رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

17:29 ۷۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 355 0
رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

یک استاد حقوق بین الملل با ابراز خرسندی از انتخاب فردی از خود قوه قضاییه به عنوان رئیس دستگاه قضا، گفت: ریاست قوه قضاییه به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز در این حوزه توجه کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مسعود اخوان فرد، پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) اگر قوه قضاییه اصلاح شود کل مملکت اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده این قوه مشکل داشته باشد کل مملکت دچار اشکال می‌شود.
وی ادامه داد: قوه قضاییه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایطی دارد که اهمیت آن را بیشتر به رخ مردم می‌کشد، این قوه می‌تواند با روش صحیح باعث فروکش کردن بحران‌ها شود و برعکس در شرایطی می‌تواند بحران زا شود.
اخوان فرد اضافه کرد: مشکلی که در سال‌های قبل در ارتباط با روسای قوه قضاییه داشتیم این بود که هیچ کدام از آنها از قوه قضاییه نبودند و عمدتا از اساتید و صاحبنظرانی بودند که مسئولیت این کار را برعهده می‌گرفتند و به تعبیری در قوه قضاییه خود را محک می‌زدند، این درحالی است که در مسیر این تغییرات، ما با تغییرات وسیعی از حیث شکل و محتوا مواجه می‌شدیم که این خود یک آسیب بود و خوشبختانه این اولین باری است که فردی از خود قوه قضاییه مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.
وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که اهداف نظام قضایی خیلی شفاف نیست به طوری که ما از یک طرف بر مبانی اسلامی و از طرف دیگر از نظر شکلی با روش‌های متداول در غرب خود را هماهنگ می‌کنیم. به همین دلیل است که فضای قوه قضاییه گاه با احکامی مواجه می‌شود که بسیار عجیب و غریب به نظر می‌رسد.
این دکترای حقوق بین الملل با ذکر مثالی در این زمینه گفت:  به عنوان مثال گاهی حکمی در تهران در مورد موضوعی مشابه با حکمی در شهرستان بسیار فاصله دارد که این یک ‌آسیب جدی است و باعث بی اعتمادی مردم به سیستم قضایی می‌شود.
وی بیان کرد: قضات ما طبق قانون اساسی باید مستدل و مستند حکم دهند، این درحالی است که متاسفانه در عمل استدلال چندانی در برخی احکام نمی‌بینیم، اگر قاضی موظف شود طبق احکام خودش و بر اساس نظریه وکلای شاکی و متشاکی، خواهان و خوانده تحلیل و پاسخ دهد بسیار راهگشا خواهد بود و این خود یک ‌آموزش حقوقی است که متاسفانه احکام محاکم ما فاقد چنین جنبه‌ای  است.
اخوان فرد اضافه کرد: از جمله آسیب های دیگر این است که پرونده‌ها با علل و ادله‌ای که مطرح می‌شود عمدتا به صورت غیر علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند، درحالی که با علنی برگزار شدن دادگاه‌ها شاهد شفافیت، تنبه مجرمین و افراد مستعد بزهکار خواهیم بود و این دادگاه‌ها نقش بازدارنده‌ای در ارتکاب برخی جرایم خواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در سیستم قضایی داریم این است که از نهاد داوری کمتر استفاده می‌شود و بعضا برخی افراد به شوراهای حل اختلاف به عنوان نهاد داوری نگاه می‌کنند در حالی که نهاد داوری در اسلام و در نظام حقوقی ما می‌تواند بسیار مفصل‌تر ، دقیق‌تر و اجرایی‌تر باشد و از تعداد پرونده‌ها بکاهد.
این حقوقدان با بیان اینکه برخورد آماری با پرونده‌ها یکی دیگری از اَسیب‌های جدی در دستگاه قضا است، گفت: اگر آمار تعیین کننده کار قضایی باشد این کار بسیار آسیب زا است. چرا که یک پرونده می‌تواند در حد منازعه فردی باشد و با یک عذرخواهی خاتمه  پیدا کند که این پرونده متفاوت است با  پرونده‌ای که مربوط به اختلاس چند هزار میلیاردی است در اینجا واحد آماری یک پرونده است؛ اما یک با یک برابر نیست.
