آراء محاکم در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد- رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را می‌شناسد

17:19 ۱۹ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 294 0
آراء محاکم در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد- رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را می‌شناسد

یک وکیل دادگستری گفت: حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‎شناسد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سید وحید ابوالمعالی پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: انتصاب آقای رئیسی به عنوان ریاست قوه قضاییه را به فال نیک می‌گیرم و معتقد هستم وی می‌تواند تغییرات و تاثیرات جدی و مفیدی ایجاد نماید.
وی ادامه داد: آقای رییسی دانشگاه رفته است و تحصیلکرده دانشگاهی محسوب شده و دکترای حقوق دارند که این موضوع بعد از انقلاب سابقه ندارد و لذا بسیار ارزشمند است؛ چرا که این امر بدین معناست که ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‌شناسند و نیازی به آموختن آیین دادرسی و ساختارشناسی قوه قضاییه از زمان شروع به ریاست را نخواهند داشت.
ابوالمعالی افزود: نکته دوم اینکه سالهاست که وی در قوه قضاییه هستند و این یعنی مشکلات سیستم را به عنوان یه عضو قدیمی قضا می‌شناسند و به نقاط ضعف و قوت آنها آشنا است.
وی بیان داشت: علاوه بر این تکیه گاه عدالت و ریشه‌های فساد را می‌داند و قطعا نیازی به یک دوره آشنایی ابتدایی با ساختارها و روش‌ها که معمولا زمانبر و موجب رخوت است نخواهند داشت. لذا بنده بسیار امیدوارم که تغییرات خوبی برای تحقق بهتر عدالت ایجاد نمایند.
این حقوقدان با ارائه چند پیشنهاد جدی برای رفع برخی آسیب‌ها، تصریح کرد: توجه جدی به مباحث و موضوعات مطروحه در ذیل مواد ۶۴۹ تا ۶۶۳ قانون آیین دادرسی کیفری ذیل عنوان دادرسی الکترونیکی باید صورت گیرد.
وی ادامه داد:  اجرای این مواد و آیین نامه مربوطه می‌تواند موجب رشد و تعالی دانش حقوقی قضات و دانشگاهیان و صد البته مبارزه با فساد وکلا و قضات شود.
ابوالمعالی با بیان اینکه بدون تردید فساد قضات و وکلا امری وابسته و دارای رابطه‌ای تعاملی است، تصریح کرد: در وضعیت فعلی،  مبارزه با فساد، انرژی و هزینه مالی بسیار و گسترش نهادهای نظارتی، یعنی چاق شدن قوه قضاییه را موجب خواهد شد و تکیه بر گزارش‌های واصله، دستگیری قضات و وکلای دادگستری برای آنها و شیوه‌های اینچنینی، اگرچه امری بازدارنده و ارعابی و به طور قطع، در سطح مشخصی، اجتناب ناپذیر است؛ اما نتایج محدودی در پی دارد.
وی افزود: بر اساس تبصره ۲ ماده ۶۵۰ قانون پیش گفته، قوه قضاییه بایستی پس از تشکیل مرکز آمار و فناوری اطلاعات، که در حال حاضر موجود است، آراء محاکم را در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی قرار دهد.
این حقوقدان بیان داشت: شفافیت اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات محاکم، یک نظارت علمی قدرتمند بر عملکرد قضات و وکلا ایجاد خواهد نمود که خوشبختانه آقای رییسی یک تحصیلکرده درون قوه قضاییه و دارای مناصب قضایی است. ایشان بدون نیاز به توضیح می‌دانند که وقتی فساد در پرونده‌ای هست، این فساد، در تک تک کلمات رای صادره، دیده می‌شود. اگر قضات بدانند که آرای آن‌ها منتشر و مورد نقد قرار می‌گیرد، هم در انشای علمی رای اهتمام می‌ورزند و هم نمی‌توانند رایی برخلاف موازین عادلانه صادر کنند. به نظر من توجه به اجرای عملی و دقیق این مقررات، منجر به تحول بنیادین و تعامل قوه قضاییه با دانشگاه‌ها خواهد شد.
وی با بیان اینکه  قوه قضاییه در صدور بسیاری از آرا، به دلیل ضعف روابط عمومی و انتشار یا در دسترس قرار دادن اطلاعات، متهم واقع می‌شود، افزود: افزایش جرایم اقتصادی و دولتی و جدیت در رسیدگی به آن‌ها نیازمند تعامل بیشتر با افکار و اذهان عمومی است و عدالت در کنار جنبه عینی، دارای یک جنبه ذهنی نیز هست که لازم است به آن توجه بیشتری شود.
ابوالمعالی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، تعامل ضعیف جامعه وکالت با قوه قضاییه است. جایگاه و شان وکیل به شدت نیازمند تقویت است. متاسفانه در حال حاضر در  بسیاری از محاکم بدوی شاهد دادرسی تفتیشی و استنطاق بازجویی گونه متهم توسط قضات هستیم و عملا نوع دادرسی در دادگاه به شیوه تحقیقات مقدماتی در دادسرا نزدیک شده است. انتخاب گزینشی وکلا بر اساس تبصره ماده ۴۸ که خود نیازمند همکاری قوه قضاییه با مجلس برای تصحیح این تبصره است در حال حاضر به یکی از معضلات جدی اجرای عدالت و اعمال حق دادرسی عادلانه برای مردم تبدیل شده است. توسعه قلمرو حکومت تبصره ماده ۴۸ به جرایم اقتصادی و تنوع این جرایم به نگرانی‌های موجود دامن زده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
بازی‌های به یادماندنی (۴)- روزی که رئال مادرید ۶ تایی شد
رئال مادرید در کوپا دل ری ۱۹۹۹ با ۶ گل از والنسیا شکست خورد و تحقیر شد.
فوتسال ۹۷، مثل همیشه در اوج...
فوتسال ایران در سال ۱۳۹۷ یک قهرمانی آسیا را در رده باشگاهی تجربه کرد و تیم ملی نیز برای اولین بار در رده سوم رنکینگ جهانی قرار گرفت. با این حال اهالی این رشته همچنان از وضعیت مدیریت آن راضی نیستند.
زن مفقود شده در سیل آق قلا نجات یافت
گرگان - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر شهرستان بندرگر و سر تیم گروه جستجو و نجات سیل زدگان گلستان گفت: یک زن شهروند آق قلایی که در سیلاب مفقود شده بود؛ از حادثه رهایی و نجات یافت.
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد
گرگان - ایرنا - در سومین روز بهار که مردم گلستان درگیر سیل و دستگاههای امداد و نجات مشغول رسیدگی به اوضاع هستند؛ حرکت همزمان چند خودرو عروس و برگزاری مراسمهای ازدواج زوج های جوان در خیابان اصلی شهر گمیشان که خانه های آن را سیل فرا گرفته، پیام آور بازگشت امید و نشاط به منطقه است.
تماس همراه اول در مناطق سیل زده گلستان امروز رایگان است
گرگان - ایرنا - مدیر عامل شرکت مخابرات منطقه گلستان گفت که با هماهنگی انجام شده با اپراتور همراه اول، مشترکین این خطوط در مناطق سیل زده استان می توانند امروز یکشنبه رایگان از خدمات ارائه شده استفاده کنند.
اعزام هیأت عالی‌رتبه نظامی به مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران
در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران و فرمان فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی‌بر ضرورت گسیل امکانات بیشتر به مناطق سیل‌زده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهان این نیروها دستور داد تا علاوه‌بر کمک‌های انسانی، لجستیکی و بهداشتی که تا به حال انجام داده‌اند، در یک اقدام دقیق، همپوشانی شده و جهادی، حمایت‌های جامع و منسجم از آسیب‌دیدگان را تا زمان استقرار آرامش هموطنان ادامه دهند.
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند-دیوار نمایندگان کوتاه است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دادن این هشدار که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت، ایران به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت گفت: ایران هیچ وقت تبدیل به جزیره ای بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی شود کما اینکه از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
دستور رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پی وقوع سیل در گلستان و مازندران
سراج از مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران بازدید خواهد کرد
تشکیل پرونده برای مدیران متخلف به‌علت کوتاهی در مناطق سیل‌زده گلستان
اطلاعیه کانون‌ وکلای دادگستری گلستان برای کمک به سیل زدگان
بازخوانی دادگاه‌های ویژه اقتصادی سال ۹۷
توضیحات کدخدایی در مورد مخالفت شورای نگهبان با معافیت و بخشودگی جرایم بدهکاران بانکی
برخورد با عرضه‌کنندگان مرغ 22 هزارتومانی-گرانفروشی را گزارش کنید
پیام نوروزی رییس سازمان بازرسی کل کشور
پیام تبریک رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مناسبت فرا رسیدن سال جدید
با ۳۰ واحد اقامتی متخلف برخورد شد