ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها-برپایی نشست‌های بین‌المللی در باغ موزه نگارستان

17:49 ۸۳ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 321 0
ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها-برپایی نشست‌های بین‌المللی در باغ موزه نگارستان

رییس دانشگاه تهران بر ضرورت حفظ گنجینه‌های هنری در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: اخیرا نشست‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان برگزار شد که افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و ... از گنجینه باغ موزه دانشگاه لذت بردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم افتتاح دو مجموعه هنری «نقاشی‌های فتح‌الله عباد» و «فرش‌های اهدایی غلامعلی ملول » گفت: امروز یکی از روزهای بزرگ و خوب دانشگاه تهران است. من افتخار می‌کنم که دانشگاه تهران چنین جایگاه، خیرین و فارغ‌التحصیلانی دارد، زیرا این افراد گنجینه‌های کشور و دانشگاه تهران هستند؛ ملتی که گنجینه‌های خودش را حفظ نکند و بزرگان خود را پاس ندارد، شایسته ملت نامیده شدن نیست.
وی افزود: اگر ما بخواهیم به عنوان یک ملت تمدن‌دار از خودمان نامی بگذاریم، باید گنجینه‌هایمان را حفظ کنیم، پاس بداریم، توسعه و ترویج دهیم. دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی کشور فقط وظیفه آموزش ندارد، بلکه وظیفه نشر و توسعه فرهنگ و هنر را نیز دارد و جایگاه ویژه‌ای در ترویج تمدن ایرانی دارد و وظیفه خود می‌داند که در جهت نشر دستاوردهای گذشتگان و پاسداشت بزرگان کشور کوشش کند.
رئیس دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: این کاری است که ما برای آینده می‌توانیم انجام دهیم، همانطور که گذشتگان ما آثاری را برای ما به یادگار گذاشتند و ما به آن افتخار می‌کنیم، همانطور که زنجیره ما با گذشته حفظ می‌شود، ما نیز باید این زنجیره و اتصال را قوی‌تر کنیم؛ چه بهتر که این کار بر پایه علم و دانش باشد.
وی تصریح کرد: دانشگاه تهران خودش یک گنجینه است، هم بناهایش، هم فارغ‌التحصیلان آن نیز دانشجویان دانشگاه، علمی که به جامعه عرضه کرده، دانشی که تولید کرده و در نتیجه بهترین جا برای اینکه گنجینه‌های دیگر نیز به آن بپیوندند، همین دانشگاه است. دانشگاه دارای موزه‌های متعددی است؛ موزه‌های علمی و موزه‌های فرهنگی، در بین این‌ها باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم واقعاً در کشور و در دنیا استثنایی هستند.
نیلی احمدآبادی با اشاره به برگزاری نشست‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان، افزود: افراد مختلفی از اروپا، روسیه، ایتالیا و… آمده‌اند و واقعاً لذت برده‌اند. لذا هر چه به گنجینه‌هایی که خیرین و
واقفین و دانشمندان به دانشگاه تهران اهدا می‌کنند، اضافه شود و گنجینه باغ موزه نگارستان غنی‌تر شود، می‌تواند جایگاه ویژه‌تری را در دنیا پیدا کند.
وی تاکید کرد: باغ موزه نگارستان اکنون یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت و کشور است و تمام کسانی که در تور گردشگری قرار می‌گیرند، حتماً از این موزه بازدید می‌کنند و ما خوشحالیم که می‌توانیم بخش بسیار کوچکی از نیاکان و هنرمندان معاصرمان را به مردم عرضه کنیم.
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: ما در دانشگاه تهران بزرگترین مرکز آموزش عالی هنر را داریم، پردیس هنرهای زیبا که دانش آموختگان و اساتیدش آثار ماندگار بسیاری را برای کشور به جا گذاشتند، مثل مرحوم عباد که اکنون آثارش در این موزه جای گرفته است. از این روی پیگیری نشست‌های تخصصی نشر و ترویج هنر و فرهنگ از سوی دانشگاه تهران باید در برنامه‌های دانشگاه بیش از پیش قرار گیرد.
وی در ادامه با ذکر خاطراتی از تأسیس بنیاد حامیان دانشکده فنی و پس از آن بنیاد حامیان دانشگاه تهران، گفت: ما فراتر از آثاری که به دانشگاه هدیه می‌شود و یا کمک‌هایی که خیرین می‌کنند، آن روحی که خیرین در دانشگاه می دمند ، برایمان بسیار بسیار با ارزش است. ما فکر می‌کنیم نسلی که امروز با خیرین و نیت خیر آنها آشنا می‌شوند، نسلی متفاوت خواهند بود، این نسل ارزش‌ها و شاخص‌هایشان متفاوت می‌شود و من خیلی از این جهت به آینده امیدوار هستم و فکر می‌کنم نسل امروز که با این نگاه تربیت می‌شوند، انشاالله آینده‌ای بسیار بهتر برای کشور خواهند ساخت.
نیلی احمدآبادی با اشاره به ارزشی که فرهنگ وقف در دل خویش دارد، گفت: این فرهنگ بسیار ارزشمند است و ایران را در آینده خیلی بهتر خواهند ساخت کسانی که با این نگاه وارد دانشگاه می‌شوند و دانش آموخته می‌شوند. دیدن آثار
فرمانفرمائیان ، عباد و … غیر از زیبایی و ارزش هنری‌ای که در بر دارد، ارزش ترویج فرهنگ وقف و نیت خیر را نیز در خود دارد که به بازدیدکننده منتقل می‌شود.
وی افزود: موقوفات وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند، امیدوارم شانه‌های ما تحمل این بار سنگین امانت را داشته باشد. ما وظیفه داریم که این فرهنگ را توسعه دهیم و متعهدیم نسبت به قبول این هدایا و نگهداری از آنها؛ علی‌رغم مشکلات مالی دانشگاه، خوشبختانه موزه‌های فرهنگی خوب نگهداری شده‌اند. دکتر سرسنگی و همکاران با تمام قوا دارند کار می‌کنند، با فکر و با عقل کار می‌کنند و صرف احساس نیست و وقتی جایی عشق و عقل و منطق با هم جمع شوند، اتفاقات بزرگی رخ می‌دهد.
رئیس دانشگاه تهران از سازمان سرمایه‌گذاری دانشگاه که وظیفه مدیریت امور وقف دانشگاه را بر عهده دارد نیز برای فعالیت سخت‌کوشانه در زمینه حفظ موقوفات، قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: امروز از تعدادی از آثار زنده یاد فتح‌الله عباد که وقف دانشگاه تهران شده است، رونمایی می‌کنیم. این آثار سال‌ها در دانشکده هنرهای زیبا بوده و به دستور دکتر نیلی احمدآبادی این آثار به باغ موزه نگارستان منتقل شد. مدت زیادی است که همکاران ما مشغول مرمت آثار هستند و مرمت آثار به اتمام نرسیده و تالارهایی که امروز افتتاح می‌شوند، بخش اول آثاری است که مورد مرمت قرار گرفته‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: آثار منظره و برخی آثار دیگر استاد عباد در حال مرمت است، ولی خوشبختانه تعداد قابل توجهی آماده شده که امروز در دو گالری افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به افتتاح مجموعه فرش‌های وقف شده توسط مهندس غلامعلی ملول ، گفت: مهندس ملول دو مجموعه از مجموعه‌های نفیس خود را وقف دانشگاه تهران کردند که امروز مجموعه فرش‌های ایشان افتتاح می‌شود که فرش‌های منحصر به فردی هستند. مجموعه نقره‌های ایشان هم در حال آماده‌سازی است که با همت و نظارت خودشان تا دو هفته آینده آماده افتتاح خواهد بود و بعد از تعطیلات هم افتتاح رسمی خواهد شد.
سرسنگی، ضمن تشکر از حمایت‌های رئیس دانشگاه تهران، افزود: امروز باغ موزه نگارستان به واقع تبدیل به یکی از قطب‌های فرهنگی و هنری کشور شده است. مجموعه‌های ارزشمند مستقر در باغ موزه نگارستان، مانند مجموعه منیر
فرمانفرمائیان ، نقاشی دیواری صحنه سلام، مجموعه عباد، مجموعه اسفرجانی ، مجموعه ملول و … غیر قابل تکرار و منحصر به فرد هستند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان، از دکتر محمدجعفر صدیق معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تهران و رئیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه، مهندس غلامعلی ملول و نادره حاجیان برای کمک به ترویج فرهنگ وقف قدردانی کرد و افزود: مهندس ملول با گشاده‌دستی در فرآیند کار نیز ما را همراهی کردند و همچنین حاجیان (خواهر زاده واقف) بخشی از هزینه مرمت را نیز متقبل شدند که به تسریع عملیات بسیار کمک کرد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

در سوگ انسانیت و عدالت
تصویری که عبدالمقصود مصری عاشقانه از آخرین لحظات علی و پدری کردن او بر امت قدرناشناسش می‌کشد، مولاناوار است. او علی را مخاطب قرار می‌داد:از تو بر من تافته است چون داری نهانمی‌فشانی نور چون مه بی زبان
جام جهانی تیراندازی مونیخ- سبقت اللهی در تپانچه ۲۵ متر فینالیست شد
گلنوش سبقت اللهی در تپانچه ۲۵ متر مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در مونیخ به فینال راه یافت.
کاپلو: رم مناسب ساری است نه یوونتوس
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال روسیه و رئال مادرید بر این باور است که ساری گزینه مناسبی برای هدایت یوونتوس نیست.
۴ سال ناکامی برای رونالدو
مهاجم پرتغالی چهار سال است که نتوانسته بهترین گلزن لیگ شود.
ˮتورج خانˮ در خانه ابدی آرام گرفت
مراسم تشییع پیکر مرحوم تورج لارودی با شکوه خاصی در بهشت زهرای تهران برگزار شد.
افشاگری اتحادیه جهانی کشتی: چند بار از یخکشی خواستیم گرمکن بپوشد اما توجهی نکرد!
اتحادیه جهانی کشتی با بیان اینکه بر اساس قوانین جدید که از ابتدای سال 2019 اجرایی شده و به تمامی فدراسیون‌های ملی نیز ابلاغ شده است، کشتی‌گیران در تمامی رویدادها باید برای دریافت مدال با گرمکن ورزشی مختص به کشورشان بر روی سکو حاضر شوند اما کشتی‌گیر ایران در جام ساساری علی‌رغم تذکرات توجهی به آن نکرد!
بحران افشاگری!
روزگار استقلال با فاش‌شدن جزئیات قرارداد خارجی‌ها خاکستری‌تر از قبل شده است.
ایران همچنان با سهمیه ۲ + ۲ در لیگ قهرمانان آسیا
طبق اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران همچنان دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه پلی‌آف در لیگ قهرمانان آسیا خواهد داشت.
لاوروف: تلاش واشنگتن برای تغییر آمریکای لاتین طبق دکترین مونرو را نمی‌پذیریم
وزیر خارجه روسیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای افزایش نیرو در خاورمیانه گفت، هرگونه افزایش نیروها و تجهیزات نظامی در منطقه منجر به خطر جدیدی می‌شود.
روسیه برای ایفای نقش در مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا اظهار آمادگی کرد
وزارت امور خارجه روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد، مسکو آماده ایفای نقش در مذاکرات میان دولت ونزوئلا و مخالفان در شهر اسلوی نروژ است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل مسافری از کدام مسیر به فروشندگان خرد می‌رسد
در حالی که اخیرا اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص ادامه فعالیت سامانه ثبت گوشیهای مسافری مطرح شده، ذکر این نکته ضروری است که قسمت مهمی از این گوشیها از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.
بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند
حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم از اوین به مرخصی آمدند.
روحانی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت
رئیس‌جمهور در پیامی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت.
وداع با امیرالمؤمنین (ع) در کربلا- «یا حیدر» در حرم حسینی طنین‌انداز شد
هم‌زمان شهادت امام علی (ع)، مراسم احیای دومین شب قدر در کربلا برپا وذکر «یا حیدر» در حرم سیدالشهدا (ع) طنین‌انداز شد.
فوتبال جهان| مخالفت یوفا با طرح حمایت آرسنال از هنریک مخیتاریان در باکو
فوتبال جهان - اتحادیه فوتبال اروپا مخالف طرح حمایتی تیم آرسنال از هنریک مخیتاریان، هافبک ارمنستانی خود پیش از آغاز بازی فینال لیگ اروپا برابر چلسی است.
تاثیر مثبت زیارت بارگاه اهل بیت در زندگی دانشجویان
۲۲ کرسی آزاداندیشی طی دوسال برگزار کردیم
آیین‌نامه ˮپوشش مناسبˮ را با نگاه ارشادی و ترغیبی تدوین کرده‌ایم
برندگان چالش تحویل غذای دانشجویی مشخص شدند
آغاز ثبت‌نام بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان از ۱۸ خرداد
دیدار سفیر جدید جمهوری قزاقستان با رئیس دانشگاه شهید بهشتی
سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد
دکتر مطیعی «رئیس صندوق رفاه دانشجویان» شد
حضور ۱۳ نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در فهرست سرآمدان علمی کشور
آزادسازی خرمشهر یک معجزه بود