21 هزار تن گوشت در انتظار ورود به بازار- بعد از دلار، دلالان مقصر گرانی هستند

18:19 ۸۱ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 533 0
21 هزار تن گوشت در انتظار ورود به بازار- بعد از دلار، دلالان مقصر گرانی هستند

دولت در ماه‌های اخیر برای کنترل بازار گوشت و مرغ دست به هر کاری زده و معتقد است بازار با کمبودی مواجه نیست و این نوسان قیمت به دلیل حضور دلالان در بازار است، زیرا حجم قابل توجهی گوشت به کشور وارد شده و در حدود 21 هزار تن گوشت در انتظار ورود به بازار است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در روز جاری اخبار منتشره شده اقتصادی معطوف به اخباری در زمینه تأمین و قیمت گذاری گوشت و مرغ، نوسان نرخ دلار، بازگشت کوپن و بررسی آن، واردات ۲۰۰ دستگاه خودرو بی نام و نشان، دلایل افزایش قیمت تلفن همراه و … بوده است که شاید مهم‌ترین خبر برای عموم خوانندگان اخبار مربوط به قیمت گوشت و مرغ است.
در پی نوسانات بازار ارز، قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی روند صعودی به خود گرفت که گوشت قرمز مستثنی از این قاعده نبود و رفته رفته قیمت این محصول پروتئینی به کیلویی ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. در این رابطه نظرات مختلفی همچون افزایش حجم قاچاق دام زنده، دست‌های پشت پرده، دلال بازی و … مطرح می‌شود. حال با وجود تمام این فرضیه‌ها که بخشی از آنها نیز به طور قطع بر بازار تأثیرگذار بوده است، ستاد تنظیم بازار و دولت برای کنترل بازار دست به دامان واردات و عرضه گوشت یخ زده و تازه شدند که در جدیدترین اظهار نظر که از سوی محمد قدیری، مدیر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده، آمده است که گوشت‌هایی هم که در بنادر جنوبی کشور مانده است، اگر مشکل مالی و اعتباری آن حل شود و بتوانیم پول فروشنده را بدهیم، مشکل بازار گوشت قرمز حل می‌شود و شاهد ارزانی این محصول خواهیم بود. چرا که
۲۱ هزار تن گوشت منجمد برزیلی در بنادر جنوبی وارد شده و با وجود تأمین ارز، باید پول آن را به فروشنده برسانیم تا مشکل بازار برطرف شود.
این گفته قدیری در حالی مطرح شده که وی معتقد است هیچ کمبودی در بازار و مشکلی برای تأمین بازار شب عید وجود ندارد.
در سوی دیگر بازار مواد پروتئینی قرار دارد که شرایط بازار آن دست کمی از بازار گوشت قرمز ندارد و حتی در مواردی شرایط آن بدتر از بازار گوشت قرمز است زیرا نرخ گذاری دستوری در بازار گوشت قرمز وجود ندارد اما صنف فروشندگان مرغ باید مرغ را حداکثر به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کنند و عرضه با قیمت بیشتر خلاف قانون به حساب می‌آید.
در این رابطه نیز مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار هر کیلوگرم گوشت مرغ باید حداکثر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشته باشد و اگر مردم با قیمت‌هایی بیشتر از این نرخ مواجه شدند، باید آن را به اطلاع دستگاه‌های نظارتی برسانند تا برخورد لازم با آن‌ها صورت گیرد.
مدیرکل تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد در حالی بر قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی تاکید دارد که تولیدکنندگان مرغ این قیمت را با توجه به هزینه‌های تولید منطقی نمی‌دانند و از سوی دیگر رئیس اتاق اصناف ایران معتقد است که قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار تنها برای مرغ عرضه شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام است.
بازگشت کوپن، مسئله این است؟ در حالی که عموم مردم در شرایط فعلی با کاهش قدرت خرید مواجه شده‌اند و توان رفع نیاز مایحتاج خود به خصوص برای ایام عید نوروز را بخوبی ندارند مجلس طی مصوبه‌ای دولت را ملزم به استفاده از کالابرگ الکترونیکی برای تأمین مایحتاج اساسی مردم کرده است که این مصوبه نظرات موافق و مخالفی را همراه کرده است.
بهنام ملکی- اقتصاددان در حمایت از این مصوبه معتقد است با افزایش رقم یارانه‌های نقدی در شرایط فعلی تبعات تورمی احساس می‌شود و در این شرایط بهترین گزینه در نظر گرفتن کوپن‌های الکترونیکی برای مردم است تا از این طریق نیازهای حداقلی شهروندان برطرف شود. اما در طرف دیگر یحیی آل اسحاق که روزهای آخر خود را در اتاق بازرگانی تهران سپری می‌کند و زمانی وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران بوده معتقد است در شرایطی که در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی، یک فساد سازمان یافته شکل گرفته سیاست‌های اقتصادی در نهایت برای رسیدن به اهدافشان با مشکلات جدی مواجه خواهند شد و
به جای برگرداندن کوپن باید شبکه فساد کنترل شود.
۲۰۰ خودرو ترخیصی برای کیست؟ روز گذشته بعد از ۹ ماه ممنوعیت واردات خودرو به کشور با وجود مصوبه ترخیص که دو ماه پیش از سوی هیئت دولت برای اجرا ابلاغ شد، تنها ۲۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات ترخیص شد که اخبار منتشر شده در این زمینه آنچنان شفاف نیست، زیرا مدل، نام، صاحب و واردکننده این خودروها مشخص نیستند و همچنان بیش از ۱۲ هزار دستگاه خودرو در گمرکات خاک می‌خورند و صاحبان خودرو که در حدود ۹ ماه پیش هزینه خرید خودرو را پرداخت کرده، نتوانسته‌اند پشت فرمان خودرو خود بنشینند.
گرانی ارز و ریجستری ، متهمان گرانی تلفن همراه همانطور که گفته شد بازارهای مختلف در پی نوسانان نرخ ارز به ویژه دلار افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند که بازار تلفن همراه از این قاعده مستثنی نیست، افزایش قیمت گوشی در یک سال اخیر به دلایل متفاوتی رخ داد که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان افزایش نرخ ارز و هم‌چنین سودجویی برخی از فروشندگان پس از اجرا شدن طرح رجیستری دانست. البته افزایش قیمتی که پس از رجیستری در بازار ایجاد شد، به گفته‌ی کارشناسان یک حباب غیرمنطقی مقطعی بود، اما
با توجه به این‌که گوشی یک کالای وارداتی است، پس از افزایش نرخ ارز، این کالا با افزایش قیمت دو تا سه برابری روبه‌رو شد و دیگر به قیمت قبلی خود برنگشت.
بازگشت قیمت به شرایط قبل به این معنا نیست که قیمت تلفن همراه به قبل از گرانی‌ها بازگردد اما زمانی که قیمت هر دلار آمریکا تا محدوده ۲۰ هزار تومان رفت و بازگشت عموم قیمت‌ها همچون قیمت تلفن همراه تنها رشد را تجربه کرد و به قیمت محدوده نرخ ارز بازنگشت.
تشدید نظارت و بازرسی در ایام پایانی سال در حال حاضر روزهای پایانی سال پشت سر گذاشته می‌شود و با توجه به افزایش تقاضا در بازارهای مختلف، نیاز به افزایش نظارت‌ها بیش از گذشته احساس می‌شود که در این زمینه متولیان مختلفی همچون بازرسی و نظارت اصناف، سازمان ملی استاندارد و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دخیل هستند که متأسفانه در ماه‌های اخیر با وجود آنکه نیاز است این سازمان در بحث کیفیت، تولید، عرضه و … ورود کنند، اما خبری از آنها نیست و سکوت اختیار کرده‌اند.
اما با این تفاسیر ر ئیس سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش گشت‌های بازرسی از ابتدای ماه جاری خبر داد و گفت که در یکی از بازرسی‌های اخیر این سازمان ۹۰۰۰ سیلندر غیر استاندارد کشف شده است.
در این گیر و دار آخرین روزهای سال که نیاز به تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها برای حفظ حقوق مشتری و فروشنده احساس می‌شود و از سوی دیگر بازار خودرو در بخش تولید داخلی و وارداتی با نارضایتی‌هایی همراه بوده است رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خبر از تشدید بازرسی‌ها داده و اعلام کرده که تمام محصولات عرضه شده در سطح بازار باید دارای فاکتور رسمی خرید باشند.
همچنین عباس تابش تاکید کرده که به تمام عرضه‌کنندگان و خودروسازهایی که تعهدات معوق دارند، تذکر می‌دهیم که در اسرع وقت نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام کنند. حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید که چه زمانی خودروسازان به تعهدات معوق خود عمل خواهند کرد زیرا دو خودروساز بزرگ کشور که همچنان به تعهدات گذشته خود پاسخ نداده‌اند، به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش فروش فوری محصولات خود را طی یک هفته گذشته پیگیری کرده‌اند و با افتخار از آمار پیش فروش و عرضه محصولات تا پایان سال سخن به میان می‌آورند.
تأمین مالی راه آهن رشت- آستارا وزیر راه و شهرسازی از افتتاح راه آهن قزوین- رشت با حضور رئیس جمهوری در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: راه‌آهن رشت – آستارا در همین روز به پیمانکار تحویل می‌شود و آغاز برنامه مورد نظر جهت عملیات اجرایی آن در دستور کار قرار می‌گیرد و تمام منابع مالی آن نیز پیش‌بینی شده است.
