلاتی مواجه شدیم که نظیرش را تجربه نکرده بودیم، گفت: سال گذشته جشنواره پررونقی داشتیم و این مسئولیت ما را افزایش داد که همتی افزون داشته باشیم و با تلاشی یک ساله و دبیرخانه ای ثابت فیلم ها رصد شدند. البته سال سختی داشتیم و بخشی از مشکلات خارج از حوزه تصمیم گیری ما بود؛ مثل مشکل تحریم که بسیاری مناسبات مالی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

**افزایش هزینه 10 درصد
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه با اشاره به به افزایش نرخ دلار گفت: جشنواره سال گذشته با بودجه 8 میلیارد و 200 میلیون تومان برگزار شد اما با توجه به افزایش نرخ دلار که می توانست ما را بسیار متاثر کند سعی کردیم با تمهیداتی، رشد چندانی در بودجه نداشته باشیم و از 10 درصد فراتر نرفتیم. البته مجبور شدیم بخشی از هزینه ها را با حذف بخش هایی از جشنواره کم کنیم. همچنین شهرداری تهران از این رویداد به عنوان یک رویداد مهم شهری حمایت کرد و برخی نهادها کمک ها و همدلی هایی حتی در حد اختصاص چند بلیت داشتند.
میرکریمی گفت: امسال برای هزینه های پذیرایی هتل و هواپیما، متکی به بودجه سینمایی نبودیم و این یک دستاورد برای جشنواره است و تمام این مشکلات حتی باعث قوی تر شدن ما هم شد.
وی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره بیش از 250 مهمان از 58 کشور جهان که همگی افراد کارشناس و نه توریست هستند به ایران می آیند، گفت: این نوعی قدرت نمایی در برابر آن هایی است که سعی دارند کشور ما را ناامن جلوه دهند. 28 مهمان از 21 کشور در بخش دارالفنون شرکت دارند، البته این تعداد نسبت به دوره قبل کاهش یافته است، 32 نفر هم در این بخش از استان ها در جشنواره خواهند داشت.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن اشاره به این موضوع که سینماگران بسیاری از ایران که سال های گذشته جایزه هایی را هم به خود اختصاص داده اند، پیش از این در دارالفنون جشنواره جهانی فجر آموزش دیده اند، بیان کرد: امسال بیش از 20 ورکشاپ و مسترکلاس در دارالفنون برگزار می شود و ایده ما در این بخش سرمایه گذاری بر استعدادهای سینما در آینده است. فیلمی از کارگردان لیتوانیایی امسال در جشنواره نمایش داده می شود که سه سال گذشته عضو دارالفنون بود و در جشنواره تالین اعلام کرد در سینمای ایران آموزش دیده است.

**فیلم های جشنواره امسال
میرکریمی به آمار فیلم های حاضر در این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: امسال حدود 2 هزار فیلم در جشنواره ثبت نام کردند که این نشان می دهد جشنواره جهانی فیلم فجر یک رویداد معتبر است. در این دوره 163 فیلم از 64 کشور جهان در بخش های مختلف نمایش داده می شود. 9 فیلم کوتاه، 14 فیلم بلند پریمییر (اولین نمایش)، 41 فیلم بلند و 7 فیلم کوتاه برای اولین بار در آسیا نمایش داده خواهند شد.
وی ادامه داد: کسانی که با استانداردهای جشنواره های جهانی آشنا هستند تایید می کنند که این اتفاق مطابق با استانداردهاست.
«بازار فیلم از 29 فروردین تا سه اردیبهشت برگزار می شود. 80 نفر از مهمانان جشنواره مربوط به بخش بازار هستند و در میان این 46 خریدار از 22 کشور حضور دارند».
میرکریمی اظهار داشت: اصول بازاریابی محتوای دیجیتال و استانداردهای جهانی برای تجارت جهانی فیلم در این جشنواره آموزش داده می شود و در کنار برگزاری بازار حرکت منسجم خوبی آغاز شده که نمایش های بازار است و مقداری نظم بیشتری گرفته است. 52 فیلم ایرانی نیز در این بخش نمایش داده می شوند و در بخش ویدیو لایبرری که چند سال است به عنوان بانک اطلاعاتی از آن استفاده می کنیم، فیلم های خوبی را در اختیار مدیران فستیوال ها قرار می دهیم.
دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت گرافیست و انیماتور برجسته علی اکبر صادقی در این دوره از جشنواره، تصریح کرد: علاوه بر برگزاری مراسم بزرگداشت علی اکبر صادقی، 6 فیلم از وی که تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است نیز در جشنواره نمایش داده خواهد شد.

