از ابراز همدردی با سیل‌زدگان تا همه‌ی داستان‌های جشنواره‌ی فیلم فجر جهانی

11:06 ۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 108 0
از ابراز همدردی با سیل‌زدگان تا همه‌ی داستان‌های جشنواره‌ی فیلم فجر جهانی

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از اختصاص دادن عواید بلیت فروشی این رویداد به سیل زدگان کشور خبر داد.‌

ایسنا

به گزارش ایسنا، نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر صبح سه شنبه ۲۷ فروردین ماه با حضور مدیران این رویداد در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار شد که سیدرضا میرکریمی در ابتدای نشست با هموطنان سیل زده ابراز همدردی کرد و گفت: دل ما پیش آن‌هاست و جشنواره امسال طی تفاهم نامه‌ای با هلال احمر به عنوان سفیر مهربانی انتخاب شده تا هم در مجامع جهانی مسائل هلال احمر را پیگیری کند و هم برای فیلم‌هایی با این مضامین مورد توجه قرار گیرد.
او تاکید کرد: تمام عوائد حاصل از بلیت فروشی جشنواره امسال برای کمک به سیل زدگان اختصاص می‌یابد.
وی با اشاره به همزمانی جشنواره یا نیمه شعبان هم گفت: با همکاری شهرداری در فضاهایی برنامه گذر سینما برپا می‌شود که جزئیات آن اعلام خواهد شد.
میرکریمی در بخشی از صحبت‌هایش درباره بودجه جشنواره و گرفتن پنج میلیارد تومان از سازمان سینمایی گفت، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی حتی پیش ازاین که در این مقام باشد به جایگاه و اهمیت جشنواره توجه داشت.
دبیر جشنواره یا بیان اینکه حضور ۲۵۰ مهمان کارشناس و نیز صاحب نام در جشنواره تأکیدی بر توریست نبودن آنها است، گفت: امسال حدود ۲ هزار فیلم ثبت نام کرده بودند که از بین آنها ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور در بخش‌های مختلف نمایش داده می‌شوند. دو فیلم کوتاه و ۱۰ فیلم اولین نمایش خود را در این رویداد دارند و تعدادی دیگر هم اولین نمایش بین‌المللی آن‌هاست. ضمن اینکه ۲۷ فیلم فیلمساز اول را هم در برنامه داریم.‌
او با استقبال از فیلم‌های کلاسیک بازسازی شده در دوره‌های قبل و همکاری با فیلمخانه ملی ایران گفت: امسال هم چند فیلم را به عنوان چهلمین سال انقلاب که بازسازی شده رونمایی می‌کنیم. همچنین فیلم‌های بازسازی شده‌ای از روسیه هم نمایش داده می‌شوند.‌
میرکریمی همچنین گفت: در دوره‌های قبل بخشی با نام «زیتون‌های شکسته» داشتیم که از کشورهای مختلف در آن فیلم داریم و اسم این بخش را تغییر دادیم به «شاخه های زیتون» که در واقع پنجره‌ای به دنیای اسلام است. یکی دیگر از بخش‌ها هم کمدی معاصر است که متفاوت از آن‌چیزی است که در کشور ما نمایش داده می‌شود چون بیشتر کمدی‌های ما کلامی است تا سینمایی.
او در ادامه درباره جوایز جشنواره گفت: تلاش ما این است که آئین نامه جشنواره کمتر دستخوش تغییر شود و برهمین مبنا جایزه بخش اصلی تغییر ندارد. بنیاد نتپک برای سومین دوره در جشنواره هیأت ژوری دارد و بخش بین‌الادیان و جایزه محمد امین هم اهدا خواهد شد. همچنین جایزه فیلم اول هم داریم که از سال گذشته اضافه شده است. یک جایزه هم امسال آزمایشی افزوده شده که آن هم جایزه منتقدان است و توسط یک منتقد خارجی و یک منتقد داخلی اهدا می‌شود. این اتفاق اگر موفقیت‌آمیز باشد سال آینده به جایزه فیپرشی تبدیل خواهد شد.
در ادامه این نشست و بخش معرفی داوران نرگس آبیار و نوید محمدزاده هنرمندان ایرانی بخش بین الملل معرفی شدند. همچنین در بخش جلوه گاه شرق خسرو معصومی داور ایرانی است. در میان داوران نتپک هم سیدغلامرضا موسوی حضور دارد و بهروز شعیبی هم داور ایرانی بخش فیلم‌های اول است. در بخش منتقدان هم روبرت صافاریان یکی از سه داور است.
میرکریمی در معرفی مهمانان ویژه خارجی گفت: لوکا بیگاتزی، برتوچلی، ادینا پینتلی از مهمانان مهم جشنواره هستند و در کنار اینها پل شریدر کارگردان و خالق فیلمنامه‌هایی همچون راننده تاکسی مهمان ویژه جشنواره خواهد بود.‌
میرکریمی در بخش پرسش و پاسخ اهالی رسانه در جواب به سوال ایسنا درباره نمایشگاه عکسی که هرسال از فیلم‌های قدیمی سینما در طبقه هفتم چارسو نصب می‌شد و اینکه امسال برنامه نمایشگاه چیست؟ گفت: هر سال این بخش با مدیریت سیف‌الله صمدیان برپا می‌شد ولی امسال بخاطر محدودیت‌های مالی بخش‌هایی بودند که مجبور بودیم با آنها خداحافظی کنیم و به همین دلیل عکس‌های قبلی را دوباره امسال برای نمایش می‌گذاریم.‌
او همچنین در پاسخ به دیگر سوال ایسنا درباره اظهار نظر سرپرست سازمان سینمایی درباره بررسی تلفیق دوباره بخش ملی و جهانی جشنواره بیان کرد: ملاک برای من آن چیزی است که از خود شخص می‌شنوم و من در تماس و صحبت با آقای انتظامی متوجه شدم که جشنواره را تأثیرگذار می‌داند و حمایت ایشان از جشنواره تا این لحظه نشان می‌دهد علاقه‌مند به این مسیر هستند. همچنین احساس من این است که عقل جمعی و نظر افراد مؤثر در سینما علاقه مند به این جشنواره و روند فعلی است.‌
