ماجرای توقیف رحمانی که خوب می‌فروخت و خوب ...

17:19 ۷۱ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 122 0
ماجرای توقیف رحمانی که خوب می‌فروخت و خوب ...

تهران - ایرنا - فیلم سینمایی «رحمان 1400» با قرق صدر گیشه در اکران نوروزی نشان داد که خوب می‌فروشد اما حالا چند روزی است که روی پرده نقره‌ای را ندیده؛ و ماجرا از چه قرار بود.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، اکران نوروزی چند سالی است که از سوی فیلم‌سازان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده به طوری که جلسات بسیاری برای انتخاب فیلم در این ایام اختصاص می‌یابد و در انتها چند فیلم محدود به این مهم دست می‌یابند که شب‌‎های تعطیلات نوروزی مخاطبان خود را به سینما دعوت کنند.
امسال هم از این قائده مستثنی نبود بعد از برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر انگشت شماری از فیلم‌ها این فرصت را به دست آوردند و در این میان بعد از آغاز اکران دو فیلم توانستند گوی سبقت را از باقی رقبا بربایند و عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌های اکران نوروزی را به دست آورند. نخست «رحمان 1400» به کارگردانی منوچهر هادی و بعد از آن «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی که با حضور بازیگران چهره و یا به اصطلاح بازیگران گیشه رقابت تنگاتنگ و پایاپایی را پیش بردند و حواشی بسیاری را نیز ایجاد کردند.
تا پایان اکران نوروزی دو هفته باقی مانده بود که ناگهان چند روز پیش خبری در صدر اخبار سینمایی قرار گرفت؛ «رحمان 1400 توقیف شد».
حالا در چند روز گذشته بیلبوردهای پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی همه جا دیده می‌شود اما خود فیلم دیگر بر پرده سینما نیست.
توقیف دیرهنگام این فیلم به همان اندازه سوال برانگیز است که در تمام نوروز فروش موفق و چند ده میلیاردی آن که توانست فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» را خاک و در مورد سلیقه مخاطبان سینما سوال ایجاد کند.
«رحمان 1400» که از هفته‌ پیش از آغاز سال جدید بر پرده سینما جا خوش کرد و هفته‌ پس از پایان تعطیلات را نیز به خود اختصاص داد و ناگهان با این عنوان که نسخه اصلاح شده بر پرده سینما اکران نشده است توقیف آن اعلام شد.
این اتفاق با محاسبه‌ای ساده تنها نشان دهنده این است که بخش نظارت بر پخش همراه با مردم در ایام تعطیلات در استراحت بودند و وظیفه خود را به بعد از ایام تعطیلات موکول کرده تا این مدت حیات خلوتی شود برای جولان اشتباهات و تنها چند روز بعد از پایان یافتن تعطیلات نوروزی به سر کار برگشته‌اند و متوجه موضوع جدید و مهمی شده‌اند.
البته منوچهر هادی در واکنش به این دلیل توقیف در صفحه مجازی خود این سخنان را رد کرده و نوشته «تمام سینماهای کشور نسخه اصلاح شده را روی پرده اکران می کردند و تازه سینماهای حوزه نسخه اصلاح شده‌تری را».
باید در نظر گرفت ادعای اکران شدن نسخه اصلاح نشده برای عموم به جای اینکه انگشت اتهام را به سمت فیلم، کارگردان و تهیه کننده ببرد در همان ابتدا سیستم عملکردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی را به چالش می‌کشد که فیلمی با 22 میلیارد تومان فروش و اکرانی یک ماهه را از پرده سینما پایین کشیده‌اند.
هادی در پست‌های بعدی اینستاگرام خود از تلاشی دو روزه خبر داد که به نتیجه نرسیده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوانی نهادی اجرایی که تصمیم گیری را برعهده ندارد نتوانست بار دیگر این فیلم را به پرده سینما بازگرداند و انگشت اتهام خود را به فیلم و رسانه و شهر دیگری گرفت.
کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به این اتفاق خواستار توضیح درباره ابعاد آن شده‌اند و تاکید دارند که ابعاد این موضوع باید بررسی شود.
این اتفاق البته برای نخستین بار نبوده پیش از این نیز فیلم سینمایی «50 کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی پس از مدتی اکران توقیف شد که با وجود حواشی که برای آن به وجود آمد کارگردان فیلم در نامه ای سرگشاده به علی جنتی وزیر فرهنگ وقت نوشت «ماجرای تولید و اکران فیلم 50 کیلو آلبالو حاکی از این است که مدیریت فرهنگی کشور من در این زمینه بی‌ضابطه، مغشوش و غیراصولی بوده‌است. به همین دلیل، من دوستانه و برادرانه از شما تقاضا می‌کنم که کار را به کاردان بسپارید.»
حالا هرچند فیلم «رحمان 1400» می‌توانست رکورد فروش‌های پیش از خود را تغییر دهد البته نه به ادعای کارگردان آن به فروشی 60 میلیارد تومانی دست پیدا کند اما نزدیک شدن به رکورد 36 میلیاردی فیلم سینمایی «هزار پا» برای آن قابل پیش بینی بود و حال این سوال ها مطرح می‌شود همانطور که سیدصادق طباطبایی‌نژاد عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اشاره داشته است دائم یا موقتی بودن توقیف این فیلم مشخص نیست.
