درمسیر سیلاب از کرگانه تا باغ دختران خرم آباد

10:53 ۹۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 320 0
درمسیر سیلاب از کرگانه تا باغ دختران خرم آباد

خرم آباد - ایرنا - سیل نیز مانند هر بحرانی وهر حادثه ای بعد از طی مراحل اولیه خود در صورت فراموشی و یا بی توجهی می تواند پیامدهای اجتماعی ، رفاهی و روانشناختی بر افراد آسیب دیده داشته باشد.

ایرنا

در استان لرستان از آنجایی که سیل بیشترین حجم خسارات را در پلدختر و معمولان داشت به همین خاطر سایر نقاط خسارت دیده از سیل از جمله خرم آباد کمتر مورد توجه قرار گرفت.
نزدیک به 2 هفته از سیل روز 12 فروردین لرستان می گذرد ؛ سیلابی که بر اثر آن رودخانه های استان طغیان کردند که این طغیان باعث خسارات سنگین به مردم شهرهای خرم آباد، نورآباد، درود، معمولان و پلدختر شد.
سیلابی که به واسطه وسعت وشدت امواجش خسارات زیادی به زیر ساخت ها ی عمرانی و ساختمان ها وارد کرد.
برآورد اولیه خسارت سیل اخیر در لرستان بیش از 37 هزار میلیارد ریال است و تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.
اما نباید فراموش کرد ؛ بحران هایی از این دست پیامد های اجتماعی ، اقتصادی ،فرهنگی و حتی روانشاختی بر روی افراد آسیب دیده از سیل دارد ؛ اگر چه تاثیر این شاخص ها به طبقه اجتماعی و سطح رفاه خانواده نیز بستگی دارد.
شهر خرم آباد در اثر سیلاب 12 فروردین در مناطق مختلفی دچار آسیب های جدی شد ؛ یکی از مناطق کمتر توسعه یافته ، حاشیه نشین یا سکونتگاه های در معرض خطر، منطقه کرگانه در حاشیه رود خانه ای به همین نام است.
بافت مهندسی محله کرگانه یک فضای نامنظم است ؛ ساختمان های قدیمی عمدتا با چوب وگل بدون استحکام لازم بنا شده اند.
رودخانه کرگانه که سال های خشکسالی به اندازه یک نهر هم آب نداشت در همین سیلاب اخیر طغیان کرد و هر آنچه در مسیرش مقاومت کرد در خود بلعید از جمله پل اناری ، تخریب برخی از ساختمان های در مسیر این رود و سقوط یک مادر و فرزند چهارساله اش که از جمله این موارد است.
حالا حدود 2 هفته از آن خروش سهمگین گذشته و آن جوش و خروش آرام شده؛ ماشین آلات شهرداری مشغول ساماندهی حاشیه رود هستند و مسیر تردد افراد از خیابان شریعتی است.
به فراخور بافت اجتماعی این منطقه اکنون زنان در کوچه ها جمع شده اند و شاید در انتظار کمک وامداد هستند.
زنان این محل راوایان دقیقی از روز سیل هستند؛ پری جان نصیری 55ساله یکی از زنان سرپرست خانوار ساکن کوچه 7 شمشیر آباد اولین منزل در حاشیه رود خانه است دیوار حیاط و اتاق خوابش را سیل با خود برده و بقیه در معرض تخریب است.
پری می گوید: روز حادثه در همان اتاق در حال استراحت بودم از شب قبل مامورین شهرداری به ما هشدار دادند اما توجهی نکردیم تا ساعت 8 که آب تا کنار پنجره بالا آمد، اتاق را ترک کردم و وارد حیاط شدم که یک موج اتاق خواب و دیوار حیاط را با خود برد.
او ادامه می دهد که من مستاجر هستم و توان اجاره مکان دیگر را ندارم؛ عروسم که در اتاق بغلی زندگی می کرد بعد از سیل حاضر نیست به این خانه بیاید.
دو کوچه آنطرف تر ، منزل طاهره خاویاچی فرد 50 ساله قرار دارد، او زن سرپرست خانوار است و با 2 فرزندش در خانه ای قدیمی که اجاره کرده اند زندگی می کند.
عکسهای سیلاب را دختر پشت کنکوری اش به ما نشان می دهد که چگونه آب به خانه شان رفته و وسایل زندگی را تخریب کرده است.
زن سرپرست خانوار ، تلویزیون ال سی دی داخل حیاط را که نشان می دهد ، اشک در چشمانش جاری می شود و می گوید: این تلویزیون مزد 10 روز نظافتی بود که در خانه ای انجام دادم.؛ صاحب خانه وقتی فهمید بچه هایم تلویزیون ندارند آنرا بجای دستمزد به من داد هرچند قیمتش بیشتر از مزد من بود اما الان دیگر قابل استفاده نیست.
طاهره که فقط توانسته پنج میلیون پول رهن جور کند و اجاره ای 200 هزار تومانی ، حالا می گوید توان حتی اجاره همین خانه سیل زده در قرارداد جدید را ندارد.
مسیر سیلاب کرگانه را تا پشت بیمارستان شهید رحیمی ادامه می دهیم بزرگترین مرکز درمانی لرستان در حاشیه رودخانه که آنهم در بخش زیر زمینی دچار آبگرفتگی شد.
اینجا در کنار بیمارستان آخر رودخانه کرگانه و محلق شدن آن به خرم رود است.
حالا بعد از پل گپ ( بزرگ) در مسیر پارک ساحلی یا باغ دختران قرار داریم تمام مسیر ساحلی مسدود و دیواره ساحلی در چند جا دچار شکستگی شده است.
