پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

10:35 ۶ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 120 0
پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

شیراز- ایرنا- تصاویر نخست دریافتی روز پنجم فروردین 98 از دروازه قرآن غیرقابل باور به نظر می رسید اما دقایقی بعد، تصاویر و اخبار تکمیلی این رویداد حاکی از آن بود که این 'سیل ویرانگر'، شیراز و ایرانیان را در سوگ 21 نفر از هموطنان نشانده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در پی این حادثه، نیروهای امدادی و خدمات رسان به محل حادثه گسیل شدند تا برای کاستن از پیامدهای برخورد افزون بر 200 خودرو با یکدیگر و نجات جان انسان ها به ویژه مسافران نوروزی شهر شیراز بکوشند.
پس از این رویداد تلخ، رهبر معظم انقلاب پیام تسلیتی صادر کردند که التیام و مرهمی بر زخم های آسیب دیدگان بود و از منظری دیگر، امیدبخش و توان افزا برای گذر مردم و مسئولان از شرایط دشوار بود.

** سیل ویرانگر
در پی حادثه ویرانگر سیل شیراز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ششم فروردین ماه 98 در پیامی به امام‌ جمعه‌ شیراز، ضمن تسلیت به مردم داغدار، سرعت و جدیت در امر امدادرسانی به حادثه‌دیدگان را خواستار شدند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
'بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب حجت الاسلام آقای دژکام امام‌جمعه‌ محترم شیراز دامت‌ توفیقاته
با سلام و تحیت،
حادثه تأثرانگیز سیل ویرانگر در شیراز که به درگذشت تعدادی از مردم عزیز و داغدار شدن خانواده‌ها در ایام عید و نیز به مجروحیت جمعی دیگر و ویرانی و خسارت در شهر انجامید، مایه‌ اندوه اینجانب است. مقتضی است جنابعالی ضمن ابلاغ سلام و تسلیت اینجانب به خانواده‌های مصیبت‌ دیده و نیز به مجروحان این حادثه، در تلاش برای غمگساری و جبران مصیبت‌ها و خسارت و کمک به مردم، با مسئولین دولتی همکاری و همگان را توصیه به‌سرعت و جدیت در انجام‌ وظیفه نمایید.
والسلام علیکم و رحمة الله
سیّدعلی خامنه‌ای
6 فروردین‌ماه 1398 '

** سیلی با پیامدهایی به مختصات ایران
سیل شیراز در نوروز 98 رخ داد و از این منظر که این شهر در این مناسبت ملی میزبان صدها هزار گردشگر از سراسر میهن اسلامی است، قطعه ای کوچک از ایران با نمادها و فرهنگ های مختلف در این ایام میهمان این شهر بودند.
مروری بر اسامی و شهرهای موطن جانباختگان، مصدومان و آسیب دیدگان مالی ناشی از حادثه برخورد خودروهای مسافران و شهروندان گویای آن بود که این 'سیل ویرانگر' ، جمعیتی به گستردگی سراسر کشور را درگیر کرد و از این منظر، پیام رهبر معظم انقلاب در پی سیل پنجم فروردین ماه شیراز، بهنگام و گویای درک سریع اهمیت ابعاد این واقعه بود.

** سومین حرم اهل بیت، سربلند از آزمون
شیراز را رهبر معظم انقلاب به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی نامگذاری کردند و این عنوان، نقشه راه حرکت این شهر در مسیر توسعه را روشن کرده است. از سوی دیگر، این نامگذاری، اهمیت شیراز را یادآوری می کند.
مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب درباره شهر شیراز، توصیف دقیقی از جایگاه این شهر را ترسیم می کند. از آن جمله، سال 1387 فرموده اند: 'شهر شیراز در شمار نگین های درخشان این سرزمین پر افتخار است. مردم عزیز آن سامان همواره در گذشته و حال، به اخلاق شناخته شده و به میزبانی و ارادت به امامزادگان اهل بیت علیهم السلام سرافراز و سربلند بوده اند و ... از همه آزمونهای دشوار و پرتلاش، با افتخار و موّفقیّت عبور کرده اند. '
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین سال 1390 در دیدار جمع پرشوری از مردم استان فارس تاکید کردند: 'حقاً و انصافاً استان فارس و شهر شیراز یکی از قله‌های برجسته‌ کشور ما و ملت ماست؛ قله برجسته‌ نیروهای انسانیِ ممتاز، در علم، در ادب، در پیشرفت های گوناگون امور حیات اجتماعی، در مبارزات، در جهاد، در تدین. به تاریخ اخیر قبل از پیروزی انقلاب هم که نگاه کنیم، نام شیراز در حساسترین و حیاتی ترین قضایای اجتماعی ما برجسته است. '
ایشان افزودند: ' در حرکت علمیِ ممتاز بعد از دوران انقلاب - بخصوص در سالهای اخیر - شیراز یکی از پیشروان است. در مسائل سیاسی، در مسائل اجتماعی- در این حوادث دشوار - مردم شیراز جزو آگاه‌ترین‌ها و بابصیرت‌ترین‌ها به حساب می آیند.'
رهبر معظم انقلاب سال 1397 در حکم انتصاب آیت الله لطف الله دژکام به عنوان نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، خطاب به وی مرقوم فرمودند: 'به خوبی آگاهید که شیراز یکی از پایگاههای برجسته‌ی فرهنگی کشور و نیز در بردارنده‌ی یکی از حرمهای مطهر خاندان مکرم پیامبر صلوات‌الله ‌علیهم است. مردم فارس در آزمون های بزرگ کشور، رشد فرهنگی و نیز ارادت قلبی و پایبندی عمیق خود به اهل‌بیت علیهم‌السلام را نشان داده‌اند.'
از این منظر نیز حادثه سیل شیراز به واسطه رخ دادن در شهری با این مختصات فرهنگی، مذهبی، علمی و اجتماعی درخور نگاه ویژه رهبری بود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در خطبه های نماز جمعه این شهر، گروهی از آزمون‌شوندگان در حادثه سیل را مردمی خواند که وظیفه خود را در قبال همشهریان مصیبت‌زده‌شان به خوبی نشان دادند و افزود: ما مردم در این مرحله وظیفه داریم. امتحان ما شروع شده و هنوز هم تمام نشده است؛‌ با این حال باید از عموم مردم فارس و شیراز تشکر کرد که صحنه‌هایی را به یادگار گذاشتند که یادآور این نکته بود که مقام معظم رهبری فرمودند 'شیراز در قله فرهنگ است.
آیت الله دژکام اظهار داشت: مردم شیراز مردانگی، غیرت و نوع‌دوستی را در اوج نشان دادند و از امتحان الهی سربلند بیرون آمدند.

** صیانت از وجهه شیراز در عرصه بین الملل
گذشته از ابعاد و ویژگی های حادثه سیل دروازه قرآن که دایره ای گسترده از مخاطبان داشت، وقوع این حادثه در شیراز به عنوان یکی از نمادهای گردشگری ایران در سطح بین الملل از دیگر مولفه هایی بود که در تحلیل پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت سیل ویرانگر شیراز اشاره شد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس 18 فروردین ماه در نشستی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب برای حادثه سیل شیراز گفت: ارسال سریع این پیام بدان معناست که شیراز آبروی ایران است. دروازه قرآن در این 40 سال برای توریست ها جهانی بوده است و نمی‌توان از این موضوع چشم پوشی کرد.
آیت الله دژکام با اشاره به جایگاه شیراز در گردشگری ایران و جهان، رفع مشکلات زیرساختی این کلانشهر با هدف پیشگیری از رخدادهای مشابه را طی یک ماه گذشته مورد تاکید قرار داده است.

** پیامی تسکین بخش
استاندار فارس که از روز حادثه سیل در صحنه امداد و پشتیبانی از آسیب دیدگان سیل حضور داشت نیز در سخنرانی های مختلف از پیام تسلیت تسکین بخش رهبر معظم انقلاب و حضور دولتمردان در استان فارس و به ویژه شهر شیراز برای پیگیری مسائل سیل قدردانی کرده است.
عنایت الله رحیمی ضمن تسلیت به خانواده قربانیان سیل اخیر در شیراز و ابراز همدردی با آسیب دیدگان این سانحه گفت: آنچه که در آن شرایط سخت توانست تسکینی بر درد و رنج آسیب دیدگان و مردم باشد، پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب بود.
وقوع سیل در پنجم و ششم فروردین ماه 98 در شیراز، جان 21 نفر را گرفت و 164 نفر را مصدوم کرد، افزون بر این بسیاری از افراد در این سیل منازل خود را در محله سعدی و زمین های پایین دست سیل از دست دادند و به تعدادی از خودروها آسیب وارد شد.
2027 /1876


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
شهرری- ایرنا- نخست وزیر پاکستان و هیات همراه دوشنبه شب با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
مشهد - ایرنا - معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: در پی برخورد تریلی با مینی بوس در حوالی شهرک نیرو هوایی مشهد 12 نفر مصدوم شدند.
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
گرگان - ایرنا - سفیر قزاقستان در ایران گفت که ایران اقتصادی ترین مسیر کشورهای آسیای میانه و حوزه خزر به ویژه قزاقستان برای دسترسی به دریای آزاد بوده و با جدیت پیگیر استفاده از این ظرفیت هستیم.
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
کیش – ایرنا- دبیر هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: جزیره کیش برای میزبانی این رویداد مهم با حضور مهمانان ایرانی و خارجی آماده است.
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
تهران - ایرنا - معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد و کشاورزی گفت: دولت به ازای هر هکتار پایه به خسارت دیدگان پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
کیش- ایرنا-فرمانده انتظامی کیش گفت: ماموران دریابانی این جزیره موفق به توقیف هفت ماهی وآبزیان غیر مجازاز یک فروند شناور شدند.
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
مشهد - ایرنا - هواشناسی خراسان رضوی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به بارندگی شدید، احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد روان آب به ویژه در نیمه شمالی این استان هشدار داد.
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
اردبیل - ایرنا- گروه های راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در تلاش برای بازگشایی جاده اردبیل - آستارا هستند که عصر دوشنبه بر اثر رانش زمین در منطقه آقچای آستارا بسته شده است.
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
تهران ـ ایرنا ـ شهردار تهران در پیامی به مناسبت روز زمین گفت: در این روز فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است، را یادآور می‌شوند.
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور با بیان اینکه کل خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان است، گفت: از این میزان حدود ۹ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود