8 میلیارد دلار، ارز آوری محصولات معدنی ایران بوده است

14:06 ۱۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 370 0
8 میلیارد دلار، ارز آوری محصولات معدنی ایران بوده است

شیراز- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ارزش تولیدات معدن و صنایع معدنی کشور به بیش از20 میلیارد دلار رسیده و تنها امسال محصولات معدنی بالغ بر 8 میلیارد دلار ارزآوری داشته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی، دوشنبه در جمع فعالان اقتصادی شهرستان خرامه فارس اضافه کرد: این میزان ظرفیت صنایع و فرآورده های معدنی ظرفیتی برای اقتصاد کشور است.
وی اضافه کرد:دولت در نظر دارد در سالهای آتی فعالیت های معدنی را توسعه دهد و افزایش بهره وری در این صنایع را مورد توجه قرار دهد و طرح هایی که امروز کلنگ زنی یا عملیات اجرایی آنها آغاز شده است نیز در حوزه فعالیت‌های معدنی هستند.
رحمانی با اشاره به ایجاد انقلاب معدنی در کشور اضافه کرد:اولویت های دولت در سال های آتی افزایش بهره وری صنایع معدنی است اقتصاد ایران ایجاب می کند که به فعالیت‌های معدنی توجه بیشتری شود لیکن ظرفیت های موجود نیز مبین موضوع افزایش بهره وری معدنی است.
وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان این که نقشه راه معادن در کشور ابلاغ شده است اظهار داشت: در این طرح که با کمک دانشگاهیان، سازمان های مردم نهاد و مجلس شورای اسلامی تهیه شده است معادن کشور به صورت مشخص آورده شده و اطلاعات مخصوص هر معدن نیز در این نقشه راه معادن موجود است.
وی با اشاره به این که حمایت از سرمایه گذاران بخش معدنی از جمله برنامه های این وزارت خانه است ،گفت: در حوزه معدن هر گونه سرمایه گذاری که در کشور انجام گیرد محدودیتی نخواهد داشت و مورد حمایت وزارتخانه صمت(صنعت،معدن وتجارت ) خواهد بود.
رحمانی اضافه کرد: صنایع بزرگ برای افزایش تولیدات و توسعه فعالیت های خود نیازمند معادن کوچک هستند اکنون از افراد و سرمایه‌گذاران و مردم دعوت می‌کنیم برای بهبود اقتصاد کشور در سال های آینده نسبت به سرمایه گذاری در معادن کوچک اقدام کنند.

** بومی گزینی اولویت استخدام در صنایع
وزیر صنعت ، معدن و تجارت بیان کرد: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت معدن و تجارت بومی ‌گزینی در استخدام هاست اگر صنعتی به شهر، شهرستان یا روستایی می‌رود اولویت جذب در اشتغال با افراد بومی آن منطقه است و گردش مالی نیز باید در استان صاحب صنعت انجام شود.
رحمانی افزود: اگر بتوانیم بومی گزینی را در تمام صنایع پیاده کنیم مهاجرت معکوس در شهرها را شاهد خواهیم بود و دیگر هیچ روستایی خالی از سکنه نمی شود.
وزیر صمت با اشاره به بازدید هفته گذشته خود از منطقه انرژی بر لامرد گفت: با توجه به تلاش هایی که در این منطقه در جریان است شاهد خواهیم بود که در سه ماه ابتدای سال 98 شرکت آلومینیوم لامرد افتتاح شود.
رحمانی اظهار داشت: کشور تبدیل به کارگاه های بزرگ صنعتی شده و که واحدهای صنعتی مختلفی در نقاط مختلف کشور در حال ساخت هستند و خدمت رسانی به عامه مردم را در دستور کار دارند.
وی با بیان این که خام فروشی در کشور از بین خواهد رفت بیان کرد: اگر واحدهایی به دنبال خام فروشی و صادرات محصولات خام باشند امسال باید 5 درصد عوارض صادراتی پرداخت کنند و در سال آینده نیز این نسبت ها به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت.
رحمانی بیان کرد: برای مبارزه با خام ‌فروشی علاوه بر افزایش تعرفه و عوارض صادرات نسبت به ایجاد کارخانه در جای جای کشور اقدام شده است تا امکان خام‌فروشی از بین برود.
وزیر صنعت درباره رنامه های اتی کشور در حوزه صنعت گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته 55 میلیون تن فولاد ، یک و نیم میلیون آلومینیوم و 800 هزار تن مس در کشور تولید خواهد شد و پروژه ویژه‌ای برای تکمیل زنجیره تولید در کشور در حال ایجاد است که این پروژه تکمیل کننده زنجیره‌های تولید آلومینیوم ، فولاد و مس خواهد بود.
رحمانی گفت: مسئولان استانی باید نگاه جدی تری به پروژه‌های ناتمام و پروژه هایی که با پیشرفت فیزیکی 60 درصد دارند داشته باشند.
وزیر صنعت ،معدن و تجارت در سفر یک روزه به استان فارس ضمن بازدید از چند پروژه اقتصادی عملیات اجرایی دو طرح صنعتی و معدنی در استان فارس را آغاز خواهد کرد.
کارخانه گسترش کاغذ سبز خرامه تولید کننده کاغذ از کربنات کلسیم و شرکت مجتمع صنعتی ومعدنی گهر فرزانگان خرامه از جمله طرح هایی است که طی سفر وزیر صمت به استان فارس عملیات اجرایی آنها اغاز خواهد شد.
شهرستان خرامه حدود 90 کیلومتری در شمال شرق شیراز قرار دارد.
ع.پ / 1876


