خبرنگارم آرزوست!

07:47 ۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 52 0
خبرنگارم آرزوست!

خبرنگار یا روزنامه‌نگار؛ فرقی نمی‌کند پیدا کردن جنس اصلش بسیار سخت شده است. آنقدر شبه‌خبرنگار و روزنامه‌نگار زیاد شده که دیگر بسیاری از اهالی فکر و قلم به انزاو رفته‌اند و گاهی حتی به خاطر رفتارهای نامناسب شبه‌خبرنگاران از معرفی خودشان نیز خودداری می‌کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، از دور شاید تفاوت خبرنگاران و شبه‌خبرنگاران چندان به چشم نمی‌آید، اما وای به روزی که وقت پرسشگری برسد! افرادی که اغلب در نشست‌های خبری و جشنواره‌ها حاضر می‌شوند، یا قربان صدقه می‌روند یا دعوا می‌کنند. برایشان پوشش اخبار چندان مهم نیست و صرف حضور کفایت می‌کند؛ به طور کلی هم حفظ وجهه رسانه و خبرنگاران برایشان اصلاً اهمیتی ندارد.
افزایش بی‌اعتمادی عمومی به رسانه‌ها، به حاشیه کشیده شدن رابطه رسانه و مسئولان و اهالی هنر، ورزش و سیاست، منزوی شدن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همچنین کاهش روزافزون قدرت رسانه‌ها، از تبعات اصلی رفتارهای هیجانی و غیرحرفه‌ای شبه‌خبرنگاران است.
رضا قوی‌فکر، روزنامه‌نگار پیشکسوت معتقد است که « خبرنگارنماها آبروی خبرنگاران واقعی را می‌برند. این باعث شرمساری است که برخی از مدیران روابط‌عمومی برای آنکه با تعداد بیشتری از خبرنگاران ارتباط داشته باشند، آن نشست خبری را داغ و مهم جلوه دهند، بدون کنترل هر کسی را به جای خبرنگار در جلسه مطبوعاتی خود راه دهند؛ حال آنکه این مشکل که متأسفانه آبروی خبرنگاران واقعی را می‌برد با یک تلفن به رسانه‌ی مربوطه حل می‌شود؛ به طوری که وقتی مدیر روابط‌عمومی با درایت و تدبیر خود با دبیر سرویس حوزه خبری تماس بگیرد و اعلام کند که برای نشست خبری فلان روز لازم است که خبرنگار محترم آن رسانه دعوت شود و اسامی خبرنگاران در دست مسؤول تشریفات آن سازمان باشد، آن وقت فقط خبرنگارانی که دعوت شده‌اند به آن جلسه‌ی مطبوعاتی راه خواهند یافت.»
او می‌گوید «باید در فرصتی مناسب متأسفانه به پدیده‌ی دیگری با عنوان ناآگاهی و عدم اطلاع برخی خبرنگاران از فنون و تکنیک‌های خبرنویسی، گزارش‌نویسی و به ویژه مصاحبه با مصاحبه‌شوندگان مختلف پرداخته شود. خبرنگارانی که شوربختانه از سر اتفاق و دردمندانه به دلیل نبودن شغلی دیگر به خیال اینکه در این شغل منافعی هست به سراغ خبرنگاری می‌روند و در نتیجه نه چیزی عاید خودشان می‌شود و نه نصیب رسانه‌ای که برایش کار می‌کنند. برخی خبرنگاران در نشست‌های خبری به دلیل عدم آگاهی و نداشتن سواد رسانه و نیز عدم شناخت تکنیک‌های مصاحبه یا اصولاً توانایی پرسیدن سوال از مصاحبه‌شونده را ندارند و یا پرسش‌های آنها قالبی و کلیشه‌ای است که به تنها چیزی که شباهت ندارد، مصاحبه است.»
علی‌اکبر قاضی‌زاده، روزنامه‌نگار پیشکسوت نیز معتقد است که «روزنامه‌نگاری ما باید خودش را بازیابی کند» و در این زمینه می‌گوید: ما باید دانش‌های پایه را یاد بگیریم و به زیر دست‌هایمان منتقل کنیم. باید برویم سراغ روزنامه‌نگارانی که کار اثرگذار می‌کنند و از آنها یاد بگیریم، اما همین هنر را هم نداریم. الان روزنامه‌نگارها مثل آدم
کوکی صبح به صبح ساعت می‌زنند، وارد تحریریه می‌شوند و می‌گویند وای چقدر هوا گرمه ، بعد کولر روشن می‌کنند، چای می‌ریزند، پشت سیستم می‌نشینند، شروع به سرچ کردن و با «وی گفت» و «وی همچنین افزود» خبر تولید می‌کنند.
در این میان برخی از اهالی رسانه بر این باورند که به منظور مشخص شدن مرز میان خبرنگاران و شبه‌خبرنگاران بهتر است که ضمن حفظ استقلال شخصی و رسانه‌ای خبرنگاران، کارت‌های شناسایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور مطبوعاتی برای خبرنگاران حرفه‌ای در نظر گرفته شود.
البته این موضوع پیشتر با انتقادهای زیادی از سوی اهالی رسانه مواجه شده بود که این اقدام می‌تواند به نوعی خبرنگاران را زیر پرچم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ببرد و به همین سبب خبرنگاران ناخودآگاه مجبور باشند متناسب با سیاست‌های دولت‌هایی که روی کار می‌آیند فعالیت رسانه‌ای‌شان را ادامه بدهند که طبیعتاً با اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ای در تناقض خواهد بود.
بنابراین به نظر می‌رسد که باید با برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور کارشناسان رسانه و خبرنگاران و روزنامه‌نگاران راه‌کار مناسبی در زمینه تعیین هویت خبرنگار واقعی پیشنهاد شود تا شاید از این طریق هم از حضور شبه‌خبرنگاران در محافل رسانه‌ای جلوگیری و هم شأن خبرنگاران آن‌طور که شایسته است، حفظ شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سه عضو یک خانواده کرمانشاهی به علت نامعلومی فوت کردند
کرمانشاه- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، از مرگ یک خانواده سه نفره در شهر کرمانشاه به علت نامعلوم خبر داد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا: امنیت درمناطق سیل زده خوزستان برقرار است
اهواز - ایرنا - رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: نظم و امنیت مناطق سیل زده خوزستان، اردوگاه های اسکان سیل زدگان و کاروان های حامل کمک های مردمی با تدابیر خوبی که اندیشیده شده به بهترین شکل برقرار است.
سرمربی نساجی مازندران:بازیکنان استقلال خوزستان دونده تراز ما بودند
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: انتظار داشتم امروز بازی بهتری به نمایش بگذاریم اما بازیکنان استقلال خوزستان دونده تر از ما بودند و در دقایقی از بازی بهتر کار کردند.
توسعه مشاغل خرد راه حل جلوگیری از بیکاری کارگران است
یزد - ایرنا - وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بر زندگی مزد بگیران ثابت تاثیر دارد و بیشترین فشار را به آنها تحمیل می‌کند، گفت: اشتغال و جلوگیری از بیکاری کارگران با توسعه مشاغل خرد ممکن است.
سرمربی استقلال خوزستان:بهتر از نساجی بودیم ،حقمان برد بود
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم استقلال خوزستان گفت: در بازی مقابل نساجی مازندران برتر از حریف بودیم و حقمان پیروزی در این دیدار بود.
هفت هزار واحد صنعتی در کشور به چرخه تولید بازگشتند
اراک - ایرنا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هفت هزار واحد تولیدی تعطیل از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون به چرخه تولید بازگشتند.
١١ مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
تهران- ایرنا- تصادف در اتوبان بهشت زهرا (س) تهران ١١ مصدوم به جا گذاشت.
مرد ریگانی تنها دارایی اش را به سیل زدگان هدیه داد
کرمان - ایرنا - مرد روستایی اهل شهرستان ریگان از توابع استان کرمان تنها سرمایه اش که یک گاو بود را فروخت و پول آن را برغم داشتن فرزندی بیمار به سیل زدگان خوزستان اهدا کرد.
سرپرست استانداری توجه بیشتر دولت به اولویتهای گلستان را خواستار شد
گرگان - ایرنا - سرپرست استانداری گلستان با ابراز گلایه از تخصیص دیرهنگام اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان همچون سدهای نرماب و آقدکش خواستار تغییر این رویه به منظور مهار سیلاب ها شد.
کنکور، مانعی نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است
ارومیه - ایرنا - معاون پژوهش و برنامه ریزی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کنکور، یک مانع نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است و برنامه های سند تحول را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
افشای طرح شکست خورده ترامپ برای اعزام نیرو به سوریه
تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال امروز (پنجشنبه) افشا کرد که دونالد ترامپ سال گذشته از 21 کشور متحد آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه درخواست کمک کرده بود اما با مخالفت نیمی از آنان روبرو شد.
از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
پیام ظریف به وزیر خارجه اردن
امان-ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیام مکتوبی را برای ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن ارسال کرد.
رسانه ها در تحقق شعار سال اهتمام ورزند
روابط عمومی ها چشم و گوش بینای نظام برای اطلاع رسانی هستند
اسپانسر برنامه «برنده باش» تغییر می کند
دیدار رئیس سازمان صداوسیما با رئیس قوه قضاییه
مدیر شبکه سه سیما: اسپانسر برنده باش تغییر می‌کند
تلفیق رسانه و هنر در حوزه آسیب های اجتماعی مؤثر است
ایجاد روزنامه نگاری بحران در کشور مطرح است
ایجاد روزنامه نگاری بحران در کشور مطرح است
تغییر در زمان پخش سریال «شرایط خاص»
«هفت» فردا شب روی آنتن می‌رود