وی گفته که توقف و اکران مجدد یک فیلم قطعا موجب بالا رفتن حساسیت‌ها نسبت به فیلم مذکور و حتی افزایش فروش آن می‌شود درحالی که برخوردها در این حوزه باید قاطع و بازدارنده باشد نه اینکه رفتار ناظر خود دارای ابهامات و سئوالاتی باشد.
با همه اظهار نظرها و واکنش‌هایی که طی روزهای گذشته درباره توقیف فیلم «رحمان 1400» صورت گرفته است اگر ضعف نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نادیده بگیریم حال باید به دنبال پاسخ این سوال‌ها باشیم که تکلیف سرگروه اکران فیلم چه می‌شود؟ یا به این موضوع رسیدگی کنیم که چه فیلمی قرار است جای اکران پرفروش‌ترین فیلم نوروز 98 را بگیرد؟ یا این اتفاق تنها یک مانور تبلیغاتی است تا با اکران مجدد فیلم فروش بیشتری برای آن شاهد باشیم؟
این روند نشان می‌دهند که قرار است هر چند سال یکبار فیلمی به پرده برود و بعد از فروش میلیاردی توقیف شود و هیچ بازبینی بر افرادی که وظیفه صدور پروانه از ساخت تا نمایش و نمایش خانگی را بر عهده دارند نشود تا در سیکلی ناقص به جای ترک جایگاه خود به دلیل عدم کفایت کافی از مدیریت و سمتی به مدیریت و سمتی دیگر رهسپار شوند و سرنوشت فیلم ها نیز جز توقیف بی‌موقع نباشد و در این میان از بین رفتن فرهنگ و تفکر در میان عموم جامعه اصلا مورد توجه قرار نگیرد.
فراهنگ**9246**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مناسب ترین درمان آفتاب سوختگی
وقتی پوست فرد با نور آفتاب می‌سوزد، اولین کار کمپرس یخ است؛ ضمن اینکه استفاده از پمادهایی که التهاب و سوزش را کم می‌کند و عدم استفاده از پمادهای کورتنی، مورد تاکید قرار دارد.
کسانی که نباید به لوبیا لب بزنند
لوبیا گیاهی است از تیره بقولات ، علفی و بالا رونده که به دور درختان و گیاهان دیگر می‌پیچد. برگهای آن سبز رنگ ، پهن ، بزرگ و نوک تیز است که شامل سه برگچه به شکل قلب می‌باشد.
فواید و مضرات گوجه سبز چیست؟
گوجه سبز میوه‌ی بسیار محبوب و خوشمزه فصل تابستان بی فایده نیست و البته زیاده روی در مصرف آن هم مضراتی دارد که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.
ساماندهی دیوارنگاری های مخدوش شده شهدا
موسوی تاکید کرد: آثار دیوارنگاری شهدا با کیفیت خوب و اجرای هنری زیبا می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روحیه شهروندان داشته باشند. باید فرهنگ رشادت را تا همیشه برای مردم کشور زنده نگه داریم.
سن مناسب فرزند آوری برای مردان چند سالگی است؟
فرزندآوری در سنین جوانی پدران و مادران می‌تواند مانع از افزایش خطر ابتلای فرزندان آن‌ها به انواع بیماری‌ها شود.
دلایل گوناگونی که زنان را دچار گرگرفتگی می‌کند
بیشتر افراد وقتی به گُرگرفتگی فکر می‌کنند، تصویر زنی را در ذهن خود دارند که در آستانه‌ی یائسگی است،
حناچی با تاکسی به جلسه رفت!- عکس
جلسه شورای شهر تهران صبح امروز با حضور پیروز حناچی شهردار تهران برگزار شد.
روسیه به شورای اروپا بازمی‌گردد
۱۱۸ نفر از اعضای مجمع پارلمانی شورای اروپا به بازگشت روسیه به این شورا رای مثبت دادند و به این ترتیب یکی از سیاست‌های تحریمی اروپا علیه مسکو لغو می‌شود.
نرخ واقعی ارز کمتر از ۱۰ هزار تومان است
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:: قبول داریم که وظیفه بانک مرکزی مدیریت در بازار ارز است ولی این دخالت باید تعادل ایجاد کند.
قیمت واحد مسکونی در منطقه کن
آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در منطقه کن تهران طی تیر ماه ۹۸ است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
نام سرمربی پرسپولیس به کریم باقری اعلام شد
عرب از آنته چاچیچ به عنوان گزینه نهایی خود برای سرمربیگری در تیم پرسپولیس نام برده و به کریم باقری اعلام کرده است برنامه‌های تیم را قرار است با این مربی کروات هماهنگ کند.
مناسب ترین درمان آفتاب سوختگی
وقتی پوست فرد با نور آفتاب می‌سوزد، اولین کار کمپرس یخ است؛ ضمن اینکه استفاده از پمادهایی که التهاب و سوزش را کم می‌کند و عدم استفاده از پمادهای کورتنی، مورد تاکید قرار دارد.
- در سینما و تئاتر چه خبر است؟-
رقابت 9 فیلم در بخش ویدیویی جشنواره شهر
دو مستند ایرانی در بخش ویژه جشنواره آمریکایی
تعطیلی سینماها در روز هشتم تیرماه
انتشار یک گزارش تحلیلی از وضعیت سالن‌های سینمایی در کشور
کدام نمایش در جذب مخاطب موفق است؟
جشنواره فیلم «غزه» در آستانه تعطیلی
کامران شیردل: برای ادامه‌ی زندگی می‌جنگم و امیدوارم
معرفی هیأت داوران یک مسابقه تئاتری
هادی حجازی‌فر: سینما خوب است اما جادوی تئاتر چیز دیگری است