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

علاقه مندان رشته خلبانی در پایگاه هوایی دزفول ثبت نام کنند
دزفول - ایرنا - فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول آماده ثبت نام از علاقه مندان رشته خلبانی و فنی است.
راهیان نور، بهترین فناوری برای انتقال فرهنگ ایثار است
دزفول - ایرنا - رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت های نمایشگاه های راهیان نور گفت: راهیان نور بهترین فناوری برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت از نسل قبل به نسل جدید است.
نمایشگاه هوایی پایگاه چهارم شکاری دزفول گشایش یافت
دزفول - ایرنا - نمایشگاه بزرگ راهیان نور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در آیینی با حضور فرمانده نیروی هوایی و رئیس عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی در پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول گشایش یافت.
برخی از ساکنین گنبدی حاشیه گرگانرود منازل خود را تخلیه کردند
گنبدکاووس - ایرنا - با بالا آمدن آب رودخانه گرگانرود که ناشی از بارندگی شدید 48 ساعت اخیر و نیز سرریز سدهای بوستان و گلستان که در منطقه بالادست گنبدکاووس ساخته شده، برخی از ساکنین حاشیه این رودخانه در شهر گنبدکاووس اقدام به تخلیه منازل خود کرده اند.
چهارشنبه سوری از سنت تا هنجار شکنی
زاهدان - ایرنا - چهارشنبه سوری از جمله آیین های کهن و باستانی ایرانیان با پیشینه فرهنگی غنی و زیبا متاسفانه در سالهای اخیر با برخی رفتار های ناپسند به زشتی گراییده و لذت سال نو را به کام برخی از هموطنان تلخ می کند.
سرعت باد در دامغان از 100 کیلومتر بر ساعت فراتررفت
سمنان- ایرنا- رئیس اداره هواشناسی دامغان گفت: بیشترین سرعت وزش باد در این شهرستان استان سمنان طی 24 ساعت گذشته، 101 کیلومتر بر ساعت ثبت شد.
تلاش برای بازگشایی راه های روستایی در مینودشت ادامه دارد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار شهرستان مینودشت با تایید بسته شدن راه های ارتباطی چندین روستای این شهرستان واقع در شرق گلستان، از تداوم تلاش ها برای بازگشایی جاده های روستایی خبر داد.
پلیس در برگزاری جشن ملی آخر سال همراه مردم است
تهران- ایرنا- سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: آیین چهارشنبه آخر سال یکی از سنت های کهن ایرانیان به شمار می رود، پلیس در برگزاری این جشن ها و آیین های ملی در کنار مردم است و با شادی و انجام آنها مخالفتی ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی: مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت
قم – ایرنا – آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، با تاکید بر اینکه مسائل خرافی نوروز را باید کنار گذاشت گفت: چهارشنبه سوری یک خرافه است و توصیه ما به مردم عزیز توجه به سنت های نیکو و دوری از خرافات است.
استاندارگلستان: روستاهای پایین دست سد گلستان تخلیه شود
گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان گفت: به دلیل سر ریز شدن آب سدهای گلستان و بوستان در شرق این استان و جاری بودن دیگر آب های سطحی به مناطق پایین دست، لازم است روستاهای پایین دست سد گلستان تا سد وشمگیر تخلیه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
آیا با خدمات اجاره خودرو آشنایی دارید؟
شرکت اجاره خودرو سعادت رنت با بیش از هشت سال سابقه، یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه کرایه ماشین در ایران آماده خدمات‌رسانی به مشتریان خود می‌باشد.
سایپا 18 هزار خودرو در آخرین ماه سال تحویل داد
باید همه برای گذر از شرایط تحریم تلاش کنند
سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی اولویت نخست استان است
دولت با واگذاری کارخانه سیمان ری به شهرداری موافقت کرد
قیمت میوه دولتی در بازارهای البرز تعیین شد
معاون وزیر صنعت: ایران در نمایشگاه اکسپو دبی مشارکت خواهد داشت
نظارت دقیق بر بازار عرضه میوه و گوشت در ایام عید ضروری است
16.5میلیاردریال تسهیلات به واحدهای تولیدی دلفان پرداخت شد
102 تن میوه در شوش ذخیره شده است
صادرات قزوین 40 درصد از تعهدات پیشی گرفت