درمسیر سیلاب از کرگانه تا باغ دختران خرم آباد

10:53 ۶ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 184 0
درمسیر سیلاب از کرگانه تا باغ دختران خرم آباد

خرم آباد - ایرنا - سیل نیز مانند هر بحرانی وهر حادثه ای بعد از طی مراحل اولیه خود در صورت فراموشی و یا بی توجهی می تواند پیامدهای اجتماعی ، رفاهی و روانشناختی بر افراد آسیب دیده داشته باشد.

ایرنا

در استان لرستان از آنجایی که سیل بیشترین حجم خسارات را در پلدختر و معمولان داشت به همین خاطر سایر نقاط خسارت دیده از سیل از جمله خرم آباد کمتر مورد توجه قرار گرفت.
نزدیک به 2 هفته از سیل روز 12 فروردین لرستان می گذرد ؛ سیلابی که بر اثر آن رودخانه های استان طغیان کردند که این طغیان باعث خسارات سنگین به مردم شهرهای خرم آباد، نورآباد، درود، معمولان و پلدختر شد.
سیلابی که به واسطه وسعت وشدت امواجش خسارات زیادی به زیر ساخت ها ی عمرانی و ساختمان ها وارد کرد.
برآورد اولیه خسارت سیل اخیر در لرستان بیش از 37 هزار میلیارد ریال است و تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.
اما نباید فراموش کرد ؛ بحران هایی از این دست پیامد های اجتماعی ، اقتصادی ،فرهنگی و حتی روانشاختی بر روی افراد آسیب دیده از سیل دارد ؛ اگر چه تاثیر این شاخص ها به طبقه اجتماعی و سطح رفاه خانواده نیز بستگی دارد.
شهر خرم آباد در اثر سیلاب 12 فروردین در مناطق مختلفی دچار آسیب های جدی شد ؛ یکی از مناطق کمتر توسعه یافته ، حاشیه نشین یا سکونتگاه های در معرض خطر، منطقه کرگانه در حاشیه رود خانه ای به همین نام است.
بافت مهندسی محله کرگانه یک فضای نامنظم است ؛ ساختمان های قدیمی عمدتا با چوب وگل بدون استحکام لازم بنا شده اند.
رودخانه کرگانه که سال های خشکسالی به اندازه یک نهر هم آب نداشت در همین سیلاب اخیر طغیان کرد و هر آنچه در مسیرش مقاومت کرد در خود بلعید از جمله پل اناری ، تخریب برخی از ساختمان های در مسیر این رود و سقوط یک مادر و فرزند چهارساله اش که از جمله این موارد است.
حالا حدود 2 هفته از آن خروش سهمگین گذشته و آن جوش و خروش آرام شده؛ ماشین آلات شهرداری مشغول ساماندهی حاشیه رود هستند و مسیر تردد افراد از خیابان شریعتی است.
به فراخور بافت اجتماعی این منطقه اکنون زنان در کوچه ها جمع شده اند و شاید در انتظار کمک وامداد هستند.
زنان این محل راوایان دقیقی از روز سیل هستند؛ پری جان نصیری 55ساله یکی از زنان سرپرست خانوار ساکن کوچه 7 شمشیر آباد اولین منزل در حاشیه رود خانه است دیوار حیاط و اتاق خوابش را سیل با خود برده و بقیه در معرض تخریب است.
پری می گوید: روز حادثه در همان اتاق در حال استراحت بودم از شب قبل مامورین شهرداری به ما هشدار دادند اما توجهی نکردیم تا ساعت 8 که آب تا کنار پنجره بالا آمد، اتاق را ترک کردم و وارد حیاط شدم که یک موج اتاق خواب و دیوار حیاط را با خود برد.
او ادامه می دهد که من مستاجر هستم و توان اجاره مکان دیگر را ندارم؛ عروسم که در اتاق بغلی زندگی می کرد بعد از سیل حاضر نیست به این خانه بیاید.
دو کوچه آنطرف تر ، منزل طاهره خاویاچی فرد 50 ساله قرار دارد، او زن سرپرست خانوار است و با 2 فرزندش در خانه ای قدیمی که اجاره کرده اند زندگی می کند.
عکسهای سیلاب را دختر پشت کنکوری اش به ما نشان می دهد که چگونه آب به خانه شان رفته و وسایل زندگی را تخریب کرده است.
زن سرپرست خانوار ، تلویزیون ال سی دی داخل حیاط را که نشان می دهد ، اشک در چشمانش جاری می شود و می گوید: این تلویزیون مزد 10 روز نظافتی بود که در خانه ای انجام دادم.؛ صاحب خانه وقتی فهمید بچه هایم تلویزیون ندارند آنرا بجای دستمزد به من داد هرچند قیمتش بیشتر از مزد من بود اما الان دیگر قابل استفاده نیست.
طاهره که فقط توانسته پنج میلیون پول رهن جور کند و اجاره ای 200 هزار تومانی ، حالا می گوید توان حتی اجاره همین خانه سیل زده در قرارداد جدید را ندارد.
مسیر سیلاب کرگانه را تا پشت بیمارستان شهید رحیمی ادامه می دهیم بزرگترین مرکز درمانی لرستان در حاشیه رودخانه که آنهم در بخش زیر زمینی دچار آبگرفتگی شد.
اینجا در کنار بیمارستان آخر رودخانه کرگانه و محلق شدن آن به خرم رود است.
حالا بعد از پل گپ ( بزرگ) در مسیر پارک ساحلی یا باغ دختران قرار داریم تمام مسیر ساحلی مسدود و دیواره ساحلی در چند جا دچار شکستگی شده است.
