مدیرکل حفاظت محیط زیست:176 واحد صنعتی آلاینده در آذربایجان شرقی شناسایی شد

10:58 ۶ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 92 0
مدیرکل حفاظت محیط زیست:176 واحد صنعتی آلاینده در آذربایجان شرقی شناسایی شد

تبریز- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با بررسی های مدون و رصد کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی و تولیدی استان، تاکنون تعداد 176 واحد آلاینده شناسایی شده است.

ایرنا

حمید قاسمی روز سه شنبه با حضور در خبرگزاری ایرنای مرکز آذربایجان شرقی ضمن ارایه گزارشی از عملکرد محیط زیست استان در سال گذشته، توجه و کنترل کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی را یکی از دغدغه های اصلی و جزو وظایف تعریف شده و مهم این مجموعه خواند و افزود: در این زمینه با هیچ یک از واحدهایی که آلاینده بوده و به محیط زیست ضرر می رسانند تعارف نداریم.
وی اظهار داشت: تمام واحدهای صنعتی و تولیدی استان از جمله پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در رصد کامل محیط زیست هستند و کارخانجاتی که بر اساس معیارهای تعریف شده محیط زیست، آلاینده تشخیص داده شوند بلافاصله برای پرداخت 1 درصد از سهم فروش محصولات خود به اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی معرفی می شوند تا تسبت به اخذ مبالغ مربوطه اقدام شود.
قاسمی، راه اندازی واحد پایش زیست محیطی واحدهای صنعتی را از جمله اقدامات برجسته برای کنترل آلایندگی ها در استان برشمرد و ادامه داد: این واحد به صورت شبانه روزی فعال بوده و واحدهای صنعتی را کنترل می کند.
وی با بیان اینکه محیط زیست آذربایجان شرقی نسبت به آلایندگی و سطح زیان دهی واحدها وارد عمل می شود، تشریح کرد: بر این اساس تعدادی از واحدها به سمت فیلتراسیون رفته و برخی از واحدها نیز ملزم به ایجاد تصفیه خانه ها شده اند و البته تعدادی از واحدهای صنعتی نیز با تعریف برنامه زمان بندی شده مکلف به اصلاح شبکه سوخت خود شده اند.
قاسمی با تاکید بر اینکه برای محیط زیست آذربایجان شرقی واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در موضوع رعایت موازین زیست محیطی تفاوتی ندارند، از معرفی برخی از این واحدها به مراجع قضایی خبر داد.
وی جمع آوری تعداد 150 واحد کوچک و بزرگ بازیافت در آذربایجان شرقی طی سال گذشته را از دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست برای کاهش آلایندگی ها در استان بیان و اضافه کرد: در مجموع به دلیل اقدامات یاد شده طی سال 1397 تعداد روزهای پاک در استان نسبت به سال 1396 به میزان 7 درصد افزایش پیدا کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هر واحد تولیدی و صنعتی پتانسیل آلایندگی دارد، گفت: اما مجموعه محیط زیست بر اساس معیارهای مشخص و همچنین متناسب با واحدهای مربوطه ضوابطی را تعریف و به صاحبان واحدها اعلام می کند تا در کاهش اثرات منفی زیست محیطی وارد عمل شوند.
قاسمی یادآور شد: پارسال در همین راستا نیروگاه حرارتی تبریز بارها مورد پایش و سنجش آلودگی زیست محیطی قرار گرفت و ضمن اخطارهای مکرر به دلیل بی توجهی ها مجبور به اقدامات قانونی شده و شیرفلکه مازوت این واحد صنعتی را پلمپ کردیم.
وی مرجع اصلی اعلام کننده آلایندگی واحدها صنعتی و تولیدی در استان را اداره کل حفاظت محیط زیست عنوان کرد و افزود: هیچ نهاد و مرجع دیگر حق اظهار نظر در این خصوص را ندارد.
قاسمی، گزارشات مردمی و رصد ماموران حفاظت محیط زیست استان را مراجع اصلی رسیدگی به وضعیت آلودگی واحدهای صنعتی اعلام و اضافه کرد: ما از حساسیت و جدیت آحاد مردم در موضوع مسایل زیست محیطی حمایت کرده و از آن خرسندیم، چون موضوع کلان و اثرگذار حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای همگانی و عمومی می دانیم.
وی، حفاظت از محیط زیست طبیعی و انسانی را 2 حوزه مهم و از ماموریت های اصلی حفاظت محیط زیست بیان کرد و ادامه داد: ممانعت از تخریب اراضی ملی، حفظ تنوع زیستی و جانوری و رصد واحدهای تولیدی، معدنی و صنعتی بر همین مبنا تعرفی شده است.

