محصولات معدنی امسال 8 میلیارد دلار ارزآوری داشته است

14:09 ۸۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 558 0
محصولات معدنی امسال 8 میلیارد دلار ارزآوری داشته است

شیراز- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ارزش تولیدات معدن و صنایع معدنی کشور به بیش از20 میلیارد دلار رسیده و تنها امسال محصولات معدنی بالغ بر 8 میلیارد دلار ارزآوری داشته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی روز دوشنبه در جمع فعالان اقتصادی شهرستان خرامه فارس اضافه کرد: این میزان ظرفیت صنایع و فرآورده های معدنی ظرفیتی برای اقتصاد کشور است.
وی گفت:دولت در نظر دارد در سالهای آتی فعالیت های معدنی را توسعه دهد و افزایش بهره وری در این صنایع را مورد توجه قرار دهد و طرح هایی که امروز کلنگ زنی یا عملیات اجرایی آنها آغاز شده است نیز در حوزه فعالیت‌های معدنی هستند.
رحمانی با اشاره به ایجاد انقلاب معدنی در کشور تصریح کرد: اولویت های دولت در سال های آتی افزایش بهره وری صنایع معدنی است اقتصاد ایران ایجاب می کند که به فعالیت‌های معدنی توجه بیشتری شود لیکن ظرفیت های موجود نیز مبین موضوع افزایش بهره وری معدنی است.
وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان این که نقشه راه معادن در کشور ابلاغ شده است اظهار داشت: در این طرح که با کمک دانشگاهیان، سازمان های مردم نهاد و مجلس شورای اسلامی تهیه شده است معادن کشور به صورت مشخص آورده شده و اطلاعات مخصوص هر معدن نیز در این نقشه راه معادن موجود است.
وی با اشاره به این که حمایت از سرمایه گذاران بخش معدنی از جمله برنامه های این وزارتخانه است ،گفت: در حوزه معدن هر گونه سرمایه گذاری که در کشور انجام گیرد محدودیتی نخواهد داشت و مورد حمایت وزارتخانه صمت(صنعت،معدن وتجارت ) خواهد بود.
رحمانی اضافه کرد: صنایع بزرگ برای افزایش تولیدات و توسعه فعالیت های خود نیازمند معادن کوچک هستند اکنون از افراد و سرمایه‌گذاران و مردم دعوت می‌کنیم برای بهبود اقتصاد کشور در سال های آینده نسبت به سرمایه گذاری در معادن کوچک اقدام کنند.

** بومی گزینی اولویت استخدام در صنایع
وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت معدن و تجارت بومی ‌گزینی در استخدام ها است اگر صنعتی به شهر، شهرستان یا روستایی می‌رود اولویت جذب در اشتغال با افراد بومی آن منطقه است و گردش مالی نیز باید در استان صاحب صنعت انجام شود.
رحمانی افزود: اگر بتوانیم بومی گزینی را در تمام صنایع پیاده کنیم مهاجرت معکوس در شهرها را شاهد خواهیم بود و دیگر هیچ روستایی خالی از سکنه نمی شود.
وزیر صمت با اشاره به بازدید هفته گذشته خود از منطقه انرژی بر لامرد گفت: با توجه به تلاش هایی که در این منطقه در جریان است شاهد خواهیم بود که در سه ماه ابتدای سال 98 شرکت آلومینیوم لامرد افتتاح شود.
رحمانی اظهار داشت: کشور تبدیل به کارگاه های بزرگ صنعتی شده و که واحدهای صنعتی مختلفی در نقاط مختلف کشور در حال ساخت هستند و خدمت رسانی به عامه مردم را در دستور کار دارند.
وی با بیان این که خام فروشی در کشور از بین خواهد رفت ، اظهار داشت : اگر واحدهایی به دنبال خام فروشی و صادرات محصولات خام باشند امسال باید 5 درصد عوارض صادراتی پرداخت کنند و در سال آینده نیز این نسبت ها به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت.
رحمانی اضافه کرد: برای مبارزه با خام ‌فروشی علاوه بر افزایش تعرفه و عوارض صادرات نسبت به ایجاد کارخانه در جای جای کشور اقدام شده است تا امکان خام‌فروشی از بین برود.
وزیر صنعت درباره برنامه های آینده کشور در حوزه صنعت گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته 55 میلیون تن فولاد ، یک و نیم میلیون آلومینیوم و 800 هزار تن مس در کشور تولید خواهد شد و پروژه ویژه‌ای برای تکمیل زنجیره تولید در کشور در حال ایجاد است که این پروژه تکمیل کننده زنجیره‌های تولید آلومینیوم ، فولاد و مس خواهد بود.
رحمانی گفت: مسئولان استانی باید نگاه جدی تری به پروژه‌های ناتمام و پروژه هایی که با پیشرفت فیزیکی 60 درصد دارند داشته باشند.
وزیر صنعت ،معدن و تجارت در سفر یک روزه به استان فارس ضمن بازدید از چند پروژه اقتصادی عملیات اجرایی دو طرح صنعتی و معدنی در استان فارس را آغاز خواهد کرد.
کارخانه گسترش کاغذ سبز خرامه تولید کننده کاغذ از کربنات کلسیم و شرکت مجتمع صنعتی ومعدنی گهر فرزانگان خرامه از جمله طرح هایی است که طی سفر وزیر صمت به استان فارس عملیات اجرایی آنها اغاز خواهد شد.
شهرستان خرامه حدود 90 کیلومتری در شمال شرق شیراز قرار دارد.
ع.پ / 1876


