اختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فجر به سیل‌زدگان

11:38 ۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 54 0
اختصاص عواید بلیت‌فروشی جشنواره جهانی فجر به سیل‌زدگان

تهران-ایرنا- دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: عواید حاصل از بلیت‌فروشی و فروش محصولات فرهنگی سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به سیل‌زدگان اختصاص خواهد یافت.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، رضا میرکریمی در نشست سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل زده گفت: همه با این هموطنان همدردیم، اما نمی توانیم سیل را لزوما یک بلا بدانیم؛ زیرا دست کم کشورمان سیراب شده است.
وی افزود: جشنواره در تفاهم با هلال احمر به عنوان سفیر مهربانی این جمعیت انتخاب شده است تا هم در سال های آینده برای پیشگیری و آموزش، فیلم‌هایی در این باره داشته باشد و هم در جامعه جهانی جمعیت هلال احمر را معرفی کند. در این راستا و براساس تصمیمات اتخاذ شده همه عواید حاصل از بلیت فروشی و فروش محصولات فرهنگی در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر جشنواره به سیل زدگان اختصاص خواهد یافت.
دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به بی نتیجه بودن اقدامات برای منصرف کردن مهمانان از آمدن به جشنواره اظهار داشت: امسال با توجه به مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تامین اعتبارات، بخش عمده ای از بودجه توسط مجموعه ای از حامیان تامین شد تا جشنواره برگزار شود. از طرفی حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی اعتقاد جدی به تاثیرهای جشنواره جهانی فیلم فجر در حوزه سینما و دیگر حوزه ها دارد و پیش از مسئولیت در سازمان سینمایی نیز بر این اعتقاد بود.
وی با اشاره به اینکه امسال با کمک شهرداری تهران و منطقه 6، 11 و 12 سعی کردیم فضای عمومی شهری را برای نشاط جمعی و آشنایی مردم با سینما ایجاد کنیم، گفت: در همین در راستا جشنواره جهانی در گذر برادران مظفر در کنار خیابان فلسطین چند شب برنامه خواهد داشت.
میرکریمی با بیان اینکه، امسال برای حق نمایش فیلم ها، مرسولات پستی و خرید بلیت برای مهمانان با مشکلاتی مواجه شدیم که نظیرش را تجربه نکرده بودیم، گفت: سال گذشته جشنواره پررونقی داشتیم و این مسئولیت ما را افزایش داد که همتی افزون داشته باشیم و با تلاشی یک ساله و دبیرخانه ای ثابت فیلم ها رصد شدند. البته سال سختی داشتیم و بخشی از مشکلات خارج از حوزه تصمیم گیری ما بود؛ مثل مشکل تحریم که بسیاری مناسبات مالی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

**افزایش هزینه 10 درصد
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه با اشاره به به افزایش نرخ دلار گفت: جشنواره سال گذشته با بودجه 8 میلیارد و 200 میلیون تومان برگزار شد اما با توجه به افزایش نرخ دلار که می توانست ما را بسیار متاثر کند سعی کردیم با تمهیداتی، رشد چندانی در بودجه نداشته باشیم و از 10 درصد فراتر نرفتیم. البته مجبور شدیم بخشی از هزینه ها را با حذف بخش هایی از جشنواره کم کنیم. همچنین شهرداری تهران از این رویداد به عنوان یک رویداد مهم شهری حمایت کرد و برخی نهادها کمک ها و همدلی هایی حتی در حد اختصاص چند بلیت داشتند.
میرکریمی گفت: امسال برای هزینه های پذیرایی هتل و هواپیما، متکی به بودجه سینمایی نبودیم و این یک دستاورد برای جشنواره است و تمام این مشکلات حتی باعث قوی تر شدن ما هم شد.
وی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره بیش از 250 مهمان از 58 کشور جهان که همگی افراد کارشناس و نه توریست هستند به ایران می آیند، گفت: این نوعی قدرت نمایی در برابر آن هایی است که سعی دارند کشور ما را ناامن جلوه دهند. 28 مهمان از 21 کشور در بخش دارالفنون شرکت دارند، البته این تعداد نسبت به دوره قبل کاهش یافته است، 32 نفر هم در این بخش از استان ها در جشنواره خواهند داشت.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن اشاره به این موضوع که سینماگران بسیاری از ایران که سال های گذشته جایزه هایی را هم به خود اختصاص داده اند، پیش از این در دارالفنون جشنواره جهانی فجر آموزش دیده اند، بیان کرد: امسال بیش از 20 ورکشاپ و مسترکلاس در دارالفنون برگزار می شود و ایده ما در این بخش سرمایه گذاری بر استعدادهای سینما در آینده است. فیلمی از کارگردان لیتوانیایی امسال در جشنواره نمایش داده می شود که سه سال گذشته عضو دارالفنون بود و در جشنواره تالین اعلام کرد در سینمای ایران آموزش دیده است.

