حل مساله قره‌باغ بسیار دشوار است

17:18 ۱۵ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 401 0
 حل مساله قره‌باغ بسیار دشوار است

ریاست دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا: حل مساله قره باغ دشوار است؛ چرا که وابسته به ثبات در منطقه و گفتگو جامع دو جانبه برای پیشبرد مذاکرات است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،میروسلاو لایچاک، وزیرخارجه اسلواکی که ریاست دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا را برعهده دارد پیش از سفر به جمهوری آذربایجان در مصاحبهبا پایگاه خبری رپورت در پاسخ به این سؤال که در زمان حضور خود در آذربایجان در مورد چه موضوعاتی مذاکره خواهد کرد گفت: اگر چه برنامه این سفر به طور کامل مشخص نشده است؛ ولی من قصد دارم با رهبر سیاسی آذربایجان دیدار کنم و در مورد راههایی برای کمک به آذربایجان برای انجام تعهدات خود نسبت به سازمان امنیت و همکاری اروپا، روند صلح و فعالیت های گروه مینسک مذاکره کنم. بعد از واسطه گری سازمان امنیت و همکاری اروپا و کنفرانس منیسک در منازعه طبیعتاً سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت وگوی های منسجم و صمیمی با کشورهای عضو خواهد داشت، حفظ روابط مناسب، حمایت از روند مثبت در منطقه از اولویت های سازمان امنیت وهمکاری اروپاست. من در تمام سفرهایم بی صبرانه منتظر ملاقات شرکاء سازمان چه دولت، چه مجلس ، چه مردم باشد هستم و البته مهمتر از همه توجه به نگرانی های آنها از وقایع جاری که از آن رنج می برند هستیم. در حقیقت نباید فراموش کرد که هدف سازمان کاهش
مشکلات مردماست.
او در ارزیابی  همکاری فعلی آذربایجان و سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: سازمان امنیت و همکاری اروپا فرصتی منحصر به فرد برای ثبات و پایداری منطقه قفقازبوجود آورده. سازمان از مقاومت منطقه در مقابل تهدیدات حمایت می کند و میتواند زمینه را برای حل مناقشات فراهم کند. این رویکرد جامع که همه جوانب ژئوپولیتیکی و فردی را شامل میشود در هیچ سازمانی وجود ندارد. از همکاری آذربایجان در این زمینه سپاسگزاریم.
با توجه به اینکه یکی از اولویت های سازمان در سال 2019 حل اختلافات است، وی در پاسخ به چگونگی حمایت از این هدف گفت: مردم، گفتگو و ثبات سه مسئله اساسی ما در مقام ریاست این سازمان است. سازمان امنیت وهمکاری اروپا میتواند به واسطه گفتگو و همکاری نیازهای انسانی را به چالش کشیده و مورد توجه قرار دهد. هدف سازمان جلوگیری از تنش ها، حل مناقشات و کاهش تلفات انسانی است. من در مناطق مورد مناقشه اوکراین، مولداوی و
گرجستانحضور داشتم ، ما سعی کردیم در فعالیت های بین المللی خود به انسانهای متضرر در این مناقشات توجه کنیم.
او در مورد مناقشه قره باغ و چگونگی حمایت اسلواکی از روند مذاکرات نیز گفت: حل این مسئله دشوار است؛ چرا که وابسته به ثبات در منطقه و گفتگو جامع دو جانبه برای پیشبرد مذاکرات است. تجربه نشان میدهد فرآیندهای داخلی می تواند به صلح و ثبات پایدار منجر شود. پیشرفتهای قابل توجهی نیز در این زمینه به چشم میخورد، تعداد قربانیان در درگیرهای  مرزی کاهش یافته، مذاکرات بین ایروان و باکو در سطح بالایی انجام میشود، همه این کارها منجر به ثبات فضای سازمان امنیت و همکاری اروپا میشود. ما در مقام ریاست سازمان امنیت وهمکاری اروپا از حل مناقشه قره باغ از طریق مذاکره صلح آمیز و پایدار حمایت میکنیم. من آنژی کاسپشیک را به عنوان نماینده برای حل این مناقشه تعیین کردم. ما ارزیابی مثبتی از همکاری با گروه منیسک داریم. تمام اقدامات بنیادی برای آماده سازی مردم به صلح مستحق حمایت سازمان است.
  


