میزگرد سیلاب - 2 | می‌شد افراد کمتری بمیرند- هیچ کشوری در جهان سدسازی را کنار نگذاشته است + فیلم

10:47 ۹۳ روز و ۲۰ ساعت پیش تسنیم 194 0
میزگرد سیلاب - 2 | می‌شد افراد کمتری بمیرند- هیچ کشوری در جهان سدسازی را کنار نگذاشته است + فیلم

اگر شرایطی مثل شرایط امروز خوزستان داشتیم، در صورتی که اقدامات سازه‌ای مناسب مثل ساخت سدها را انجام داده باشیم، حداقل امکان این را داریم که تعداد کمتری از مردم ما جان‌شان را از دست بدهند، که همین امکان را با ایجاد یک سازه بر روی رودخانه کشکان داشتیم.

تسنیم

- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، وقوع سیلاب‌های اخیر مباحث مختلفی حول محور چرایی وقوع سیل در ایران و چگونگی راه‌های مدیریت بهینه شرایط سیل‌خیزی کشورمان به‌منظور جلوگیری از بروز تلفات جانی و مالی را در سطح جامعه مطرح کرده است.
کارشناسان و غیرکارشناسان، ابراز عقاید و اعلام نظرات متعددی در خصوص سیلاب و مباحثی با موضوع سیلاب‌ها داشته‌اند؛ به‌طوری که فضای رسانه‌ای کشور، فضای مجازی و همین‌طور سطح جامعه، از اخبار درست تا شایعات و اظهارات خلاف واقع پر شده و فضای پرابهامی ایجاد کرده که تشخیص درست و نادرست در این فضا دشوار است.
خبرگزاری تسنیم در راستای ایفای نقش مستمر خود در شفاف‌سازی حقایق برای مردم، اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی خواهد کرد که با حضور کارشناسان خبره و متخصص در هر بخش، وقوع سیلاب‌های اخیر را از ابعاد مختلف بررسی کرده، به شایعات و گزاره‌های نادرست پاسخ داده و راهکارهای اجرایی را برای آینده پیشِ‌روی دولت و مردم قرار می‌دهد.
در این خصوص نخستین میزگرد سیلاب با حضور "مصطفی فدایی فرد" کارشناس مدیریت منابع آب و رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران و همچنین "محمد ابراهیم رئیسی" کارشناس اقتصاد آب و مدیریت منابع آب برگزار شد که این میزگرد، در بخش‌های مختلف تقدیم مخاطبان خواهد شد.
در بخش اول این میزگرد، مباحث مهمی چون، "ایران جزو 10 کشور اول سیل‌خیز جهان است" ، "بارش‌های خاص و کم‌نظیر، دلیل اصلی وقوع سیلاب"، "کوتاهی در سدسازی، دلیل اصلی تشدید خسارات سیل"، "اگر سدهای بزرگ لرستان را ساخته بودیم شاهد خسارات گسترده نبودیم"، "سیستم قضایی نسبت به مقصرین عدم‌ساخت تنگ معشوره اعلام جرم کند" و "مقایسه سیلاب اخیر لرستان با سیلاب گسترده 2010 پاکستان" مطرح شد و رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران گفت: "می‌توانستیم در لرستان مشابه خوزستان سدهای بزرگی بسازیم و اگر این کار را می‌کردیم، امروز شاهد خسارت‌های گسترده سیل در لرستان نبودیم."
میزگرد سیلاب در تسنیم ــ 1 |درخواست اعلام جرم علیه مقصرین/ دلیل اصلی تشدید خسارات سیل لرستان چه بود؟+فیلم متن و فیلم دومین بخش این میزگرد در ادامه آورده شده است.
* وارد سیلاب‌دشت‌های رودخانه‌ها شده‌ایم محمد ابراهیم رئیسی، کارشناس اقتصاد و مدیریت منابع آب با بیان اینکه " اندرکنش پدیده‌های طبیعی اتفاقی و آنچه انسان به عنوان توسعه اقتصادی مطرح کرده، موضوعی به نام خسارت را تعریف می‌کند"، گفت: رشد جمعیت که افزایش می‌یابد، انسان برای اینکه بتواند محل سکنی خودش را تأمین کنید و برای اینکه بتواند مواد غذایی مورد نیاز خود و رشد اقتصادی خود را تأمین کند، نیاز به مکان‌هایی دارد که بتواند این اهداف را محقق کند؛ از اینرو همیشه در کنار آب‌ها تمدن‌ها شکل گرفته است.
وی افزود: پس آب و تمدن و آب و سرمایه گذاری اقتصادی همواره توأمان بوده اند؛ در سالهای اخیر رشد جمعیت باعث شده است که ما وارد زمین ها و اراضی شویم که در حالت معمولی، این زمین‌ها سیلاب دشت های رودخانه ها هستند.