**40 سالگی انقلاب و پخش آثار خاطره ساز
وی ضمن اعلام خبر پخش فیلم های مرمت شده همچون روال گذشته و توجه ویژه به فیلم های دهه 60 گفت: به مناسبت 40 سالگی انقلاب اسلامی در این دوره از جشنواره به فیلم های دهه 60 توجه ویژه شده است. فیلم هایی که هر یک در دوره خود اتفاقی ویژه را رقم زده اند. برای مثال فیلم «دونده» که تصویری از آن بر پوستر نیز نقش بسته، «جاده های سرد»، «طلسم»، «پرده آخر» و «دیده بان» دیگر فیلم های این بخش هستند. همچنین بخش فیلم های مرمت شده با همکاری با فیلمخانه ملی ایران که طی سال های گذشته با استقبال زیادی رو به رو شد، در این دوره ادامه خواهد یافت.
میرکریمی اذعان داشت: امسال مجموعه ای درجه یک از آرشیو فیلم دریافت کرده ایم و تعدادی فیلم در جشنواره نمایش داده خواهد شد که منتقدان و طرفداران سینما با آن ها خاطرات درجه یکی دارند و قطعا سالن های شلوغی را برای آن ها شاهد خواهیم شد.

** زیتون های شکسته در ادای احترام به مظلومان در منطقه
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: در طول جشنواره در چند دانشگاه پنل و کارگاه برگزار خواهیم کرد که عناوین و اطلاعات آنها اعلام شده است. همچنین بخش اصلی سینمای سعادت یا مسابقه بین الملل را با 15 فیلم داریم که از ایران فیلم «مصائب شیرین»، «زغال و جهان» و «با من برقص» حضور دارند. در همین بخش فیلم های کوتاه ایرانی «سرسام»، «یکدیگر» و «توقف» با فیلم های سایر کشورها رقابت می کنند.
میرکریمی ادامه داد: جلوه گاه شرق یکی دیگر از بخش های مهم جشنواره است که به فیلم های کشورهای آسیایی و اسلامی می‌پردازد. در این بخش به دنبال کشف استعدادهای جدید در منطقه هستیم و فیلم های «جای خالی دوست»، «بی حسی موضعی» و «23 نفر از ایران» با سایر فیلم ها رقابت می کنند.
میرکریمی در ادامه افزود: نگاه به سینمای جهان امسال با سینمای آلمان و چین در جشنواره پی گرفته می شود و برای آشنایی با نسل جدید فیلمسازان آلمانی این بخش در نظر گرفته شده که فیلم های مفرحی در این بخش با ارزش های سینمایی بالا و قصه های مخاطب پسند حضور دارند. این بخش پنجره جدیدی به سینمای آلمان برای پیوند با خاطرات قبلی مان از این سینماست.
وی در ادامه با بیان اینکه نگاه به سینمای چین که با بازار بزرگ مخاطب سینمایی باید یکی از مقصدهای سینمای ما در آینده ای نزدیک باشد، گفت: این کشور پرقدرت سینمایی به دلیل برخورداری از بزرگترین بازارها و استودیوها رگه هایی از سینمای ایران و اشتراکات را با ما دارد. همچنین فیلم های «سیم ششم»، «ملاقات خصوصی» و «قربانی» هم در بخش فیلم های کوتاه آسیایی شرکت دارند.
میرکریمی سپس با اشاره به بخش «زیتون های شکسته» گفت: این بخش به بحران های منطقه؛ از جمله سوریه و یمن می پردازد که امسال اسمش را به «شاخه های زیتون» تغییر دادیم. کسانی که توجه بیشتری نسبت به زندگی مسلمانان دنیا داشته باشند می توانند در این بخش شاهد فیلم هایی جالب از کشورهای چین، یمن و سوریه باشند. همچنین بخش «مستند زیر ذره بین» هم امسال یکی از بخش های قوی جشنواره است. تعداد فیلم های خارجی را در این بخش افزایش دادیم و برخی برای اولین بار نمایش داده می شوند، همچنین در بخش «نمایش ویژه» بهترین فیلم های معرفی شده از 10 کشور به اسکار را داریم. این بخش برای مطالعه تطبیقی و سلیقه کشورها برای معرفی بهترین فیلم شان به اسکار خواهد بود و شامل فیلم های خوبی است.
میرکریمی با اشاره به ملاک های متنوع برای انتخاب داوران گفت: حضور چهره های مطرح از ایران و جهان و کسب افتخار از جشنواره های خارجی و داخلی از جمله این معیارها بود. ضمن این که می خواستیم از دور تسلسل اسامی تکراری خارج شویم.
کارگردان فیلم «دختر» همچنین با اشاره به اینکه تلاش می کنیم تا آیین نامه دستخوش کمترین تغییر شود، گفت: امسال جایزه های مسابقه اصلی مانند سال های گذشته اهدا خواهد شد، سعی کردیم نیروهای برگزاری جشنواره نیز ثابت باشند و خیلی تغییر ندهیم و حدود چهار سال است که با دوستان همکاری داریم.
«معتقدیم کسی که قرار است به ما فیلم بدهد باید جشنواره را محلی برای معرفی اثر خود بداند و متوجه باشد با چه جشنواره ای طرف است پس اگر دائم آیین نامه را تغییر دهیم این اتفاق نمی افتد».
دبیر سی و هفتمن جشنواره جهانی فلیم فجر ادامه داد: بخش آسیا دو جایزه دارد؛ یک جایزه فیلم اول که از سال گذشته اضافه شده است. هیاتی سه نفره از میان مجموع فیلم ها آثار را داوری خواهند کرد. بنیاد نت پک که از توسعه سینمای آسیا حمایت می کند هم امسال جایزه ای اهدا خواهد کرد، همچنین مانند سال گذشته جایزه بین الادیان را خواهیم داشت و همچنین جایزه محمد امین که چهارمین سال است اهدا می شود. یک جایزه ای که امسال به جشنواره به صورت آزمایشی اضافه شده، جایزه منتقدین جهانی است. اگر از این جایزه در جشنواره امسال استقبال شود، از سال آینده به صورت ثابت حضور خواهد داشت.
دبیر جشنواره درباره بخش کمدی های معاصر گفت: امیدوارم بخش کمدی معاصر مخاطبان را به خنده بیاندازد. زیرا ما در سینمای امروز به جنسی از کمدی عادت کرده ایم که طنز سیاسی دارد. به دلیل خلایی که در بخش کمدی احساس می شد، این بخش را اضافه کرده ایم.
کارگردان فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» گفت: به دلیل اینکه فیلم های خارجی اجازه اکران گسترده در سینماهای ایران را ندارند، در چنین شرایطی خودخواهانه است حالا که این فرصت در چند روز فراهم شده مخاطبان صرفا فیلم های هنری را در جشنواره ببیند، بنابراین به فیلم های نیمه تجاری نیز در جشنواره توجه می شود.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه از حضور پل شریدر کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد آمریکایی به عنوان مهمان ویژه در دوره سی و هفتم جشنواره خبر داد و در پایان ضمن قدردانی از اهالی رسانه گفت: آنچه باعث می شود تجربه های سینمایی ما محدود به فضای جشنواره نشود، رسانه ها هستند. آنها کمک می کنند تاثیر این رویداد گسترده تر شود. همچنین امسال با کمک سازمان زیباسازی شهرداری تبلیغاتی غیرمستقیم برای جشنواره انجام می شود و در بیلبوردهای شهری با عنوان «یک جشنواره یک فیلم یک جمله»، جمله هایی که عصاره ای از تجربه بشری دارد، قرار می گیرد که می تواند برای مردم لحظه ای را بسازد تا بیشتر تعمق کنند.
به گزارش ایرنا، سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 29 فروردین تا 6 اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو برپاست. جشنواره امسال شامل بخش های متنوعی؛ از جمله بخش های اصلی سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جام جهان نما، بخش های جنبی نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده، مستند زیر ذره‌بین، شاخه‌های زیتون (پنجره‌ای به دنیای اسلام)، مروری بر آثار سینمای چین، مروری بر آثار سینمای آلمان، نمایش فیلم‌­های کمدی معاصر، نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها و بازار فیلم است.
افزون بر این برنامه های مختلفی، چون دارالفنون (اردوی استعدادیابی با حضور فیلم­سازان جوان ایران، منطقه و جهان)، نشست‌­های دانشگاهی، کارگاه­‌ها و سمینارهای آموزشی و بزرگداشت­‌ بزرگان سینمای ایران نیز همزمان با 9 روز جشنواره برگزار می شود.
فراهنگ ** 9246 **9157