ارز در مسیر ارزانی بعد از یک دوره انتخاب مسیر گرانی از سوی دلار و انواع ارز، از چند روز گذشته نرخ انواع ارز به ویژه دلار مسیر کاهشی را انتخاب کرده تا در روز جاری نرخ دلار با کاهش ۴۰۰ تومانی در میانه روز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۲ هزار و ۵۲۸ تومان خریداری شود. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۲۳۶ تومان است که نسبت به روز گذشته با کاهش حدود ۴۵۰ تومانی همراه است. همچنین امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۵۸۳ تومان اعلام شده است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

واکنش جالب نیمار به رفتار جنجالی اش
ستاره پاری ‌سن‌ ژرمن به اقدام جنجالی اخیر خود واکنشی جالب نشان داد.
توخل سرانجام نگران اخراخش شد!
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر رنس در هفته پایانی اعتراف کرد که نگران اخراج از تیمش است.
ˮهوادارˮ، ˮفوتبالˮ و ˮرفتارهای هواداریˮ از نگاه یک جامعه شناس ورزشی
یک جامعه‌شناس ورزشی در تحلیل پدیده‌ هواداری در فوتبال و سنجش رفتارهای هواداران معتقد است که فوتبال به منزله یک میدان جنگ است که افراد به صورت نمادین در آن با یکدیگر می‌جنگند اما جنگی کنترل شده. او می‌گوید خشونت در فوتبال در مقایسه با سایر آمارهای خشونت اجتماعی بالا نیست.
رضائیان: تماشاگرنماها از باشگاه‌ها اخاذی می‌کنند
معاون باشگاه صنعت نفت آبادان معتقد است که برای کنترل امنیت در ورزشگاه ها نباید فقط به شماره گذاری صندلی‌ها توجه کرد،‌ بلکه باید بتوانیم اشخاصی که در ورزشگاه‌ها حضور دارند را شناسایی کرده و از دوربین های قوی برای کنترل رفتار آنان استفاده کنیم تا افراد ناهنجار را بعد از شناسایی جریمه کنیم.
توافق نهایی روزبه چشمی با الاهلی قطر
سایت الرای قطر از توافق نهایی "روزبه چشمی" با باشگاه الاهلی قطر سخن به میان آورد.
اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران؛ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم ۱۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: میزان افزیش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است.
آذربایجانی: کاهش دعاوی قضایی نیازمند تعامل جدی سه قوه است
یک وکیل دادگستری گفت: اینکه قوه قضائیه تصور کند که مشکل کثرت نزاع و دعاوی مسأله قضائی بوده و فقط از طریق قضائی حل می‌شود اشتباه است بلکه این موضوع نیازمند تعامل جدی پیشگیرانه بین هر سه قوه است.
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
صف طولانی‌ کشتی‌های حامل کالای اساسی در بنادر جنوب، روحانی: صدای ذلت و تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد و علی ربیعی سخنگوی دولت شد از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
ویدئو - شب نوزدهم ماه رمضان در دانشگاه تهران
مراسم احیای نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان در سراسر کشور برگزار شد. در تهران هم مساجد و حسینیه‌ها از جمله مسجد دانشگاه تهران، مانند هر سال، میزبان خیل عظیمی از مؤمنان و روزه‌دارانی بود که با دعا و مناجات، شب را به سحر رساندند.
پر جمعیت‌ترین منطقه پایتخت را بشناسید!
مرکز آمار و رصد شهری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اقدام به ارائه اماری کرده است که این آمار نشان میدهد پراکندگی جمعیت در مناطق ۲۲ پایتخت به چه شکل است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال برکناری
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در کنفرانس مطبوعاتی پیش از فینال کوپا دل ری حاضر شد.
پورکاشیان و حجازی‌پور نمی‌خواهند برای کشور دیگری مسابقه دهند- دنبال مربی خارجی هستیم
رییس فدراسیون شطرنج گفت:‌ دنبال جذب یک مربی خارجی برای شطرنج بازان سطح یک هستیم و چند گزینه را بررسی کردیم.
رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال+ سند
باشگاه استقلال در یکی دو فصل اخیر همانند سال‌های گذشته اقدام به جذب بازیکنان خارجی کرد.
شکست در آنفیلد ضربه خیلی سختی بود
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد
نرخ تورم ژاپن به یک درصد هم نرسید!
رونمایی از ارز جهانی فیس بوک تا سال آینده
عقب‌نشینی دلار از قله ۲ساله
قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف
جنگ تجاری چین و آمریکا باعث ریزش بورس های آسیایی شد
بازدهی بازار سرمایه به ۲۰ درصد رسید
نرخ تورم در اروپا بالا رفت
رشد اقتصادی روسیه به پایین‌ترین سطح دو سال اخیر رسید
چند نکته درباره برنامه جامع بهره‌وری ایران