مواجهه «لویه جرگه مشورتی صلح» افغانستان، با تحریم

16:22 ۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 230 0
مواجهه «لویه جرگه مشورتی صلح» افغانستان، با تحریم

کابل - ایرنا - دولت افغانستان اعلام کرده است که برای پیشبرد روند گفت و گوی صلح با طالبان و تعیین چهارچوب خطوط اساسی و قرمز آن در نهم اردیبهشت ماه «لویه جرگه مشورتی » برگزار می کند، اما با نزدیک شدن به زمان آن مجلس بزرگان فهرست تحریم کنندگان نشست افزایش می یابد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، گروه طالبان که یکی از مخالف جدی دولت وحدت ملی شمرده می شود پس از دعوت از طرف کمیسیون برگزاری لویه جرگه برای شرکت در آن، این جرگه را فرمایشی و اقدام فریب کارانه خواند و از افراد خود خواست که در آن شرکت نکنند.
این موضع گیری از سوی طالبان در برابر لوی جرگه مشورتی صلح طبیعی بود اما این نشست که قرار است در آن بیش از دو هزار و 500 تن از بزرگان منتخب سراسر افغانستان شامل همه اقوام و گرایش های سیاسی و اجتماعی شرکت کنند ، از سوی افراد منتصب به دولت و جبهه مخالف طالبان هم تحریم شده است.
رئیس اجرایی دولت وحدت ملی که شریک اصلی رئیس جمهوری فعلی در 50 درصد اداره افغانستان است و تیم انتخاباتی با عنوان «صلح و اعتدال» را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری امسال تشکیل داده است ، این جرگه مشورتی را تحریم کرده است.
«رحمت الله نبیل » یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و « محمد حنیف اتمر» رقیب دیگر حاضر در میدان انتخابات امسال افغانستان از جمله افرادی هستند که لوی جرگه مشورتی را تحریم کرده اند.
«احمد ولی مسعود» و «نورالحق علومی» هم که دو تن دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امسال افغانستان هستند موضعی مشابه عبدالله در برای جرگه مشورتی گرفته اند.
دولت وحدت ملی افغانستان پس از ماه ها انتظار ناموفق برای گفت و گوی مستقیم با گروه طالبان، تصمیم گرفت که برای تشکیل لویه جرگه مشورتی فراخوان دهد و از آحاد مردم این کشور بخواهد که در آن مجلس خطوط اساسی گفت و گو با طالبان و همچنین خطوط قرمز را روشن کنند تا دولت در سایه این مشورت برای رسیدن به صلح تلاش کند.
لویه جرگه قرار بود در هفته آخر اسنفد ماه سال 1397 برگزار شود اما بنابر برخی دلایل از جمله سردی و بارندگی زمستانی و عدم امکان تعیین به هنگام نمایندگان همه اقشار به نهم اردیبهشت امسال موکول شد.
کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی دو هفته پیش ، از اهالی ساکن در اماکن تحت سلطه طالبان خواست که برای این جرگه نماینده اعزام کنند اما طالبان به این درخواست واکنش نشان داد و داستان را فرمایشی و فریبنده خواند و از افراد خود خواست که در آن مجلس شرکت نکنند.
اما انتظار می رفت که جبهه مقابل طالبان که دولت وحدت ملی، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را شامل می شود ، علاوه بر نمایندگان مجلس، سنا، شوراهای استانی و مردم نیز در آن حضور یابند و مخالفی در این جناح نباشد ، ولی چنین نشد.
تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری «محمد حنیف اتمر» چند بار از برگزاری این جرگه انتقاد کرد و گفت که با آنها مشورت لازم صورت نگرفته و این جرگه را فرمایشی و کمپین انتخاباتی برای تیم انتخاباتی «محمد اشرف غنی» زئیس جمهوری فعلی می داند.
اما امروز خبر رسید که تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی که سر گروه آن «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی دولت فعلی افغانستان است ، از عدم شرکت خود در لویه جرگه مشورتی سخن گفته است .
عبدالله گفته لویه جرگه مشورتی صلح به حل مشکلات موجود در افغانستان کمک نمی‌ کند و به همین دلیل، او و تیم انتخاباتی ‌اش در این جرگه شرکت نخواهند کرد.
