آخرین تحولات سودان در یک نگاه

07:59 ۹۱ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 406 0
آخرین تحولات سودان در یک نگاه

تهران - ایرنا - عزل و نصب ها در شورای نظامی سودان، واکنش اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا به تغییرات در شورای نظامی سودان و دیدار رییس شورای نظامی جدید با کشورهای غربی از مهم ترین رویدادهای سودان در روزی که گذشت بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عربی، شورای نظامی انتقالی سودان شب گذشته تصمیمات مهمی را گرفت که می توان به برکناری مسئولان بلندپایه این شورا از جمله ارتشبد، «عوض بن عوف» وزیر دفاع آن، آزادی فعالان، ساختار دوباره دستگاه امنیتی اشاره کرد.
اعضای هشت نفره شورای نظامی انتقالی سودان متشکل از «عمر زین العابدین ، « الطیب بابکر صلاح عبدالخالق، «حلال الدین الشیخ»، «یاسر العطا»، « مصطفی محمد» « ابراهیم جابر»، «شمس الدین الکباشی» است.
شش عضو این شورا از افسران ارتش و دو نفر دیگر از نیروی پلیس و دستگاه اطلاعاتی سودان هستند.
- «شمس الدین الکباشی» سخنگوی شورای انتقالی نظامی سودان در نطق تلویزیونی یکشنبه شب گفت: تصمیم بر آن شد که ارتشبد عوض بن عوف وزیر دفاع و «صلاح قوش» مدیر دستگاه اطلاعات و امنیتی بازنشسته شوند و تمهیداتی برای نوسازی ساختار دستگاه امنیتی انجام شود.
الکباشی افزود: رئیس شورای نظامی، ژنرال «ابوبکر مصطفی» را به عنوان رئیس دستگاه اطلاعاتی و امنیتی سودان منصوب کرده است.
از دیگر تصمیمات شورای نظامی سودان می توان به برکناری « محمد عطا المولی» سفیر سودان در واشنگتن و «مصطفی عثمان اسماعیل» نماینده دائم دولت عمر البشیر در ژنو سوئیس اشاره کرد.
این شورا همچنین اقدام به بازداشت تمامی مسئولان دولت عمر البشیر کرد که به گمان این شورا در پرونده های فساد دست داشته اند.
براساس تصمیم این شورا، فعالان و افسرانی که در تظاهرات علیه دولت البشیر شرکت و حور داشتند، آزاد کرد.
- «عبد الفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان روز یکشنبه با « استیون کوتسیس» کاردار آمریکا در خارطوم دیدار و گفت و گو کرد.
الکباشی ابراهیم تصریح کرد: البرهان با هیات تروییکا (آمریکا، انگلیس و نروژ)، دیدار کردند.
پیش از این نیز «محمد حمدان دقلو» معاون شورای انتقالی با کوتسیس در کاخ ریاست جمهوری که اکنون از دست البشیر گرفته شده و در اختیار نظامیان قرار گرفته است، دیدار و گفت و گو کرد.
- «ائتلاف آزادی و تغییر» سودان در این باره، بیانیه رئیس جدید شورای نظامی این کشور را فاقد خواسته‌های مخالفان دانست.
ائتلاف مذکور بر هفت خواسته تاکید و اضافه کرد: گام نخست در براندازی نظام البشیر باید با واگذاری فوری و بدون قید و شرط قدرت به یک دولت غیر نظامی استوار باشد که مرحله گذار را برای چهار سال اداره کند.
در ادامه بیانیه این ائتلاف آمده است: خواستار بازداشت تمامی فرماندهان سازمان امنیت و اطلاعات و تحویل آنها به دادگاه‌های عادلانه براساس قانون اساسی و نیز احیای سازمان امنیت و اطلاعات هستیم.
از دیگر خواسته‌های این ائتلاف، آزادی تمام زندانیان سیاسی و نظامیان از جمله افسران حامی انقلاب و مردم بود.
این ائتلاف همچنین تاکید کرد: از خواسته‌های خود دست برنمی‌داریم و هیچ مجالی برای قبول وعده‌های توخالی نیست و تحصن و نافرمانی مدنی تا تحقق خواسته‌هایمان ادامه می‌یابند.
ائتلاف آزادی و تغییر همچنین از مقام های شورای نظامی انتقالی سودان خواست، تمامی فرماندهان سازمان‌های نظامی و شبه نظامیان متهم به ارتکاب جرایم در دارفور، جبال النوبه و جنوب نیل آبی بازداشت شوند.
این ائتلاف همچنین بر لزوم انحلال تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های نظامی و بازداشت سریع افسران متهم به جرایم قتل، فساد مالی و محاکمه آنها تاکید کرد و اعلام فوری لغو تمامی قوانین محدود کننده آزادی‌ را خواستار شد.
- اتحادیه عرب در بیانیه ای یکشنبه شب از تلاش شورای نظامی سودان و گروه های سیاسی برای رسیدن به یک تحول دمکراتیک حمایت کرد.
این اتحادیه رضایت خود را از اقدامات رئیس شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد و از جامعه جهانی خواست که از ثبات و توافق در این کشور عربی – اسلامی حمایت کنند.
-«موسی فکی» رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در واکنش به تحولات اخیر سودان گفت: شورای صلح و امنیت در این اتحادیه روز دوشنبه برای تصمیم گیری در مورد سودان تشکیل جلسه می دهد.
تظاهرات مردم سودان علیه دولت عمر البشیر از 19دسامبر 2018 (28 آذر 97) ابتدا به خاطر افزایش قیمت نان آغاز شد اما بسرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند و سرانجام حکومت وی با دخالت ارتش سرنگون شد.
شبس**9363**1917


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بلایی که قاتلان بر سر جسد پیرزن آوردند
ساعت 17:20 شنبه 22 تیر مرد میانسالی در تماس با مأموران کلانتری 117 جوادیه تهرانپارس از کشف جسدی داخل سطل زباله خبر داد.
واکنش دمشق به تجهیز ترکیه به سامانه موشکی «اس-400»
یک دیپلمات سوری اظهار داشت که کشورش بابت تجهیز ترکیه به سامانه دفاع موشکی «اس-400» نگرانی ندارد.
روسیه: اروپا پیروی کورکورانه از آمریکا را کنار بگذارد
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با انتقاد از «پیروی کورکورانه» کشور‌های اروپایی از آمریکا و سرزنش روسیه، از آن‌ها خواست به تلاش‌ها برای حفظ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) بین مسکو و واشنگتن توجه جدی داشته باشند.
سفر هیاتی از «حماس» به روسیه
سفیر فلسطین در روسیه دوشنبه شب به وقت تهران گفت که یک هیات به ریاست «موسی ابومرزوق» عضو دفتر سیاسی حماس برای دیدار و گفت‌وگو با «میخائیل بوگدانف» معاون وزارت خارجه روسیه وارد مسکو خواهد شد.
دیدار و گفت‌وگوی گریفیتس با معاون بن سلمان
«مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل به یمن روز دوشنبه در ریاض با معاون «محمد بن سلمان»، ولیعهد و وزیر دفاع سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.
بر سر مکانیزم جدید آتش‌بس در الحدیده توافق شد
هیأت صنعاء و هیأت دولت مستعفی یمن اواسط آذر ماه ۱۳۹۷، پس از دو سال توقف مذاکرات، سرانجام گفت‌و‌گوها با هدف رسیدن به صلح را در استکهلم سوئد آغاز کرده و به توافقاتی هم در زمینه‌های مختلف از جمله آتش‌بس در الحدیده رسیده بودند،‌ اما ائتلاف سعودی با نقض‌های مکرر آن، توافق را زیر پا گذاشتند.
دو انفجار در حسینیه‌ای در جنوب بغداد
شامگاه دوشنبه دو انفجار حسینیه‌ای در جنوب غربی بغداد را لرزاند و طی آن دست کم 3 نفر کشته شدند.
سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در روسیه
سرمایه‌گذاری شرکت‌های آلمانی در روسیه 33 درصد افزایش یافته و در سه ماهه نخست سال جاری به 1.7 میلیارد یورو رسیده است.
پالایش نفت در چین رکورد زد
به دنبال آغاز به کار دو پالایشگاه جدید و بزرگ چین، پالایش نفت خام این کشور در ماه ژوئن رکورد زد و 7.7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
از ابتدای اربعین تجار و زائرین ایرانی بدون ویزا وارد عراق می‌شوند
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: با این کار پروسه زمان بر اخذ ویزا برای کلیه مسافرین ایرانی به عراق حذف می شود و تجار و زائرین و سایر مسافرین می توانند به راحتی و بدون ویزا وارد کشور عراق شوند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بلایی که قاتلان بر سر جسد پیرزن آوردند
ساعت 17:20 شنبه 22 تیر مرد میانسالی در تماس با مأموران کلانتری 117 جوادیه تهرانپارس از کشف جسدی داخل سطل زباله خبر داد.
حمله رویانیان به مدیران پرسپولیس
مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس گفت: مدیران پرسپولیس تشویش اذهان عمومی می‌کنند.
موگرینی: منتقدان برجام خواستار پایبندی ایران هستند
«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری روز دوشنبه مدعی شد اولین تراکنش‌ها در چارچوب ساز وکار موسوم به «اینستکس» در حال انجام هستند.
جلالی‌زاده: حمایت از روحانی بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان بود
عضو حزب منحله مشارکت می‌گوید حمایت از روحانی بعد از احمدی‌نژاد، بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان بود.
تلاش اصلاح‌طلبان برای پایمال کردن خون «میترا استاد»- خاتمی چگونه ۸ میلیارد تومان برای نجات نجفی می‌دهد؟
با روی کار آمدن دولت مورد حمایت اصلاحات، سفره مردم کوچک شد و مردم دست به گریبان مشکلات سخت اقتصادی هستند، اما لیدر اصلاح‌طلبان در فکر تهیه ۸ میلیارد تومان برای نجات یک قاتل است؛ یک قاتل هم‌قبیله‎ای.