**فیلم های جشنواره امسال
میرکریمی به آمار فیلم های حاضر در این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: امسال حدود 2 هزار فیلم در جشنواره ثبت نام کردند که این نشان می دهد جشنواره جهانی فیلم فجر یک رویداد معتبر است. در این دوره 163 فیلم از 64 کشور جهان در بخش های مختلف نمایش داده می شود. 9 فیلم کوتاه، 14 فیلم بلند پریمییر (اولین نمایش)، 41 فیلم بلند و 7 فیلم کوتاه برای اولین بار در آسیا نمایش داده خواهند شد.
وی ادامه داد: کسانی که با استانداردهای جشنواره های جهانی آشنا هستند تایید می کنند که این اتفاق مطابق با استانداردهاست.
«بازار فیلم از 29 فروردین تا سه اردیبهشت برگزار می شود. 80 نفر از مهمانان جشنواره مربوط به بخش بازار هستند و در میان این 46 خریدار از 22 کشور حضور دارند».
میرکریمی اظهار داشت: اصول بازاریابی محتوای دیجیتال و استانداردهای جهانی برای تجارت جهانی فیلم در این جشنواره آموزش داده می شود و در کنار برگزاری بازار حرکت منسجم خوبی آغاز شده که نمایش های بازار است و مقداری نظم بیشتری گرفته است. 52 فیلم ایرانی نیز در این بخش نمایش داده می شوند و در بخش ویدیو لایبرری که چند سال است به عنوان بانک اطلاعاتی از آن استفاده می کنیم، فیلم های خوبی را در اختیار مدیران فستیوال ها قرار می دهیم.
دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت گرافیست و انیماتور برجسته علی اکبر صادقی در این دوره از جشنواره، تصریح کرد: علاوه بر برگزاری مراسم بزرگداشت علی اکبر صادقی، 6 فیلم از وی که تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است نیز در جشنواره نمایش داده خواهد شد.

**40 سالگی انقلاب و پخش آثار خاطره ساز
وی ضمن اعلام خبر پخش فیلم های مرمت شده همچون روال گذشته و توجه ویژه به فیلم های دهه 60 گفت: به مناسبت 40 سالگی انقلاب اسلامی در این دوره از جشنواره به فیلم های دهه 60 توجه ویژه شده است. فیلم هایی که هر یک در دوره خود اتفاقی ویژه را رقم زده اند. برای مثال فیلم «دونده» که تصویری از آن بر پوستر نیز نقش بسته، «جاده های سرد»، «طلسم»، «پرده آخر» و «دیده بان» دیگر فیلم های این بخش هستند. همچنین بخش فیلم های مرمت شده با همکاری با فیلمخانه ملی ایران که طی سال های گذشته با استقبال زیادی رو به رو شد، در این دوره ادامه خواهد یافت.
میرکریمی اذعان داشت: امسال مجموعه ای درجه یک از آرشیو فیلم دریافت کرده ایم و تعدادی فیلم در جشنواره نمایش داده خواهد شد که منتقدان و طرفداران سینما با آن ها خاطرات درجه یکی دارند و قطعا سالن های شلوغی را برای آن ها شاهد خواهیم شد.