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
شبنم قلی خانی در جشنواره فیلم شهر- عکس
شبنم قلی خانی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.
درخشش خرید جدید پرسپولیس در ترکیه
در بازی درون‌تیمی عصر دوشنبه، وحید امیری درخشش ویژه‌ای داشت. این بازیکن چپ‌پا و تکنیکی نه‌تنها دو گل در بازی درون‌تیمی زد بلکه با دریبل و فرارهایش همه را به وجد آورد.
برای دیدار با ایران، لحظه شماری می کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ به همگروهی با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.
ویلموتس نسبت به مرگ مربی‌ سابق واکنش نشان داد
روز گذشته «روبرت واسایژه»، سرمربی اسبق شیاطین سرخ (بلژیک)در سن 79 سالگی درگذشت.
می‌ترکانم و برمی‌گردم پرسپولیس!
تنها چیزی که در این سال‌ها از پیام صادقیان دیده شده، التماس و آه و اشک برای بازگشت به پرسپولیس بوده؛ سیاستی که نه بر برانکو سازگار بود و نه حتی مدیران مختلف باشگاه را نرم کرد.
خوش‌آمدگویی اینستاگرامی باشگاه خنت بلژیک به میلاد محمدی
باشگاه خنت با انتشار تصاویری از میلاد محمدی در اینستاگرام ورود او را به این باشگاه بلژیکی تبریک گفت.
آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.