گران فروشی ، آفت نوظهور گردشگری مازندران

10:16 ۹۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 147 0
گران فروشی ، آفت نوظهور گردشگری مازندران

ساری - ایرنا - گردشگری به عنوان صنعتی نوظهور اما درآمدزا الزامات ریز و درشت زیادی دارد که غفلت از هر کدام می تواند آسیبی به پیکره این صنعت بویژه در استان گردشگر پذیری چون مازندران وارد کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا ، از جمله الزامات صنعت گردشگری که بی شک باید مورد دقت نظر زیادی قرار گیرد نحوه رفتار با گردشگر است که صنعت توریسم را چه در بخش داخلی و چه مسافران خارجی تحت الشعاع قرار می دهد و این رفتار ابعاد مختلفی را شامل می شود.
یکی از مهم ترین معضلات گردشگری امروز کشور و البته استان مازندران طی سال های اخیر در این حوزه گرانفروشی و عدم رعایت انصاف در برخورد با مسافر یا گردشگر از جنبه های گوناگون است.
بسیاری از افراد ارائه دهنده کالا و خدمات از هتل داران، صاحبان ویلاها و اقامتگاههای اجاره ای گرفته تا رستوران داران، فروشندگان ثابت و سیار و غیره در برآوردن مایحتاج مسافر و گردشگر به جای گردشگری استان و شرایط مسافر ، تنها به جیب خود می اندیشند.
این روزها شرایط گردشگری مازندران به گونه ای شده که گردشگران از بدو ورودشان با قیمت های نجومی اجناس مواجه می شوند و این وضعیت در کنار چند نرخی بودن کالاهای مختلف عرضه شده و یا محصولات صنایع دستی و برخورد متفاوت فروشندگان با گردشگران داخلی و خارجی آسیب جدی برای گردشگری استان به همراه دارد.
گرانفروشی و سوءاستفاده از شرایط و جیب مشتری نه تنها به فراری دادن گردشگر و ذهنیت منفی در مورد مردم استان منجر می شود بلکه اعتبار کلی گردشگری و نظارت بر این حوزه را در مازندران زیر سئوال می برد.
پیامدهای این مساله بر رونق و توسعه گردشگری تاثیر بسزایی دارد به طوری که عده ای از صاحب نظران و کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند تا زمانی که نرخ اجناس مصوب نشود، در زمینه خدمات قانون و نظارتی صورت نگیرد یا در منوی رستوران ها و واحدهای پذیرایی لحاظ نگردد، گردشگری با مشکلات بیشتری هم مواجه خواهد شد و اعتماد گردشگران به مرور خدشه دار می شود.
** شاهدی از غیب
در حالی کارشناسان بر جدی گرفتن این آسیب گردشگری تاکید دارند که به گفته مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران گرانفروشی و عدم درج قیمت بیشترین تخلفات اقتصادی اصناف در تعطیلات نوروزی سال 98 بوده است.
یدالله ملکی افزود: در مجموع در طرح نوروزی 2 هزار و 444 پرونده تخلف اقتصادی در تعزیرات تشکیل شد که دو سوم از این پرونده ها مربوط به گرانفروشی و عدم درج قیمت بود.
وی گفت که در تخلفات اقتصادی پوشاک فروشان و نانوایی ها بیشترین تخلف را در صنوف مختلف فعال در این استان به خود اختصاص دادند.
ملکی افزود : حدود 430 فقره از پرونده تخلفات اقتصادی طرح نوروزی در مازندران مربوط به پوشاک و نانوایی ها بود.
وی گفت که در مجموع در طرح نوروزی متخلفات اقتصادی در این استان افزون بر 37 میلیارد ریال جریمه شدند.
در سال گذشته نیز متخلفان اقتصادی در این استان حدود یک هزار میلیارد ریال جریمه شدند که 80 درصد از متخلفان جرایم خود را به خزانه دولت واریز کردند.
مازندران افزون بر 130 هزار واحد صنفی فعال دارد به گونه ای به طور میانگین به ازاء هر 27 نفر در این استان یک واحد صنفی فعال است و این آمار در سطح کشور به ازاء هر 100 نفر یک واحد صنفی است.
** خودزنی به خاطر منافع کوتاه مدت
رویا امیری از کارشناسان صنعت گردشگری معتقد است گران فروشی به گردشگران با اصول اقتصادی کسب درآمد ماندگار و پایدار و توسعه آن در تضاد است و به همین دلیل هم حل این مشکل باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی گفت : نظارت و پیگیری قاطعانه مهم ترین مساله ای است که باید بسیار جدی در استان به آن پرداخته شود چون در بسیاری موارد حتی مسأله تخلف برخی مجموعه‌های گردشگری تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی منعکس می شود اما متأسفانه واکنش مثبتی در راستای جلوگیری از این وقایع دیده نشده است.
