ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد

17:57 ۷۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 2,062 0
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد

تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.

ایرنا

موضوع در فضای مجازی جنجال‌ به پا کرد و کاربران قبل از همه مسئولان به صدق و کذب این خبر پرداختند. عده‌ای می‌گویند این خبر کذب است و او در یک مرکز غیردولتی شاغل بوده و نیروی استخدامی سازمان بهزیستی ایلام نیست. مدیر مرکز از کارش رضایت نداشته و اخراجش کرده است. حتی خود کمرخانی هم اعلام کرده است که من از طریق رسانه‌ها متوجه داستان رها شدم.

عده‌ای هم می‌گویند دلیل اخراج این خانم، غیرمرتبط بودن مدرکش با کارش بوده است نه افشای ازدواج رها. تصویر منتشرشده در کنار رها هم، تصویر فاطمه کمرخانی نیست و عکس اعضای جمعیت امام علی ایلام است. عده‌ای هم می‌گویند خبر درست است. فاطمه کمرخانی از کار اخراج شده است و دلیل اخراجش هم همین ماجرا افشاگری بوده است.

*ازدواج رها را جمعیت امام علی(ع) افشا کرد

روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان ایلام در جوابیه‌ای این خبر را تکذیب کرده است. در این جوابیه آمده است: «احتراماً پیرو درج مطلبی با عنوان «ویسل- بلوئر بهزیستی اخراج شد» در شماری از کانال‌های فضای مجازی، اخراج خانم کمرخانی از سوی مؤسس این مرکز بدون دخالت این اداره کل بوده است.» در بخش دیگری از این جوابیه آمده:«در این مورد لازم به توضیح است موضوع ازدواج «رها» نخستین بار توسط جمعیت امام علی(ع) ایلام منتشر و اداره کل بهزیستی نیز بر اساس رسالت ذاتی خود با همکاری دادستان محترم به این موضوع وارد شده و اخراج خانم کمرخانی هیچ‌گونه ارتباطی با قضیه رها ندارد.»

عارف بازیار، مدیرعامل جمعیت امام علی(ع) در گفت‌وگو با ایرناپلاس این موضوع را تأیید کرده و می‌گوید: خبر ازدواج رها را جمعیت امام علی در فضای مجازی منتشر کرد و انتشار این خبر هیچ ربطی به خانم فاطمه کمرخانی ندارد.

ا*خراج «کمرخانی» بدون دخالت اداره کل بود

از سوی دیگر، زهرا همتی، مدیرکل بهزیستی استان ایلام در واکنش به این موضوع به تسنیم گفته است: ارتباط کاری و استخدامی خانم «فاطمه کمرخانی» با یک موسسه خصوصی تحت نظارت بهزیستی بوده است و هیچ ارتباط استخدامی بین بهزیستی و خانم مذکور وجود نداشته است و اداره کل بهزیستی استان ایلام هیچ‌گونه دخالتی در موضوع نداشته و ندارد.

از دیگر سو آزاده عیوضی، مامایی که رها را معاینه کرده هم در گفت‌وگو با ایرناپلاس تایید کرد که خانم فاطمه کمرخانی در ماجرای افشای ازدواج رها هیچ نقشی نداشته است.

در این میان، فاطمه کمرخانی، مددکار یکی از مراکز خصوصی تحت نظارت اداره کل بهزیستی با تحصیلات کارشناسی علوم اجتماعی و کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی در ایلام، جزئیات این ماجرا را از روزی که اتفاق افتاده تا این روزها که اخراج شده است، برای ایرناپلاس تشریح کرد.

کمرخانی می‌گوید: من از چند سال پیش عضو جمعیت امام علی هستم تا اینکه به خانه امن زنان آمدم. خانه امن حساس‌ترین و پیچیده‌ترین مرکز غیردولتی بهزیستی است. یک روز یکی از ماماها به نام خانم آزاده عیوضی به من گفتند که در مورد موضوعی می‌خواهم با شما مشورت کنم. گفتم در مورد چه چیزی؟ گفتند رفته‌ایم در یک روستا، یک دختربچه را دیده‌ایم، در وضعیت خوبی نبود. داستان «رها» را همه ما می‌دانیم. خانم عیوضی گفتند ما چه کار باید بکنیم؟ از طریق رسانه‌ها اقدام کنیم یا از طریق دادستان یا طلاقش را بگیریم؟ مانده بودیم که چه کاری انجام بدهیم و موضوع مهمی بود. من هم فکر کردم و گفتم که این دختر از دست رفته است. ما نمی‌توانیم زندگی این دختر را رسانه‌ای کنیم. چون زندگی‌اش تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با عَلَم کردن زندگی این دختر کار درست نمی‌شود و باید با کلیت این پدیده مبارزه کنیم. آن‌طور که من شنیدم، خانواده پدر این دختر صلاحیت نگهداری‌اش را نداشته‌اند و این دختر عملاً جا و مکانی ندارد. به فرض اینکه ما این دختر را از این خانه بیرون آوردیم، چکارش کنیم؟ خانم عیوضی گفت او را تحویل بهزیستی می‌دهیم. گفتم اگر من بهزیستی هستم، می‌گویم این دختر را به بهزیستی نبریم، اما ما یک جنبش، حرکت فرهنگی و یک برنامه بگذاریم و علیه کودک‌همسری در آن مناطقی که این پدیده شایع است، آموزش بدهیم. ما باید با این پدیده مبارزه کنیم نه با یک فرد خاص. خانم عیوضی هم موافقت کردند.

*در رسانه‌ها خبر رها را دیدیم

این مددکار افزود: چند روز گذشت، دیدیم که خبرش روی سایت‌ها رفته است. من با سند حرف می‌زنم و خانم عیوضی هم می‌توانند در این باره شهادت بدهند. خانم عیوضی مامایی هستند که برای اولین بار رها را در خانه خودشان ویزیت کردند. بعد از رسانه‌ای شدن این موضوع، چند روز بعد رها را به مرکز خانه امن آوردند که من مددکار آنجا هستم. روند پذیرش خانه امن به این صورت است که وقتی مددجو وارد می‌شود، مددکار وضعیت او را بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا این مورد را می‌شود در خانه امن نگه داشت یا خیر. این کودک را که به این مرکز آوردند، بعدازظهرش تلفنی گفتند که رها پذیرش شده است.

*ستاد گفت کمرخانی را اخراج کن

کمرخانی توضیح داد: فردا که سرکار رفتم، می‌خواستم بروم رها را ببینم، با یک حالت خیلی توهین‌آمیز به من گفتند که کسی حق ملاقات ندارد. از 23 تا 27 بهمن که این دختر در خانه امن پذیرش شده بود، من او را ندیدم و پرونده‌اش را به من ندادند. این در حالی بود که من مددکارش بودم. روز 27 بهمن به من گفتند که برو فقط اطلاعاتش را ثبت کن. وقتی برگشتم به من گفتند که تو دیگر اینجا برای این خانم کار مددکاری انجام نده. دقیقاً همان روزی که من سرکار رفتم یک نامه از تهران برای من آمده بود که طرح اجتماع‌محوری که انجام دادید را گزارش بدهید. برای ارائه گزارش این طرح به سازمان بهزیستی کل کشور داشتم آماده می‌شدم که خانم سلیمانی، مسئول مرکز جزییات طرح را از من پرسیدند و خودشان یادداشت‌برداری می‌کردند. وقتی صفر تا صد طرح را برایشان توضیح دادم به من گفتند که از فردا دیگر سرکار نیایید.

او ادامه داد: گفتم چرا؟ گفتند از ستاد یعنی اداره کل بهزیستی خیلی به من فشار آوردند که شما را اخراج کنم و زنگ زدند و گفتند که شما دیگر سرکار نیایید. گفتم خانم سلیمانی چرا؟ گفتند که من از کار شما راضی بودم و دلیلی برای اخراجتان نبود، اما حالا به‌دلیل ماندن شما در این مرکز چندین بار تذکر گرفته‌ام و دلیل دیگر اینکه گفتند مدرک شما معتبر و مرتبط نیست. حتی وقتی خداحافظی کردیم خانم سلیمانی گفتند: «ببخشید که این‌طوری شد. از ستاد به من گفتند.» در حالی که مدرک من را بهانه کرده‌اند، اما موضوع چیزی دیگر است. کاش با یک بهانه معتبری من را اخراج می‌کردند.

تازه گفتند که پیرو بازدید دکتر مجید ارجمندی، معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان بهزیستی کل کشور این تصمیم گرفته شده است که مدرک شما مرتبط نیست. نامه‌ای به من نشان دادند که نوشته شده بود پیرو بازدید آقای دکتر ارجمندی در تاریخ 15/11/97 از مرکز امن زنان بهزیستی ایلام یک سری ایراد به مدیریت مرکز گرفته شده و بخشی از آن هم بررسی مدارک مددکار بود. من گفتم ایشان نگفته است که من را اخراج کنید، گفته است که مدارک بررسی شود، شما هم که رزومه من را می‌دانید، به آن‌ها توضیح بدهید. گفتند نمی‌شود شما باید بروید.

*کمرخانی را نمی‌خواهم

وی ادامه داد: من پیگیری‌هایی هم انجام دادم. به بهزیستی شهرستان رفتم، به اداره کل رفتم. یکی می‌گفت خود خانم سلیمانی این تصمیم را گرفته است، یکی می‌گفت ستاد اخراجت کرده است. خلاصه پاس‌کاری می‌کردند و جواب قاطعی نگرفتم. بعد از آن به‌دلیلی برای ارائه گزارش طرح اجتماع‌محور به تهران رفتم. با آقای ارجمندی و خانم امیریزدانی صحبت کردم. آن‌ها گفتند که شما برو سرکار، ما درستش می‌کنیم. برگشتم ایلام و هیچ خبری نشد. به خانم سلیمانی زنگ زدم و گفتند بیایید برای تسویه‌حساب کاری. گفتم چرا؟ گفت که من یک مددکار به‌جای شما معرفی کردم. من هم رفتم استانداری و آنجا هم موضوع را مطرح کردم و از استانداری به خانم سلیمانی زنگ زدند. او به استانداری گفت که من مشکلی با خانم کمرخانی ندارم. اگر ستاد اجازه بدهد، من هم کارشان را درست می‌کنم.

این مددکار در پایان می‌گوید: یک شب در یک گروه تلگرامی به نام «نخبگان» خانم همتی، مدیرکل بهزیستی استان ایلام به خانم سلیمانی می‌گفتند که اگر راه دارد اجازه بدهید که خانم کمرخانی به سرکارشان برگردند. خانم سلیمانی گفتند که این خانم نمی‌تواند مددجوهای من را توانمند کند و این خانم توانایی این را ندارد، در حالی که روز اخراج به من گفت از کارت راضی هستم. خانم همتی هم در جواب گفتند که ما نیروی متخصص می‌خواهیم. این خانم از آن روز که من را اخراج کرد، ستاد را عامل اخراج من عنوان می‌کرد، اما از آن شبی که در گروه تلگرامی نخبگان وارد شد، مدام می‌گفت که من خانم کمرخانی را نمی‌خواهم. این وضعیت در حالی است که آن‌ها ضعف مدیریتشان را به پای منِ مددکار می‌نویسند.

گزارش از آسو محمدی


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - 20 طرح حوزه راه و مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر که با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یک درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
همدان- ایرنا- «مهدی چراغی فر» که به جرم «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود صبح امروز /پنجشنبه/ در بلوار آیت الله نجفی شهر همدان به دار مجازات آویخته شد.
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
مشهد- ایرنا- هنر قرآنی ریشه در خاک ایران زمین دارد که قوام و دوام آن نیاز به فرهنگ سازی برای شناخت بیشتر و بازارسازی برای تصمیم های درست و حمایتگرانه دارد.
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جیرفت - ایرنا - 11 میلیارد و 620 میلیون ریال پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور، مسئولان محلی و مردم در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی (قلعه گنج) به بهره برداری رسید.
طرح نژادپرستانه «معامله قرن» مدفون خواهد شد
تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب می گویند طرح معامله قرن با واسطه گری «جرد کوشنر» به دلیل حمایت های یکجانبه و بی چون و چرا از تجاوزگری و زورگویی صهیونیست ها عملا راهی برای موافقت فلسطینیان باقی نگذاشته است.
دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
پکن- ایرنا- رسانه های چینی از عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان خبر دادند موضوعی که پیش بینی می شود واکنش شدید پکن را به دنبال داشته باشد.
12 دانشگاه مالزی به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی می دهند
تهران- ایرنا - دولت مالزی به رهبری ماهاتیر محمد که سیاست حمایت آشکار از فلسطینی ها را در دستور کار خود قرار داده است، اعلام کرد که 12 دانشگاه ملی این کشور به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی در سطوح مختلف کارشناسی تا دکترا به ارزش 11.47 میلیون رینگیت (واحد پول مالزی) ارائه می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جشن اشک و لبخند در رمضان
اثربخشی مصوبه های جلسات اقتصاد مقاومتی محور کار استان هاست
چشم انتظاری برای تکمیل موزه دفاع مقدس سمنان