تناقض اروپا؛ حقوق بشر یا منافع فروش تسلیحات؟

14:12 ۸۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 283 0
تناقض اروپا؛ حقوق بشر یا منافع فروش تسلیحات؟

تهران- ایرنا- اتحادیه اروپا مقررات مشخصی را در زمینه صادرات تسلیحات دارد اما آلمان تنها کشوری است که با اجرای این قانون، فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کرد؛ این سیاست با انتقاد شدید شرکت ها و دولت های اروپایی مدعی حقوق بشر همراه شده است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، در چند ماه نخست سال 2018 میلادی آلمان به عربستان وسعودی حدود نیم میلیارد دلار سلاح صادر کرده بود که حجم گسترده ای از این تسلیحات از سوی ریاض در جنگ علیه یمن به کار گرفته شد. عربستان سعودی بین سال های 2015 تا 2017 حدود 1.2 میلیارد دلار سلاح از آلمان خریداری کرد.
در ماه های پایان سال گذشته میلادی، برلین به دلایلی تصمیم گرفت روابط تسلیحاتی خود با سعودی ها را محدود و متوقف سازد. مسائلی همچون فجایع جنگی علیه غیرنظامیان یمنی و سپس پرونده قتل «جمال خاشقچی» در کنسولگری این کشور در ترکیه از جمله مهمترین دلایل دولت آلمان بود. گفتنی است فشار افکار عمومی جهان که پس از بی اعتباری سیاست های ریاض رخ داد، در این امر تاثیری مستقیم داشت.
جالب اینجاست ادامه چندماهه ممنوعیت صادرات سلاح موجب شد تا دولت های مدعی در اروپا چشم ها را بر شعارهای حقوق بشری خود ببندند و در حمایت از منافع مادی و تجاری خود، برای پایان دادن به این سیاست بر آلمان فشار بیاورند.

**آلمان، تنها اجراکننده مقررات تسلیحاتی اروپا
دولت آلمان به علت فروش تسلیحات و اتفاقاتی که در یمن از سوی ائتلاف سعودی رخ داد، به شدت تحت فشار بود. ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد دربار سعودی و محکومیت جهانی این اقدام، زمینه را برای ممنوع ساختن فروش تسلیحات از سوی برلین آماده ساخت. چند ماهی است که آلمان تسلیحاتی را به ریاض صادر نمی کند و به تازگی این تعلیق تا پایان ماه مارس (10 فروردین) تمدید شد. گفته می شود این تصمیم که صدراعظم آلمان هم با آن موافق است مخالفانی را در میان برخی وزرا، مقام های دولتی و شرکت های این کشور دارد.
جالب اینجاست این اقدام برلین موجب شد تا فشار بر دیگر دولت های اروپایی برای محدود کردن فروش یا حداقل تعیین پیش شرط هایی در معامله های تسلیحاتی با عربستان و امارات افزایش یابد.
گفتنی است اتحادیه اروپا مجموعه مصوبه هایی را در زمینه توقف صادرات سلاح تصویب کرده است اما آلمان فعلا تنها کشور اروپایی است که آن را به اجرا در می آورد. به نوشته «دویچه وله» اتحادیه اروپا مقررات ویژه ای را در زمینه صادرات تسلیحات نظامی برای کشورهای عضو وضع کرده که دارای چند شرط مهم است اما بسیاری از این کشورها به شکل های مختلف آن را دور می زنند. بروکسل در شرایط زیر صادرات سلاح را برای اروپایی ها ممنوع کرده است: صادرات تجهیزات نظامی به مناطق جنگی و کانون‌ های درگیری، صادرات به کشورهای ناقض حقوق بشر نقض و یا مناطقی که بحران را عمیق تر می سازد.
با این حال فرانسه و بریتانیا در زمینه اجرای این ممنوعیت با آلمان مخالف هستند و فروش تسلیحاتی که به صورت مشترک تولید نمی شود را به ریاض ادامه می دهند.
تارنمای «THE HILL» آورده است آلمان به دلیل سیاست های عربستان سعودی در مورد جنگ یمن و قتل خاشقچی تا پایان ماه مارس ممنوعیت فروش سلاح به ریاض را تمدید کرد. نگرانی دولت آلمان از آن جهت است که این تسلیحات موجب نقض حقوق بشر می شود و قحطی کنونی در یمن را تشدید کند. گفته می شود حتی در پایان این دوره هم مشخص نیست که صادرات سلاح آلمان از سر گرفته شود.
به نوشته این تارنمای خبری آمریکایی، این سیاست یکی از بزرگترین معامله های تسلیحاتی اروپا را تهدید می کند. قرارداد خرید 48 جنگنده اروپایی به ارزش حدود 13 میلیارد دلار اکنون به خطر افتاده است ضمن اینکه میلیاردها دلار قرارداد دیگر در کنار درآمدهای ناشی از خدمات پشتیبانی آن ها هم تضعیف می شود.