وی خاطرنشان کرد: نظر کارشناسی من این است که این دو جشنواره نباید تلفیق شود و از نظر عقلانی درست نیست. ضمن اینکه تقویم فرهنگی کشور ما در شهری بزرگ مثل تهران خالی است گروه شهرهای دیگر فاجعه هستند. این کار مثل قطع کردن یک درخت است. چون باید به رویدادهای فرهنگی اضافه کنیم نه اینکه از آنها کم کنیم.‌  با این حال من به عنوان دبیر استقبال نخواهم کرد و فعلاً هم بحثی مطرح نشده است. آقای اربابی هم که درباره این موضوع مسئول بوده اعلام کرده است پس از یک سال تحقیق مشخص شده ادغام دو جشنواره منطقی و عقلانی نیست.
به گفته میرکریمی نمایشگاه تجهیزات سینمای از بخش‌های ویژه جشنواره امسال است که در صورت موفقیت آمیز بودن سال آینده بین‌المللی برگزار خواهد شد.‌
او در پاسخ به اینکه چرا فیلم دونده امیر نادری به عنوان افتتاحیه نیست در حالی که پوستر جشنواره بنا بر تصویر این فیلم طراحی شده است؟ گفت: برای دونده برنامه ویژه داریم که آقای نادری خیلی از این اتفاق خوشحال شدند و یک پیام صوتی و تصویری پرانرژی هم برایمان فرستاده‌اند. البته دوست داشتم برای تمام فیلم‌های بازسازی شده برنامه ویژه می‌داشتیم. البته ما از آقای نادری دعوت کردیم که بیایند ولی به نظرم با وجود تمایل شخصی، یک مانع عاطفی دارند که نمی‌توانند به ایران بیایند.‌
میرکریمی درباره دعوت احتمالی از اصغر فرهادی برای داوری در جشنواره بویژه اینکه از داوری بخش ملی جشنواره امتناع کرده بود، گفت: با ایشان صحبت داشتم و گفتند این رویداد، استانداردترین و مهم‌ترین جشنواره پس از انقلاب است که دیده ولی برنامه‌هایش با جشنواره هماهنگی نداشت که حضور داشته باشد. البته بارها به من هم گفته بودند که در جایی که فیلم‌های ایرانی باشد داوری نمی‌کند و من هم برای کارگاه دعوت کرده بودم که این فرصت امسال فراهم نشد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
شهرری- ایرنا- نخست وزیر پاکستان و هیات همراه دوشنبه شب با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
مشهد - ایرنا - معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: در پی برخورد تریلی با مینی بوس در حوالی شهرک نیرو هوایی مشهد 12 نفر مصدوم شدند.
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
گرگان - ایرنا - سفیر قزاقستان در ایران گفت که ایران اقتصادی ترین مسیر کشورهای آسیای میانه و حوزه خزر به ویژه قزاقستان برای دسترسی به دریای آزاد بوده و با جدیت پیگیر استفاده از این ظرفیت هستیم.
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
کیش – ایرنا- دبیر هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: جزیره کیش برای میزبانی این رویداد مهم با حضور مهمانان ایرانی و خارجی آماده است.
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
تهران - ایرنا - معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد و کشاورزی گفت: دولت به ازای هر هکتار پایه به خسارت دیدگان پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
کیش- ایرنا-فرمانده انتظامی کیش گفت: ماموران دریابانی این جزیره موفق به توقیف هفت ماهی وآبزیان غیر مجازاز یک فروند شناور شدند.
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
مشهد - ایرنا - هواشناسی خراسان رضوی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به بارندگی شدید، احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد روان آب به ویژه در نیمه شمالی این استان هشدار داد.
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
اردبیل - ایرنا- گروه های راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در تلاش برای بازگشایی جاده اردبیل - آستارا هستند که عصر دوشنبه بر اثر رانش زمین در منطقه آقچای آستارا بسته شده است.
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
تهران ـ ایرنا ـ شهردار تهران در پیامی به مناسبت روز زمین گفت: در این روز فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است، را یادآور می‌شوند.
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور با بیان اینکه کل خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان است، گفت: از این میزان حدود ۹ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
نمایشگاه عکس جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس قزوین افتتاح شد
جشنواره وارش با چهار نمایشگاه تجسمی کلید می خورد
ستایش سینماگران از استاد پیشکسوت تصویرگری
شمارش معکوس برای اتمام «سوم آذرشهر»
علی‌اکبر صادقی میراث‌دار هنر اساطیر ایران است
گفتگوی نویسنده فیلمنامه «راننده تاکسی» با رسانه‌های ایرانی
نقش تهیه‌کننده در فیلم ترکیبی از مادر، دوست و منتقد است
- در سینما و تئاتر چه خبر است؟-
«موتورسیکلت» سوژه شد
اعلام اسامی فیلم‌های آذربایجان در جشنواره‌ی ˮوارشˮ