جریان سیلابی رودخانه های خوزستان فعلا متوقف شده است

21:40 ۷۳ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 240 0
جریان سیلابی رودخانه های خوزستان فعلا متوقف شده است

اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، با بیان اینکه جریان سیلابی به رودخانه های استان فعلا متوقف شده گفت: کاهش خروجی سدها به پایین دست تا زمان بارش های آینده ادامه می یابد.

ایرنا

داریوش بهارلویی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:جریان ورودی به سدهای خوزستان کاهش نسبی داشته و این کاهش تا زمان بارش های جدید در حوزه های آبریز تداوم دارد.
وی افزود: در این مدت، سعی شده که برای کم کردن فشار در پایین دست حوزه ها، خروجی از سدها در حوزه های کرخه و دز و کارون تعدیل شود.
بهارلویی اضافه کرد: با توجه به اینکه حدود 98 درصد ظرفیت سدهای خوزستان تکمیل شده و ظرفیت مهار سیلاب در آنها کم است، خروجی سدها باید افزایش یابد.
به گفته وی به همان نسبت که خروجی سدها افزایش یابد، قدرت مهار سیلاب های بعدی در آنها بیشتر می شود و فاصله باران ها هر چقدر بیشتر باشد، فرصت بیشتری برای تخلیه آب از مخازن سدها خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه در حال تثبیت شرایط هستیم افزود: هم اکنون نمی توان گفت که وضعیت عادی است، اما امیدواریم شرایط بهتر شود.
بهارلویی ادامه داد: با توجه به اینکه ظرفیت خالی سدها چندان نیست، خطر هنوز وجود دارد اما امیدواریم با تمهیداتی که دیده شده دیگر شاهد پیشروی سیلاب نباشیم.
وی با بیان اینکه در حوضه کارون خروجی سد گتوند به تدریج درحال افزایش است، اضافه کرد: در 24 روز گذشته که حوضه های دز و کرخه فعال بودند، بیشترین فشار به حوضه کارون وارد آمده بود که اکنون پس از یک دوره کاهش خروجی، دوباره افزایش پلکانی را در این حوزه خواهیم داشت، البته با توجه به پخش سیلاب در سیلاب دشت ها هنوز نمی توان دقیق گفت که دبی کارون در مقطع اهواز تا چه اندازه اضافه می شود.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان همچنین گفت: اگر چه ورودی به سدها کاهش یافته و از شرایط سیلابی خارج شده اما همچنان دبی پایه در رودخانه ها بالاست و در سه رودخانه کارون، دز و کرخه بین یک هزار و 300 تا یک هزار و 500 مترمکعب درثانیه نوسان دارد، که پس از مدتی کاهش می یابد و تثبیت می شود.
بهارلویی بیان کرد:پیش بینی هواشناسی بارش بیش از نرمال در اردیبهشت را نشان می دهد اما دقت این پیش بینی ها بالا نیست و میزان و محل بارش پنج روز قبل از واقعه مشخص می شود.
وی خاطرنشان کرد: ذوب برف بیشتر در فروردین اتفاق می افتد و در اردیبهشت معمولا ذوب برف نخواهیم داشت.

* کرخه 5.9 میلیاردی
در ساعت 12 امروز شنبه ورودی به سد کرخه یک هزار و 104 و خروجی یک هزار و 506 مترمکعب درثانیه بود و حجم ذخیره این سد 5.9 میلیاردمترمکعب است.
سد دز، در روز شنبه، یک هزار و 196 ورودی و یک هزار و 359 مترمکعب درثانیه خروجی داشته و ذخیره آن 2.4 میلیارد مترمکعب است.
در سد گتوند نیز در این روز ورودی یک هزار و 273 و خروجی یک هزار و 604 مترمکعب درثانیه و حجم ذخیره 4.3 میلیارد مترمکعب است.
در سد مارون نیز ورودی و خروجی 140 مترمکعب در ثانیه بوده و حجم آن یک میلیارد مترمکعب است.
دبی رودخانه کارون امروز در اهواز سه هزار و 36 مترمکعب درثانیه است.
هواشناسی بارش در روزهای 28 و 29 فروردین را پیش بینی کرده است.
خروجی سدهای خوزستان به ویژه سد کرخه در روزهای اخیر به صورت تدریجی کاهش داشته است. با این وجود حجم ذخیره سد کرخه هنوز 5.9 میلیارد مترمکعب است که 700 میلیون متر مکعب از حجم نرمال آن (5.2 میلیارد مترمکعب) بیشتر است.
سیلاب کرخه و دز تاکنون برخی مناطق روستایی و شهری در شوش، اهواز، شوشتر، شادگان، کارون، دشت آزادگان، حمیدیه، باوی و هویزه را به زیر آب برده است. به دنبال سرریز کانال چمران در حمیدیه و کانال سلمان همچنین سرریز زهکش نیشکر دهخدا، محله عین 2 با سیلاب روبه رو شد که پس از آن استاندار خوزستان در روز چهارشنبه دستور تخلیه محله های عین2، گلدشت، کوی سیاحی، کوی سلیم آباد و کوی سادات اهواز را صادر کرد.
در پی این سیلاب، دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 250 روستای خوزستان صادر شده است.به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.
9754/ 6037


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
راننده تاکسی با معرفت قزوینی!- عکس
مرد اونه که موقع بخشش هم نخواد شرمندگی فقیر رو ببینه ...
نشانه های خاموش سرطان خون
سردردها همیشه به دلیل استرس یا تنش نیستند. سردردهای مکرر ممکن است از سرطان خون یا حتی خونریزی در سر ناشی شوند.
مصرف نمک دریا ممنوع - گول تبلیغات را نخورید!
مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران درخصوص مضرات نمک دریا و برخی تبلیغات گمراه کننده درباره توصیه به مصرف این نوع نمک نکاتی را بیان کرد.
استفاده از واکس کفش به جای کاکائو
معاون دفتر سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره استفاده از واکس کفش به جای کاکائو در دونات توضیح داد.
نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید
شپش سر نوعی حشره انگلی است که روی سر، مژه و ابرو‌ یافت می‌شود.
آبشار زیبایˮنام نیکˮدر سمنان- عکس
آبشار زیبای «نام نیک» میامی، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. آبشار نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا واقع شده است.
رژیم صهیونیستی دشمن فلسطین باقی می‌ماند
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن سه‌شنبه شب پس از پایان مراسم افتتاحیه نشست اقتصادی بحرین گفت که رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن امت فلسطین و غاصب اراضی آن باقی خواهد ماند و برگزاری این نشست‌ها باعث کاهش این دشمنی‌ها نخواهد شد.
یمن بار دیگر ۲ فرودگاه سعودی را هدف قرار داد
نیروهای پهپادی ارتش یمن و انصارالله سه‌شنبه شب بار دیگر دو فرودگاه سعودی «ابها» و «جازان را هدف قرار دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
اتحاد مخالفان سیاسی در آمریکا علیه انتقال گاز روسیه به آلمان
ثبت ۱۲۴ بنای کهن صنعت نفت در فهرست آثار ملی
وکیل‌زاده: اسناد قدیمی در وزارت نفت وجود دارد
اعلام آمادگی مجدد وزارت نفت برای مناظره با سعید جلیلی
تدابیر وزارت نیرو برای تامین برق در هفته جاری - اصلاح ساعت کاری ادارات
علت آتش سوزی سکوی شماره 9 پارس جنوبی مشخص شد
رکورد دو ساله نفت خام در مخازن شناور شکسته شد
انجام مطالعه برای احداث ۱۰۰ سد
نرخ حمل برای نفت خاورمیانه افزایش یافت
وزیر نفت هند دست به دامن سعودی‌ها شد