**قاره سبز و دوراهی حقوق بشر یا منافع مادی
در ابتدا به نظر می آمد توقف صادرات آلمان تنها دوماهه خواهد بود و تا سال 2019 به طول نمی انجامد اما در ماه های آخر سال 2018 صدراعظم آلمان اعلام کرد این تعلیق تا روش شدن همه ابعاد قتل جمال خاشقچی ادامه می یابد.
برخلاف ادعاهای حقوق بشری کشوهای اروپایی، هرچه زمان توقف صادرات تسلیحات آلمانی طولانی تر می شود، میزان انتقادها از برلین افزایش می یابد. چندی قبل مجله آلمانی «اشپیگل» عنوان داشت شرکت های بزرگ اروپایی و دولت بریتانیا به آلمان برای تجدید نظر در این تصمیم فشار می آورند اما دولت آلمان برای یک دوره دیگر ممنوعیت فروش سلاح را تمدید کرد.
تارنمای تحلیلی خبری «میدل ایست مانیتور» (Middle East Monitor) در گزارشی نوشت آلمان از دیگر کشورهای اروپا هم درخواست می کند تا از تامین تسلیحات و موشک برای عربستان سعودی خودداری کنند. برلین در یکی از اقدامات خود شرکت MBDA را وادار ساخت صادرات موشک هوا به هوای «Meteor» به ریاض را متوقف کند. دلیل آلمان رهبری ریاض در حملات جنگی ائتلاف علیه یمن عنوان شده است. این قرارداد در سال 2014 به ارزش حدود 1 میلیارد دلار امضا شد. این موشک ها در جنگنده های یوروفایتر استفاده می شوند.
روزنامه «واشنگتن پست» هم در گزارشی نوشت: تاثیرات تصمیم برلین مبنی بر ممنوعیت صادرات سلاح به ریاض درحال آشکار شدن است. هنگامی که در ماه اکتبر سال گذشته دولت مرکل از تعلیق صادرات به دومین خریدار بزرگ سلاح آلمان، سخن گفت بر دیگر صادرکنندگان سلاح نیز فشار های سنگینی برای درپیش گرفتن این مسیر ایجاد شد.
فعالان حقوق بشری به تمجید از دولت آلمان پرداختند اما برخی کشورها به منتقد برلین تبدیل شدند. اگرچه هیچ کشور دیگری این تصمیم را اجرایی نکرد اما با گذشت 6 ماه فشار از سوی شرکای آلمان افزایش یافته است.
این ممنوعیت نه تنها سلاح های ساخت آلمان را در بر می گرفت بلکه پروژه های مشترک اروپایی را هم تحت تاثیر قرار داد. بسیاری از سلاح های ساخت فرانسه و انگلستان از تجهیزات دارای فناوری های پیشرفته ای استفاده می کنند که در انحصار آلمان قرار دارد. به عنوان نمونه بخش شرکت بریتانیایی BAE System بخش اعظم نیاز خود در ساخت در جنگنده های ساخت اروپا را از طریق تجهیزاتی تامین می کند که در آلمان تولید می شوند. اکنون سازندگان آن باید آن را با نمونه های دیگر جایگزین کنند.
همین موضوع موجب شده است که بسیاری از شرکت های اروپایی در انجام تعهدات خود دچار مشکل شوند و موضوع شکایت و دریافت غرامت های سنگین آن ها را تهدید می کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» شرکت ایرباس که یک تولیدکننده هواپیما در اروپا است تصمیم دارد در برخی مدل هواپیماهای خود که برای اهداف ترابری نظامی تولید می کند تغییراتی را ایجاد نماید تا قادر باشد به تعهدات خود درقبال ریاض عمل کند. این شرکت اروپایی تصمیم گرفت تجهیزات ساخت اسپانیا را جایگزین کالاهای آلمانی کند.
گفته می شود 4 درصد از اجزای هواپیماهای ترابری-نظامی ایرباس در آلمان تولید می شود. به گفته فعالان این صنعت، اجرای چنین تغییراتی بسیار سخت است. حتی برخی منابع اعلام کردند موضوع بازطراحی جنگنده یوروفایتر مدل تایفون که یک سوم تجهیزات آن آلمانی است هم در دستور کار قرار گرفته است.
همه این مسائل موجب شدند تا فشارهای زیادی از سوی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و بریتانیا و شرکت های بزرگ بزرگ قاره سبز برای منصرف کردن آلمان از این تصمیم به جریان افتاده است. به تازگی «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس با انتقاد از خط مشی آلمان عنوان داشت این تصمیم برلین به شرکت های بریتانیایی خسارت وارد می کند و به همین دلیل برلین باید هرچه سریعتر به این رویه پایان دهد.
پژوهش**9130