اینجا هم ماشین آلات مشغول بازسازی هستند ، نیوجرسی(دیواره های بتونی) های کار گزاری شده بر روی دیواره ساحلی هنوز وجود دارد شاید اگر این پیشگیری هم نبود میزان خسارت هم بالاتر می رفت.
د-ک ساکن کوچه پنجم پارک ساحلی منزل دوم در مسیر رودخانه که خانه ای دو طبقه دارد می گوید:شب قبل به ما هشدار دادند اما توجهی نکردیم صبح روز سیلابی هم ساعت پنج بامداد در منزل را به صدا درآوردند و نگاهی به رود خانه کردم خبری نبود ساعت هفت و نیم هم آژیر خطر بصدا درآمد اما خبری از سیل نبود تا ساعت تقریبا 9 با یک موج سهمگین غافلگیر شدیم.
این شهروند ادامه می دهد؛ حتی در حیاط باز نشد با نردبان به طبقه دوم پناه بردیم ؛ بیش از یک متر آب به داخل منزل، اتاق خواب و حتی آشپزخانه نفوذ کرد؛ تمام وسایل زندگی قابل استفاده نیست و یقین دارم کسی هم این وسایل را تامین نمی کند.
مسیر را به سمت پل حاجی ادامه می دهیم ، پایه های بتونی پلی که شاید دیگر ادامه کار را به خود نبیند در میان رود خانه خودنمایی می کند ؛ تمام تجهیزات کارگاهیش از بین رفته و آثاری از محوطه کارگاهی نیست.
کمی بعد از محوطه کارگاهی سابق به پیچ تندی که محل شکستگی و طغیان رود خانه است می رسیم در آنجا هم آب وارد منازل شده است.
س-ط منزل مسکونی سه طبقه خود را نشان می دهد که در ارتفاع نسبتا بلندی یک کوچه بعد از ساحلی قرار دارد هنوز آثار آب تا نزدیکی سقف زیر زمینش وجود دارد.
این شهروند آسیب دیده از سیل می گوید؛ در همان روز سیلاب با هزینه شخصی و کف کش آب زیر زمین را تخلیه و وسایل زندگی یخچال ،فرش،رختخواب را به کارگران اهدا کردم.
او می گوید ؛ زیر زمین همسایه کناری هم همین حکایت را دارد.
اما گل ارمغان پیرزن 70 ساله یکی دیگر از آسیب دیدگان سیل در خرم آباد است که در روز سیل زیرآوار می ماند و با تلاش نیروهای امدادی نجات یافت.
گل ارمغان با خانواده اش بصورت اجاره ای در خانه ای بزرگ در 2 طبقه با قدمتی حداقل 100 ساله در وسط شهر خرم آباد زندگی می کنند ؛ خانه ای با در وپنجره های چوبی ، پله های سنگی و راهروهای باریک گویا دست کم فضای هفت تا هشت دهه قبل را تداعی می کند.
ظاهر خانه تا اینجا سالم و اثری از سیل نیست ؛ بر ایوان خانه قدیمی داخل اتاق ها پیداست و چراغ والور نفتی در یکی از اتاق ها تنها وسیله گرمایشی آنهاست ؛حتی لوله کشی گاز هم ندارند !!
گل ارمغان 2 چوب را نشان می دهد که در وسط آنها گیر افتاده بود؛ بارش ممتد باران سقف گلی را سنگین و بر سر گل ارمغان آوار کرده بود و با تلاش امدادگران خارج و به بیمارستان منتقل شد هر چند او در این حادثه نجات یافت اما حالا سقف خانه اش یک پلاستیک است.
آنچه از این سیلاب و بحران باید آموخت آسیب پذیری خانه های قدیمی است که نه تنها در برابر سیل بلکه در برابر خطراتی چون زلزله با قدرت کم هم باید نگران خسارات مالی و حتی جانی ناشی از آن بود.
هر فرد آسیب دیده از سیل به واسطه میزان بی نظمی که آن حادثه در زندگی او ایجاد می کند دچار احساس ناتوانی در بازگشت به حالت عادی زندگی خود می شود که همین شکستگی در نظم روزمره زندگی و ناتوانی در بازگرداندن آن به حالت طبیعی نیازمند بررسی های جامعه شناختی و روانشناختی است.
بنا بر گفته پژوهشگران علوم اجتماعی ، باید افراد آسیب دیده از سیل با نگاهی مداورم بصورت پایدار مورد توجه قرار گیرند و در هر مرحله بعد از بحران به نیازهای جدید آنها رسیدگی شود تا افراد دچار این حس که فراموش شده اند نشوند.
سیل یک پدیده طبیعی است که اگر مدیریت نشود قابلیت اینکه به یک فاجعه انسانی تبدیل شود را دارد و بعبارتی ما می توانیم از این سیل که تلفات جانی زیادی نداشته است به مثابه یک فرصت برای بازسازی اجتماعی و مدیریتی استفاده کنیم.
اقدام به خودکشی در مورد مادری که فرزند چهار ساله اش را از دست داد یکی از همین آسیب های پیش رو بعد از بحران است که البته با اقدام و مداخله کارشناسان بهزیستی مانع از تشدید مشکل روحی آن مادر شده است اینها همه مواردی است که بر جنبه اجتماعی بحران تاکید نشان می دهد که پس از بحران به همان اندازه که تامین نیازهای اولیه ، مالی، اقتصادی و سرپناه آسیب دیدگان مهم است باید رویکرد اجتماعی به اقدامات انجام شده هم داشت.
1920/6060
گزارش از مهری میر دریکوند


