تناقض اروپا؛ حقوق بشر یا منافع فروش تسلیحات؟

14:12 ۱۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 171 0
تناقض اروپا؛ حقوق بشر یا منافع فروش تسلیحات؟

تهران- ایرنا- اتحادیه اروپا مقررات مشخصی را در زمینه صادرات تسلیحات دارد اما آلمان تنها کشوری است که با اجرای این قانون، فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کرد؛ این سیاست با انتقاد شدید شرکت ها و دولت های اروپایی مدعی حقوق بشر همراه شده است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، در چند ماه نخست سال 2018 میلادی آلمان به عربستان وسعودی حدود نیم میلیارد دلار سلاح صادر کرده بود که حجم گسترده ای از این تسلیحات از سوی ریاض در جنگ علیه یمن به کار گرفته شد. عربستان سعودی بین سال های 2015 تا 2017 حدود 1.2 میلیارد دلار سلاح از آلمان خریداری کرد.
در ماه های پایان سال گذشته میلادی، برلین به دلایلی تصمیم گرفت روابط تسلیحاتی خود با سعودی ها را محدود و متوقف سازد. مسائلی همچون فجایع جنگی علیه غیرنظامیان یمنی و سپس پرونده قتل «جمال خاشقچی» در کنسولگری این کشور در ترکیه از جمله مهمترین دلایل دولت آلمان بود. گفتنی است فشار افکار عمومی جهان که پس از بی اعتباری سیاست های ریاض رخ داد، در این امر تاثیری مستقیم داشت.
جالب اینجاست ادامه چندماهه ممنوعیت صادرات سلاح موجب شد تا دولت های مدعی در اروپا چشم ها را بر شعارهای حقوق بشری خود ببندند و در حمایت از منافع مادی و تجاری خود، برای پایان دادن به این سیاست بر آلمان فشار بیاورند.

**آلمان، تنها اجراکننده مقررات تسلیحاتی اروپا
دولت آلمان به علت فروش تسلیحات و اتفاقاتی که در یمن از سوی ائتلاف سعودی رخ داد، به شدت تحت فشار بود. ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد دربار سعودی و محکومیت جهانی این اقدام، زمینه را برای ممنوع ساختن فروش تسلیحات از سوی برلین آماده ساخت. چند ماهی است که آلمان تسلیحاتی را به ریاض صادر نمی کند و به تازگی این تعلیق تا پایان ماه مارس (10 فروردین) تمدید شد. گفته می شود این تصمیم که صدراعظم آلمان هم با آن موافق است مخالفانی را در میان برخی وزرا، مقام های دولتی و شرکت های این کشور دارد.
جالب اینجاست این اقدام برلین موجب شد تا فشار بر دیگر دولت های اروپایی برای محدود کردن فروش یا حداقل تعیین پیش شرط هایی در معامله های تسلیحاتی با عربستان و امارات افزایش یابد.
گفتنی است اتحادیه اروپا مجموعه مصوبه هایی را در زمینه توقف صادرات سلاح تصویب کرده است اما آلمان فعلا تنها کشور اروپایی است که آن را به اجرا در می آورد. به نوشته «دویچه وله» اتحادیه اروپا مقررات ویژه ای را در زمینه صادرات تسلیحات نظامی برای کشورهای عضو وضع کرده که دارای چند شرط مهم است اما بسیاری از این کشورها به شکل های مختلف آن را دور می زنند. بروکسل در شرایط زیر صادرات سلاح را برای اروپایی ها ممنوع کرده است: صادرات تجهیزات نظامی به مناطق جنگی و کانون‌ های درگیری، صادرات به کشورهای ناقض حقوق بشر نقض و یا مناطقی که بحران را عمیق تر می سازد.
با این حال فرانسه و بریتانیا در زمینه اجرای این ممنوعیت با آلمان مخالف هستند و فروش تسلیحاتی که به صورت مشترک تولید نمی شود را به ریاض ادامه می دهند.
تارنمای «THE HILL» آورده است آلمان به دلیل سیاست های عربستان سعودی در مورد جنگ یمن و قتل خاشقچی تا پایان ماه مارس ممنوعیت فروش سلاح به ریاض را تمدید کرد. نگرانی دولت آلمان از آن جهت است که این تسلیحات موجب نقض حقوق بشر می شود و قحطی کنونی در یمن را تشدید کند. گفته می شود حتی در پایان این دوره هم مشخص نیست که صادرات سلاح آلمان از سر گرفته شود.
به نوشته این تارنمای خبری آمریکایی، این سیاست یکی از بزرگترین معامله های تسلیحاتی اروپا را تهدید می کند. قرارداد خرید 48 جنگنده اروپایی به ارزش حدود 13 میلیارد دلار اکنون به خطر افتاده است ضمن اینکه میلیاردها دلار قرارداد دیگر در کنار درآمدهای ناشی از خدمات پشتیبانی آن ها هم تضعیف می شود.

**قاره سبز و دوراهی حقوق بشر یا منافع مادی
در ابتدا به نظر می آمد توقف صادرات آلمان تنها دوماهه خواهد بود و تا سال 2019 به طول نمی انجامد اما در ماه های آخر سال 2018 صدراعظم آلمان اعلام کرد این تعلیق تا روش شدن همه ابعاد قتل جمال خاشقچی ادامه می یابد.
برخلاف ادعاهای حقوق بشری کشوهای اروپایی، هرچه زمان توقف صادرات تسلیحات آلمانی طولانی تر می شود، میزان انتقادها از برلین افزایش می یابد. چندی قبل مجله آلمانی «اشپیگل» عنوان داشت شرکت های بزرگ اروپایی و دولت بریتانیا به آلمان برای تجدید نظر در این تصمیم فشار می آورند اما دولت آلمان برای یک دوره دیگر ممنوعیت فروش سلاح را تمدید کرد.
تارنمای تحلیلی خبری «میدل ایست مانیتور» (Middle East Monitor) در گزارشی نوشت آلمان از دیگر کشورهای اروپا هم درخواست می کند تا از تامین تسلیحات و موشک برای عربستان سعودی خودداری کنند. برلین در یکی از اقدامات خود شرکت MBDA را وادار ساخت صادرات موشک هوا به هوای «Meteor» به ریاض را متوقف کند. دلیل آلمان رهبری ریاض در حملات جنگی ائتلاف علیه یمن عنوان شده است. این قرارداد در سال 2014 به ارزش حدود 1 میلیارد دلار امضا شد. این موشک ها در جنگنده های یوروفایتر استفاده می شوند.
روزنامه «واشنگتن پست» هم در گزارشی نوشت: تاثیرات تصمیم برلین مبنی بر ممنوعیت صادرات سلاح به ریاض درحال آشکار شدن است. هنگامی که در ماه اکتبر سال گذشته دولت مرکل از تعلیق صادرات به دومین خریدار بزرگ سلاح آلمان، سخن گفت بر دیگر صادرکنندگان سلاح نیز فشار های سنگینی برای درپیش گرفتن این مسیر ایجاد شد.
فعالان حقوق بشری به تمجید از دولت آلمان پرداختند اما برخی کشورها به منتقد برلین تبدیل شدند. اگرچه هیچ کشور دیگری این تصمیم را اجرایی نکرد اما با گذشت 6 ماه فشار از سوی شرکای آلمان افزایش یافته است.
این ممنوعیت نه تنها سلاح های ساخت آلمان را در بر می گرفت بلکه پروژه های مشترک اروپایی را هم تحت تاثیر قرار داد. بسیاری از سلاح های ساخت فرانسه و انگلستان از تجهیزات دارای فناوری های پیشرفته ای استفاده می کنند که در انحصار آلمان قرار دارد. به عنوان نمونه بخش شرکت بریتانیایی BAE System بخش اعظم نیاز خود در ساخت در جنگنده های ساخت اروپا را از طریق تجهیزاتی تامین می کند که در آلمان تولید می شوند. اکنون سازندگان آن باید آن را با نمونه های دیگر جایگزین کنند.
همین موضوع موجب شده است که بسیاری از شرکت های اروپایی در انجام تعهدات خود دچار مشکل شوند و موضوع شکایت و دریافت غرامت های سنگین آن ها را تهدید می کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» شرکت ایرباس که یک تولیدکننده هواپیما در اروپا است تصمیم دارد در برخی مدل هواپیماهای خود که برای اهداف ترابری نظامی تولید می کند تغییراتی را ایجاد نماید تا قادر باشد به تعهدات خود درقبال ریاض عمل کند. این شرکت اروپایی تصمیم گرفت تجهیزات ساخت اسپانیا را جایگزین کالاهای آلمانی کند.
گفته می شود 4 درصد از اجزای هواپیماهای ترابری-نظامی ایرباس در آلمان تولید می شود. به گفته فعالان این صنعت، اجرای چنین تغییراتی بسیار سخت است. حتی برخی منابع اعلام کردند موضوع بازطراحی جنگنده یوروفایتر مدل تایفون که یک سوم تجهیزات آن آلمانی است هم در دستور کار قرار گرفته است.
همه این مسائل موجب شدند تا فشارهای زیادی از سوی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و بریتانیا و شرکت های بزرگ بزرگ قاره سبز برای منصرف کردن آلمان از این تصمیم به جریان افتاده است. به تازگی «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس با انتقاد از خط مشی آلمان عنوان داشت این تصمیم برلین به شرکت های بریتانیایی خسارت وارد می کند و به همین دلیل برلین باید هرچه سریعتر به این رویه پایان دهد.
پژوهش**9130


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

علاقه مندان رشته خلبانی در پایگاه هوایی دزفول ثبت نام کنند
دزفول - ایرنا - فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول آماده ثبت نام از علاقه مندان رشته خلبانی و فنی است.
راهیان نور، بهترین فناوری برای انتقال فرهنگ ایثار است
دزفول - ایرنا - رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت های نمایشگاه های راهیان نور گفت: راهیان نور بهترین فناوری برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت از نسل قبل به نسل جدید است.
نمایشگاه هوایی پایگاه چهارم شکاری دزفول گشایش یافت
دزفول - ایرنا - نمایشگاه بزرگ راهیان نور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در آیینی با حضور فرمانده نیروی هوایی و رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی در پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول گشایش یافت.
برخی از ساکنین گنبدی حاشیه گرگانرود منازل خود را تخلیه کردند
گنبدکاووس - ایرنا - با بالا آمدن آب رودخانه گرگانرود که ناشی از بارندگی شدید 48 ساعت اخیر و نیز سرریز سدهای بوستان و گلستان که در منطقه بالادست گنبدکاووس ساخته شده، برخی از ساکنین حاشیه این رودخانه در شهر گنبدکاووس اقدام به تخلیه منازل خود کرده اند.
چهارشنبه سوری از سنت تا هنجار شکنی
زاهدان - ایرنا - چهارشنبه سوری از جمله آیین های کهن و باستانی ایرانیان با پیشینه فرهنگی غنی و زیبا متاسفانه در سالهای اخیر با برخی رفتار های ناپسند به زشتی گراییده و لذت سال نو را به کام برخی از هموطنان تلخ می کند.
سرعت باد در دامغان از 100 کیلومتر بر ساعت فراتررفت
سمنان- ایرنا- رئیس اداره هواشناسی دامغان گفت: بیشترین سرعت وزش باد در این شهرستان استان سمنان طی 24 ساعت گذشته، 101 کیلومتر بر ساعت ثبت شد.
تلاش برای بازگشایی راه های روستایی در مینودشت ادامه دارد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار شهرستان مینودشت با تایید بسته شدن راه های ارتباطی چندین روستای این شهرستان واقع در شرق گلستان، از تداوم تلاش ها برای بازگشایی جاده های روستایی خبر داد.
پلیس در برگزاری جشن ملی آخر سال همراه مردم است
تهران- ایرنا- سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: آیین چهارشنبه آخر سال یکی از سنت های کهن ایرانیان به شمار می رود، پلیس در برگزاری این جشن ها و آیین های ملی در کنار مردم است و با شادی و انجام آنها مخالفتی ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی: مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت
قم – ایرنا – آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، با تاکید بر اینکه مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت گفت: چهارشنبه سوری یک خرافه است و توصیه ما به مردم عزیز توجه به سنت های نیکو و دوری از خرافات است.
استاندارگلستان: روستاهای پایین دست سد گلستان تخلیه شود
گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان گفت: به دلیل سر ریز شدن آب سدهای گلستان و بوستان در شرق این استان و جاری بودن دیگر آب های سطحی به مناطق پایین دست، لازم است روستاهای پایین دست سد گلستان تا سد وشمگیر تخلیه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
آیا با خدمات اجاره خودرو آشنایی دارید؟
شرکت اجاره خودرو سعادت رنت با بیش از هشت سال سابقه، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه کرایه ماشین در ایران آماده خدمات‌رسانی به مشتریان خود می‌باشد.
حزب دموکرات آزاد آلمان خواهان اخراج سفیر آمریکا شد
فعالیت های انتخاباتی در اوترخت به حالت تعلیق درآمد
لاوروف: مخالف دخالت خارجی در الجزایر هستیم
تغییرات در پلیس فرانسه به دنبال خشونت های اخیر
نشست کارگروه تبادل بازداشت شدگان سوریه در مسکو برگزار شد
احتمال تروریستی بودن تیراندازی اوترخت قوت گرفت
اسلام‌ هراسی سازمان‌یافته منجربه حملات تروریستی شده است
تهدید به بمب گذاری در کمیسیون اروپا در بروکسل
تشدید تنش ها بین اوکراین و روسیه در سال 97
حمله با چاقو به مدرسه‌ای در نروژ