رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

17:29 ۱۹ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 253 0
رئیس قوه قضاییه به سهم‌خواهان از بیت‌المال توجه نکند

یک استاد حقوق بین الملل با ابراز خرسندی از انتخاب فردی از خود قوه قضاییه به عنوان رئیس دستگاه قضا، گفت: ریاست قوه قضاییه به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز در این حوزه توجه کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مسعود اخوان فرد، پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) اگر قوه قضاییه اصلاح شود کل مملکت اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده این قوه مشکل داشته باشد کل مملکت دچار اشکال می‌شود.
وی ادامه داد: قوه قضاییه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایطی دارد که اهمیت آن را بیشتر به رخ مردم می‌کشد، این قوه می‌تواند با روش صحیح باعث فروکش کردن بحران‌ها شود و برعکس در شرایطی می‌تواند بحران زا شود.
اخوان فرد اضافه کرد: مشکلی که در سال‌های قبل در ارتباط با روسای قوه قضاییه داشتیم این بود که هیچ کدام از آنها از قوه قضاییه نبودند و عمدتا از اساتید و صاحبنظرانی بودند که مسئولیت این کار را برعهده می‌گرفتند و به تعبیری در قوه قضاییه خود را محک می‌زدند، این درحالی است که در مسیر این تغییرات، ما با تغییرات وسیعی از حیث شکل و محتوا مواجه می‌شدیم که این خود یک آسیب بود و خوشبختانه این اولین باری است که فردی از خود قوه قضاییه مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.
وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که اهداف نظام قضایی خیلی شفاف نیست به طوری که ما از یک طرف بر مبانی اسلامی و از طرف دیگر از نظر شکلی با روش‌های متداول در غرب خود را هماهنگ می‌کنیم. به همین دلیل است که فضای قوه قضاییه گاه با احکامی مواجه می‌شود که بسیار عجیب و غریب به نظر می‌رسد.
این دکترای حقوق بین الملل با ذکر مثالی در این زمینه گفت:  به عنوان مثال گاهی حکمی در تهران در مورد موضوعی مشابه با حکمی در شهرستان بسیار فاصله دارد که این یک ‌آسیب جدی است و باعث بی اعتمادی مردم به سیستم قضایی می‌شود.
وی بیان کرد: قضات ما طبق قانون اساسی باید مستدل و مستند حکم دهند، این درحالی است که متاسفانه در عمل استدلال چندانی در برخی احکام نمی‌بینیم، اگر قاضی موظف شود طبق احکام خودش و بر اساس نظریه وکلای شاکی و متشاکی، خواهان و خوانده تحلیل و پاسخ دهد بسیار راهگشا خواهد بود و این خود یک ‌آموزش حقوقی است که متاسفانه احکام محاکم ما فاقد چنین جنبه‌ای  است.
اخوان فرد اضافه کرد: از جمله آسیب های دیگر این است که پرونده‌ها با علل و ادله‌ای که مطرح می‌شود عمدتا به صورت غیر علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند، درحالی که با علنی برگزار شدن دادگاه‌ها شاهد شفافیت، تنبه مجرمین و افراد مستعد بزهکار خواهیم بود و این دادگاه‌ها نقش بازدارنده‌ای در ارتکاب برخی جرایم خواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در سیستم قضایی داریم این است که از نهاد داوری کمتر استفاده می‌شود و بعضا برخی افراد به شوراهای حل اختلاف به عنوان نهاد داوری نگاه می‌کنند در حالی که نهاد داوری در اسلام و در نظام حقوقی ما می‌تواند بسیار مفصل‌تر ، دقیق‌تر و اجرایی‌تر باشد و از تعداد پرونده‌ها بکاهد.
این حقوقدان با بیان اینکه برخورد آماری با پرونده‌ها یکی دیگری از اَسیب‌های جدی در دستگاه قضا است، گفت: اگر آمار تعیین کننده کار قضایی باشد این کار بسیار آسیب زا است. چرا که یک پرونده می‌تواند در حد منازعه فردی باشد و با یک عذرخواهی خاتمه  پیدا کند که این پرونده متفاوت است با  پرونده‌ای که مربوط به اختلاس چند هزار میلیاردی است در اینجا واحد آماری یک پرونده است؛ اما یک با یک برابر نیست.
اخوان فرد بیان کرد: توصیه ویژه بنده برای ریاست قوه قضاییه این است که حتما به تدابیر و فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با راه اندازی کانون‌ها و مجموعه‌های اندیشه ورز، نقاد و متخصصین در این حوزه توجه کند؛ چراکه مدیران موفق همواره مشاورین امین، دلسوز، عالم، دقیق و ریزبین داشته‌اند و ان‌شاءالله از این توانی که در کشور ما کم هم نیست، بهره گرفته شود.
وی تاکید کرد: حتما رئیس قوه قضاییه به فشارهای گروه‌های فشار و کسانی که از بیت المال سهم خواهی می‌کنند توجه نخواهد کرد و در آینده نیز قوه قضاییه مانند سابق درگیر مسائل  جناحی و سیاسی نخواهد شد.
اخوان فرد گفت: قطعا باید برخوردها از دانه درشت‌ها آغاز شود؛ چرا که برخورد با این افراد باعث اعاده اعتماد ملی به نظام قضایی خواهد شد و به جای اینکه با آفتابه دزدها برخورد کنیم باید با افراد پرعنوان و به تعبیر امروزی‌های آقا زاده‌ها برخورد شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
بازی‌های به یادماندنی (۴)- روزی که رئال مادرید ۶ تایی شد
رئال مادرید در کوپا دل ری ۱۹۹۹ با ۶ گل از والنسیا شکست خورد و تحقیر شد.
فوتسال ۹۷، مثل همیشه در اوج...
فوتسال ایران در سال ۱۳۹۷ یک قهرمانی آسیا را در رده باشگاهی تجربه کرد و تیم ملی نیز برای اولین بار در رده سوم رنکینگ جهانی قرار گرفت. با این حال اهالی این رشته همچنان از وضعیت مدیریت آن راضی نیستند.
زن مفقود شده در سیل آق قلا نجات یافت
گرگان - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر شهرستان بندرگر و سر تیم گروه جستجو و نجات سیل زدگان گلستان گفت: یک زن شهروند آق قلایی که در سیلاب مفقود شده بود؛ از حادثه رهایی و نجات یافت.
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد
گرگان - ایرنا - در سومین روز بهار که مردم گلستان درگیر سیل و دستگاههای امداد و نجات مشغول رسیدگی به اوضاع هستند؛ حرکت همزمان چند خودرو عروس و برگزاری مراسمهای ازدواج زوج های جوان در خیابان اصلی شهر گمیشان که خانه های آن را سیل فرا گرفته، پیام آور بازگشت امید و نشاط به منطقه است.
تماس همراه اول در مناطق سیل زده گلستان امروز رایگان است
گرگان - ایرنا - مدیر عامل شرکت مخابرات منطقه گلستان گفت که با هماهنگی انجام شده با اپراتور همراه اول، مشترکین این خطوط در مناطق سیل زده استان می توانند امروز یکشنبه رایگان از خدمات ارائه شده استفاده کنند.
اعزام هیأت عالی‌رتبه نظامی به مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران
در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران و فرمان فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی‌بر ضرورت گسیل امکانات بیشتر به مناطق سیل‌زده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهان این نیروها دستور داد تا علاوه‌بر کمک‌های انسانی، لجستیکی و بهداشتی که تا به حال انجام داده‌اند، در یک اقدام دقیق، همپوشانی شده و جهادی، حمایت‌های جامع و منسجم از آسیب‌دیدگان را تا زمان استقرار آرامش هموطنان ادامه دهند.
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند-دیوار نمایندگان کوتاه است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دادن این هشدار که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت، ایران به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت گفت: ایران هیچ وقت تبدیل به جزیره ای بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی شود کما اینکه از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
دستور رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پی وقوع سیل در گلستان و مازندران
سراج از مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران بازدید خواهد کرد
تشکیل پرونده برای مدیران متخلف به‌علت کوتاهی در مناطق سیل‌زده گلستان
اطلاعیه کانون‌ وکلای دادگستری گلستان برای کمک به سیل زدگان
بازخوانی دادگاه‌های ویژه اقتصادی سال ۹۷
توضیحات کدخدایی در مورد مخالفت شورای نگهبان با معافیت و بخشودگی جرایم بدهکاران بانکی
برخورد با عرضه‌کنندگان مرغ 22 هزارتومانی-گرانفروشی را گزارش کنید
پیام نوروزی رییس سازمان بازرسی کل کشور
پیام تبریک رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مناسبت فرا رسیدن سال جدید
با ۳۰ واحد اقامتی متخلف برخورد شد