آخرین تحولات سودان در یک نگاه

07:59 ۷ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 102 0
آخرین تحولات سودان در یک نگاه

تهران - ایرنا - عزل و نصب ها در شورای نظامی سودان، واکنش اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا به تغییرات در شورای نظامی سودان و دیدار رییس شورای نظامی جدید با کشورهای غربی از مهم ترین رویدادهای سودان در روزی که گذشت بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عربی، شورای نظامی انتقالی سودان شب گذشته تصمیمات مهمی را گرفت که می توان به برکناری مسئولان بلندپایه این شورا از جمله ارتشبد، «عوض بن عوف» وزیر دفاع آن، آزادی فعالان، ساختار دوباره دستگاه امنیتی اشاره کرد.
اعضای هشت نفره شورای نظامی انتقالی سودان متشکل از «عمر زین العابدین ، « الطیب بابکر صلاح عبدالخالق، «حلال الدین الشیخ»، «یاسر العطا»، « مصطفی محمد» « ابراهیم جابر»، «شمس الدین الکباشی» است.
شش عضو این شورا از افسران ارتش و دو نفر دیگر از نیروی پلیس و دستگاه اطلاعاتی سودان هستند.
- «شمس الدین الکباشی» سخنگوی شورای انتقالی نظامی سودان در نطق تلویزیونی یکشنبه شب گفت: تصمیم بر آن شد که ارتشبد عوض بن عوف وزیر دفاع و «صلاح قوش» مدیر دستگاه اطلاعات و امنیتی بازنشسته شوند و تمهیداتی برای نوسازی ساختار دستگاه امنیتی انجام شود.
الکباشی افزود: رئیس شورای نظامی، ژنرال «ابوبکر مصطفی» را به عنوان رئیس دستگاه اطلاعاتی و امنیتی سودان منصوب کرده است.
از دیگر تصمیمات شورای نظامی سودان می توان به برکناری « محمد عطا المولی» سفیر سودان در واشنگتن و «مصطفی عثمان اسماعیل» نماینده دائم دولت عمر البشیر در ژنو سوئیس اشاره کرد.
این شورا همچنین اقدام به بازداشت تمامی مسئولان دولت عمر البشیر کرد که به گمان این شورا در پرونده های فساد دست داشته اند.
براساس تصمیم این شورا، فعالان و افسرانی که در تظاهرات علیه دولت البشیر شرکت و حور داشتند، آزاد کرد.
- «عبد الفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان روز یکشنبه با « استیون کوتسیس» کاردار آمریکا در خارطوم دیدار و گفت و گو کرد.
الکباشی ابراهیم تصریح کرد: البرهان با هیات تروییکا (آمریکا، انگلیس و نروژ)، دیدار کردند.
پیش از این نیز «محمد حمدان دقلو» معاون شورای انتقالی با کوتسیس در کاخ ریاست جمهوری که اکنون از دست البشیر گرفته شده و در اختیار نظامیان قرار گرفته است، دیدار و گفت و گو کرد.
- «ائتلاف آزادی و تغییر» سودان در این باره، بیانیه رئیس جدید شورای نظامی این کشور را فاقد خواسته‌های مخالفان دانست.
ائتلاف مذکور بر هفت خواسته تاکید و اضافه کرد: گام نخست در براندازی نظام البشیر باید با واگذاری فوری و بدون قید و شرط قدرت به یک دولت غیر نظامی استوار باشد که مرحله گذار را برای چهار سال اداره کند.
در ادامه بیانیه این ائتلاف آمده است: خواستار بازداشت تمامی فرماندهان سازمان امنیت و اطلاعات و تحویل آنها به دادگاه‌های عادلانه براساس قانون اساسی و نیز احیای سازمان امنیت و اطلاعات هستیم.
از دیگر خواسته‌های این ائتلاف، آزادی تمام زندانیان سیاسی و نظامیان از جمله افسران حامی انقلاب و مردم بود.
این ائتلاف همچنین تاکید کرد: از خواسته‌های خود دست برنمی‌داریم و هیچ مجالی برای قبول وعده‌های توخالی نیست و تحصن و نافرمانی مدنی تا تحقق خواسته‌هایمان ادامه می‌یابند.
ائتلاف آزادی و تغییر همچنین از مقام های شورای نظامی انتقالی سودان خواست، تمامی فرماندهان سازمان‌های نظامی و شبه نظامیان متهم به ارتکاب جرایم در دارفور، جبال النوبه و جنوب نیل آبی بازداشت شوند.
این ائتلاف همچنین بر لزوم انحلال تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های نظامی و بازداشت سریع افسران متهم به جرایم قتل، فساد مالی و محاکمه آنها تاکید کرد و اعلام فوری لغو تمامی قوانین محدود کننده آزادی‌ را خواستار شد.
- اتحادیه عرب در بیانیه ای یکشنبه شب از تلاش شورای نظامی سودان و گروه های سیاسی برای رسیدن به یک تحول دمکراتیک حمایت کرد.
این اتحادیه رضایت خود را از اقدامات رئیس شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد و از جامعه جهانی خواست که از ثبات و توافق در این کشور عربی – اسلامی حمایت کنند.
-«موسی فکی» رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در واکنش به تحولات اخیر سودان گفت: شورای صلح و امنیت در این اتحادیه روز دوشنبه برای تصمیم گیری در مورد سودان تشکیل جلسه می دهد.
تظاهرات مردم سودان علیه دولت عمر البشیر از 19دسامبر 2018 (28 آذر 97) ابتدا به خاطر افزایش قیمت نان آغاز شد اما بسرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند و سرانجام حکومت وی با دخالت ارتش سرنگون شد.
شبس**9363**1917


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد
شهرری- ایرنا- نخست وزیر پاکستان و هیات همراه دوشنبه شب با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
برخورد مینی بوس با تریلی در مشهد 12 مصدوم داشت
مشهد - ایرنا - معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد گفت: در پی برخورد تریلی با مینی بوس در حوالی شهرک نیرو هوایی مشهد 12 نفر مصدوم شدند.
سفیر قزاقستان: ایران اقتصادی ترین مسیر به دریای آزاد است
گرگان - ایرنا - سفیر قزاقستان در ایران گفت که ایران اقتصادی ترین مسیر کشورهای آسیای میانه و حوزه خزر به ویژه قزاقستان برای دسترسی به دریای آزاد بوده و با جدیت پیگیر استفاده از این ظرفیت هستیم.
کیش برای میزبانی نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت آماده است
کیش – ایرنا- دبیر هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: جزیره کیش برای میزبانی این رویداد مهم با حضور مهمانان ایرانی و خارجی آماده است.
دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
تهران - ایرنا - معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد و کشاورزی گفت: دولت به ازای هر هکتار پایه به خسارت دیدگان پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.
دریابانی کیش هفت تُن ماهی و آبزیان غیرمجاز را توقیف کرد
کیش- ایرنا-فرمانده انتظامی کیش گفت: ماموران دریابانی این جزیره موفق به توقیف هفت ماهی وآبزیان غیر مجازاز یک فروند شناور شدند.
هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آبگرفتگی معابر استان هشدار داد
مشهد - ایرنا - هواشناسی خراسان رضوی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به بارندگی شدید، احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد روان آب به ویژه در نیمه شمالی این استان هشدار داد.
جاده اردبیل - آستارا بر اثر رانش زمین  بسته شد- تلاش پنج گروه راهداری برای بازگشایی راه
اردبیل - ایرنا- گروه های راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در تلاش برای بازگشایی جاده اردبیل - آستارا هستند که عصر دوشنبه بر اثر رانش زمین در منطقه آقچای آستارا بسته شده است.
شهردار تهران: روز زمین، شنیدن ندای طبیعت است
تهران ـ ایرنا ـ شهردار تهران در پیامی به مناسبت روز زمین گفت: در این روز فعالان محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است، را یادآور می‌شوند.
وزیر کشور: 9 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود
تهران - ایرنا - وزیر کشور با بیان اینکه کل خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان است، گفت: از این میزان حدود ۹ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصوبه کمیسیون قضایی مجلس درباره تقسیط مهریه
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون به پرونده‌های تعدیل و تقسیط مهریه خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.
پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
انتقام الاهلی از شاگردان برانکو- ستاره سوری کار پرسپولیس را سخت کرد +جدول
در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس در دیداری که در امارات میهمان الاهلی عربستان بود مقابل این تیم شکست خورد.
ظریف و لاوروف درباره برجام و سوریه گفت وگو کردند
مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در خصوص طیفی از مسائل از جمله توافق هسته ای موسوم به برجام و نشست آتی تروئیکای آستانه برای حل و فصل بحران سوریه گفت وگو و تبادل نظر کردند.
اعتراضات گسترده در مراکش در حمایت از زندانیان سیاسی
اتحادیه آفریقا برای بررسی وضعیت سودان تشکیل جلسه می دهد
جنگ در پایتخت لیبی یک هزار و 454 کشته یا زخمی برجا گذاشت
حملات پهپادهای امارات به مواضع دولت وفاق ملی لیبی
رئیس شورای نظامی سودان برای انتقال قدرت به غیر نظامیان شرط گذاشت
کمک سه میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان
10 نظامی مالی در حمله مسلحانه کشته شدند
مردم سودان از دخالت عربستان و امارات درامور خود ناراضی هستند
24 تن برای انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر نامزد شدند
حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت