آراء محاکم در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد- رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را می‌شناسد

17:19 ۷۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 370 0
آراء محاکم در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد- رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را می‌شناسد

یک وکیل دادگستری گفت: حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‎شناسد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سید وحید ابوالمعالی پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: انتصاب آقای رئیسی به عنوان ریاست قوه قضاییه را به فال نیک می‌گیرم و معتقد هستم وی می‌تواند تغییرات و تاثیرات جدی و مفیدی ایجاد نماید.
وی ادامه داد: آقای رییسی دانشگاه رفته است و تحصیلکرده دانشگاهی محسوب شده و دکترای حقوق دارند که این موضوع بعد از انقلاب سابقه ندارد و لذا بسیار ارزشمند است؛ چرا که این امر بدین معناست که ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‌شناسند و نیازی به آموختن آیین دادرسی و ساختارشناسی قوه قضاییه از زمان شروع به ریاست را نخواهند داشت.
ابوالمعالی افزود: نکته دوم اینکه سالهاست که وی در قوه قضاییه هستند و این یعنی مشکلات سیستم را به عنوان یه عضو قدیمی قضا می‌شناسند و به نقاط ضعف و قوت آنها آشنا است.
وی بیان داشت: علاوه بر این تکیه گاه عدالت و ریشه‌های فساد را می‌داند و قطعا نیازی به یک دوره آشنایی ابتدایی با ساختارها و روش‌ها که معمولا زمانبر و موجب رخوت است نخواهند داشت. لذا بنده بسیار امیدوارم که تغییرات خوبی برای تحقق بهتر عدالت ایجاد نمایند.
این حقوقدان با ارائه چند پیشنهاد جدی برای رفع برخی آسیب‌ها، تصریح کرد: توجه جدی به مباحث و موضوعات مطروحه در ذیل مواد ۶۴۹ تا ۶۶۳ قانون آیین دادرسی کیفری ذیل عنوان دادرسی الکترونیکی باید صورت گیرد.
وی ادامه داد:  اجرای این مواد و آیین نامه مربوطه می‌تواند موجب رشد و تعالی دانش حقوقی قضات و دانشگاهیان و صد البته مبارزه با فساد وکلا و قضات شود.
ابوالمعالی با بیان اینکه بدون تردید فساد قضات و وکلا امری وابسته و دارای رابطه‌ای تعاملی است، تصریح کرد: در وضعیت فعلی،  مبارزه با فساد، انرژی و هزینه مالی بسیار و گسترش نهادهای نظارتی، یعنی چاق شدن قوه قضاییه را موجب خواهد شد و تکیه بر گزارش‌های واصله، دستگیری قضات و وکلای دادگستری برای آنها و شیوه‌های اینچنینی، اگرچه امری بازدارنده و ارعابی و به طور قطع، در سطح مشخصی، اجتناب ناپذیر است؛ اما نتایج محدودی در پی دارد.
وی افزود: بر اساس تبصره ۲ ماده ۶۵۰ قانون پیش گفته، قوه قضاییه بایستی پس از تشکیل مرکز آمار و فناوری اطلاعات، که در حال حاضر موجود است، آراء محاکم را در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی قرار دهد.
این حقوقدان بیان داشت: شفافیت اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات محاکم، یک نظارت علمی قدرتمند بر عملکرد قضات و وکلا ایجاد خواهد نمود که خوشبختانه آقای رییسی یک تحصیلکرده درون قوه قضاییه و دارای مناصب قضایی است. ایشان بدون نیاز به توضیح می‌دانند که وقتی فساد در پرونده‌ای هست، این فساد، در تک تک کلمات رای صادره، دیده می‌شود. اگر قضات بدانند که آرای آن‌ها منتشر و مورد نقد قرار می‌گیرد، هم در انشای علمی رای اهتمام می‌ورزند و هم نمی‌توانند رایی برخلاف موازین عادلانه صادر کنند. به نظر من توجه به اجرای عملی و دقیق این مقررات، منجر به تحول بنیادین و تعامل قوه قضاییه با دانشگاه‌ها خواهد شد.
وی با بیان اینکه  قوه قضاییه در صدور بسیاری از آرا، به دلیل ضعف روابط عمومی و انتشار یا در دسترس قرار دادن اطلاعات، متهم واقع می‌شود، افزود: افزایش جرایم اقتصادی و دولتی و جدیت در رسیدگی به آن‌ها نیازمند تعامل بیشتر با افکار و اذهان عمومی است و عدالت در کنار جنبه عینی، دارای یک جنبه ذهنی نیز هست که لازم است به آن توجه بیشتری شود.
ابوالمعالی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، تعامل ضعیف جامعه وکالت با قوه قضاییه است. جایگاه و شان وکیل به شدت نیازمند تقویت است. متاسفانه در حال حاضر در  بسیاری از محاکم بدوی شاهد دادرسی تفتیشی و استنطاق بازجویی گونه متهم توسط قضات هستیم و عملا نوع دادرسی در دادگاه به شیوه تحقیقات مقدماتی در دادسرا نزدیک شده است. انتخاب گزینشی وکلا بر اساس تبصره ماده ۴۸ که خود نیازمند همکاری قوه قضاییه با مجلس برای تصحیح این تبصره است در حال حاضر به یکی از معضلات جدی اجرای عدالت و اعمال حق دادرسی عادلانه برای مردم تبدیل شده است. توسعه قلمرو حکومت تبصره ماده ۴۸ به جرایم اقتصادی و تنوع این جرایم به نگرانی‌های موجود دامن زده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - 20 طرح حوزه راه و مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر که با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یک درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
همدان- ایرنا- «مهدی چراغی فر» که به جرم «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود صبح امروز /پنجشنبه/ در بلوار آیت الله نجفی شهر همدان به دار مجازات آویخته شد.
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
مشهد- ایرنا- هنر قرآنی ریشه در خاک ایران زمین دارد که قوام و دوام آن نیاز به فرهنگ سازی برای شناخت بیشتر و بازارسازی برای تصمیم های درست و حمایتگرانه دارد.
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جیرفت - ایرنا - 11 میلیارد و 620 میلیون ریال پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور، مسئولان محلی و مردم در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی (قلعه گنج) به بهره برداری رسید.
طرح نژادپرستانه «معامله قرن» مدفون خواهد شد
تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب می گویند طرح معامله قرن با واسطه گری «جرد کوشنر» به دلیل حمایت های یکجانبه و بی چون و چرا از تجاوزگری و زورگویی صهیونیست ها عملا راهی برای موافقت فلسطینیان باقی نگذاشته است.
دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
پکن- ایرنا- رسانه های چینی از عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان خبر دادند موضوعی که پیش بینی می شود واکنش شدید پکن را به دنبال داشته باشد.
12 دانشگاه مالزی به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی می دهند
تهران- ایرنا - دولت مالزی به رهبری ماهاتیر محمد که سیاست حمایت آشکار از فلسطینی ها را در دستور کار خود قرار داده است، اعلام کرد که 12 دانشگاه ملی این کشور به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی در سطوح مختلف کارشناسی تا دکترا به ارزش 11.47 میلیون رینگیت (واحد پول مالزی) ارائه می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده آغاز شد
آل محمد: وضع آئین دادرسی ساده و عادلانه یکی از راه‌های تقلیل دعاوی است
جلوگیری از ادامه گرانفروشی ۹۰ تن برنج در فروشگاه شهروند
تأکید رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر تقویت و ترویج سند رسمی در کشور
برگزاری دادگاه مجازی در دانشگاه اصفهان
پایان چهارمین جلسه دادگاه جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی- جلسه بعدی یک‌شنبه ۵ خرداد
آغاز فرایند جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء سال ۱۳۹۸
گزارش ایسنا از چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی
دستگاه قضائی در دوره جدید ارتقا بیشتری خواهد داشت
نیکوکاران تهران، ۳۸۰ میلیون تومان برای آزادی زندانیان اهدا کردند