وی ادامه داد: درنظر گرفتن این نکته ضروری است که با گرانفروشی نمی‌توان درآمد شهر را بالا برد بلکه اثر سوء این رفتار می‌تواند ضرر و زیان هنگفتی در درازمدت بر روی صنعت گردشگری داشته باشد.
امیری گفت: متأسفانه میراث فرهنگی کمتر به این مسأله توجه می‌کند و با ابلاغ برخی نرخ‌نامه‌ها باعث افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها شده است.
وی ادامه داد: به طور مثال یک پُرس غذا در یک رستوران تحت نظارت میراث فرهنگی در برخی موارد تا 100 درصد گران‌تر از همان غذا در رستوران‌هایی است که انجمن حمایت اقدام به قیمت‌گذاری برای آنها می‌کند.
این کارشناس با اشاره به قیمت های بالای هتل ها نیز گفت : مدیران هتل ها دائما علت این امر را میزان بالای سرمایه‌گذاری در ساخت هتل می‌دانند در حالی که هتل‌ها از انواع و اقسام هزینه‌هایی همچون عوارض ساخت و مالیات معاف هستند و به همین علت باید خدمات با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند اما در عمل عکس موضوع اقدام می‌کنند.
وی افزود: در بسیاری موارد حتی برخی کالاها مثل آب معدنی و نوشیدنی‌های بسته‌بندی که دارای قیمت مصوب از مراجع قانونی هستند، مجددا در منوی هتل‌ها با قیمت دو تا سه برابری عرضه می‌شوند که تخلف آشکار و گرانفروشی محسوب می‌شود.
امیری گفت: در زمینه گردشگران خارجی حتی شرایط از این نیز حادتر است و بسیاری از افراد به کل، انصاف و وجدان را در برخورد با مسافران خارجی دریافت کننده کالا و خدمات زیر پا می گذارند و این مساله کاملا با اصول اقتصاد و توسعه و بازاریابی منافات دارد.
وی افزود: این نکته را نباید فراموش کرد که گردشگر چه خارجی و چه ایرانی باید به چشم مشتری در نظر گرفته شود که فروشنده باید تمام تلاش خود را برای دائمی شدن خرید و تقاضای او بکار ببرد، ما باید خدمات را به ساده‌ترین راه‌های ممکن و طبق تعرفه ارائه دهیم و اعتماد گردشگران را جلب کنیم.
** غریب نوازی به جای مهمان نوازی
معاون گردشگری استان مازندران با بیان اینکه در عمق فرهنگی مردم مازندران مهمان نوازی محور روابط اجتماعی است، گفت: اما متاسفانه در چند سال اخیر در مواجهه با گردشگران و مسافران، گرانفروشی به یک برند تبدیل شده است.
مهران حسنی افزود : علت اصلی بالا رفتن هزینه مسافرت به مازندران ابتدای امر به دلیل حضور کاسبانی غیر بومی در اقتصاد گردشگری از فروشگاههای بزرگ گرفته تا اقامتگاهها بر می گردد.
وی توضیح داد : بسیاری از بخش های گردشگری استان مازندران از جمله فروشگاههای البسه و پوشاک، برخی از ویلاهای استیجاری و اقامتگاه ها ، رستورانها و کافه ها و همچنین مراکزسرگرمی در اختیار افراد غیر بومی بوده و با سرمایه آنها ساخته شده است که خود به نوعی تهاجم اقتصادی محسوب می شود.
معاون گردشگری اظهار داشت : البته نقش نظارت نیز بی تاثیر نیست که برخی تخلفات را ممکن می سازد ، اما باید در نظر داشت استانی که تنها در تعطیلات نوروزی میزبان حدود 18 میلیون نفر شب گردشگر بوده ، حوزه های نظارتی چقدر گسترده خواهدبود.
حسنی همچنین گفت : فقدان سرمایه گذاری سرمایه داران مازندرانی در بخش های گردشگری راه را نیز برای حضور غیر بومی ها بازکرده است که خود به نوعی فرهنگ ' غریب نوازی ' را به جای مهمان نوازی هم به مسافران و گردشگران و هم به مردم استان تزریق می کند.
** زباله ، رهاورد گران فروشی به گردشگران
وی افزود : این گونه گرانفروشی در استان مازندران نه تنها منجر به دلسردی گردشگران می شود بلکه بسیاری از مسافان را نیز مجبور می کند تمامی نیاز مسافرت خود را از استان های محل زندگی خود تامین کرده و فقط زباله را برای مازندران بیاورند.
او ادامه داد : گرانفروشی تاثیر منفی دیگری مثل ایجاد ذهنیت منفی از مردم مازندران در میان گردشگران دارد که همواره در طول تاریخ به مهمان نوازی شناخته می شدند.
معاون میراث فرهنگی مازندران گفت : در برخی مناطق استان حتی محصولات خوراکی چند برابر استان های دیگر فروخته می شود که نارضایتی و شکایت مسافران را نیز در پی دارد.