** زیتون های شکسته در ادای احترام به مظلومان در منطقه
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: در طول جشنواره در چند دانشگاه پنل و کارگاه برگزار خواهیم کرد که عناوین و اطلاعات آنها اعلام شده است. همچنین بخش اصلی سینمای سعادت یا مسابقه بین الملل را با 15 فیلم داریم که از ایران فیلم «مصائب شیرین»، «زغال و جهان» و «با من برقص» حضور دارند. در همین بخش فیلم های کوتاه ایرانی «سرسام»، «یکدیگر» و «توقف» با فیلم های سایر کشورها رقابت می کنند.
میرکریمی ادامه داد: جلوه گاه شرق یکی دیگر از بخش های مهم جشنواره است که به فیلم های کشورهای آسیایی و اسلامی می‌پردازد. در این بخش به دنبال کشف استعدادهای جدید در منطقه هستیم و فیلم های «جای خالی دوست»، «بی حسی موضعی» و «23 نفر از ایران» با سایر فیلم ها رقابت می کنند.
میرکریمی در ادامه افزود: نگاه به سینمای جهان امسال با سینمای آلمان و چین در جشنواره پی گرفته می شود و برای آشنایی با نسل جدید فیلمسازان آلمانی این بخش در نظر گرفته شده که فیلم های مفرحی در این بخش با ارزش های سینمایی بالا و قصه های مخاطب پسند حضور دارند. این بخش پنجره جدیدی به سینمای آلمان برای پیوند با خاطرات قبلی مان از این سینماست.
وی در ادامه با بیان اینکه نگاه به سینمای چین که با بازار بزرگ مخاطب سینمایی باید یکی از مقصدهای سینمای ما در آینده ای نزدیک باشد، گفت: این کشور پرقدرت سینمایی به دلیل برخورداری از بزرگترین بازارها و استودیوها رگه هایی از سینمای ایران و اشتراکات را با ما دارد. همچنین فیلم های «سیم ششم»، «ملاقات خصوصی» و «قربانی» هم در بخش فیلم های کوتاه آسیایی شرکت دارند.
میرکریمی سپس با اشاره به بخش «زیتون های شکسته» گفت: این بخش به بحران های منطقه؛ از جمله سوریه و یمن می پردازد که امسال اسمش را به «شاخه های زیتون» تغییر دادیم. کسانی که توجه بیشتری نسبت به زندگی مسلمانان دنیا داشته باشند می توانند در این بخش شاهد فیلم هایی جالب از کشورهای چین، یمن و سوریه باشند. همچنین بخش «مستند زیر ذره بین» هم امسال یکی از بخش های قوی جشنواره است. تعداد فیلم های خارجی را در این بخش افزایش دادیم و برخی برای اولین بار نمایش داده می شوند، همچنین در بخش «نمایش ویژه» بهترین فیلم های معرفی شده از 10 کشور به اسکار را داریم. این بخش برای مطالعه تطبیقی و سلیقه کشورها برای معرفی بهترین فیلم شان به اسکار خواهد بود و شامل فیلم های خوبی است.
میرکریمی با اشاره به ملاک های متنوع برای انتخاب داوران گفت: حضور چهره های مطرح از ایران و جهان و کسب افتخار از جشنواره های خارجی و داخلی از جمله این معیارها بود. ضمن این که می خواستیم از دور تسلسل اسامی تکراری خارج شویم.
کارگردان فیلم «دختر» همچنین با اشاره به اینکه تلاش می کنیم تا آیین نامه دستخوش کمترین تغییر شود، گفت: امسال جایزه های مسابقه اصلی مانند سال های گذشته اهدا خواهد شد، سعی کردیم نیروهای برگزاری جشنواره نیز ثابت باشند و خیلی تغییر ندهیم و حدود چهار سال است که با دوستان همکاری داریم.
«معتقدیم کسی که قرار است به ما فیلم بدهد باید جشنواره را محلی برای معرفی اثر خود بداند و متوجه باشد با چه جشنواره ای طرف است پس اگر دائم آیین نامه را تغییر دهیم این اتفاق نمی افتد».
دبیر سی و هفتمن جشنواره جهانی فلیم فجر ادامه داد: بخش آسیا دو جایزه دارد؛ یک جایزه فیلم اول که از سال گذشته اضافه شده است. هیاتی سه نفره از میان مجموع فیلم ها آثار را داوری خواهند کرد. بنیاد نت پک که از توسعه سینمای آسیا حمایت می کند هم امسال جایزه ای اهدا خواهد کرد، همچنین مانند سال گذشته جایزه بین الادیان را خواهیم داشت و همچنین جایزه محمد امین که چهارمین سال است اهدا می شود. یک جایزه ای که امسال به جشنواره به صورت آزمایشی اضافه شده، جایزه منتقدین جهانی است. اگر از این جایزه در جشنواره امسال استقبال شود، از سال آینده به صورت ثابت حضور خواهد داشت.
دبیر جشنواره درباره بخش کمدی های معاصر گفت: امیدوارم بخش کمدی معاصر مخاطبان را به خنده بیاندازد. زیرا ما در سینمای امروز به جنسی از کمدی عادت کرده ایم که طنز سیاسی دارد. به دلیل خلایی که در بخش کمدی احساس می شد، این بخش را اضافه کرده ایم.
کارگردان فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» گفت: به دلیل اینکه فیلم های خارجی اجازه اکران گسترده در سینماهای ایران را ندارند، در چنین شرایطی خودخواهانه است حالا که این فرصت در چند روز فراهم شده مخاطبان صرفا فیلم های هنری را در جشنواره ببیند، بنابراین به فیلم های نیمه تجاری نیز در جشنواره توجه می شود.
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه از حضور پل شریدر کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد آمریکایی به عنوان مهمان ویژه در دوره سی و هفتم جشنواره خبر داد و در پایان ضمن قدردانی از اهالی رسانه گفت: آنچه باعث می شود تجربه های سینمایی ما محدود به فضای جشنواره نشود، رسانه ها هستند. آنها کمک می کنند تاثیر این رویداد گسترده تر شود. همچنین امسال با کمک سازمان زیباسازی شهرداری تبلیغاتی غیرمستقیم برای جشنواره انجام می شود و در بیلبوردهای شهری با عنوان «یک جشنواره یک فیلم یک جمله»، جمله هایی که عصاره ای از تجربه بشری دارد، قرار می گیرد که می تواند برای مردم لحظه ای را بسازد تا بیشتر تعمق کنند.
به گزارش ایرنا، سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 29 فروردین تا 6 اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو برپاست. جشنواره امسال شامل بخش های متنوعی؛ از جمله بخش های اصلی سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جام جهان نما، بخش های جنبی نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده، مستند زیر ذره‌بین، شاخه‌های زیتون (پنجره‌ای به دنیای اسلام)، مروری بر آثار سینمای چین، مروری بر آثار سینمای آلمان، نمایش فیلم‌­های کمدی معاصر، نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها و بازار فیلم است.
افزون بر این برنامه های مختلفی، چون دارالفنون (اردوی استعدادیابی با حضور فیلم­سازان جوان ایران، منطقه و جهان)، نشست‌­های دانشگاهی، کارگاه­‌ها و سمینارهای آموزشی و بزرگداشت­‌ بزرگان سینمای ایران نیز همزمان با 9 روز جشنواره برگزار می شود.
فراهنگ ** 9246 **9157