عبدالله در اطلاعیه ای که منتشر کرد نوشت با وی و اعضای تیم انتخاباتی اش در مورد برگزاری این جرگه؛ مشورتی نشده است .
او افزوده است؛ تیم وی نه در سطح احزاب و شخصیت‌های شامل این تیم و نه در سطح حکومت، تا این مرحله طرف مشورت برای برگزاری چنین نشستی نبوده اند و در عین حال دلایل قانع کننده ای برای این نشست ندارند.
عبدالله گفته است که تیم ثبات و همگرایی به مشورت باور دارد و آن را به همه طرف‌های تصمیم‌ گیری و سیاسی در مراحل مختلف توصیه کرده است.
امروز دوشنبه تیم صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر با انتشار اطلاعیه ای بصورت رسمی موضع خود را برای عدم شرکت در لویه جرگه مشورتی صلح اعلام کرد.
در اطلاعیه تیم اتمر هم آمده است که رهبری تیم انتخاباتی صلح و اعتدال نگرانی عمیق خود را در قبال برگزاری لویه جرگه مشورتی از طرف حکومت مطرح کرده است و آن را نه یک اقدام مشورتی ، بلکه لویه جرگه سفارشی خوانده است.
در اطلاعیه تیم اتمر آمده است ؛ تیم صلح و اعتدل در مورد هدف برگزاری، برنامه، ترکیب و شیوه انتخاب اعضای لویه جرگه ابهام دارد و از پیامد آن نگران است.
این تیم گفته است که آنها انتظار داشتند که دولت در مشورت با احزاب سیاسی این جرگه را برگزار کند اما با گذشت چند هفته، کار برگزاری لویه جرگه از طرف تیم وابسته به ریاست جمهوری در یک روند سفارشی و غیر شفاف به پیش برده شد و دیده می شود که هنوز هیچ گونه وضاحتی در مورد اهداف واقعی و پشت پرده حکومت در مورد آزاد و عادلانه بودن روند برگزاری آن بدست نیامده است.
در نهایت این افراد اعلام کرده اند که تیم انتخاباتی صلح و اعتدال برگزاری این جرگه را رد نموده و آن را چیزی جز ضایع کردن وقت و تلاشی برای کمپین غیر قانونی انتخاباتی نمی داند و اعلام کردند که هیچ کسی به نمایندگی از آنها یا احزاب و جریان های وابسته به آنها در این لویه جرگه سفارشی شرکت نخواهند کرد.

**واکنش ارگ به اظهارات عبدالله ؛ دو رهبر دیدار می‌کنند
خبرگزاری افق پنج ساعت قبل نوشت ارگ ریاست جمهوری در پیوند با اظهارات عبدالله مبنی بر شرکت نکردن تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در لویه جرگه مشورتی صلح، واکنش نشان داده و از دیدار دو رهبر در این‌باره خبر داد.
«هارون چخانسوری» ؛ سخنگوی ریاست جمهوری در آخریت ساعات شب گذشته در صفحه‌ توییترش نوشت که عبدالله عبدالله و تیم انتخاباتی‌اش تاکنون شکایت و نگرانی‌های خود را در مورد لویه جرگه با رئیس جمهور غنی مطرح نکرده ‌است.
همچنین منابع غیر رسمی از عدم شرکت تیم انتخاباتی «رحمت الله نبیل» رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان نیز خبر داده اند، هر چند بطور رسمی این خبر تایید یا رد نشده است .
اما چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در توئیتر خود نوشته است که قرار است اشرف غنی رئیس جمهوری در دیدار با عبدالله، شکایت و نگرانی تیم وی را شنیده و تصمیم مناسب در این زمینه اتخاذ کند.
با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری لویه جرگه مشورتی و افزوده شدن شمار تحریم کنندگان شرکت در این جرگه با گذشت هر روز می توان حدس زد که اعتبار و مشروعیت آن مجلس می تواند زیر سوال برود.