اخوان فرد بیان کرد: توصیه ویژه بنده برای ریاست قوه قضاییه این است که حتما به تدابیر و فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز، نقاد و متخصصین در این حوزه توجه کند؛ چراکه مدیران موفق همواره مشاورین امین، دلسوز، عالم، دقیق و ریزبین داشته‌اند و ان‌شاءالله از این توانی که در کشور ما کم هم نیست، بهره گرفته شود.
وی تاکید کرد: حتما رئیس قوه قضاییه به فشارهای گروه‌های فشار و کسانی که از بیت المال سهم خواهی می‌کنند توجه نخواهد کرد و در آینده نیز قوه قضاییه مانند سابق درگیر مسائل  جناحی و سیاسی نخواهد شد.
اخوان فرد گفت: قطعا باید برخوردها از دانه درشت‌ها آغاز شود؛ چرا که برخورد با این افراد باعث اعاده اعتماد ملی به نظام قضایی خواهد شد و به جای اینکه با آفتابه دزدها برخورد کنیم باید با افراد پرعنوان و به تعبیر امروزی‌های آقا زاده‌ها برخورد شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - 20 طرح حوزه راه و مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر که با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یک درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
همدان- ایرنا- «مهدی چراغی فر» که به جرم «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود صبح امروز /پنجشنبه/ در بلوار آیت الله نجفی شهر همدان به دار مجازات آویخته شد.
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
مشهد- ایرنا- هنر قرآنی ریشه در خاک ایران زمین دارد که قوام و دوام آن نیاز به فرهنگ سازی برای شناخت بیشتر و بازارسازی برای تصمیم های درست و حمایتگرانه دارد.
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جیرفت - ایرنا - 11 میلیارد و 620 میلیون ریال پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور، مسئولان محلی و مردم در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی (قلعه گنج) به بهره برداری رسید.
طرح نژادپرستانه «معامله قرن» مدفون خواهد شد
تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب می گویند طرح معامله قرن با واسطه گری «جرد کوشنر» به دلیل حمایت های یکجانبه و بی چون و چرا از تجاوزگری و زورگویی صهیونیست ها عملا راهی برای موافقت فلسطینیان باقی نگذاشته است.
دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
پکن- ایرنا- رسانه های چینی از عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان خبر دادند موضوعی که پیش بینی می شود واکنش شدید پکن را به دنبال داشته باشد.
12 دانشگاه مالزی به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی می دهند
تهران- ایرنا - دولت مالزی به رهبری ماهاتیر محمد که سیاست حمایت آشکار از فلسطینی ها را در دستور کار خود قرار داده است، اعلام کرد که 12 دانشگاه ملی این کشور به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی در سطوح مختلف کارشناسی تا دکترا به ارزش 11.47 میلیون رینگیت (واحد پول مالزی) ارائه می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده آغاز شد
آل محمد: وضع آئین دادرسی ساده و عادلانه یکی از راه‌های تقلیل دعاوی است
جلوگیری از ادامه گرانفروشی ۹۰ تن برنج در فروشگاه شهروند
تأکید رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر تقویت و ترویج سند رسمی در کشور
برگزاری دادگاه مجازی در دانشگاه اصفهان
پایان چهارمین جلسه دادگاه جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی- جلسه بعدی یک‌شنبه ۵ خرداد
آغاز فرایند جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء سال ۱۳۹۸
گزارش ایسنا از چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی
دستگاه قضائی در دوره جدید ارتقا بیشتری خواهد داشت
نیکوکاران تهران، ۳۸۰ میلیون تومان برای آزادی زندانیان اهدا کردند