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
شهرری- ایرنا- نخست وزیر پاکستان و هیات همراه دوشنبه شب با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
مشهد - ایرنا - معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: در پی برخورد تریلی با مینی بوس در حوالی شهرک نیرو هوایی مشهد 12 نفر مصدوم شدند.
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
گرگان - ایرنا - سفیر قزاقستان در ایران گفت که ایران اقتصادی ترین مسیر کشورهای آسیای میانه و حوزه خزر به ویژه قزاقستان برای دسترسی به دریای آزاد بوده و با جدیت پیگیر استفاده از این ظرفیت هستیم.
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
کیش – ایرنا- دبیر هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: جزیره کیش برای میزبانی این رویداد مهم با حضور مهمانان ایرانی و خارجی آماده است.
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
تهران - ایرنا - معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد و کشاورزی گفت: دولت به ازای هر هکتار پایه به خسارت دیدگان پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
کیش- ایرنا-فرمانده انتظامی کیش گفت: ماموران دریابانی این جزیره موفق به توقیف هفت ماهی وآبزیان غیر مجازاز یک فروند شناور شدند.
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
مشهد - ایرنا - هواشناسی خراسان رضوی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به بارندگی شدید، احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد روان آب به ویژه در نیمه شمالی این استان هشدار داد.
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
اردبیل - ایرنا- گروه های راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در تلاش برای بازگشایی جاده اردبیل - آستارا هستند که عصر دوشنبه بر اثر رانش زمین در منطقه آقچای آستارا بسته شده است.
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
تهران ـ ایرنا ـ شهردار تهران در پیامی به مناسبت روز زمین گفت: در این روز فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است، را یادآور می‌شوند.
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور با بیان اینکه کل خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان است، گفت: از این میزان حدود ۹ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
نمایشگاه عکس جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس قزوین افتتاح شد
جشنواره وارش با چهار نمایشگاه تجسمی کلید می خورد
ستایش سینماگران از استاد پیشکسوت تصویرگری
شمارش معکوس برای اتمام «سوم آذرشهر»
علی‌اکبر صادقی میراث‌دار هنر اساطیر ایران است
گفتگوی نویسنده فیلمنامه «راننده تاکسی» با رسانه‌های ایرانی
نقش تهیه‌کننده در فیلم ترکیبی از مادر، دوست و منتقد است
- در سینما و تئاتر چه خبر است؟-
«موتورسیکلت» سوژه شد
اعلام اسامی فیلم‌های آذربایجان در جشنواره‌ی ˮوارشˮ