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

علاقه مندان رشته خلبانی در پایگاه هوایی دزفول ثبت نام کنند
دزفول - ایرنا - فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول آماده ثبت نام از علاقه مندان رشته خلبانی و فنی است.
راهیان نور، بهترین فناوری برای انتقال فرهنگ ایثار است
دزفول - ایرنا - رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت های نمایشگاه های راهیان نور گفت: راهیان نور بهترین فناوری برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت از نسل قبل به نسل جدید است.
نمایشگاه هوایی پایگاه چهارم شکاری دزفول گشایش یافت
دزفول - ایرنا - نمایشگاه بزرگ راهیان نور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در آیینی با حضور فرمانده نیروی هوایی و رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی در پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول گشایش یافت.
برخی از ساکنین گنبدی حاشیه گرگانرود منازل خود را تخلیه کردند
گنبدکاووس - ایرنا - با بالا آمدن آب رودخانه گرگانرود که ناشی از بارندگی شدید 48 ساعت اخیر و نیز سرریز سدهای بوستان و گلستان که در منطقه بالادست گنبدکاووس ساخته شده، برخی از ساکنین حاشیه این رودخانه در شهر گنبدکاووس اقدام به تخلیه منازل خود کرده اند.
چهارشنبه سوری از سنت تا هنجار شکنی
زاهدان - ایرنا - چهارشنبه سوری از جمله آیین های کهن و باستانی ایرانیان با پیشینه فرهنگی غنی و زیبا متاسفانه در سالهای اخیر با برخی رفتار های ناپسند به زشتی گراییده و لذت سال نو را به کام برخی از هموطنان تلخ می کند.
سرعت باد در دامغان از 100 کیلومتر بر ساعت فراتررفت
سمنان- ایرنا- رئیس اداره هواشناسی دامغان گفت: بیشترین سرعت وزش باد در این شهرستان استان سمنان طی 24 ساعت گذشته، 101 کیلومتر بر ساعت ثبت شد.
تلاش برای بازگشایی راه های روستایی در مینودشت ادامه دارد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار شهرستان مینودشت با تایید بسته شدن راه های ارتباطی چندین روستای این شهرستان واقع در شرق گلستان، از تداوم تلاش ها برای بازگشایی جاده های روستایی خبر داد.
پلیس در برگزاری جشن ملی آخر سال همراه مردم است
تهران- ایرنا- سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: آیین چهارشنبه آخر سال یکی از سنت های کهن ایرانیان به شمار می رود، پلیس در برگزاری این جشن ها و آیین های ملی در کنار مردم است و با شادی و انجام آنها مخالفتی ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی: مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت
قم – ایرنا – آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، با تاکید بر اینکه مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت گفت: چهارشنبه سوری یک خرافه است و توصیه ما به مردم عزیز توجه به سنت های نیکو و دوری از خرافات است.
استاندارگلستان: روستاهای پایین دست سد گلستان تخلیه شود
گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان گفت: به دلیل سر ریز شدن آب سدهای گلستان و بوستان در شرق این استان و جاری بودن دیگر آب های سطحی به مناطق پایین دست، لازم است روستاهای پایین دست سد گلستان تا سد وشمگیر تخلیه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
آیا با خدمات اجاره خودرو آشنایی دارید؟
شرکت اجاره خودرو سعادت رنت با بیش از هشت سال سابقه، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه کرایه ماشین در ایران آماده خدمات‌رسانی به مشتریان خود می‌باشد.
حزب دموکرات آزاد آلمان خواهان اخراج سفیر آمریکا شد
فعالیت های انتخاباتی در اوترخت به حالت تعلیق درآمد
لاوروف: مخالف دخالت خارجی در الجزایر هستیم
تغییرات در پلیس فرانسه به دنبال خشونت های اخیر
نشست کارگروه تبادل بازداشت شدگان سوریه در مسکو برگزار شد
احتمال تروریستی بودن تیراندازی اوترخت قوت گرفت
اسلام‌ هراسی سازمان‌یافته منجربه حملات تروریستی شده است
تهدید به بمب گذاری در کمیسیون اروپا در بروکسل
تشدید تنش ها بین اوکراین و روسیه در سال 97
حمله با چاقو به مدرسه‌ای در نروژ