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

آثار رفتار نیکو از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار خوش اخلاقی در جامعه را در اینجا بخوانید.
سخن پیامبر(ص) درباره علائم پنج‌گانه قیامت
در این مطلب حدیثی ارزشمند از پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره علائم و نشانه‌های قیامت را بخوانید.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳
هوشمندسازی 22 درصد کلاس‌های درس مدارس
مهدی شرفی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش گفت: 22 درصد کلاس‌های درس هوشمند شده‌اند.
افتتاح مرکز تخصصی بازیافت MRF
مرکز تخصصی بازیافت MRF با حضور شهردار تهران در منطقه ۲ شهرداری تهران افتتاح شد.
جزییات احراز درصد جانبازی افراد در بنیاد شهید
حمیدرضا حبیب اللهی، جزییات احراز درصد جانبازی افراد را در بنیاد شهید تشریح کرده و گفت: در کمیسیون پزشکی تعیین درصد شدت ضایعه صورت می‌گیرد.
مراجعه ۴۴۹۹ نفر به مراکز درمانی در مدینه
رئیس ستاد مرکز پزشکی حج وزیارت در مدینه منوره گفت: از زمان حضور زائران در مدینه منوره تاکنون چهار هزار و ۴۹۹ نفر به درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر فعال در این شهر مراجعه کرده اند.
مطالعات تکمیلی پروژه بی آر تی تهران‌-کرج در حال انجام است
پیمان سنندجی با اشاره به تردد فراوان از حومه تهران به داخل پایتخت گفت: در حال مطالعه طرح بی آر تی تهران_ کرج هستیم.
موافقت ملک سلمان با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی
یک مقام مسئول در وزارت دفاع عربستان اعلام کرد پادشاه این کشور با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی با ادعای افزایش سطح همکاری‌های مشترک دفاعی در زمینه ثبات منطقه موافقت کرد.
بازدید وزیر صنعت از محصول جهاد خودکفایی ایران خودرو
وزیر صنعت ، معدن وتجارت از نخستین محصول جهاد خودکفایی ، پژو ۳۰۱در نمایشگاه فرصت های ساخت داخل ورونق تولید بازدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