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

واکنش جالب نیمار به رفتار جنجالی اش
ستاره پاری ‌سن‌ ژرمن به اقدام جنجالی اخیر خود واکنشی جالب نشان داد.
توخل سرانجام نگران اخراخش شد!
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر رنس در هفته پایانی اعتراف کرد که نگران اخراج از تیمش است.
ˮهوادارˮ، ˮفوتبالˮ و ˮرفتارهای هواداریˮ از نگاه یک جامعه شناس ورزشی
یک جامعه‌شناس ورزشی در تحلیل پدیده‌ هواداری در فوتبال و سنجش رفتارهای هواداران معتقد است که فوتبال به منزله یک میدان جنگ است که افراد به صورت نمادین در آن با یکدیگر می‌جنگند اما جنگی کنترل شده. او می‌گوید خشونت در فوتبال در مقایسه با سایر آمارهای خشونت اجتماعی بالا نیست.
رضائیان: تماشاگرنماها از باشگاه‌ها اخاذی می‌کنند
معاون باشگاه صنعت نفت آبادان معتقد است که برای کنترل امنیت در ورزشگاه ها نباید فقط به شماره گذاری صندلی‌ها توجه کرد،‌ بلکه باید بتوانیم اشخاصی که در ورزشگاه‌ها حضور دارند را شناسایی کرده و از دوربین های قوی برای کنترل رفتار آنان استفاده کنیم تا افراد ناهنجار را بعد از شناسایی جریمه کنیم.
توافق نهایی روزبه چشمی با الاهلی قطر
سایت الرای قطر از توافق نهایی "روزبه چشمی" با باشگاه الاهلی قطر سخن به میان آورد.
اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران؛ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم ۱۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: میزان افزیش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است.
آذربایجانی: کاهش دعاوی قضایی نیازمند تعامل جدی سه قوه است
یک وکیل دادگستری گفت: اینکه قوه قضائیه تصور کند که مشکل کثرت نزاع و دعاوی مسأله قضائی بوده و فقط از طریق قضائی حل می‌شود اشتباه است بلکه این موضوع نیازمند تعامل جدی پیشگیرانه بین هر سه قوه است.
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
صف طولانی‌ کشتی‌های حامل کالای اساسی در بنادر جنوب، روحانی: صدای ذلت و تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد و علی ربیعی سخنگوی دولت شد از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
ویدئو - شب نوزدهم ماه رمضان در دانشگاه تهران
مراسم احیای نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان در سراسر کشور برگزار شد. در تهران هم مساجد و حسینیه‌ها از جمله مسجد دانشگاه تهران، مانند هر سال، میزبان خیل عظیمی از مؤمنان و روزه‌دارانی بود که با دعا و مناجات، شب را به سحر رساندند.
پر جمعیت‌ترین منطقه پایتخت را بشناسید!
مرکز آمار و رصد شهری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اقدام به ارائه اماری کرده است که این آمار نشان میدهد پراکندگی جمعیت در مناطق ۲۲ پایتخت به چه شکل است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال برکناری
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در کنفرانس مطبوعاتی پیش از فینال کوپا دل ری حاضر شد.
پورکاشیان و حجازی‌پور نمی‌خواهند برای کشور دیگری مسابقه دهند- دنبال مربی خارجی هستیم
رییس فدراسیون شطرنج گفت:‌ دنبال جذب یک مربی خارجی برای شطرنج بازان سطح یک هستیم و چند گزینه را بررسی کردیم.
رونمایی از قرارداد خارجی‌های استقلال+ سند
باشگاه استقلال در یکی دو فصل اخیر همانند سال‌های گذشته اقدام به جذب بازیکنان خارجی کرد.
شکست در آنفیلد ضربه خیلی سختی بود
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
89 پروانه بهره برداری صنعتی در سیستان وبلوچستان صادر شده است
رونق صنعت منطقه کاشان در گرو کاهش فرایندها و تغییر نگرش ها
ایرالکو الگو قابل اعتمادی برای صنایع استانی و کشوری است
ساخت و ساز غیر مجاز در شمیرانات به معادن رسید
مصوبات ستاد تسهیل در مورد پروژه‌های شستا در کرمانشاه اعلام شد
تولید و اشتغال با توسعه صنایع رونق می گیرد
احیای واحدهای راکد چرخه تولید را تسریع می کند
رییس خانه معدن: ظرفیتهای همدان در عرصه بین المللی معرفی شود
تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد رکورد زد
تولید پلی اتیلن پتروشیمی مهاباد در کشور رکورد زد