کسی که گذشته ندارد آینده ای هم نخواهد داشت

14:14 ۱۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 71 0
کسی که گذشته ندارد آینده ای هم نخواهد داشت

بیست و هفت سالی می‌شود که سروده او را به بهانه‌ها و مناسبت‌های مختلف زیر لب زمزمه می‌کنیم. سالهاست شعری که گفته در غم و شادی و پیروزی نام کشور ما را یدک می‌کشد. نام ساعد باقری با سرود ملی گره خورده است.

ایرنا

بیشتر به عنوان سراینده سرود ملی جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود، در حالی که برنامه رادیویی «راه شب»، «شبانگاهان» با صدای غلامحسین مختاباد، برنامه تلوزیونی «تماشاگه راز» اسامی آشنا و خاطره‌انگیزی هستند که با قرار گرفتن در کنار نام باقری معنا می‌یابند و از این شاعر معاصر، پژوهشگر، نویسنده، ترانه سرا و برنامه‌ساز و مجری ساخته‌اند.
او که حالا در دهه ششم زندگی قدم می‌زند، تمایل زیادی برای مصاحبه ندارد اما گفتگو با مردم نو را به شرط کوتاهی قبول می‌کند.
باقری در خصوص تغییر سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در سال 1370 را مدت زمان زیاد سرود قبلی می‌داند و در این رابطه می‌گوید: سرود قبلی اثر ابوالقاسم حالت بود. به دلیل مدت زمان طولانی آن در مواقع استفاده در مجامع بین المللی به اجبار قسمتی از آن حذف و حدود یک دقیقه از آن پخش می‌شد که بی‌حرمتی به سرود ملی جمهوری اسلامی ایران بود.
ساعد باقری در پاسخ به این سؤال که چقدر ادبیات در خدمت انقلاب اسلامی بوده و توانسته وظایف خود را در این حوزه انجام دهد،‌ می‌گوید: توده‌های مردم با شعار سه گانه استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی در راهپیمای‌ها شرکت کردند و از سال 56 خواسته‌های خود را در این شعار سه گانه به منصه ظهور رساندند. تبعا ادبیات انقلاب با توجه به اهمیت و معنای هرکدام از این کلمات شکل گرفت.
باقری ادامه می‌دهد: دوست داشتم امروز متن مذاکرات مجلس شورای اسلامی در خلال تدوین و تصویب قانون اساسی پخش شود تا همگان بدانند که چقدر برای تأمین هرکدام از این اجزا پافشاری شده است.
وی اضافه می‌کند: در واقع خواسته مردم چهار جزء داشت که شامل استقلال، آزادی، جمهوری و اسلامی بودن است.
این شاعر و پژوهشگر به گفته‌های خود اضافه می‌کند که نظام جمهوری اسلامی ایران بشر را فقط بنده خدا می‌دانست و از بندگی غیر او را بر حذر می‌کرد.
ساعد باقری با بیان اینکه قانون اساسی مدون شده توسط جمهوری اسلامی، انسان را سربلند می‌خواست، یادآوری می‌کند: انقلاب، برخورداری از ایمنی و زندگی با کرامت همراه معنویت انسان را هم طلب می‌کرد.
باقری ادامه می‌دهد: جماعت شاعران انقلاب هم از بین توده‌های مردم بر خواسته بودند و خیلی هاشان هم در آغاز راه ده‌ها برابر آنهایی که امروز شناخته می‌شوند، آغازگر شعر انقلاب بودند.
وی انگیزه شاعران نسل اول انقلاب را بودن در خدمت آرمان‌های انقلاب اعلام می‌کندو می‌گوید: دنیای ادبیات صرفاً با بیان یک معنی محقق نمی‌شود بلکه بیان هنرمندانه معنی هم لازم و ضروری است.