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

واکنش جالب نیمار به رفتار جنجالی اش
ستاره پاری ‌سن‌ ژرمن به اقدام جنجالی اخیر خود واکنشی جالب نشان داد.
توخل سرانجام نگران اخراخش شد!
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر رنس در هفته پایانی اعتراف کرد که نگران اخراج از تیمش است.
ˮهوادارˮ، ˮفوتبالˮ و ˮرفتارهای هواداریˮ از نگاه یک جامعه شناس ورزشی
یک جامعه‌شناس ورزشی در تحلیل پدیده‌ هواداری در فوتبال و سنجش رفتارهای هواداران معتقد است که فوتبال به منزله یک میدان جنگ است که افراد به صورت نمادین در آن با یکدیگر می‌جنگند اما جنگی کنترل شده. او می‌گوید خشونت در فوتبال در مقایسه با سایر آمارهای خشونت اجتماعی بالا نیست.
رضائیان: تماشاگرنماها از باشگاه‌ها اخاذی می‌کنند
معاون باشگاه صنعت نفت آبادان معتقد است که برای کنترل امنیت در ورزشگاه ها نباید فقط به شماره گذاری صندلی‌ها توجه کرد،‌ بلکه باید بتوانیم اشخاصی که در ورزشگاه‌ها حضور دارند را شناسایی کرده و از دوربین های قوی برای کنترل رفتار آنان استفاده کنیم تا افراد ناهنجار را بعد از شناسایی جریمه کنیم.
توافق نهایی روزبه چشمی با الاهلی قطر
سایت الرای قطر از توافق نهایی "روزبه چشمی" با باشگاه الاهلی قطر سخن به میان آورد.
اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران؛ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم ۱۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: میزان افزیش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است.
آذربایجانی: کاهش دعاوی قضایی نیازمند تعامل جدی سه قوه است
یک وکیل دادگستری گفت: اینکه قوه قضائیه تصور کند که مشکل کثرت نزاع و دعاوی مسأله قضائی بوده و فقط از طریق قضائی حل می‌شود اشتباه است بلکه این موضوع نیازمند تعامل جدی پیشگیرانه بین هر سه قوه است.
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
صف طولانی‌ کشتی‌های حامل کالای اساسی در بنادر جنوب، روحانی: صدای ذلت و تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد و علی ربیعی سخنگوی دولت شد از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
ویدئو - شب نوزدهم ماه رمضان در دانشگاه تهران
مراسم احیای نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان در سراسر کشور برگزار شد. در تهران هم مساجد و حسینیه‌ها از جمله مسجد دانشگاه تهران، مانند هر سال، میزبان خیل عظیمی از مؤمنان و روزه‌دارانی بود که با دعا و مناجات، شب را به سحر رساندند.
پر جمعیت‌ترین منطقه پایتخت را بشناسید!
مرکز آمار و رصد شهری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اقدام به ارائه اماری کرده است که این آمار نشان میدهد پراکندگی جمعیت در مناطق ۲۲ پایتخت به چه شکل است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال برکناری
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در کنفرانس مطبوعاتی پیش از فینال کوپا دل ری حاضر شد.
پورکاشیان و حجازی‌پور نمی‌خواهند برای کشور دیگری مسابقه دهند- دنبال مربی خارجی هستیم
رییس فدراسیون شطرنج گفت:‌ دنبال جذب یک مربی خارجی برای شطرنج بازان سطح یک هستیم و چند گزینه را بررسی کردیم.
رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال+ سند
باشگاه استقلال در یکی دو فصل اخیر همانند سال‌های گذشته اقدام به جذب بازیکنان خارجی کرد.
شکست در آنفیلد ضربه خیلی سختی بود
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
کره‌شمالی مذاکرات هسته‎ای با آمریکا را مشروط کرد
چرا ارتش سوریه در آزادسازی ادلب با یک «جبهه 10 گانه » روبروست؟
پامپئو با مرکل دیدار می کند
شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد+ عکس
وقوع انفجار در لیون فرانسه با چندین زخمی
آمریکا رسماً اعلام کرد فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع می‌کند
سی‌ان‌ان: ترامپ با تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه موافقت کرد
انفجار در شهر لیون فرانسه
انتقاد دوباره حیدر العبادی از اوضاع سیاسی و دولت عراق
ترامپ در سفر به انگلیس فرزندانش را هم می‌برد