مدیرکل حفاظت محیط زیست:176 واحد صنعتی آلاینده در آذربایجان شرقی شناسایی شد

10:58 ۹۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 402 0
مدیرکل حفاظت محیط زیست:176 واحد صنعتی آلاینده در آذربایجان شرقی شناسایی شد

تبریز- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با بررسی های مدون و رصد کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی و تولیدی استان، تاکنون تعداد 176 واحد آلاینده شناسایی شده است.

ایرنا

حمید قاسمی روز سه شنبه با حضور در خبرگزاری ایرنای مرکز آذربایجان شرقی ضمن ارایه گزارشی از عملکرد محیط زیست استان در سال گذشته، توجه و کنترل کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی را یکی از دغدغه های اصلی و جزو وظایف تعریف شده و مهم این مجموعه خواند و افزود: در این زمینه با هیچ یک از واحدهایی که آلاینده بوده و به محیط زیست ضرر می رسانند تعارف نداریم.
وی اظهار داشت: تمام واحدهای صنعتی و تولیدی استان از جمله پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در رصد کامل محیط زیست هستند و کارخانجاتی که بر اساس معیارهای تعریف شده محیط زیست، آلاینده تشخیص داده شوند بلافاصله برای پرداخت 1 درصد از سهم فروش محصولات خود به اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی معرفی می شوند تا تسبت به اخذ مبالغ مربوطه اقدام شود.
قاسمی، راه اندازی واحد پایش زیست محیطی واحدهای صنعتی را از جمله اقدامات برجسته برای کنترل آلایندگی ها در استان برشمرد و ادامه داد: این واحد به صورت شبانه روزی فعال بوده و واحدهای صنعتی را کنترل می کند.
وی با بیان اینکه محیط زیست آذربایجان شرقی نسبت به آلایندگی و سطح زیان دهی واحدها وارد عمل می شود، تشریح کرد: بر این اساس تعدادی از واحدها به سمت فیلتراسیون رفته و برخی از واحدها نیز ملزم به ایجاد تصفیه خانه ها شده اند و البته تعدادی از واحدهای صنعتی نیز با تعریف برنامه زمان بندی شده مکلف به اصلاح شبکه سوخت خود شده اند.
قاسمی با تاکید بر اینکه برای محیط زیست آذربایجان شرقی واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در موضوع رعایت موازین زیست محیطی تفاوتی ندارند، از معرفی برخی از این واحدها به مراجع قضایی خبر داد.
وی جمع آوری تعداد 150 واحد کوچک و بزرگ بازیافت در آذربایجان شرقی طی سال گذشته را از دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست برای کاهش آلایندگی ها در استان بیان و اضافه کرد: در مجموع به دلیل اقدامات یاد شده طی سال 1397 تعداد روزهای پاک در استان نسبت به سال 1396 به میزان 7 درصد افزایش پیدا کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هر واحد تولیدی و صنعتی پتانسیل آلایندگی دارد، گفت: اما مجموعه محیط زیست بر اساس معیارهای مشخص و همچنین متناسب با واحدهای مربوطه ضوابطی را تعریف و به صاحبان واحدها اعلام می کند تا در کاهش اثرات منفی زیست محیطی وارد عمل شوند.
قاسمی یادآور شد: پارسال در همین راستا نیروگاه حرارتی تبریز بارها مورد پایش و سنجش آلودگی زیست محیطی قرار گرفت و ضمن اخطارهای مکرر به دلیل بی توجهی ها مجبور به اقدامات قانونی شده و شیرفلکه مازوت این واحد صنعتی را پلمپ کردیم.
وی مرجع اصلی اعلام کننده آلایندگی واحدها صنعتی و تولیدی در استان را اداره کل حفاظت محیط زیست عنوان کرد و افزود: هیچ نهاد و مرجع دیگر حق اظهار نظر در این خصوص را ندارد.
قاسمی، گزارشات مردمی و رصد ماموران حفاظت محیط زیست استان را مراجع اصلی رسیدگی به وضعیت آلودگی واحدهای صنعتی اعلام و اضافه کرد: ما از حساسیت و جدیت آحاد مردم در موضوع مسایل زیست محیطی حمایت کرده و از آن خرسندیم، چون موضوع کلان و اثرگذار حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای همگانی و عمومی می دانیم.
وی، حفاظت از محیط زیست طبیعی و انسانی را 2 حوزه مهم و از ماموریت های اصلی حفاظت محیط زیست بیان کرد و ادامه داد: ممانعت از تخریب اراضی ملی، حفظ تنوع زیستی و جانوری و رصد واحدهای تولیدی، معدنی و صنعتی بر همین مبنا تعرفی شده است.

** انتقال پساب کاوه سودای مراغه به دریاچه ارومیه مصوب شورای تامین است
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع آلایندگی کارخانه کاوه سودای مراغه و انتقال پساب های آن به دریاچه ارومیه، گفت: انتقال پساب ها به دریاچه مصوب شورای تامین استان در سال 1388 است که در آن با بررسی همه جوانب نسبت به انتقال پساب ها به طول 30 کیلومتر تا دریاچه اجازه داده شده است.
قاسمی افزود: طبق این تصمیم مقرر شد برای کنترل پساب های خروجی از این واحد صنعتی لاگن های تبخیری غیرقابل نفوذ تعبیه شده و سیستم کنترل آن بر همین مبنا تعریف شود.
وی ادامه داد: اما در سال 1388 به دلیل ترکیدن لاگن های راه اندازی شده که منجر به تاثیرات منفی در آب های زیرزمینی و اراضی کشاورزی منطقه شد، شورای تامین آذربایجان شرقی با موافقت محیط زیست استان مجوز انتقال پساب ها به دریاچه ارومیه را صادر کرد.
قاسمی با تاکید بر اینکه هم اکنون به طور منظم و در فواصل زمانی معین رصد و کنترل آلایندگی پساب های کاوه سودا به انجام می رسد، افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی سالانه 2 مورد گزارش از شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان اخذ می کند که تاکنون هیچ گونه آلودگی در سفره های زیرزمینی و اراضی کشاورزی به ما گزارش نشده است.
وی بررسی و آنالیز دقیق چاه های کشاورزی در منطقه را از جمله اقدامات مهم حفاظت محیط زیست استان در اطراف کارخانه کاوه سودا برشمرد و اضافه کرد: نتیجه این بررسی ها برای ادامه بررسی های عمیق کارشناسی به آب منطقه آذربایجان شرقی ارایه می شود.
قاسمی با بیان اینکه مقایسه استانداردهای مورد نظر برای آب های سطحی با پساب کاوه سودای مراغه به هیچ عنوان منطقی و علمی نیست، یادآوری کرد: میزان آلایندگی این واحد صنعتی باید نسبت به تخریب زمین های کشاورزی معیارسنحی شود.
وی در عین حال اضافه کرد: مسایل زیست محیطی حاصل متغییرهای مختلف زمانی و مکانی است و بر همین اساس احتمال اینکه آلودگی آب های زیرزمینی مناطق اطراف کاوه سودای مراغه وجود داشته باشد، به هیچ عنوان دور از ذهن نیست و در این صورت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی وارد عمل شده و با متخلفات با جدیت برخورد می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: باید توجه داشت که اگر 100 درصد موازین و ضوابط زیست محیطی برای واحدهای صنعتی، معدنی و تولیدی اعمال شود، 90 درصد آنها باید تعطیل شوند.
3038/518


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
شبنم قلی خانی در جشنواره فیلم شهر- عکس
شبنم قلی خانی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.
درخشش خرید جدید پرسپولیس در ترکیه
در بازی درون‌تیمی عصر دوشنبه، وحید امیری درخشش ویژه‌ای داشت. این بازیکن چپ‌پا و تکنیکی نه‌تنها دو گل در بازی درون‌تیمی زد بلکه با دریبل و فرارهایش همه را به وجد آورد.
برای دیدار با ایران، لحظه شماری می کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ به همگروهی با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.
ویلموتس نسبت به مرگ مربی‌ سابق واکنش نشان داد
روز گذشته «روبرت واسایژه»، سرمربی اسبق شیاطین سرخ (بلژیک)در سن 79 سالگی درگذشت.
می‌ترکانم و برمی‌گردم پرسپولیس!
تنها چیزی که در این سال‌ها از پیام صادقیان دیده شده، التماس و آه و اشک برای بازگشت به پرسپولیس بوده؛ سیاستی که نه بر برانکو سازگار بود و نه حتی مدیران مختلف باشگاه را نرم کرد.
خوش‌آمدگویی اینستاگرامی باشگاه خنت بلژیک به میلاد محمدی
باشگاه خنت با انتشار تصاویری از میلاد محمدی در اینستاگرام ورود او را به این باشگاه بلژیکی تبریک گفت.
آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.