انتشار ۲ کتاب در حوزه تنقیح قوانین کیفری و مدنی

10:59 ۹ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 52 0
انتشار ۲ کتاب در حوزه تنقیح قوانین کیفری و مدنی

معاون حقوقی قوه قضائیه از چاپ و انتشار ۲ جلد مجموعه تنقیح شده قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مدنی توسط این معاونت خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، ذبیح‌اله خدائیان با بیان اینکه تنقیح قوانین و مقررات قضائی اعم از حقوقی، کیفری، عمومی و بین الملل از تکالیف این معاونت در برنامه چهارم توسعه قضائی است، اظهار کرد: این معاونت مصمم است نتایج حاصل از این تکالیف را در قالب مجموعه‌های تنقیح شده انتشار دهد، و انتشار مجموعه‌های تنقیح شده قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مدنی در همین راستا بوده است.
وی در خصوص مجموعه تنقیح شده قانون آئین دادرسی کیفری گفت: این مجموعه علاوه بر تاریخچه تدوین و تصویب قانون آئین دادرسی کیفری، دربردارنده قوانین و مقررات مرتبط، رویه قضائی، نظریه‌های مشورتی، پانوشت‌های توضیحی شامل اصلاحات نگارشی و شناسایی موارد تعارض و نسخ، تنقیح رویه قضائی و نظرات مشورتی و فهرست تاریخی رویه قضائی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه است.
معاون حقوقی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در این مجموعه تعداد ۹۱ رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور، ۶ رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری، ۲۳ رأی اصراری دیوان عالی کشور، ۳ نظریه شورای نگهبان و ۱۶۶۰ نظریه مشورتی اداره کل حقوقی گردآوری شده است.
خدائیان در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف مجموعه تنقیح شده قانون مدنی پرداخت و گفت: این مجموعه نیز دربردارنده شناسنامه و تاریخچه تدوین و تصویب قانون مدنی، پیشینه تقنینی متن مواد نسخ شده و اصلاحی، ذکر اختلافات مربوط به متن مواد نسخ شده و اصلاحی، ذکر اختلافات مربوط به متن و عبارات مواد قانون مدنی، شرح واژه‌ها و اصطلاحات مهم، اعراب گذاری واژه‌ها و اصطلاحات دشوار، شرح مواد شامل قوانین و مقررات مرتبط، رویه قضائی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه، پانوشت‌های توضیحی مشتمل بر اصلاحات نگارشی و شناسایی موارد تعارض و نسخ، تنقیح رویه قضائی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی و فهرست تاریخی رویه قضائی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی است.
وی افزود: در مجموعه تنقیح شده قانون مدنی، تعداد ۷۷ رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور، ۱۴ رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری، ۱۶۸ رأی اصراری دیوان عالی کشور، ۷۶۲ رأی شعب دیوان عالی کشور، ۲۲ رأی دادگاه عالی انتظامی قضات، ۳۸ نظریه شورای نگهبان و ۱۰۸۲ نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه گردآوری و درج شده است.
خدائیان در ادامه ضمن اعلام انتشار قطع جیبی دو مجموعه تنقیح شده قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مدنی تا پایان هفته جاری اظهار کرد: در حال حاضر قضات، پژوهشگران و کارشناسان مجرب در راستای تحقق اهداف موجود در حوزه تنقیح قوانین و مقررات قضائی در این معاونت مشغول فعالیت هستند و به رغم دشواری و صعوبت مراحل و فرآیندهای مختلف تنقیح، معاونت حقوقی تهیه مجموعه‌های تنقیح شده با موضوعات گوناگون را در دستور کار دارد. بر این اساس مجموعه‌های تنقیح شده قانون مجازات اسلامی، قوانین مقررات و اسناد بین‌المللی پناهندگان و اتباع خارجی و قوانین و مقررات مربوط به اطفال و نوجوانان در مرحله داوری است و به زودی منتشر می‌شود.
بر اساس گزارش معاونت حقوقی قوه قضائیه، بیش از یک قرن قانونگذاری در کشور به رغم نتایج ارزشمندی که در قانون گذاری داشته منجر به تنوع، تراکم و تورم قوانین و مقررات شده است و از این رهگذر مسائل و مشکلات پیچیده‌ای به ویژه در عرصه قضائی بروز و ظهور پیدا می‌کند. حجم انبوه قوانین و مقررات قضائی و انباشت بی ضابطه آن علاوه بر مختل ساختن قانون گذاری، نظام حقوقی کشور را با ابهام و پیچیدگی مواجه و قضات و مجریان قانون را دچار سرگردانی می‌سازد. با توجه به اینکه شفافیت و تشخیص و تفکیک قوانین و مقررات معتبر از غیر معتبر در نتیجه تنقیح قوانین و مقررات حاصل می‌شود، تنقیح قوانین و مقررات قضائی به یکی از دغدغه‌های دستگاه قضائی تبدیل شده است.
پیش از این نیز مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات مربوط به ضابطان قضائی، مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات مربوط به مترجمان رسمی و مجموعه تنقیح شده اسناد بین المللی مربوط به حقوق اطفال و نوجوانان منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سه عضو یک خانواده کرمانشاهی به علت نامعلومی فوت کردند
کرمانشاه- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، از مرگ یک خانواده سه نفره در شهر کرمانشاه به علت نامعلوم خبر داد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا: امنیت درمناطق سیل زده خوزستان برقرار است
اهواز - ایرنا - رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: نظم و امنیت مناطق سیل زده خوزستان، اردوگاه های اسکان سیل زدگان و کاروان های حامل کمک های مردمی با تدابیر خوبی که اندیشیده شده به بهترین شکل برقرار است.
سرمربی نساجی مازندران:بازیکنان استقلال خوزستان دونده تراز ما بودند
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: انتظار داشتم امروز بازی بهتری به نمایش بگذاریم اما بازیکنان استقلال خوزستان دونده تر از ما بودند و در دقایقی از بازی بهتر کار کردند.
توسعه مشاغل خرد راه حل جلوگیری از بیکاری کارگران است
یزد - ایرنا - وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بر زندگی مزد بگیران ثابت تاثیر دارد و بیشترین فشار را به آنها تحمیل می‌کند، گفت: اشتغال و جلوگیری از بیکاری کارگران با توسعه مشاغل خرد ممکن است.
سرمربی استقلال خوزستان:بهتر از نساجی بودیم ،حقمان برد بود
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم استقلال خوزستان گفت: در بازی مقابل نساجی مازندران برتر از حریف بودیم و حقمان پیروزی در این دیدار بود.
هفت هزار واحد صنعتی در کشور به چرخه تولید بازگشتند
اراک - ایرنا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هفت هزار واحد تولیدی تعطیل از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون به چرخه تولید بازگشتند.
١١ مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
تهران- ایرنا- تصادف در اتوبان بهشت زهرا (س) تهران ١١ مصدوم به جا گذاشت.
مرد ریگانی تنها دارایی اش را به سیل زدگان هدیه داد
کرمان - ایرنا - مرد روستایی اهل شهرستان ریگان از توابع استان کرمان تنها سرمایه اش که یک گاو بود را فروخت و پول آن را برغم داشتن فرزندی بیمار به سیل زدگان خوزستان اهدا کرد.
سرپرست استانداری توجه بیشتر دولت به اولویتهای گلستان را خواستار شد
گرگان - ایرنا - سرپرست استانداری گلستان با ابراز گلایه از تخصیص دیرهنگام اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان همچون سدهای نرماب و آقدکش خواستار تغییر این رویه به منظور مهار سیلاب ها شد.
کنکور، مانعی نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است
ارومیه - ایرنا - معاون پژوهش و برنامه ریزی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کنکور، یک مانع نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است و برنامه های سند تحول را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
افشای طرح شکست خورده ترامپ برای اعزام نیرو به سوریه
تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال امروز (پنجشنبه) افشا کرد که دونالد ترامپ سال گذشته از 21 کشور متحد آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه درخواست کمک کرده بود اما با مخالفت نیمی از آنان روبرو شد.
از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
پیام ظریف به وزیر خارجه اردن
امان-ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیام مکتوبی را برای ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن ارسال کرد.
کسب رتبه نخست دادگستری گلستان در تکریم ارباب رجوع
قتل یک وکیل دادگستری در کامرانیه
ره پیک: هدف از برگزاری شبیه سازی شورای نگهبان آشنایی جامعه علمی با اقدامات شورا بود
طی 15 روز آینده دستورالعمل حفظ کرامت کارکنان و ارباب رجوع تهیه و ابلاغ می‌شود
ویدئو - بدرقه پیکر بهمن کشاورز
وداع با «بهمن کشاورز»
برای رونق تولید، از مصرف کننده هم باید حمایت کرد
یادداشت عباسعلی کدخدایی برای بهمن کشاورز
جزئیات دیدار رئیس قوه قضاییه با مراجع تقلید در قم
درگذشت بهمن کشاورز خسارتی سنگین برای جامعه وکالت کشور است