هر چند لویه جرگه مشورتی که قرار است در نهم اردیبهشت برگزار شود، مطابق با هیچ بند از مفاد قانون اساسی افغانستان یا قوانین جاری دولت نخواهد بود، زیرا دولت افغانستان با توجه به جنگ های جاری و ناامنی نتوانسته است برخی از انتخابات ها از جمله شورای شهرستان ها را برگزار کند تا شرایط پیش بینی شده در قانون اساسی برای تشکیل چنین جلسه ای تکمیل شود اما با وجود آن دولت اگر نتواند جلوی طولانی شدن فهرست ناراضیان لویه جرگه را بگیرد، این جرگه مشروعیت نسبی خود را نیز از دست خواهد داد .
هر چه تزلزل و پراکندی آرا در جبهه مخالف با گروه طالبان افزایش می یابد ، این گروه بر فشار خود برای تحمیل خواسته هایش می افزاید که این روند با توجه به کوتاه آمدن آمریکا در برابر مطالبات طالبان می تواند منجر به تضعیف جبهه مخالف طالبان شود که در نهایت این فرآیند به زیان مردم تمام می شود.
آساق*291*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
شهرری- ایرنا- نخست وزیر پاکستان و هیات همراه دوشنبه شب با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
مشهد - ایرنا - معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: در پی برخورد تریلی با مینی بوس در حوالی شهرک نیرو هوایی مشهد 12 نفر مصدوم شدند.
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
گرگان - ایرنا - سفیر قزاقستان در ایران گفت که ایران اقتصادی ترین مسیر کشورهای آسیای میانه و حوزه خزر به ویژه قزاقستان برای دسترسی به دریای آزاد بوده و با جدیت پیگیر استفاده از این ظرفیت هستیم.
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
کیش – ایرنا- دبیر هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: جزیره کیش برای میزبانی این رویداد مهم با حضور مهمانان ایرانی و خارجی آماده است.
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
تهران - ایرنا - معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد و کشاورزی گفت: دولت به ازای هر هکتار پایه به خسارت دیدگان پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
کیش- ایرنا-فرمانده انتظامی کیش گفت: ماموران دریابانی این جزیره موفق به توقیف هفت ماهی وآبزیان غیر مجازاز یک فروند شناور شدند.
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
مشهد - ایرنا - هواشناسی خراسان رضوی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به بارندگی شدید، احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد روان آب به ویژه در نیمه شمالی این استان هشدار داد.
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
اردبیل - ایرنا- گروه های راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در تلاش برای بازگشایی جاده اردبیل - آستارا هستند که عصر دوشنبه بر اثر رانش زمین در منطقه آقچای آستارا بسته شده است.
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
تهران ـ ایرنا ـ شهردار تهران در پیامی به مناسبت روز زمین گفت: در این روز فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است، را یادآور می‌شوند.
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور با بیان اینکه کل خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان است، گفت: از این میزان حدود ۹ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصوبه کمیسیون قضایی مجلس درباره تقسیط مهریه
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون به پرونده‌های تعدیل و تقسیط مهریه خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.
پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
انتقام الاهلی از شاگردان برانکو- ستاره سوری کار پرسپولیس را سخت کرد +جدول
در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس در دیداری که در امارات میهمان الاهلی عربستان بود مقابل این تیم شکست خورد.
ظریف و لاوروف درباره برجام و سوریه گفت وگو کردند
مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در خصوص طیفی از مسائل از جمله توافق هسته ای موسوم به برجام و نشست آتی تروئیکای آستانه برای حل و فصل بحران سوریه گفت وگو و تبادل نظر کردند.
ارتقا همکاری های تجاری اولویت روابط ایران و چین است
ضرورت هوشیاری ایران و پاکستان برای دفع توطئه ها **علی نصیری
سفر عمران خان به ایران بیانگر ناکامی مخالفان روابط دو کشور است
ارزیابی کارشناسان از احتمال حضور داعش پشت حملات سریلانکا
انفجاری تازه در سریلانکا رخ داد
مسئول لغو نشست نمایندگان دولت افغانستان وطالبان در قطر کیست؟
ازبکستان میزبان نشست صلح افغانستان می‌شود
پاکستان اتهام هند، مبنی بر سوء استفاده تجاری را رد کرد
گارد ساحلی هند به حالت آماده باش درآمد
قطب نمایی که اصلی ترین تهدید جهانی را نشان می دهد