این کارشناس اقتصاد آب تصریح کرد: بستر رودخانه را ما با سیلاب‌های 25 ساله مشخص می‌کنیم که این میزان می تواند بر اساس تعاریف آب منطقه‌ای‌های مختلف، متفاوت باشد.
وی ادامه داد: حریم رودخانه پهنه بیشتری نسبت به بستر رودخانه دارد و هرچه در این‌جا قرار بگیرد و سیل با نیرو و حجم آب زیاد آن را از بین ببرد، ما به آن خسارت می‌گوییم.
رئیسی با بیان اینکه "ما خسارت را از دیدگاه انسان تعریف می‌کنیم"، گفت: سرمایه گذاری هایی که انجام شده و مردمی که آنجا بودند دارند از بین می روند و ما این‌را با عنوان خسارت مطرح می کنیم.
* رشد 10 برابری خسارات سیل در جهان این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "در دنیا خسارات سیل رو به افزایش است"، گفت: بین سالهای 1971 تا سال 1980 متوسط خسارات سیل در جهان 4 میلیارد دلار بوده است، این رقم در سالهای 2011 تا 2015 به 40 میلیارد دلار در سال رسیده است.
وی افزود: با توجه به افزایش سرمایه گذاری های بشر و رشد توسعه اقتصادی، خسارات سیل هم افزایش پیدا کرده و این به معنی در معرض قرار گرفتن بیشتر سرمایه های انسانی و اقتصادی جهان در معرض سیل است.
رئیسی با بیان اینکه "بروز تمامی اتفاقات در جهان ما را به این فکر انداخت که چگونه باید این خسارات را مدیریت کنیم"، گفت: اصولا وقتی از سیلاب صحبت می کنیم باید در مورد مدیریت سیلاب صحبت کنیم؛ سیلاب یک پدیده طبیعی است، در یک بستر طبیعی اتفاق می افتد و در عین حال غیرقابل از بین بردن است.
* باید روش‌هایی را برای کاهش هزینه‌های سیل در نظر بگیریم وی ادامه داد: ما بزرگترین سازه‌های جهان را هم بسازیم، باز هم جلوی سیل را نمی توانیم بگیریم؛ سیلاب‌ها با دوره‌های بازگشت بزرگ، اعداد بزرگی را می آورد؛ لذا با توجه به خسارتی که به پایین دست می زند و اینکه چقدر ریسک ایجاد می کند، ما برای کاهش هزینه های سیل برای انسان روش های مختلفی را پیش بینی می کنیم؛ طبیعتا اگر میزان این خسارت عدد خیلی بالایی نباشد با روش های کم هزینه تر و اگر این میزان رقم بالایی باشد، طبیعتا باید روش های پرهزینه تر را بکار ببریم.
این کارشناس اقتصاد آب تصریح کرد: روش‌های مدیریت سیلاب، دامنه بسیار گسترده ای دارند، از روش های سازه ای تا روش های غیرسازه‌ای، روش هایی که از قبل از اتفاق سیل آغاز می شود تا روش هایی که بعد از اتفاق سیل مدنظر قرار می گیرد.
میزگرد سیلاب - 2 | می‌شد افراد کمتری بمیرند- هیچ کشوری در جهان سدسازی را کنار نگذاشته است + فیلم
* پلدختر و معمولان سرمایه های ملی بودند که بی‌دفاع در برابر سیلاب رها شدند وی افزود: در رودخانه های ما بارندگی می شود و حجم زیادی از آب روان می شود، در پایین دست هم ما تأسیسات زیادی ساختیم، مثلا در لرستان، در کنار و پایین دست رودخانه کشکان، شهرهای پلدختر و معمولان را ساختیم و اراضی کشاورزی بسیاری را ایجاد کردیم؛ قاعدتا وقتی این‌ها را ساختیم به عنوان سرمایه گذاری های صورت گرفته، کاری برای حفظ آن باید انجام دهیم؛ مشخصا نمی گویم باید سد بسازیم، اما می گویم باید راهی برای حفاظت این سرمایه های ملی بیندیشیم؛ چیزی که ما در لرستان دیدیم این بود که اساسا فکری برای محافظت از این سرمایه ها در برابر سیل نشده بود.
رئیسی اذعان داشت: گذاشته بودند بارندگی و سیلاب با گل و لای بیاید و دو شهر بی دفاع را جلوی آن گذاشتیم و اولین اتفاقی که افتاد این بود که سرمایه های ملی کشور در پلدختر و معمولان از بین رفت و دولت از پول همین مردم باید دوباره این سرمایه های از بین رفته را ایجاد کند.
وی ادامه داد: اینکه سرمایه گذاری های انجام شده دوباره باید انجام شود، به این فرآیند هزینه می گوییم و اگر بتوانیم جلوی این هزینه را بگیریم، به آن منفعت می گوییم.