** انتقال پساب کاوه سودای مراغه به دریاچه ارومیه مصوب شورای تامین است
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع آلایندگی کارخانه کاوه سودای مراغه و انتقال پساب های آن به دریاچه ارومیه، گفت: انتقال پساب ها به دریاچه مصوب شورای تامین استان در سال 1388 است که در آن با بررسی همه جوانب نسبت به انتقال پساب ها به طول 30 کیلومتر تا دریاچه اجازه داده شده است.
قاسمی افزود: طبق این تصمیم مقرر شد برای کنترل پساب های خروجی از این واحد صنعتی لاگن های تبخیری غیرقابل نفوذ تعبیه شده و سیستم کنترل آن بر همین مبنا تعریف شود.
وی ادامه داد: اما در سال 1388 به دلیل ترکیدن لاگن های راه اندازی شده که منجر به تاثیرات منفی در آب های زیرزمینی و اراضی کشاورزی منطقه شد، شورای تامین آذربایجان شرقی با موافقت محیط زیست استان مجوز انتقال پساب ها به دریاچه ارومیه را صادر کرد.
قاسمی با تاکید بر اینکه هم اکنون به طور منظم و در فواصل زمانی معین رصد و کنترل آلایندگی پساب های کاوه سودا به انجام می رسد، افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی سالانه 2 مورد گزارش از شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان اخذ می کند که تاکنون هیچ گونه آلودگی در سفره های زیرزمینی و اراضی کشاورزی به ما گزارش نشده است.
وی بررسی و آنالیز دقیق چاه های کشاورزی در منطقه را از جمله اقدامات مهم حفاظت محیط زیست استان در اطراف کارخانه کاوه سودا برشمرد و اضافه کرد: نتیجه این بررسی ها برای ادامه بررسی های عمیق کارشناسی به آب منطقه آذربایجان شرقی ارایه می شود.
قاسمی با بیان اینکه مقایسه استانداردهای مورد نظر برای آب های سطحی با پساب کاوه سودای مراغه به هیچ عنوان منطقی و علمی نیست، یادآوری کرد: میزان آلایندگی این واحد صنعتی باید نسبت به تخریب زمین های کشاورزی معیارسنحی شود.
وی در عین حال اضافه کرد: مسایل زیست محیطی حاصل متغییرهای مختلف زمانی و مکانی است و بر همین اساس احتمال اینکه آلودگی آب های زیرزمینی مناطق اطراف کاوه سودای مراغه وجود داشته باشد، به هیچ عنوان دور از ذهن نیست و در این صورت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی وارد عمل شده و با متخلفات با جدیت برخورد می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: باید توجه داشت که اگر 100 درصد موازین و ضوابط زیست محیطی برای واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی اعمال شود، 90 درصد آنها باید تعطیل شوند.
3038/518


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
شهرری- ایرنا- نخست وزیر پاکستان و هیات همراه دوشنبه شب با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
مشهد - ایرنا - معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: در پی برخورد تریلی با مینی بوس در حوالی شهرک نیرو هوایی مشهد 12 نفر مصدوم شدند.
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
گرگان - ایرنا - سفیر قزاقستان در ایران گفت که ایران اقتصادی ترین مسیر کشورهای آسیای میانه و حوزه خزر به ویژه قزاقستان برای دسترسی به دریای آزاد بوده و با جدیت پیگیر استفاده از این ظرفیت هستیم.
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
کیش – ایرنا- دبیر هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: جزیره کیش برای میزبانی این رویداد مهم با حضور مهمانان ایرانی و خارجی آماده است.
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
تهران - ایرنا - معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد و کشاورزی گفت: دولت به ازای هر هکتار پایه به خسارت دیدگان پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
کیش- ایرنا-فرمانده انتظامی کیش گفت: ماموران دریابانی این جزیره موفق به توقیف هفت ماهی وآبزیان غیر مجازاز یک فروند شناور شدند.
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
مشهد - ایرنا - هواشناسی خراسان رضوی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به بارندگی شدید، احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد روان آب به ویژه در نیمه شمالی این استان هشدار داد.
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
اردبیل - ایرنا- گروه های راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در تلاش برای بازگشایی جاده اردبیل - آستارا هستند که عصر دوشنبه بر اثر رانش زمین در منطقه آقچای آستارا بسته شده است.
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
تهران ـ ایرنا ـ شهردار تهران در پیامی به مناسبت روز زمین گفت: در این روز فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است، را یادآور می‌شوند.
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور با بیان اینکه کل خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان است، گفت: از این میزان حدود ۹ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصوبه کمیسیون قضایی مجلس درباره تقسیط مهریه
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون به پرونده‌های تعدیل و تقسیط مهریه خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.
پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
انتقام الاهلی از شاگردان برانکو- ستاره سوری کار پرسپولیس را سخت کرد +جدول
در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس در دیداری که در امارات میهمان الاهلی عربستان بود مقابل این تیم شکست خورد.
ظریف و لاوروف درباره برجام و سوریه گفت وگو کردند
مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در خصوص طیفی از مسائل از جمله توافق هسته ای موسوم به برجام و نشست آتی تروئیکای آستانه برای حل و فصل بحران سوریه گفت وگو و تبادل نظر کردند.
نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود