مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران

17:07 ۱۹ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 1,105 0
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران

ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ،باید بپذیریم که بحران آب به صورت چالش جدی فراروی همگان است و این مساله حتی استانهای پراب کشور را نیز تحت تاثیر قرار داده و از این رو کارشناسان، فرهنگ‌ سازی، تنظیم الگوی مصرف و اجرای صحیح برنامه های مدیریت مصرف آب را نیاز ضروری این مساله دانستند.
برگزاری امروز دوشنبه همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در فصل پر آب زمستان و پیش از آغاز برنجکاری به عنوان محصول آب بر در ساری مرکز استان مازندران از ان نظر اهمیت داشته که کارشناسان کم ابی را طی سال های آینده حتی در استان های شمالی با متوسط بارندگی 600میلی متر نیز جدی می دانند.
اینکه 2تن از استادان دانشگاه سخنران اصلی این همایش باشند و مدیران کل هواشناسی، جهاد کشاورزی، محیط زیست و شرکت آب منطقه ای در آن سخنرانی نکنند و کارشناسان و دهیاران مخاطبان و حضار اصلی این همایش باشند، از مزیت های اثر گذار برگزاری این همایش بوده است.
لب کلام استادان دانشگاه در این همایش بر این بوده که مدیریت، عمل کردن به علم و تجربه است و اگر مبانی نظری علمی در هر مقوله ای به فراموشی سپرده شود و یا پشتوانه عملی پیدا نکند، بحران بی آبی و خشکسالی مازندران پر آب را نیز در بر می گیرد.
آنان گفتند یقین کنید که که در زمان بحران نمی توان فرهنگ سازی را انجام داد و مازندران امروز که همچنان با هدر رفت آب و مصرف بی رویه آن مواجه است، باید مدیریت منابع و مصرف بهینه آب را الگو سازی و فرهنگ سازی کند.
مدیران و کارشناسان هواشناسی، کشاورزی، محیط زیست و شرکت آب منطقه ای مازندران باید هشدارهای کم آبی و بحران خشکسالی را در استان جدی بگیرند و دهیاران به عنوان نمایندگان کشاورزان در روستاها این چالش پیش رو را به درستی تبیین کنند.
به گفته سخنرانان در این همایش، آمارها بیانگر این است که بیشترین میزان مصرف مربوط به بخش کشاورزی است که آب در آن شرط لازم تلقی می شود و از آنجاییکه کشاورزی مازندران همچنان تکیه بر کشاورزی سنتی و روش های غرق آبی است،میزان اتلاف در این بخش زیاد است.
** توجه به آب بندان های مازندران راهکاری که پیشینیان به یادگار گذاشتند
استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین ( ع) با بیان اینکه آببندان های مازندران بزرگترین سرمایه منابع آبی هستند که هر قطعه آن همانند یک سد نیاز به مدیریت دارد، گفت: متاسفانه این منابع آبی که پیش از انقلاب برای تامین آب کشاورزی ایجاد شده، پس از انقلاب به فراموشی سپرده شد.
دکتر نادر خورشیدی با بیان اینکه آببندان ها میراث اجداد و گذشتگان کشاورزان خطه شمال است و کم آبی سبب شد تا امروز به اهمیت و حفظ این منابع آبی پی برده شود، افزود: این منابع آبی مخزن بی نظیری هستند که فقط با احیاء آن می توان کشاورزی استان را نجات داد.
آببندان ، استخر یا تالاب دست ساز خاکی و بسیار بزرگ است که از گود کردن و خاکبرداری یک محدوده و ریختن و کوبیدن و ایجاد دیواره خاکی دور این محدوده به وجود می آید تا روان آب ها در آن برای بهره برداری کشاورزی ذخیره شود.
این سازه ذخیره ساز آب کشاورزی، مختص استان های شمالی کشور است که در مازندران به آن 'اندون ' ، در گیلان ' سل ' و در استان گلستان 'بندسار' می گویند.
بر اساس آمار رسمی ، مساحت کل آب بندان های استان های گلستان ، مازندران و گیلان حدود 33 هزار هکتار است که آب آبیاری حدود 150 هزار هکتار اراضی شالیزاری را تأمین می کند و مازندران با 800قطعه با 17هزار هکتار بیشترین سهم را در استفاده از این منابع آبی دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین ( ع) توضیح داد: رواج سدسازی در کشور به همراه استفاده بی در و پیکر از سفره های زیرزمینی و دلخوشی به شیوه های نوین آبیاری در چند دهه گذشته سبب شد تا تعداد زیادی از آببندان های این استان ها رها شده و خشک شود در حالی که تا اواخر دهه 40 و 50 این سازه ها تنها تامین کننده آب کشاورزی در شمال کشور بود.
وی بر لزوم تهیه طرح جامع ساماندهی آب بندان های مازندران تاکید کرد و گفت: باید تکلیف مالکیت آب بندان ها ، لایروبی و دعوای مدیریت آن بین 2 دستگاه جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای حل و فصل شود.
خورشیدی با اشاره به اینکه آب بندان ها تا 50 درصد منابع ذخیره آب مازندران را تامین می کنند، توضیح داد: اساس موفقیت مدیریت مفاهمه باورمند است و این موضوع ابتدا باید بین مسئولان مربوطه در حوزه آب استان نهادینه شود.
وی وجود میراب در سازماندهی منابع آب کشاورزی مازندران را یک فرصت مهم و امری ضروری در شرائط فعلی عنوان کرد و گفت: امروز مصرف افسارگسیخته در استفاده از منابع آب سطحی و زیر زمینی این خطه شمال را به شدت تهدید می کند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه مبانی نظری نباید به فراموشی سپرده شود و باید با پشتوانه عملی مورد توجه قرار بگیرد، ادامه داد: در ساماندهی آب بندان های مازندران باید مشکلات منابع مالی ، سرمایه انسانی و رعایت استاندارد را مورد توجه قرار داد.
وی گفت: باید همگرایی در بهره وری آب بندان های مازندران بوجود بیاید تا شاهد حفظ زمین های کشاورزی و محصولات تولید آن با هدف امنیت غذایی باشیم.
**راهکار زیادی برای غلبه بر کم آبی در مازندران وجود دارد
پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه میریت مصرف آب مهم ترین مساله در ادامه حیات کشاورزی در شمال است، گفت: برای غلبه بر کم آبی راهکاری زیادی در استان وجود دارد که باید فرهنگسازی و عملیاتی شود.
پرفسور پرویز کردوانی در همایش راهبردی آب در بخش کشاورزی افزود: وجود دریای خزر و رشته های البرز شرائط اقلیمی و آب و هوایی بی نظیری را در مازندران، بوجود آورد که باید قدر آن را بدانیم.
وی با اشاره به اینکه به هیچ عنوان نمی توان اقلیم مازندران را به دلیل داشتن شرائط پرفشاری جریان هوا تغییر داد، ادامه داد: بارندگی های چهار فصل این استان را باید به هر میزانی است قدر بدانیم واز منابع آبی آن به درستی مراقیت کنیم.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی بسیار مهم و ضروری است، توضیح داد: اقلیم مازندران با بارندگی های رایگان فرصتی ملی برای فعالیت های کشاورزی و زندگی سالم برای ملت ایران است به طوریکه در سال های اخیر شاهد مهاجرت به این خطه هستیم.
وی حفر چاه را بزرگترین خیانت به منابع آبی مازندران دانست و گفت: باید این مشکل را فقط با فرهنگ سازی حل و فصل کرد.
پرفسور کردوانی گفت که به دلیل باران های پاییزی بهترین زمان برای غلبه بر کم آبی در مازندران احیاء کشت پاییزه است.
وی گفت که مازندران به دلیل کمبود آب در تابستان باید برنامه ریزی خود را برای کشت پاییزه داشته باشد و بیشترین محصول خود را به سمت پاییز ببرد.
این جغرافیدان و چهره ماندگار گفت: اگر چه برنج به دلیل شرایط خوب آب و هوایی در مازندران در تابستان باید کشت شود، ولی برای سایر محصولات باید برنامه ریزی برای کشت پاییزه باشد تا مشکل کم آبی کمتر شود.
وی ظرفیت مازندران را کشاورزی دانست و افزود: این استان تنها منطقه ای در جهان است که به دلیل شرایط خوب آب و هوایی می تواند بهترین نقطه برای کشت برنج باشد.
پرفسور کردوانی با اشاره به دریای خزر به عنوان یکی از ظرفیت های آبی مهم مازندران گفت: باید از آب این دریا برای برخی محصولات کشاورزی مقاوم در برابر شوری استفاده کرد.
مازندران دارای 230 هزار هکتار زمین شالیزاری است و سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید به عنوان گل سر سبد محصولات کشاورزی،در این استان تولید می شود.
میزان مصرف آب استان در بخش کشاورزی سالانه حدود 2 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب است که از این میزان بیش از 200 میلیون متر مکعب مربوط به یک وعده کشت برنج است.
کردوانی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان مازندران و هشدار های کم ابی باید علاوه بر فرهنگ سازی مصرف بهینه ،از روش های نوین کشاورزی نیز استفاده کرد.
6990/1899


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
بازی‌های به یادماندنی (۴)- روزی که رئال مادرید ۶ تایی شد
رئال مادرید در کوپا دل ری ۱۹۹۹ با ۶ گل از والنسیا شکست خورد و تحقیر شد.
فوتسال ۹۷، مثل همیشه در اوج...
فوتسال ایران در سال ۱۳۹۷ یک قهرمانی آسیا را در رده باشگاهی تجربه کرد و تیم ملی نیز برای اولین بار در رده سوم رنکینگ جهانی قرار گرفت. با این حال اهالی این رشته همچنان از وضعیت مدیریت آن راضی نیستند.
زن مفقود شده در سیل آق قلا نجات یافت
گرگان - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر شهرستان بندرگر و سر تیم گروه جستجو و نجات سیل زدگان گلستان گفت: یک زن شهروند آق قلایی که در سیلاب مفقود شده بود؛ از حادثه رهایی و نجات یافت.
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد
گرگان - ایرنا - در سومین روز بهار که مردم گلستان درگیر سیل و دستگاههای امداد و نجات مشغول رسیدگی به اوضاع هستند؛ حرکت همزمان چند خودرو عروس و برگزاری مراسمهای ازدواج زوج های جوان در خیابان اصلی شهر گمیشان که خانه های آن را سیل فرا گرفته، پیام آور بازگشت امید و نشاط به منطقه است.
تماس همراه اول در مناطق سیل زده گلستان امروز رایگان است
گرگان - ایرنا - مدیر عامل شرکت مخابرات منطقه گلستان گفت که با هماهنگی انجام شده با اپراتور همراه اول، مشترکین این خطوط در مناطق سیل زده استان می توانند امروز یکشنبه رایگان از خدمات ارائه شده استفاده کنند.
اعزام هیأت عالی‌رتبه نظامی به مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران
در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران و فرمان فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی‌بر ضرورت گسیل امکانات بیشتر به مناطق سیل‌زده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهان این نیروها دستور داد تا علاوه‌بر کمک‌های انسانی، لجستیکی و بهداشتی که تا به حال انجام داده‌اند، در یک اقدام دقیق، همپوشانی شده و جهادی، حمایت‌های جامع و منسجم از آسیب‌دیدگان را تا زمان استقرار آرامش هموطنان ادامه دهند.
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند-دیوار نمایندگان کوتاه است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دادن این هشدار که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت، ایران به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت گفت: ایران هیچ وقت تبدیل به جزیره ای بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی شود کما اینکه از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
زن مفقود شده در سیل آق قلا نجات یافت
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد
تماس همراه اول در مناطق سیل زده گلستان امروز رایگان است
240 سورتی پرواز در یک روز کاری فرودگاه گرگان برای سیل زدگان
آیت الله علوی گرگانی: مسولان در کنار سیل زدگان بمانند
وزیر نیرو: سدهای مخزنی خسارت سیل گلستان را کاهش داد
رئیس اورژانس کشور: 6 نفر از سیل گلستان نجات یافتند
وزیر بهداشت: امکانات بهداشتی و درمانی در مناطق سیل زده فراهم است
وزیر کشور: خطر طغیان رودخانه و سیل در گلستان از بین رفت
معاون اول رئیس جمهوری وارد مازندران شد