در برابر حوادث طبیعی خارج از بحث تحریم‌ها باید برخورد کرد

09:47 ۹۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 146 0
در برابر حوادث طبیعی خارج از بحث تحریم‌ها باید برخورد کرد

یک کارشناس حقوق بین الملل با بیان اینکه اقدامات آمریکا چه پیش از وقوع این حوادث و چه در اثنای وقوع این حوادث خلاف حقوق بشر و خلاف مقررات بین المللی، گفت: در برابر حوادث طبیعی مانند سیل و سایر از حوادث خارج از بحث تحریم‌ها باید برخورد کرد.

ایسنا

صباح زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا درباره تأثیر تحریم‌ها در جلوگیری از وصول کمک‌های بین المللی به ایران در حوادثی مانند سیل اخیر، اظهار کرد: عموماً اقدامات آمریکا چه پیش از وقوع این حوادث و چه در اثنای وقوع این حوادث خلاف حقوق بشر و خلاف مقررات بین المللی به خصوص در رابطه با کمک‌های انسان دوستانه محسوب می‌شود.
این وکیل دادگستری عنوان کرد: در جریان سیل و پیامدهای ناشی از سیل طبیعتاً به رساندن کمک به نقاط بسیار صعب العبور یا محاصره شده در سیل نیاز است. همچنین کشور به هلی کوپتر، قایق‌های مناسب، انواع داروها و کمک‌های بهداشتی و درمانی نیاز دارد. بخشی از این کمک‌ها را در داخل می‌توان تأمین کرد اما با توجه به گستردگی سیل که از قدرت یک دولت خارج است لاجرم باید کمک‌های خارجی هم وارد کشور شود و مورد استفاده قرار بگیرد.
وی با تاکید بر این نکته که هلال احمر جمهوری اسلامی ایران باید یک اعلام درخواست کمک به کمیته بین المللی صلیب سرخ و اتحادیه‌های هلال احمرها و صلیب سرخ‌های کشورهای مختلف ارسال کند، بیان کرد: با ارسال این درخواست کمک هر نوع تعلل از سوی دولت آمریکا طبعاً به عنوان یک تخلف و یک جنایت علیه بشریت تلقی خواهد شد.
این کارشناس حقوق بین الملل با بیان اینکه تحریم‌ها در روند امدادرسانی تأثیر داشته و دارد، خاطرنشان کرد: اما در برابر حوادث طبیعی مانند سیل و سایر از حوادث خارج از بحث تحریم‌ها باید برخورد کرد و همه کشورها و همه دولت‌ها می‌توانند کمک کنند. دولت‌ها نباید مانع از رسیدن این کمک‌ها شوند. چه ایرانی‌های مقیم خارج از کشور چه مردم سایر ملت‌ها اگر بخواهند کمک نقدی ارسال کنند با وجود تحریم فعالیت بانکی و نقل و انتقال مالی طبیعتاًً این کمک‌ها یا نخواهد رسید یا به موقع نخواهد رسید.
وی با تاکید بر این مطلب که تحریم‌های آمریکا نوعاً به دلیل اینکه اجازه نداده این کمک‌ها به موقع به مردم برسد، جرم و جنایت محسوب می‌شود، گفت: همه دستگاه‌های حقوقی ما باید فعالانه به این موضوع وارد شوند و اعلام شکایت کنند و در سازمان‌های بین المللی و دادگاه‌های مختلف حتی در دادگاه‌های آمریکا این موضوع را توضیح دهند و حتی می‌توان علیه این رویه و رفتار دولتمردان آمریکا طرح شکایت و آنها را محکوم کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیری علی مشهدی با چهره ای دلنشین- عکس
علی مسعودیعکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
روایتی کیانوش عیاری از ۸۷ متری‌های شهر!
گفتگو با کیانوش عیاری همزمان با شروع مجدد فیلمبرداری سریال جدیدش در تهران را می خوانید.
نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است
ایلهان عمر پس از حملات لفظی ترامپ، وی را فاشیست خواند.
اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد
«خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه به آمریکا توصیه کرد که از برداشتن گام‌هایی که به روابط دوجانبه بین آنکارا و واشنگتن صدمه می‌زند، اجتناب کند.
گزارش حمله موشکی به یکی از فرودگاه‌های طرابلس لیبی
مقامات فرودگاه «معیتیقه» در شهر طرابلس، پایتخت لیبی از حمله موشکی به این فرودگاه خبر دادند.
وقتی شیعیان عربستانی در سکوت مجامع جهانی سلاخی می‌شوند
موضوع سرکوب شیعیان در عربستان به رغم جدی بودن، همواره از سوی مجامع بین المللی مورد غفلت واقع شده است.
پدیده شومی که گریبان استقلال را گرفته!
«نگران نباشید»، نگران کننده ترین واژه‌ای است که این روزها می‌توان از مدیران استقلال شنید. در سالهای گذشته هرچه شدت واژه «نگران نباشید» بیشتر بوده، نگرانی‌ها پیرامون این مجموعه هم بیشتر شده است.
شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا
عدم بازگشت «سعید معروف» کاپیتان تیم والیبال ایران به کشور و اقامت او در آمریکا، شایعات زیادی در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و برخی از نشریات و سایت های خبری ایران نیز به بازتاب این جریان پرداختند.
سر مدافع پرسپولیس در ترکیه شکست+ عکس
مهدی شیری مدافع تیم پرسپولیس در درگیری فوتبالی با سعید کریمی دچار آسیب از ناحیه سر شد.
نیمار هم به کهکشان یوونتوس ملحق می‌شود؟
ملاقات پدر نیمار با مدیر ورزشی یوونتوس شایعه پیوستن ستاره برزیلی پاری‌سن‌ژرمن به بانوی پیر را قوت بخشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
پیری علی مشهدی با چهره ای دلنشین- عکس
علی مسعودیعکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
روایتی کیانوش عیاری از ۸۷ متری‌های شهر!
گفتگو با کیانوش عیاری همزمان با شروع مجدد فیلمبرداری سریال جدیدش در تهران را می خوانید.
وقتی شیعیان عربستانی در سکوت مجامع جهانی سلاخی می‌شوند
موضوع سرکوب شیعیان در عربستان به رغم جدی بودن، همواره از سوی مجامع بین المللی مورد غفلت واقع شده است.