حسنی میزان گرانفروشی را در مناطق غربی استان مشهودتر عنوان کرد و افزود : این مساله در گردشگری رفته رفته در حال تبدیل شدن به نوعی رقابت است و ممکن است پس از آن به فرهنگ تبدیل شود که ضربه خطرناکی در بلند مدت به اقتصاد گردشگری استان وارد خواهد کرد.
وی گفت : برای حرکت به سمت اقتصاد و صنعت گردشگری باید تمامی عناصر گردشگری از جمله هزینه سفر حالتی استاندارد داشته باشد تا نه تنها از مدار عدالت خارج نشود، بلکه دلسردی مسافران و یا حتی فرار آنها را نیز در پی نداشته باشد.
7335/1654


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

در این مواقع هرگز آب ننوشید!
نوشیدن آب در کنار هزاران فوایدی که دارد اگر در مواقعی خاص انجام شود، برای شما مشکلات و بیماری هایی را به وجود می آورد.
مصرف این غذای خوشمزه ˮکبدˮ شما را از کار می‌اندازد!
یکی از مسائلی که در آموزه‌های "طب سنتی" بر آن تاکید بسیار زیادی شده، دستورات مربوط به "تداخلات غذایی" است؛ در این مطلب به ترکیب یک نوع غذا اشاره شده که مصرف آن می‌تواند باعث ایجاد نارسایی کبدی، نقرس، روماتیسم و ... شود.
بازار گرمی برخی پزشکان با رژیم تغییر جنسیت جنین
آراسب دباغ مقدم گفت: اگر نگاهی به آمار جمعیت دنیا بیندازیم متوجه می‌شویم که ۵۱ درصد جمعیت را بانوان و ۴۹ درصد را آقایون تشکیل می‌دهند. معمولا جعیت زن و مرد در دنیا ۵۰ و ۵۰ است.
«سکنجبین» بهترین نوشیدنی تابستان
یک متخصص طب سنتی با تأکید بر اینکه نباید در فصل گرما غذاهای گوشتی، سرخ‌کردنی و غذاهای با طبع گرم مصرف شود، گفت: سکنجبین که ترکیبی از عرق نعنا، سرکه، آب و عسل است، بسیار مفید بوده و خاصیت رفع عطش و انرژی‌زایی خوبی دارد.
بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف
اگر می‌خواهید با شیوه درست زمان مصرف مواد غذایی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.
درخواست عجیب کارگردان مشهور از پوتین
کارگردان سرشناس هالیوود که حامی و تحسین کننده ولادیمیر پوتین است درخواست عجیبی درباره دخترش مطرح کرد.
بُرد وام ودیعه در بازار اجاره
در حالی که قیمت مسکن از اردیبهشت سال گذشته، جهش چشمگیری را تجربه کرد، اما بازار رهن و اجاره تا اوایل سال جاری نوسان چندانی نداشت.
حباب سکه به ۴۵ هزار تومان رسید
یک مقام مسئول با بیان اینکه حباب سکه امروز به ۴۵ هزار تومان رسیده است، گفت: حباب سکه ۲۵ هزار تومان روند افزایشی داشته است.
چند نفر بیمه بیکاری دریافت می کنند؟
آمارهای تأمین اجتماعی حکایت از این دارد که از بین ۱۴میلیون و ۱۵۶ هزار و ۳۲۸ بیمه شده اصلی حدود ۹میلیون و ۶۰۵ هزار و ۱۸۸ نفر تحت پوشش بیمه اجباری(شاغل رسمی) بوده و حدود ۲۱۳هزار و ۳۲نفر بیمه بیکاری دریافت می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی پرسپولیسی ها از اردوی ترکیه
کاروان تیم فوتبال پرسپولیس پس از برگزاری اردوی ۱۰ روزه در ترکیه به تهران بازگشت.
در این مواقع هرگز آب ننوشید!
نوشیدن آب در کنار هزاران فوایدی که دارد اگر در مواقعی خاص انجام شود، برای شما مشکلات و بیماری هایی را به وجود می آورد.
بازار گرمی برخی پزشکان با رژیم تغییر جنسیت جنین
آراسب دباغ مقدم گفت: اگر نگاهی به آمار جمعیت دنیا بیندازیم متوجه می‌شویم که ۵۱ درصد جمعیت را بانوان و ۴۹ درصد را آقایون تشکیل می‌دهند. معمولا جعیت زن و مرد در دنیا ۵۰ و ۵۰ است.
«سکنجبین» بهترین نوشیدنی تابستان
یک متخصص طب سنتی با تأکید بر اینکه نباید در فصل گرما غذاهای گوشتی، سرخ‌کردنی و غذاهای با طبع گرم مصرف شود، گفت: سکنجبین که ترکیبی از عرق نعنا، سرکه، آب و عسل است، بسیار مفید بوده و خاصیت رفع عطش و انرژی‌زایی خوبی دارد.
آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.