* سدها در تلفیق روش‌های غیرسازه‌ای بیشترین منافع اقتصادی را به دنبال دارند این کارشناس اقتصاد آب تصریح کرد:‌ من به عنوان یک کارشناس اقتصاد باید مجموعه ای از مدیریت سیل، مدیریت خطر، مدیریت منابع آب و مدیریت اراضی را با همدیگر در نظر بگیرم تا بدانم چقدر هزینه دارد و متناسب با آن، طرح‌هایی را پیش بینی کنم تا در بالادست مانع ایجاد هزینه های ناشی از خسارت سیلاب شود.
وی افزود: سدها معمولا یکی از روش های سازه ای خیلی خیلی خوب هستند که در تجمیع با روش های غیرسازه ای بیشترین منافع اقتصادی را به دنبال دارند، همین امروز که با هم صحبت می کنیم همه دنیا به این نتیجه رسیده است که این تلفیق بهترین رویکرد است؛ یعنی کشوری نیست که بین سدسازی ها و تلفیق آن با روش های غیرسازه ای، یکی را کنار گذاشته باشد و فقط به یک روش توجه کند.
رئیسی تصریح کرد: یعنی هم هشدار سیلاب را داریم، هم سیستم‌های هواشناسی را داریم، هم سد را داریم و هم بیمه سیل را داریم؛ این‌ها در کنار هم باعث می‌شود شما آمادگی لازم را داشته باشید و اجازه ندهید شرایط طبیعی بروز سیلاب، تبدیل به یک بحران شود.
* در شرایط کنونی کشور، کوتاه‌مدت‌ترین روش مدیریت بهینه سیلاب، روش‌های سازه‌ای است وی ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاری‌های پایین دست را انجام نداده بودیم و فرض کنیم که جنگل‌ها و مراتع کشور هم کاملا دست نخورده و در شراط ایده آل بودند می توانستیم به روش‌های دیگری برای کنترل و تخفیف سیلاب فکر کنیم اما وقتی که هم پایین دست را گسترش دادیم و هم در بالادست به دلایل مختلفی مثل قطع درختان جنگل‌ها و از بین رفتن مراتع، شرایط خاصی دارد، در چنین شرایطی کوتاه‌مدت‌ترین روشی که می توانیم برای مدیریت بهینه سیلاب داشته باشیم روش های سازه‌ای است؛ در مورد ابعاد و نقطه احداث سدها باید فکر کنیم.
این کارشناس مدیریت منابع آب اذعان داشت: اگر شرایطی مثل شرایط امروز خوزستان داشتیم، در صورتی که اقدامات سازه‌ای مناسب مثل ساخت سدها را انجام داده باشیم، حداقل امکان این را داریم که تعداد کمتری از مردم ما جان‌شان را از دست بدهند، که همین مسئله و امکان را با ایجاد یک سازه بر روی رودخانه کشکان داشتیم.
  میزگرد سیلاب - 2 | می‌شد افراد کمتری بمیرند- هیچ کشوری در جهان سدسازی را کنار نگذاشته است + فیلم
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
شبنم قلی خانی در جشنواره فیلم شهر- عکس
شبنم قلی خانی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.
درخشش خرید جدید پرسپولیس در ترکیه
در بازی درون‌تیمی عصر دوشنبه، وحید امیری درخشش ویژه‌ای داشت. این بازیکن چپ‌پا و تکنیکی نه‌تنها دو گل در بازی درون‌تیمی زد بلکه با دریبل و فرارهایش همه را به وجد آورد.
برای دیدار با ایران، لحظه شماری می کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ به همگروهی با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.
ویلموتس نسبت به مرگ مربی‌ سابق واکنش نشان داد
روز گذشته «روبرت واسایژه»، سرمربی اسبق شیاطین سرخ (بلژیک)در سن 79 سالگی درگذشت.
می‌ترکانم و برمی‌گردم پرسپولیس!
تنها چیزی که در این سال‌ها از پیام صادقیان دیده شده، التماس و آه و اشک برای بازگشت به پرسپولیس بوده؛ سیاستی که نه بر برانکو سازگار بود و نه حتی مدیران مختلف باشگاه را نرم کرد.
خوش‌آمدگویی اینستاگرامی باشگاه خنت بلژیک به میلاد محمدی
باشگاه خنت با انتشار تصاویری از میلاد محمدی در اینستاگرام ورود او را به این باشگاه بلژیکی تبریک گفت.
آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
پست همتی درباره توسعه روابط  بانکی بین ایران و ترکیه
اشتغال در روستاها ۲۳ درصد افزایش یافت
دژپسند رئیس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک شد
سیاست‌های بانک مرکزی عامل کاهش نرخ ارز است- بار تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد خالی شده است
سامسونگ به دنبال جایگزین گلکسی فولد با یک گوشی کشویی است +عکس
تآکید وزیر صمت بر لزوم بومی‌سازی ۱۰ میلیارد دلاری نیاز بخش تولید
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی