ماجرای توقیف رحمانی که خوب می‌فروخت و خوب ...

17:19 ۳ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 74 0
ماجرای توقیف رحمانی که خوب می‌فروخت و خوب ...

تهران - ایرنا - فیلم سینمایی «رحمان 1400» با قرق صدر گیشه در اکران نوروزی نشان داد که خوب می‌فروشد اما حالا چند روزی است که روی پرده نقره‌ای را ندیده؛ و ماجرا از چه قرار بود.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، اکران نوروزی چند سالی است که از سوی فیلم‌سازان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده به طوری که جلسات بسیاری برای انتخاب فیلم در این ایام اختصاص می‌یابد و در انتها چند فیلم محدود به این مهم دست می‌یابند که شب‌‎های تعطیلات نوروزی مخاطبان خود را به سینما دعوت کنند.
امسال هم از این قائده مستثنی نبود بعد از برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر انگشت شماری از فیلم‌ها این فرصت را به دست آوردند و در این میان بعد از آغاز اکران دو فیلم توانستند گوی سبقت را از باقی رقبا بربایند و عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌های اکران نوروزی را به دست آورند. نخست «رحمان 1400» به کارگردانی منوچهر هادی و بعد از آن «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی که با حضور بازیگران چهره و یا به اصطلاح بازیگران گیشه رقابت تنگاتنگ و پایاپایی را پیش بردند و حواشی بسیاری را نیز ایجاد کردند.
تا پایان اکران نوروزی دو هفته باقی مانده بود که ناگهان چند روز پیش خبری در صدر اخبار سینمایی قرار گرفت؛ «رحمان 1400 توقیف شد».
حالا در چند روز گذشته بیلبوردهای پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی همه جا دیده می‌شود اما خود فیلم دیگر بر پرده سینما نیست.
توقیف دیرهنگام این فیلم به همان اندازه سوال برانگیز است که در تمام نوروز فروش موفق و چند ده میلیاردی آن که توانست فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» را خاک و در مورد سلیقه مخاطبان سینما سوال ایجاد کند.
«رحمان 1400» که از هفته‌ پیش از آغاز سال جدید بر پرده سینما جا خوش کرد و هفته‌ پس از پایان تعطیلات را نیز به خود اختصاص داد و ناگهان با این عنوان که نسخه اصلاح شده بر پرده سینما اکران نشده است توقیف آن اعلام شد.
این اتفاق با محاسبه‌ای ساده تنها نشان دهنده این است که بخش نظارت بر پخش همراه با مردم در ایام تعطیلات در استراحت بودند و وظیفه خود را به بعد از ایام تعطیلات موکول کرده تا این مدت حیات خلوتی شود برای جولان اشتباهات و تنها چند روز بعد از پایان یافتن تعطیلات نوروزی به سر کار برگشته‌اند و متوجه موضوع جدید و مهمی شده‌اند.
البته منوچهر هادی در واکنش به این دلیل توقیف در صفحه مجازی خود این سخنان را رد کرده و نوشته «تمام سینماهای کشور نسخه اصلاح شده را روی پرده اکران می کردند و تازه سینماهای حوزه نسخه اصلاح شده‌تری را».
باید در نظر گرفت ادعای اکران شدن نسخه اصلاح نشده برای عموم به جای اینکه انگشت اتهام را به سمت فیلم، کارگردان و تهیه کننده ببرد در همان ابتدا سیستم عملکردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی را به چالش می‌کشد که فیلمی با 22 میلیارد تومان فروش و اکرانی یک ماهه را از پرده سینما پایین کشیده‌اند.
هادی در پست‌های بعدی اینستاگرام خود از تلاشی دو روزه خبر داد که به نتیجه نرسیده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوانی نهادی اجرایی که تصمیم گیری را برعهده ندارد نتوانست بار دیگر این فیلم را به پرده سینما بازگرداند و انگشت اتهام خود را به فیلم و رسانه و شهر دیگری گرفت.
کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به این اتفاق خواستار توضیح درباره ابعاد آن شده‌اند و تاکید دارند که ابعاد این موضوع باید بررسی شود.
این اتفاق البته برای نخستین بار نبوده پیش از این نیز فیلم سینمایی «50 کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی پس از مدتی اکران توقیف شد که با وجود حواشی که برای آن به وجود آمد کارگردان فیلم در نامه ای سرگشاده به علی جنتی وزیر فرهنگ وقت نوشت «ماجرای تولید و اکران فیلم 50 کیلو آلبالو حاکی از این است که مدیریت فرهنگی کشور من در این زمینه بی‌ضابطه، مغشوش و غیراصولی بوده‌است. به همین دلیل، من دوستانه و برادرانه از شما تقاضا می‌کنم که کار را به کاردان بسپارید.»
حالا هرچند فیلم «رحمان 1400» می‌توانست رکورد فروش‌های پیش از خود را تغییر دهد البته نه به ادعای کارگردان آن به فروشی 60 میلیارد تومانی دست پیدا کند اما نزدیک شدن به رکورد 36 میلیاردی فیلم سینمایی «هزار پا» برای آن قابل پیش بینی بود و حال این سوال ها مطرح می‌شود همانطور که سیدصادق طباطبایی‌نژاد عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اشاره داشته است دائم یا موقتی بودن توقیف این فیلم مشخص نیست.
وی گفته که توقف و اکران مجدد یک فیلم قطعا موجب بالا رفتن حساسیت‌ها نسبت به فیلم مذکور و حتی افزایش فروش آن می‌شود درحالی که برخوردها در این حوزه باید قاطع و بازدارنده باشد نه اینکه رفتار ناظر خود دارای ابهامات و سئوالاتی باشد.
با همه اظهار نظرها و واکنش‌هایی که طی روزهای گذشته درباره توقیف فیلم «رحمان 1400» صورت گرفته است اگر ضعف نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نادیده بگیریم حال باید به دنبال پاسخ این سوال‌ها باشیم که تکلیف سرگروه اکران فیلم چه می‌شود؟ یا به این موضوع رسیدگی کنیم که چه فیلمی قرار است جای اکران پرفروش‌ترین فیلم نوروز 98 را بگیرد؟ یا این اتفاق تنها یک مانور تبلیغاتی است تا با اکران مجدد فیلم فروش بیشتری برای آن شاهد باشیم؟
این روند نشان می‌دهند که قرار است هر چند سال یکبار فیلمی به پرده برود و بعد از فروش میلیاردی توقیف شود و هیچ بازبینی بر افرادی که وظیفه صدور پروانه از ساخت تا نمایش و نمایش خانگی را بر عهده دارند نشود تا در سیکلی ناقص به جای ترک جایگاه خود به دلیل عدم کفایت کافی از مدیریت و سمتی به مدیریت و سمتی دیگر رهسپار شوند و سرنوشت فیلم ها نیز جز توقیف بی‌موقع نباشد و در این میان از بین رفتن فرهنگ و تفکر در میان عموم جامعه اصلا مورد توجه قرار نگیرد.
فراهنگ**9246**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دادستان کل آمریکا:ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه همکاری نداشت
نیویورک- ایرنا- دادستان کل آمریکا و وزیر دادگستری ترامپ، ساعاتی پیش از انتشار گزارش حدود 400 صفحه ای تحقیقات مربوط به انتخابات 2016 ریاست جمهوری گفت: این گزارش نشان می دهد ستاد انتخاباتی ترامپ هیچ گونه همکاری با روسیه نداشته است.
دمکرات های ارشد کنگره آمریکا خواستار شهادت دادن مولر شدند
تهران- ایرنا- دمکرات های ارشد مجلس نمایندگان و سنای آمریکا روز پنجشنبه از رابرت مولر بازرس ویژه تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، درخواست کردند به صورت علنی و عمومی در مورد تحقیقاتش، گزارش و شهادت دهد.
مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبد آغاز شد
گنبدکاووس - ایرنا - مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبدکاووس با حضور پرشور علاقه‌مندان به این ورزش بومی و اصیل منطقه، عصر روز پنجشنبه با برگزاری هفته اول این مسابقات در مجموعه سوارکاری این شهرستان آغاز شد.
10 رویداد مهم ورزشی امسال در کرمانشاه برگزار می شود
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده 10 رویداد مهم ورزشی امسال در استان برگزار می شود تا این دیار بیش از پیش در معرض توجه ورزش دوستان قرار گیرد.
صعود کشتی گیران ایران به فینال کشتی جام قهرمانان ترکیه
تهران- ایرنا - رقابت های بین المللی کشتی آزاد جوانان، جام قهرمانان ترکیه ظهر امروز(پنجشنبه) در آنتالیای ترکیه آغاز شد و محمد صادق فیروزپور و علیرضا عبداللهی به مرحله فینال چهار وزن نخست این رقابت ها راه یافتند.
پارس جنوبی به عشق هوادارانش در برابر سپید رود رشت بازی می کند
بوشهر-ایرنا- سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم گفت: بازیکنان این تیم در برابر تیم سپیدرود رشت با وجود مشکلات عدیده مالی تنها به عشق هواداران خود به میدان می روند.
غیبت مهمانان نساجی در مصاحبه پیش از مسابقه اپیدمی شد
ساری - ایرنا - حاضر نشدن سرمربیان تیم های لیگ برتری مهمان نساجی مازندران در مصاحبه پیش از مسابقه ، با غیبت یحیی گلمحمدی سرمربی تیم فوتبال پدیده شهر خودرو ظاهرا به رویه ثابت تبدیل شده است .
غیبت مهمانان نساجی در مصاحبه پیش از مسابقه اپیدمی شد
ساری - ایرنا - حاضر نشدن سرمربیان تیم های لیگ برتری مهمان نساجی مازندران در مصاحبه پیش از مسابقه ، با غیبت یحیی گلمحمدی سرمربی تیم فوتبال پدیده شهر خودرو ظاهرا به رویه ثابت تبدیل شده است .
جلالی: بازیکنان نساجی فقط به برد در بازی خانگی فکر می کنند
ساری - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: بازیکنان ما با حمایت هواداران تیمشان در بازی خانگی فقط به برد و کسب سه امتیاز فکر می کنند.
جلالی: بازیکنان نساجی فقط به برد در بازی خانگی فکر می کنند
ساری - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت : بازیکنان ما با حمایت هواداران تیمشان در بازی خانگی فقط به برد و کسب سه امتیاز فکر می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
کارگاه فیلمبردارِ «کپی برابر اصل» در جشنواره جهانی
مرمت  دیده‌بان حاتمی‌کیا پس از 30 سال
آغاز «دارالفنون» با کارگاه‌های فیلمنامه نویسی نغمه ثمینی
جشنواره جهانی فیلم فجر با طعم مصائب شیرین و کمک به سیل‌زدگان
برنامه اکران فیلم‌های مرمت شده درجشنواره جهانی فیلم فجر
25 میلیارد ریال کمک مردمی به نفع سیل‌زدگان جمع آوری شد
وکیل مدافع و قصرشیرین مجوز نمایش گرفتند
فیلم های تلویزیون برای آخر هفته  خانواده‌ها
کارگاه فیلمبردار فیلم کیارستمی فردا در تهران
صدور مجوز نمایش «قصر شیرین» و «وکیل مدافع»