اینجا هم ماشین آلات مشغول بازسازی هستند ، نیوجرسی(دیواره های بتونی) های کار گزاری شده بر روی دیواره ساحلی هنوز وجود دارد شاید اگر این پیشگیری هم نبود میزان خسارت هم بالاتر می رفت.
د-ک ساکن کوچه پنجم پارک ساحلی منزل دوم در مسیر رودخانه که خانه ای دو طبقه دارد می گوید:شب قبل به ما هشدار دادند اما توجهی نکردیم صبح روز سیلابی هم ساعت پنج بامداد در منزل را به صدا درآوردند و نگاهی به رود خانه کردم خبری نبود ساعت هفت و نیم هم آژیر خطر بصدا درآمد اما خبری از سیل نبود تا ساعت تقریبا 9 با یک موج سهمگین غافلگیر شدیم.
این شهروند ادامه می دهد؛ حتی در حیاط باز نشد با نردبان به طبقه دوم پناه بردیم ؛ بیش از یک متر آب به داخل منزل، اتاق خواب و حتی آشپزخانه نفوذ کرد؛ تمام وسایل زندگی قابل استفاده نیست و یقین دارم کسی هم این وسایل را تامین نمی کند.
مسیر را به سمت پل حاجی ادامه می دهیم ، پایه های بتونی پلی که شاید دیگر ادامه کار را به خود نبیند در میان رود خانه خودنمایی می کند ؛ تمام تجهیزات کارگاهیش از بین رفته و آثاری از محوطه کارگاهی نیست.
کمی بعد از محوطه کارگاهی سابق به پیچ تندی که محل شکستگی و طغیان رود خانه است می رسیم در آنجا هم آب وارد منازل شده است.
س-ط منزل مسکونی سه طبقه خود را نشان می دهد که در ارتفاع نسبتا بلندی یک کوچه بعد از ساحلی قرار دارد هنوز آثار آب تا نزدیکی سقف زیر زمینش وجود دارد.
این شهروند آسیب دیده از سیل می گوید؛ در همان روز سیلاب با هزینه شخصی و کف کش آب زیر زمین را تخلیه و وسایل زندگی یخچال ،فرش،رختخواب را به کارگران اهدا کردم.
او می گوید ؛ زیر زمین همسایه کناری هم همین حکایت را دارد.
اما گل ارمغان پیرزن 70 ساله یکی دیگر از آسیب دیدگان سیل در خرم آباد است که در روز سیل زیرآوار می ماند و با تلاش نیروهای امدادی نجات یافت.
گل ارمغان با خانواده اش بصورت اجاره ای در خانه ای بزرگ در 2 طبقه با قدمتی حداقل 100 ساله در وسط شهر خرم آباد زندگی می کنند ؛ خانه ای با در وپنجره های چوبی ، پله های سنگی و راهروهای باریک گویا دست کم فضای هفت تا هشت دهه قبل را تداعی می کند.
ظاهر خانه تا اینجا سالم و اثری از سیل نیست ؛ بر ایوان خانه قدیمی داخل اتاق ها پیداست و چراغ والور نفتی در یکی از اتاق ها تنها وسیله گرمایشی آنهاست ؛حتی لوله کشی گاز هم ندارند !!
گل ارمغان 2 چوب را نشان می دهد که در وسط آنها گیر افتاده بود؛ بارش ممتد باران سقف گلی را سنگین و بر سر گل ارمغان آوار کرده بود و با تلاش امدادگران خارج و به بیمارستان منتقل شد هر چند او در این حادثه نجات یافت اما حالا سقف خانه اش یک پلاستیک است.
آنچه از این سیلاب و بحران باید آموخت آسیب پذیری خانه های قدیمی است که نه تنها در برابر سیل بلکه در برابر خطراتی چون زلزله با قدرت کم هم باید نگران خسارات مالی و حتی جانی ناشی از آن بود.
هر فرد آسیب دیده از سیل به واسطه میزان بی نظمی که آن حادثه در زندگی او ایجاد می کند دچار احساس ناتوانی در بازگشت به حالت عادی زندگی خود می شود که همین شکستگی در نظم روزمره زندگی و ناتوانی در بازگرداندن آن به حالت طبیعی نیازمند بررسی های جامعه شناختی و روانشناختی است.
بنا بر گفته پژوهشگران علوم اجتماعی ، باید افراد آسیب دیده از سیل با نگاهی مداورم بصورت پایدار مورد توجه قرار گیرند و در هر مرحله بعد از بحران به نیازهای جدید آنها رسیدگی شود تا افراد دچار این حس که فراموش شده اند نشوند.
سیل یک پدیده طبیعی است که اگر مدیریت نشود قابلیت اینکه به یک فاجعه انسانی تبدیل شود را دارد و بعبارتی ما می توانیم از این سیل که تلفات جانی زیادی نداشته است به مثابه یک فرصت برای بازسازی اجتماعی و مدیریتی استفاده کنیم.
اقدام به خودکشی در مورد مادری که فرزند چهار ساله اش را از دست داد یکی از همین آسیب های پیش رو بعد از بحران است که البته با اقدام و مداخله کارشناسان بهزیستی مانع از تشدید مشکل روحی آن مادر شده است اینها همه مواردی است که بر جنبه اجتماعی بحران تاکید نشان می دهد که پس از بحران به همان اندازه که تامین نیازهای اولیه ، مالی، اقتصادی و سرپناه آسیب دیدگان مهم است باید رویکرد اجتماعی به اقدامات انجام شده هم داشت.
1920/6060
گزارش از مهری میر دریکوند