این شاعر اضافه می‌کند: شاید بتوان گفت جریان شعری انقلاب از حوزه اندیشه و هنر اسلامی که امروزه به عنوان حوزه هنری انقلاب اسلامی شناخته می‌شود، نشات گرفت.
سید حسن حسینی، قیصر امین‌پور، مهرداد اوستا، سهیل محمودی و من به عنوان اعضای شورای شعر حوزه با همراهی چند نفر دیگر از دوستان در جلسات نقد و بررسی شعر شرکت برگزار می‌کردیم.
ساعد باقری نخستین دیدار خود را حسین منزوی را از همین جلسات با خاطر دارد و در این رابطه می‌گوید: برخی افراد با فاصله در جلسات شرکت می‌کردند، از جمله شاعر بزرگ زنجان حسین منزوی را هم نخستین بار دیدم در همان جلسات دیدم.
باقری توضیح می‌دهد: اینکه چقدر ادبیات در خدمت انقلاب بوده را می‌توان در گذر زمان دید و می‌توان این موضوع را در دهه‌ها و دوره‌های مختلف بررسی کرد.
وی با اشاره به اینکه می‌توان نحله (مکتب) های مختلف فکری در حوزه ادبیات انقلاب را رصد کرد، می‌گوید: وجود افکار مختلف به نفع ادبیات انقلاب است وگرنه ادبیات انقلاب با ادبیات دستوری و بخشنامه‌ای اشتباه گرفته می‌شود که اینطور نبوده است.
«شاعران بزرگ امروز حکمت‌های بزرگ تقریر نمی‌کنند و حرف‌های بزرگ و حکیمانه نمی‌زنند بلکه شاعران بزرگ امروز سوال‌های بزرگی مطرح می‌کنند.» این آخرین اظهار نظر ساعد باقری در خصوص شعر امروزاست. او در رابطه با این نقل قول؛ می‌گوید: با این گفته وضع موجود را توضیح دادم. شاعران پیشین پاسخ‌های بزرگ داشتند ولی امروز هنرمندان بزرگ دنیا در رشته‌های مختلف دریافته‌اند که جهان، جهان پرسش‌هاست. این شاعر ادامه می‌دهد: هنرمندان بزرگ سؤالات بزرگ مطرح می‌کنند و آدمی را مخاطب پرسش‌های خودشان قرار می‌دهند.
آیا امیدی به شاعران نسل جوان دارید؟ آیا آن‌ها می‌توانند در ادبیات تاثیرگذار باشند؟
ساعد باقری برخلاف شعرای هم نسلش و منتقدان ادبی که ادبیات دهه‌های اخیر را رو به زوال پیش‌بینی می‌کندد، می‌گوید: امید من به نسل‌های بعدی و متأخر شاعران بسیار زیاد است.
بسیاری می‌پندارند شعر و ادبیات به سمت زوال می‌رود اما اینطور نیست. باقری به برگزاری مجدد کنگره شعر جوان اشاره می‌پردازد و اضافه می‌کند: دو سال است که مجدداً کنگره شعر جوان بین شاعران 16 تا 25 سال و همچنین جایزه قیصر امین پور که متعلق به شاعران جوان زیر 30 سال است، برگزار می‌شوند.
وی ادامه می‌دهد: نوآمده‌ترها، جدی‌ترند و فارغ از جوگیری و هیاهوها و جدال‌های بیهوده مطالعه و شاعری می‌کنند.
سراینده سرود ملی جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند: جوان‌ترها فهمیده‌اند کسی که گذشته ندارد آینده‌ای هم نخواهد داشت. شاعران جوان خوب مطالعه می‌کنند و به دنبال نقد آثارشان هستند.
آن‌ها دریافته‌اند راه بهتر کردن شعرشان مطالعه است نه سر و صدا کردن و اسم گذاری آثارشان تحت عناوین مختلف جریان‌های شعری.
ساعد باقری می‌گوید: با این تصور که با نظریه پردازی می‌توان شعر آفرید غلط است، چرا که شعرها زاینده نظریه‌ها هستند نه زاییده نظریه‌ها و شاعران جوان این مساله را درک کرده‌اند. به همین دلیل است که من آینده شعری 15، 16 ساله‌ها را روشن می‌بینم و حس
می‌کنم جوان‌ترها زیربنایی و اساسی کار می‌کنند.

* فرناز محرر، روزنامه مردم نو، 1397،12،13.
3088/8068


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب

آخرین اخبار

فراخوان کمیته ملی المپیک برای طراحی لباس کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰
مد و لباس به‌صورت یک نماد بصری ــ فرهنگی ــ اجتماعی قدرتمند در جامعه عمل می‌کند و براساس تفکرات فرهنگی، اجتماعی، اقلیمی و اقتصادی خلق می‌شود.
ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب- شکست توطئه آمریکایی-سعودی-صهیونیستی در سوریه
توافق هسته‌ای با ایران با درخواست خود رئیس جمهور آمریکا انجام شده است، رئیس جمهور قبلی آمریکا دو نامه به رهبر انقلاب نوشت و اعلام کرد غنی سازی هسته‌ای ایران را قبول دارند.
فعالیت شهرداری ها در تعطیلات نوروزی 98 رصد می شود
تهران- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از رصد و نظارت بر فعالیت شهرداری ها و دهیاری ها در تعطیلات نوروزی 98 در قالب کمیته هماهنگی امور شهرداری ها و دهیاری ها در وزارت کشور خبر داد.
«کلاسیک‌های جیبی» منتشر شد
ترجمه کتاب‌های «فیل سفید گمشده»، «دوشیزه بریل»، «حکایت بانوی آزرده»، «حکایت یاکوبس کوتزیه»، «اولالا» و «تاوان» در مجموعه «کلاسیک‌ها جیبی» منتشر شده است.
اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
کتاب «خون دلی که لعل شد» که روای خاطرات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از زندان‌ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی است، توسط «محمّدعلی آذرشب» گردآوری و «محمّدحسین باتمان غلیچ» ترجمه شده و مؤسسه حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای آن را روانه بازار نشر کرده است.
خط حزب‌الله- فرصت نوروز +دانلود
آخرین شماره نشریه خط حزب‌الله در سال ۱۳۹۷ با عنوان «فرصت نوروز» منتشر شد.
گسترش تعاملات اقتصادی دمشق- تهران ضروری است
تهران- ایرنا- سفیر سوریه در تهران حضور بشار اسد در ایران را نشان از روابط راهبردی میان دو کشور دانست و بر ضرورت گسترش تعاملات اقتصادی میان دمشق و تهران تأکید کرد.
پذیرش FATF به ضرر ایران، معیشت مردم و منافع ملی است
ضیاءالله اعزازی ملکی نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت:‌ با پذیرش FATF معیشت مردم به هیچ وجه حل نخواهد شد ضمن اینکه قطعاً رفع مشکلات هم با چالش مواجه شده و به ضرر ایران و منافع ملی است.
پاسخ رهبر انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری» را منتشر کرد.
وزیر بهداشت و رییس سازمان برنامه و بودجه عضو شورای فرهنگ عمومی شدند
تهران - ایرنا - بر اساس مصوبه شماره جلسه 813 شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد الحاق 3 بند به ماده 2 آیین نامه شورای فرهنگ عمومی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان برنامه و بودجه به عضویت شورای فرهنگ عمومی درآمدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
آیا با خدمات اجاره خودرو آشنایی دارید؟
شرکت اجاره خودرو سعادت رنت با بیش از هشت سال سابقه، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه کرایه ماشین در ایران آماده خدمات‌رسانی به مشتریان خود می‌باشد.
کوبه های شهر یزد
آیت الله مکارم شیرازی: مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت
«پدر» در کلام شهدای هرمزگان
آیین نوروزخوانی در بیرجند اجرا شد
چهارشنبه سوری در چارسوی نطنز
68 هزار ظرفیت اسکان نوروزی در قم فراهم شده است
18 هزار خراسانی راهی سفر راهیان نور شدند
500 برنامه فرهنگی ویژه نوروز در قم اجرا می شود
اسکان مسافران نوروزی در مدارس خراسان رضوی آغاز شد
آئین های چهارشنبه آخر سال میراث ماندگار از گذشته های دور