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

فرهنگ ورزش همگانی در صدا و سیما معکوس است- در فیلمها افراد خوش هیکل خلافکارند!
عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان معتقد است که صدا و سیما و دیگر رسانه ها تاثیر بسیار مهمی در فرهنگ سازی ورزش دارند که متاسفانه در جهت معکوس و خلاف توسعه ورزش عمل می‌شود.
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان: جو تمرین تیم ملی، آرام است
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان گفت: هیچ حاشیه ای در اردوی تیم ملی وجود ندارد و جو بسیار آرام است.
تیم ملی والیبال به آمریکا می‌رود؟
سرپرست تیم ملی والیبال با اشاره به اعزام تیم ملی به آمریکا گفت: به هیچ عنوان صحبت از عدم اعزام وجود ندارد و ما هزینه دریافت ویزاها را پرداخت کرده‌ایم.
دو گام تا اعلام مسافران لیگ برتر
لیگ دسته یک فوتبال به ایستگاه سی‌ و سوم خود رسیده است و اوج هیجان، این رقابت‌ها را فرا گرفته است.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
کره‌شمالی: اون به روسیه می‌رود
خبرگزاری رسمی کره‌شمالی تأیید کرد که رهبر این کشور به زودی سفری به روسیه خواهد داشت.
نیاز به ۲ میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در خراسان‌شمالی
مدیر کل مدیریت بحران خراسان شمالی گفت: برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در استان حداقل به دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
نیازهای تنها مرکز توانبخشی مازندران
مؤسسه خیریه توانبخشی شهید فیاض‌بخش سرخرود محمودآباد که تنها مرکز توان بخشی استان مازندران است مامنی شده برای افراد معلول جسمی و حرکتی اما خود در این کوران اقتصادی با مشکلاتی چون کمبود بودجه، نداشتن تجهیزات لازم و امکانات کافی دست و پنجه نرم می‌کند.
«هوای پاک» دیگر آرزو نیست
یادمان نرفته که سال‌ها نوشتیم تهران «هوا» ندارد و باور کردیم که داستان دنباله‌دار تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد پایانی ندارد. باور کردیم که داستان آلودگی هوا تنها زمانی مسئولان امر را به تکاپو می اندازد که شاخص‌های آلودگی هوا بالارود و آن‌ها در جلسات متعدد خود که دست آخر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح‌های ضربتی می انجامید، یادشان بیاید که دچار آلودگی هوا هستیم اما با پایین رفتن شاخص‌ها باز موضوع را از یاد ببرند و تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
با انجام این کار ساده ثواب شهید را خواهید برد
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرهنگ ورزش همگانی در صدا و سیما معکوس است- در فیلمها افراد خوش هیکل خلافکارند!
عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان معتقد است که صدا و سیما و دیگر رسانه ها تاثیر بسیار مهمی در فرهنگ سازی ورزش دارند که متاسفانه در جهت معکوس و خلاف توسعه ورزش عمل می‌شود.
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان: جو تمرین تیم ملی، آرام است
بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان گفت: هیچ حاشیه ای در اردوی تیم ملی وجود ندارد و جو بسیار آرام است.
تیم ملی والیبال به آمریکا می‌رود؟
سرپرست تیم ملی والیبال با اشاره به اعزام تیم ملی به آمریکا گفت: به هیچ عنوان صحبت از عدم اعزام وجود ندارد و ما هزینه دریافت ویزاها را پرداخت کرده‌ایم.
دو گام تا اعلام مسافران لیگ برتر
لیگ دسته یک فوتبال به ایستگاه سی‌ و سوم خود رسیده است و اوج هیجان، این رقابت‌ها را فرا گرفته است.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
دو نفر در تصادف محور میامی- سبزوار جان باختند
جشن ازدواج 2 زوج در اردوگاه اسکان سیل زدگان دراهواز برگزارشد
برف مدارس برخی شهرهای آذربایجان شرقی را تعطیل کرد
سپاه پناهگاه همیشگی مردم در عرصه های مختلف است
سیلاب در شهرستان فسا یک قربانی گرفت
استاد دانشگاه تهران: روان شناسی بومی کشور در خطر است
زندگی شهید «سامانلو» روایت شد
نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است